folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kitap İmha Ettirmeyi Planlayan Ulusal Bilim Kurumu

Kitap İmha Ettirmeyi Planlayan Ulusal Bilim Kurumu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

@futurist Olumu aciklayayim ben ^_^ hangi acidan bilmek istersin?

sigara değil, balık olan.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

tubitak tarafından döneminin iyi bilimsel ve bilim kurgu kitapların türkçe yayın haklarını aldıkları kitaplar ne olacak şimdi?

örnek vakıf serisinin türkçe yayın hakları tubitak a ait bu kitap basacaklar mı basmıyacaklar mı?

boş
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

@Esquire

Yazılana bakılırsa basılmamayı bırak piyasadan toplatıp imha edilmesi ihtimali bile var.

@TaRuZ

Kadro oluşturulup, belirli kitaplar birilerine verilip raporlaması istenecektir. Raporları değerlendirenin kararı geçerli olacağından bu bana çok gerçekçi gelmiyor.

@HolyOne

Hocam ben şunu gördüm; Twitter kapatılıyor manşetleri atıldıktan sonra hakkaten Twitter'a yaptırım yapıldı, site kapatıldı diye düşünen büyük bir güruh var. Bu algıyla alakalı. Basit bir şey gibi görünse de sırf bu eylemden ötürü zafer kazandığını iddia edenler olacaktır.

@0x656e

Popüler Science bildiğin reklam merkezi. Dergiye "adblocker" uygulasan okunacak metin sayısı 2-3 sayfayı geçmez. Ucuz etin yahnisi kıvamında bir dergi. Bilim içeriği çok zayıf.

Austen tarafından 28/Kas/15 21:39 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Kitaplara atfedilen bu "kutsalligi" anlayamiyorum. Sonucta bir dusuncenin kagida yazilmis bicimi, ve dunyada binlerce sacma dusunce var?

Haber yapti diye casusluk, teror orgutu mensuplugu gibi suclardan tutuklanan gazetecilerin oldugu bir ulkede bunlara susup, vah vah kitap yakiyorlar diye cigirtkanlik yapanlarin ikiyuzlu oldugunu dusunuyorum. Kitap yakma eylemi dusunce ozgurlugunun kisitlanmasinin basit bir ornegi sadece. Twitter'a erisimin engellenmesinden nitelik olarak pek de farki yok. Bunu mevcut olaya ya da konuyu acan arkadasa ithafen soylemiyorum, genel olarak her kitap kutsaldir diye anlam veremedigim bir kani var.

Tubitak benzer bir seyi 2009 da darwin'in 200. yas gununde yapmisti, bircok kisi gibi ben de bilim teknik aboneligimi iptal etmistim. http://www.radikal.com.tr/turkiye/tubitakta-darwin-mudahalesi-925485/

@futurist, sana yazilacak cok sey var ama einstein amcamin sozu geliyor aklima, "onyargilari parcalamak atomu parcalamaktan daha zordur". Evrimin kendisi ile ilgili birsey yazmayacagim, bir seyi degistirecegini dusunmuyorum, ancak evrim'i bilmeyip sadece adinda teori geciyor diye, onun bilimsel bir gercek degil sadece fikirden ibaret oldugunu dusunen senin gibi bircok insan var, bunun icin bilimsel teori nedir onu aciklamaya calisacagim.

"Bilimde kuram, genel gerçeklerin tekrarlanarak kabul gören gözlem ve deneyleri baz alınarak doğal dünyanın bazı görünüşlerinin iyi doğrulanmış açıklamalarıdır."

Gorelilik (izafiyet) teorisi, adi ustunde bir teoridir, ancak bircok deney ile dogrulanmistir.

Su link evrimin bir teori mi yoksa bilimsel gercek mi oldugunu fevkalade anlatmis. http://www.nas.edu/evolution/TheoryOrFact.html

Sadece son paragrafin bir kismini ceviriyorum ingilizce anlamayanlar olabilecegi icin.

"the past and continuing occurrence of evolution is a scientific fact. Because the evidence supporting it is so strong, scientists no longer question whether biological evolution has occurred and is continuing to occur. Instead, they investigate the mechanisms of evolution, how rapidly evolution can take place, and related questions."

"evrimin suregelisi ve devam ediyor olusu bilimsel bir gercektir. Bunu destekleyen kanitlar cok guclu oldugu icin, bilimadamlari artik evrimin gerceklesip gerceklesmedigini sorgulamiyorlar. Bunun yerine evrimin gerceklesme mekanizmasini ve ne kadar hizli gerceklesebilecegini arastiriyorlar."

Yine yukaridaki yazida gecen ornek bir teori olarak, butun canlilarin hucrelerden olustugunu belirten cell theory, https://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCcre_teorisi

Adinda teori geciyor diye binlerce bilimadaminin onyillarca suregelen ugras ve buluslarini tek kalemde cizmeyin ne olur, emin olun o insanlar su katoliklerle muslumanlari kizdiralim diye bu kariyeri secip hayatlarini adamiyorlar, bu basitlikten kurtulun.

AMpul tarafından 29/Kas/15 07:28 tarihinde düzenlenmiştir

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

futuristi linc etmissiniz. insanimizin en mahir oldugu konu da bu galiba. 

imha etmek..

All I need is a possibility.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

imha etmek..

Bilimle, evrimle ilgili desin ki şunları yaptım şu kadar yıldır çalışıyorum şu sonuçlara vardım biz de evrime inanmayalım bilim insanı yokluğunu kanıtladı diyelim. Akşama kadar kahvede oturan ilkokul mezunu adamlar nasıl her boku bilip tartışıyorsa bunun gibiler de zerre bilimsel araştırma yapmayıp sırf dini evrim yok diyor diye evrimi reddediyor bir de yiyorsa şunu açıklayın bunu açıklayın diyorlar. Sen önce adamın açıkladıklarını kabul et diğerlerine de sıra gelir.

Evrim defalarca kanıtlandı adamlar ömrünü bu işe adıyor biz de oturduğumuz yerden adamlara laf ediyoruz. Götü olan araştırmasını yapsın desin ki aha da kanıtladım evrim yok. Adamlar bakterilerde evrimi araştırmak için 22 yıl bakteri üretip nesiller boyu evrimi gözlemliyor. Sen ne yapıyorsun tv'de karı programları izleyip, kahvede batak oynayıp evrim yok diyorsun. Hepimizin ailemizin genlerini taşımamız bile evrime bir kanıttır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    DarkSkull bunu yazdı
    mizahi bunu yazdı

imha etmek..

Bilimle, evrimle ilgili desin ki şunları yaptım şu kadar yıldır çalışıyorum şu sonuçlara vardım biz de evrime inanmayalım bilim insanı yokluğunu kanıtladı diyelim. Akşama kadar kahvede oturan ilkokul mezunu adamlar nasıl her boku bilip tartışıyorsa bunun gibiler de zerre bilimsel araştırma yapmayıp sırf dini evrim yok diyor diye evrimi reddediyor bir de yiyorsa şunu açıklayın bunu açıklayın diyorlar. Sen önce adamın açıkladıklarını kabul et diğerlerine de sıra gelir.

Evrim defalarca kanıtlandı adamlar ömrünü bu işe adıyor biz de oturduğumuz yerden adamlara laf ediyoruz. Götü olan araştırmasını yapsın desin ki aha da kanıtladım evrim yok. Adamlar bakterilerde evrimi araştırmak için 22 yıl bakteri üretip nesiller boyu evrimi gözlemliyor. Sen ne yapıyorsun tv'de karı programları izleyip, kahvede batak oynayıp evrim yok diyorsun. Hepimizin ailemizin genlerini taşımamız bile evrime bir kanıttır.

Sizlerin bilimsel calismalariniz neler acaba. Kitaplarinin adini yazda okuyayim

Bir tane kitap okudunuz diye sanki evrimi siz buldunuz :) gülüyorum valla.

Burada ironik olan ne biliyormusunuz. Karsindaki kisiyi suçladığınız şeyin aynisinin sizdede olması.

Ben en ufak bir emeğe bir arastirmaya sonsuz saygim var.  Sağolsunlar da , bu kafayla isvicre bilim adamlarinin her nanesinede güvenmem gerekirdi.

Niye bu kadar derdine düşüyorsunuz ki :)

Ben inanmayinca dünya dönmeyi mi bırakacak.

Örneğin 1,5 milyari aşkin insanin inandığı bir dine birileri inanmiyorsa ne olacak?  O zaman herkes inaniyor hadi bizde inanalim demiyorsunuz ama

Aslinda cevap vermeyecektim ama destekli atin biraz .  ufak bir mantık kırıntısı olsun

Not : evrime birsey dediğim yok. Çok araştirmadim. Ben kisilerin ne yapacak,  neye inanacak noktasinda insanlari kaliba sokmaya calisan zihniyetinize karsiyim.

Bu arada darkskull senin şahsina değil ayni kafadaki herkese yazdim

Saygilar

futurist tarafından 29/Kas/15 14:37 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

bi şeye inanmıyorum diyen, onu araştırmış olmalıdır. araştırmamışsa, "bilgim yok." deme dürüstlüğünü öğrenmelidir. insanlar buna itiraz ediyor, yolla bize de kellesini keselim demiyolar. abartmayın. 

Daniel-Koo tarafından 29/Kas/15 16:21 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

bi şeye inanmıyorum diyen, onu araştırmış olmalıdır. araştırmamışsa, "bilgim yok." deme dürüstlüğünü öğrenmelidir. insanlar buna itiraz ediyor, yolla bize de kellesini keselim demiyolar. abartmayın. 

Hay ağzına sağlık ya :)

Ne hikmetse bilmiyorum demeyi büyük bir eksiklik zannediyorlar. Öyle olunca herkes her konuda çok bilmiş takılıyor.

Atalarımız çok bilen çok yanılır diye boşuna dememişler. Günümüz dünyasında milyonlarca-milyarlarca öğrenilebilecek bilgi olduğunu düşünürsek, hepimizin uzmanı olmadığımız konularda öğreneceğimiz çok şey var. 

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Sizlerin bilimsel calismalariniz neler acaba. Kitaplarinin adini yazda okuyayim

Bir tane kitap okudunuz diye sanki evrimi siz buldunuz :) gülüyorum valla.

Burada ironik olan ne biliyormusunuz. Karsindaki kisiyi suçladığınız şeyin aynisinin sizdede olması.

Ben en ufak bir emeğe bir arastirmaya sonsuz saygim var.  Sağolsunlar da , bu kafayla isvicre bilim adamlarinin her nanesinede güvenmem gerekirdi.

Niye bu kadar derdine düşüyorsunuz ki :)

Ben inanmayinca dünya dönmeyi mi bırakacak.

Örneğin 1,5 milyari aşkin insanin inandığı bir dine birileri inanmiyorsa ne olacak?  O zaman herkes inaniyor hadi bizde inanalim demiyorsunuz ama

Aslinda cevap vermeyecektim ama destekli atin biraz .  ufak bir mantık kırıntısı olsun

Not : evrime birsey dediğim yok. Çok araştirmadim. Ben kisilerin ne yapacak,  neye inanacak noktasinda insanlari kaliba sokmaya calisan zihniyetinize karsiyim.

Bu arada darkskull senin şahsina değil ayni kafadaki herkese yazdim

Saygilar

Benim bilim adına çalışmam yok ama yıllarını bu işe vermiş adamlara o mal bi bok bilmiyor götünden sallıyor diye düşünmüyorum araştırıyorum. Ben evrimle ilgili bir sürü makale okudum var diyorum, sen araştırmadım ve kesinlikle yok diyorsun. Ben de sana bu din bi harika dostum diyorum. Ama sen haklısın yine de dininizin dikine gidin. Kitap ismi falan yazsam kimse bakmayacak şuraya öylesine bir göz atın isterseniz. Buradaki yazılar da yabancı bilim makalelerinin çevirileri genelde.

http://www.evrimagaci.org/

Ek olarak cosmos belgeselini izleyin 12 bölüm Haluk Bilginer'in seslendirmesiyle Türkçe izleyebilirsiniz.

"Karsindaki kisiyi suçladığınız şeyin aynisinin sizdede olması." demişsin öyle olmadığını yukarıda açıkladım. İmam hatip mezunu olup 1 oda dolusu dini kitabın arasında büyüyen benim karşıma dini tartışmak için gelen adama 2 soru sordum. Dünya mı güneşin etrafında dönüyor dedim güneş mi dünyanın etrafında? Mal mal yüzüme baktı doğru dürüst cevap veremedi. Kur'an'ı hiç okudun mu dedim yok dedi siktir git başka konuşacak birşey yok dedim. Yanımızdan kalkıp da sabaha kadar hatunla takılmaya gitti. Bunun gibi olayları çok yaşadım araştırmadığım bilmediğim şeyle ilgili atıp tutmam karşındakini tanımadan beni suçluyorsun ama sen de benim gibisin falan deme. Tekrar söylüyorum ikimiz de bilimsel çalışma yapmadık ben araştırdım okudum ettim yorum yazıyorum sen araştırmadın, zerre bilgin yok (evrim=maymundan gelmek sanmandan belli kendin de söyledin zaten araştırmadığını) kesin konuşuyorsun.

O araştırmalarını hiçe saydığınız adamlar sayesinde 30-35 sene değil de 60-70 sene yaşıyorsunuz. 100 sene önceki ortalama insan ömrünü araştırın bakalım.

DarkSkull tarafından 29/Kas/15 19:22 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 5788 Toplam Mesaj: 48
evrim kitap tübitak kitap imha 17-25 aralık