Kitap Okuma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

kitap okumayi sevmiyorsan 2 sebebi vardir, ya tarzini bulamamissindir ya da bos zamanlarinda okumuyorsundur..

itap sevmeyen birisiysen kitabi once sadece bos zamanlarinda okumalisin, okula giderken gelirken,  mesela istanbuldaysan istanbulda bir insan gunde ortalama 2 saatini yolaverir bunun yarisi kitap okumak icin uygun yolculuk olarak degerlendirirsek gunde 1 saat  dakikada 1 sayfa okusan  1haftada bir kitap bitirirsin ve kitap icin ektra vakit harcamadan.

ne kadar korkunc degil mi?

ardindan sevdigin seyleri oku, onemli olan okumak, siir kittabi oku, edebiyat oku, bilimsel yazilar oku, ted e gir, populer science oku, ergi oku . yeterki oku 

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    furkan425 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Önce tavsiyem ilgi alanın olan dergiler al

yarı resim  Yarı yazı okursun

Sonra alistikca resimi az yazısı çok olanı al

Sonra ince romanlar mesela simyacı

Sonra zaten tadına varınca alır başını gider ama hep kaliteli oku. Ve kitap için güzel vakit ayır geliştirme okuma

Bilimsel yazılar okumayı severim.ne önerirsiniz ne okuyabilirim.

Genç beyin 7 TL bilimsel değil ancak görünüm olarak bir şeye benzemiyor ama güzel hikâyeler var.

Bilim teknik dergisi diyeceğim ama uzun zamandır almiyorum. Önceden aboneydim. Çok faydasını gördüm şimdilerde tartışılan konuları yıllar önce okumuştum. biraz kalitesini düşürmüş gibi geliyor nedense şimdi

Migros gibi dergi reyonu olan yerlerde dünya kadar oluyor içlerinde bakabilirsin oralarda. Bak zaten bir konu gözüne ilistimi alirsin

Ben dekorasyon dergilerine hastayım . gidip bakıp alıyorum. Her sayı muhteşem olmuyor o yuzden her ay gidip bak incele al. Bence en iyi başlangıç dergi olur. Romanları başlayıp bitirmen gerekir.

Ama dergi kısa kısa okur geçersiz sıkmaz 

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Okuma işi disiplin gerektirir. Pek çok insan okumayı ciddiye almaz. Ama çoğu insan okumayı, düzgün okumayı bilmez.

Çok okuyan bir insan bile 2-3 gün ara verdiğinden sonraki ilk okumasında dikkatini toplamakta güçlük çeker, okuduğundan anladığı miktar oldukça azalır. Bu sebeple uzun süre okuma yapmamış bir insanın ilk okuması çok başarısız olacaktır. Bunu çok ciddiye almamak lazım. Yani ben anlamıyorum, çok yavaş okuyorum diyipte ilk engelden bırakmamak lazım. 

Okumayı illa her şeyi anlayacağım diye yapmamak lazım. Bir roman örneğinden gidersek romanda yazan her detayı, her betimlemeyi akılda tutmanıza gerek yok. Hızlı okuma üzerine araştırma yapanlrar bunu bilir. Bu farklı bir konu ondan üzerinde durmayacağım. Yani her şeyi anlayarak tekrar tekrar okuyayım diye boşuna efor sarfetmeyin. Öyle bir şey mümkün değil, en azından belirli seviyelerde.

Tuğla kadar kitaplarla okumaya başlamayın. Uzun süre okumamış birisi 50-60-80-100-150-200-500 gibi sayfalarla kademe kademe başlamalı. Okuma alışkanlığı olupta ara vermişler de böyle yapmalı. Göz koordinasyonunun yerine gelmesi, idrakın ve dikkatin artması için vücuda biraz zaman tanınmalı. Önemli okumalar yapacaksanız öncesinde olay örüntüsü olan, devamlılığı olan çerezlik eserlerle zihni açın, öyle okuyun. 

Kısaca okumaya başlayın, ne okursanız okuyun başlayın. Bildiğiniz konulardan başlayın. Akademik yayınlarla işe girişmeyin, soğursunuz. Uzun metrajlı  film senaryolarıyla (bestseller) başlamayın, sıkılır yarıda bırakırsınız. Bir hüpletmede bitecek kitaplarla başlayın. Anlamasanız da, bir şey hatırlamasanız da, kitaba baktığınızı ama bir şey öğrenemediğiniz anlasanız da okuyun. Bir kitap bittiğinde o şevkle ikincisini de isteyeceksiniz. 

Kitap önerisi mi? Hmm... Çok öznel bir soru. Genel cevap klasikler olacaktır. Benim de tavsiyem klasikler olur.

Paulo Coelho - Simyacı

Horace Walpole - Otranto Şatosu

Ernest Hemingway - İhtiyar Balıkçı

George Orwell - Papazın Kızı

John Steinback - Fareler ve İnsanlar

Bunlar da giriş için tavsiyelerim olsun. Aralarında yanlış hatırlamıyorsam bir tek Papazın Kızı uzun metrajdı. Onun dışında hep kısa kısa hikayeler. 

Austen tarafından 04/Eki/15 13:45 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    marad10a
    marad10a's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı

Okuma işi disiplin gerektirir. Pek çok insan okumayı ciddiye almaz. Ama çoğu insan okumayı, düzgün okumayı bilmez.

Çok okuyan bir insan bile 2-3 gün ara verdiğinden sonraki ilk okumasında dikkatini toplamakta güçlük çeker, okuduğundan anladığı miktar oldukça azalır. Bu sebeple uzun süre okuma yapmamış bir insanın ilk okuması çok başarısız olacaktır. Bunu çok ciddiye almamak lazım. Yani ben anlamıyorum, çok yavaş okuyorum diyipte ilk engelden bırakmamak lazım. 

Okumayı illa her şeyi anlayacağım diye yapmamak lazım. Bir roman örneğinden gidersek romanda yazan her detayı, her betimlemeyi akılda tutmanıza gerek yok. Hızlı okuma üzerine araştırma yapanlrar bunu bilir. Bu farklı bir konu ondan üzerinde durmayacağım. Yani her şeyi anlayarak tekrar tekrar okuyayım diye boşuna efor sarfetmeyin. Öyle bir şey mümkün değil, en azından belirli seviyelerde.

Tuğla kadar kitaplarla okumaya başlamayın. Uzun süre okumamış birisi 50-60-80-100-150-200-500 gibi sayfalarla kademe kademe başlamalı. Okuma alışkanlığı olupta ara vermişler de böyle yapmalı. Göz koordinasyonunun yerine gelmesi, idrakın ve dikkatin artması için vücuda biraz zaman tanınmalı. Önemli okumalar yapacaksanız öncesinde olay örüntüsü olan, devamlılığı olan çerezlik eserlerle zihni açın, öyle okuyun. 

Kısaca okumaya başlayın, ne okursanız okuyun başlayın. Bildiğiniz konulardan başlayın. Akademik yayınlarla işe girişmeyin, soğursunuz. Uzun metrajlı  film senaryolarıyla (bestseller) başlamayın, sıkılır yarıda bırakırsınız. Bir hüpletmede bitecek kitaplarla başlayın. Anlamasanız da, bir şey hatırlamasanız da, kitaba baktığınızı ama bir şey öğrenemediğiniz anlasanız da okuyun. Bir kitap bittiğinde o şevkle ikincisini de isteyeceksiniz. 

Kitap önerisi mi? Hmm... Çok öznel bir soru. Genel cevap klasikler olacaktır. Benim de tavsiyem klasikler olur.

Paulo Coelho - Simyacı

Bunlar da giriş için tavsiyelerim olsun. Aralarında yanlış hatırlamıyorsam bir tek Papazın Kızı uzun metrajdı. Onun dışında hep kısa kısa hikayeler. 

Listeye stefan zweig - Satranç da eklenebilir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

sadece sıçarken ve elektrik kesildiğinde kitap okuyorum aşağı yukarı haftada 300-350 sayfa falan okuyorum, ya çok sıçıyorum ya hızlı okuyorum bilemedim, ama sıçarken okuma işini önerebilirim yani öylece oturmaktansa kitap okuma işini aradan çıkarmış oluyorsun

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek

hocam sınav içinse bu isteğin paragraf çöz gunde 1 test kıtapla kısa zamanda kapatamazsın açığını

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Austen bunu yazdı

Paulo Coelho - Simyacı

Makale gibi yorum yapıyorsun tebrikler

Bunları bende listeme alayim 

Simyacı okudum bayıldım papazla şato nasıl . alsammi çünkü son zamanlarda yemek iş uyku arasına sıkıştırmak istediğim bir kitap ariyorum

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

@futurist

Ben çok beğenmiştim. Ayrı bir havası var. İçindeki ambiansı güzel işliyor. Tavsiye ederim. 

Otranto Şatosu da güzel bir kitap. Özellikle gotik merakı varsa öncü eserlerden birisi olduğu için ayrı bir yeri var. Hikaye de çok uzakta, çok hayalperest bir yerde değil. Duyduklarımızın bazılarıyla da örtüşmüyor değil. Tabi hayali bir yanı da var. 

İkisini de öneriyorum.

Austen tarafından 04/Eki/15 17:31 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    deginilmemiş, olur ya belki astigmat benzeri bir problemde olabilir. göz doktoruna da bir görün derim. ceçceve bile farkettiriyor. :D sapları enli kaş hizası kapali, dudak hızası acık cercevelere de bak.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhnhalil48
    gkhnhalil48's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

Gerçek bir kitap tavsiye ediyorum. Monte Kristo Kontu. 

Oku gel teşekkür et.

adını burda gördüm carrefoursa ya gittim baktım 6 lira aldım :D

Tanrı Türkü Korusun.
Toplam Hit: 2228 Toplam Mesaj: 31
kitap o