Kira Vergisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Selamlar...

Aramızda evi olup kiraya vermiş olan mürit var mıdır?

Diyelim bir yerde kirada oturuyorsunuz ve yatırım için aldığınız evi de kiraya verdiniz.

Bu durumda kira aldığınız ev için kira vergisi mi devlet alıyor?

Nasıl oluyor bu işler?

Not late for nothing
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    JOE bunu yazdı

Selamlar...

Diyelim bir yerde kirada oturuyorsunuz ve yatırım için aldığınız evi de kiraya verdiniz.

Nasıl oluyor bu işler?

Aynen öyle hocam. Öncelikle bulunduğun vergi dairesine veya gelir idaresi başkanlığı web sitesine girerek, kira beyannamesi vermen lazım. İlk yılın sonrasında ( mülkü kiraya verdiğinde ) artık nur topu gibi bir kira geliri vergisi sahibi olursun =)

Bu arada, ev emekli birinin ise 1 eve kadar kira vergisi muafiyeti var.  

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Aklına gelen hemen her şeyi devlet alıyor... 

Her zaman söylerim devir yatırım yapma devri değil. Devir devlet açma devri. Açacaksın ufak çapta 200-300 kişilik bi devlet, vergiye bağladın mı kafan rahat. 

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Vay arkadaş ya ! Dedim böyle birşey mi yapsam arabayı satıp ama devlete kira verigisi filan can sıkıcı.

Mesela ben dairemi 1000 tl ye kiraya verdim. Ne kadar vergi alıyor? 

Not late for nothing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    JOE bunu yazdı

Vay arkadaş ya ! Dedim böyle birşey mi yapsam arabayı satıp ama devlete kira verigisi filan can sıkıcı.

Mesela ben dairemi 1000 tl ye kiraya verdim. Ne kadar vergi alıyor? 

Senelik üstünden hesaplanır. 12.000 desek damga verigisiyle 800 lira falan ödersin yıllık. Kafadan hesapladım hatam olabilir. Ama o civarda olması lazım.

İşyerininki farklı. Muhasebecin varsa sana taktik verip yol gösterir. 

Bu arada kirayı vergi vermemek için elden alanlar var. Yarın öbür gün kiracı mal sahibinin gıcık kapıp maliyeye şikayet ederse maliye öttürüyor. Kira banka üstünden yatırılmak zorunda. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yyasinn
    yyasinn's avatar
    Erkek

İçeriğini tam bilmemekle birlikte bazı ev sahipleri kirayı elden alıyor (hiç vergi vermemek için sanırım) veya kiranın bir kısmını banka kalanını elden alanlar var (az vergi ödensin diye sanırım).

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek

kira vergisi degil de oradan bir gelir elde ettigine dair bir vergi aliniyor tabii.

ama bunu da kendin gidip beyan ediyorsun, kapina dayanip vergi borcun var demiyorlar.

tabii kapina dayanirlarsa butun odemedigin vergileri cikarirlar o sebepten duzenli odemekte fayda var.

duanla yasamadim ki bedduanla oleyim - Arif
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    JOE bunu yazdı

Selamlar...

Nasıl oluyor bu işler?

Aldığın kira ila ödediğin kira arasındaki fark vergi için belirlenen rakamın üzerinde ise vergisini veriyorsun. Değilse muafsın.

2000 TL kirada oturuyorsun, 1500 kira gelirin var. Fark 500 TL çarp 12 ay ile 6000 TL. Alt limit 5000 ise 6000-5000:1000 TL nın vergisini vermek zorundasın

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Kolayı var hocam, evi kiraya veriyorsun devlete de kiraya verdiğini beyan etmiyorsun böylece vergi falan gelmiyor.

Yakalanırsan öperler muhabbeti var ama o da 1 milyonda 1 ihtimal, o da sana denk gelirse yapacak birşey yok.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek
    ehlikeyif bunu yazdı
    JOE bunu yazdı

Selamlar...

Nasıl oluyor bu işler?

Aldığın kira ila ödediğin kira arasındaki fark vergi için belirlenen rakamın üzerinde ise vergisini veriyorsun. Değilse muafsın.

2000 TL kirada oturuyorsun, 1500 kira gelirin var. Fark 500 TL çarp 12 ay ile 6000 TL. Alt limit 5000 ise 6000-5000:1000 TL nın vergisini vermek zorundasın

Eğer böyleyse kesin olarak o zaman problem yok gibi birşey.

Edit: 2000 liraya kirada oturuyorsam 1500 kira alıyorsam zaten hiç gelir elde etmiyorum ki, cebimden de 500 tl çıkıyor.

Senin dediğin 2000 kira gelirin var 1500 e kirada otuyruyorsun durumu için geçerli değil midir?

JOE tarafından 19/Haz/20 14:03 tarihinde düzenlenmiştir

Not late for nothing
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

Kolayı var hocam, evi kiraya veriyorsun devlete de kiraya verdiğini beyan etmiyorsun böylece vergi falan gelmiyor.

Yakalanırsan öperler muhabbeti var ama o da 1 milyonda 1 ihtimal, o da sana denk gelirse yapacak birşey yok.

O ihtimal o kadar düşük değil. Önceden ev sahibesi kancık dul karı kredi ödüyor diye acıyıp yapmıyordum ama kiraya 200 kağıt birden zam yapınca bir de ödeyemeyeceksen çık evden deyince  acimiyorum EFT yaparken konut kirası işaretleyip gönderiyorum. Vergi odemiyorsa da şimdi sikerler.

Birbirinize EFT havale yaparken Killik olsun diye konut kirası seçeneği isaretlemeyin, maliye takibe alıyor

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
Toplam Hit: 3675 Toplam Mesaj: 31
kira vergisi