folder Tahribat.com Forumları
linefolder Download / Dosya Paylaşım
linefolder Kendini Arayan Adam (Tüm Müridlere)

Kendini Arayan Adam (Tüm Müridlere)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Ben hoşgörülüyüm tabii,dikkat et bakalım,konu nerelere geldi,ben bunu önlemek için yapmıştım,şimdi gelelim neden tefsir? Bak şimdi

Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velisidirler. Sizden kim onları veli edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez
    (Maide 51)

Bu ayetten anladığını bana söyle bakalım.Eğer gerçek anlamı dışında bir anlam söylemiş olursan senin türkçe kuran meselesi uçar,yok bu ayeti gerçek manasıyla açıklarsan yani anlatmak istediğini söylersen o zaman sorun yok,evt arkadaşım bekliyorum,buna cvp veremezsen konuyu kapatacaksın

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Yahudilerden Kuran'da lanetlenmiş bir ırk olarak bahsedilir bu yüzden, lanetlenmiş bir ırkla da münasebet olmaması beklenir. Hristiyanlarla yahudilerin birbirlerinin yardakçısı olduğundan bahsediyor. Benim anladığım budur ve tefsir değildir.

jack daniels 160 yaşında
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    sen sadece yahudi demişsin,ama ayette hristiyanlarda var,sözlüğü açar bakarsan veli orda dost demek.Orayı öyle okursan yahudi ve hristiyanları dost etme diyor Allah türkçesi bu,şimdi birileri çıkacak bu din ne böyle,nasıl din,benim yahudi veya hristiyan arkadaşım olamaz mı diye sorar

Bak şimdi,veli kelimesinin türkçe karşılığı 8 tanedir.Orda onların buyrukları altına girmeyin,onların altlarında olmayın anlamındadır,
    bunu senin kıt bilgilerin ve benimde tabii getiremez.Onun için bu noktada tefsir şart.Biri dost kelimesine bakarak normal dost anlar ve dini kötüler.dos ile buyrukları altına girmemek ne kadar farklı değil mi??

Maalesef ayet açıklaman yanlış !!!! Konuyu kapat lütfen

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pc_worm
    pc_worm's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    1- Bu sadece bir eş anlamlı kelime olayıdır, Kur"an ayetlerinde söylediği gibi tamamen açıktır. Yani bunu tam olarak çeviremememiz bizim Türkçe kelime eksikliğimden kaynaklanmaktadır.
    2- -Buyruk altında altında olmaktan yola çıkarak - benim dediğim yanlıştır çünkü sen öyle buyurdun, biz susalım siz nasıl olsa herşeyi biliyorsunuz.
    3- Konu kapanmıştır.

Bu arada dost değil ayette veli yazmışsın

jack daniels 160 yaşında
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    konuşmuyacağım diyorum kendimi zor tutuyorum,arkadaşım bir sorunun varsa pm den msn ni ver,konuşalım

Eş anlamlı demişsin evet öyle o eş anlamını çıkarman için arapçayı çok iyi bilmen gerekir.Bu da herkesin haddi değil.Bak şimdi benim yazdığım benim yorumum değil.Ali rıza demircanın,şimdi sen farklı birşey söyledin,ahmet farklı birşey diyecek eeee nereye kadar.Bunları sabitlemek sence daha mantıklı değil mi.Herkesin kabul ettiği bir tefsir vardı,Elmalılı hamdi yazır.O kadar. velinin sözlük anlamına bak ve en çok kullanılan anlamı dosttur.

Sorunun varsa msnde görüşelim,yoksa bırak konu kitap olarak devam etsin,bir birimizi kırmayalım,benim kimseye karşı kötü bir niyetim yoktur.En iyisi bu şekilde bırakmak yoksa konuyu kilitleteceksin,o zaman o kadar insana karşı bir haksılık olacka.Son msjım artık yazsan da cvp vermeyeceğim,pm den msjının bekliyorum

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    kardeşim güsel kitap paylaşım için saol

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alikadir
    alikadir's avatar
    Erkek
    bak kardeşim pc worm biz kuran ı kerimi kendimize göre tefsir edemeyiz çünkü onun tefsiri için ne yeterli bilgimiz nede dini amellerimiz tam biz önce ALLAH ı tanımalıyız (evliya olmalıyız) sonra dini bilgimizi tamamlayıp sonra tefsir etmeliyiz .. çünkü allahı en çok tanıyanlar ewliyalar onalr allahın büyüklüğünün farkında bizim gibi değil ve kuran ı kerimde geçen konuları bu bilgilerine dayanarak güzel ve tatmin edici olarak tefsir edebilirler ama biz tefsir etmeye kalksak ALLAH diyor kuranın her kelimesinde biçok sır gizlidir biz bu manevi olayları bilmezsek kelimelerin dilinden anlıyamayız ki belkide tefsir ettik ve yanlış oldu ve biz anladığımız gibi amel ettik ne olacak sonunda ben şahsen kendime güvenemem ve insanın piskolojisine göre anlayışıda değişir şuan savaş durumunda olsak o ayetten bütün islam dışı olan insanların düşman olduğunu anlayıp böyle tefsir edecez ve hepsini öldürecez kuran da böyle yazıyo diye ama paygamberimizin savaş kuralları içinde din adamlarını ( ne dine mensup olursa olsun ) sonra ibadet haneleri çocukları kadınları vs kesinlikle öldürmemek gerektiği söyleniyo yani görüyomusun bak peygamberimizin bu hadisini bilmesek kuranda bütün yahudi ve hırıstiyanlar bizim düşmanız diye bakıp çok yanlış şeylere sebep olacaz yani bu tefsir olayı bizim işimiz değil bunu kendine güvenen bilgisi tam kişiler yapması lazım benim görüşüm bu

..:: AKLININ SINIRLARINI ZORLAMAYAN BAŞARILI OLAMAZ.. einstein ::..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golge
    golge's avatar
    Erkek
    Beyler konu dagılmıs ben gınme konudan devam edıyım Halıt ertugrulun butun kıtabları guzeldır ben butun kıtablarını okudum sıttedle tfsıye ederım ozellıkle Aysel,Kendını arıyanadam,kendını bulan adam,ozenlıkllede duzcelı mehmet daha baya bı kıtabı var okuyun kesın seveceksınız...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bossie
    bossie's avatar
    Dişi
    teşekürler ertan.

bu vatan bizimdir bizim kalacak!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Bakın siyasal görüşlerinizi tartışırsınız, eyvallah.
    İnsanların birbirlerine hakaret etmeden tartışabildiğini, fikir teatrisinde
    bulunabildiklerini, birbirlerini yenme/yenişme macerasına girmeden konuştuklarını
    görmekten mutlu olurum.
    İnançsal meseleler tartışmaya açık değildir pek, sonuçta insanın fikirleri değişebilir
    ama aynı şeyin inanç üzerinde olması çok daha zordur, ki gereksizdir de.
    Böyle bir propagandayı hiçbir zaman gerekli görmedim, herkesin inancı da,
    inançsızlığı da kendine.
    Ama en nihayetinde bu tartışmaların bir yeri vardır. Pc_worm bu sözüm özellikle
    sana, gider Derin Konular'da başlık açar, orada ertanla güzel güzel tartışırsın, ama
    adam Paylaşım'a kitap koyduğunda yapmayacaksın bunu.

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
Toplam Hit: 3726 Toplam Mesaj: 34