folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Köpekler İnsanlardan Daha Mı Zeki?

Köpekler İnsanlardan Daha Mı Zeki?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Hocam köpeklerin insan yaşına oranının bilimsel olmadığına inandığım için köpek yaşı fln yazmayın diye not düşmüştüm zaten :)

www.kriptopedi.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

emreslmn bunu yazdı:
    -----------------------------

Hocam köpeklerin insan yaşına oranının bilimsel olmadığına inandığım için köpek yaşı fln yazmayın diye not düşmüştüm zaten :)

K.bkma dikkat etmemişim :/

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

o zekayla ilgili yazdığın şeyler banaysa gerekli cevabı verebilirim istersen ama kırmak istemem...ben soruna yardımcı olmak için yazdım...

köpekler öğrenmez, şartlanır...olaylardan çıkarım yapar...genel olarak 2 kavram vardır: ödül, ceza....eğer odanın bi tarafına tuvaletini yaptığında ceza alıyosa 3-5 defadan sonra yapmaz...doğru yere yapınca ödül alıyosa oraya yapar...aynı şey diğer eğitimler içinde geçerli...köpek eğitiminin temeli budur...

hocamın tartışma sırasında verdiği örneği veriyim..

hocamın hasta sahiplerinden biri 2 kardeş yavru köpek almış...başlarda herşey normalken 2 yavruda da bi yavrunun ayağına bişeymi düşmüş nolmuş hatırlamıyorum ama bi ayağını tam kullanamaz durumdaymış ve yürümekte zorluk çekiyomuş...hayvan sahipleri sağlam yavruyu normal mama kapında beslerken diğerini elleriyle besliyolarmış ve daha çok ilgi gösteriyorlarmış...bir süre sonra sağlam yavrununda tökezlemeye vaşladığını farketmişler ancak ayağında hiçbir problem olmadan...

burdaka çıkarım şudurki..sağlam yavru gözlem yaparak diğer yavrunun topalladığını ve daha çok ilgi gördüğünü farkeder(ödül olarak algılar) ve olması gerekenin o olduğunu sanar sonuç olarak topallar

edit: editlediğini görmedim

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

@estatic_60

Hocam yanlış anladın :) Size yazmadım teşekkür ederim cevaplarınız için :)

www.kriptopedi.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

kelebekle insanı karşılaştırmayı denermisin.

=)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

emreslmn bunu yazdı:

Arkadaşlar daha önce siz düşündünüzmü bilmiyorum ama şu anda kafama bir soru takıldı biraz garip olacak kusura bakmayın.

Şimdi 4 aylık bir yeğenim var. Dolayısıyla konuşamıyor. Her ihtıyacını annesı gideriyor.

Daha önce 4 aylıkken tuvalet eğitimi olan bir köpek görmüşküğüm var. Ayrıca 4-5 ay arasındaki köpeklere sus otur yat bekle vs komutları verebilirken insanlar neden bu kadar geç başlıyor öğrenmeye_?

Tabiki fiziksel niteliklerin yetersiz geldiği kısımlardan bahsetmiyorum ama en azından anlamayla ilgili olanlar için bilimsel bir açıklaması var mı?

Yalnız bana köpek yaşı insan yaşı vs demeyin. Kim karar veriyosa köpek yaşı denen bişeye onun bilimsel bir açıklamasınıda yapmıştır önce onu açıklayın sonra köpek yaşı fln dersiniz :)

insanda önbeyin gelişimi dışarda olduğundan dolayı böyle, yani tam olarak beynin gelişmiş olmuyor doğduğunda  zamanla gelişiyor bu nedenlede doğduğunda olan olayları falan hatırlamıyorsun ama hayvanlarda böyle değil

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

x3uqm4 bunu yazdı:

kelebekle insanı karşılaştırmayı denermisin.

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukan
    Mukan's avatar
    Erkek

İnsan insanca zeki, köpek köpekçe. İnsan daha zekidir diyemeyiz. Köpek zekası kısmen insan zekasına yakındır diyebiliriz.

O yaştaki çocuğu çişini tutamaması öğrenmeyle ilgili değil. Boşaltım organlarının fiziksel gelişimiyle ilgili.Gelişim baştan ayağa içten dışa olur.

İnsan, zekayı ölçerken alet yapabilme, işlem yapabilme, yorumlayıp farklı yollar deneyebilme gibi etmenlerle ölçüyor. Hayvanlar kendine gerekli olanları çoğunlukla türler boyu edinilen deneyimlerin genlere aktarılması yoluyla öğreniyorlar.

Doğanın temel bir kanunu var: En zeki, en fazla hayatta kalabilen ve başka türlere hayat verebilendir. Buna göre eklembacaklılar/böcekler dünyanın en zeki varlıklarıdır sonucu çıkıyor.

Hakkımda atıp tutan birine rastlarsanız pm gönderin log ve görüntü kazanın. İster atın ister tutun.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheWorm
    TheWorm's avatar
    Erkek

:| sakinleş.derin nefes al ver sürekli

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahref156
    tahref156's avatar
    Erkek

Filozoflar ne güzel düşünürdü bu tür şeyleri siz sıçtınız gitti aq. Başka iş yokmuş gibi sen şimdi onumu düşünüyorsun hocam zittir et gitsin yhaf mesela köpek daha zeki ee ne olmuş madalyamı takcan la köpeğe. Alt tarafı köpek la. Köpekler bizlerin buyruğunda olduklarına göre zeki sayılmazlar. Aslında zeki olsalar bile birşey değişmeyecek abicim salla gitsin. 

the man who gets tired after eating a ban
Toplam Hit: 4119 Toplam Mesaj: 35