folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kürtçe Karakter Nüfus Cüzdanında

Kürtçe Karakter Nüfus Cüzdanında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    monoton
    monoton's avatar
    Erkek

Çankaya Nüfus idaresi, kızına Kürtçe isim koymak isteyen Kenan Kırkaya’nın üzerinde şapka bulunan (e) ve (i) harflerini kullanmasına izin verdi. Böylece çocuğun ismi Hêvî Jiyan olarak kayıtlara geçti.

Kenan Kırkaya nüfus idaresinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Hêvî umut, Jiyan yaşam demek. Kızıma Kürtçe isim vermek üzere gittim. Eğer olumsuz bir yanıt alsaydım isim kısmını boş bırakacaktım. Çünkü kızımın annesinin de ismi Newruz ama o dönemde, (w) ile yazmamışlar. Nüfus memuruna koymak istediğim ismi söyledim. İlgili memur iki-üç telefon görüşmesi yaptı ve ‘Tamam’ dedi. Kimle konuştu bilmiyorum. Şaşırdım ve çok mutlu oldum. Bu iki harfin bilgisayarda nasıl yapılacağını da ben gösterdim. Kızım annesiyle aynı kaderi yaşamamış oldu.”

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ise Kürtçe alfabede yer alan (w), (q) ve (x) harflerinin nüfus cüzdanlarında yasal değişiklik yapılmadan kullanılmasının mümkün olmadığını söyledi. Aynı yetkili Sadece (a), (I) ve (u) harfleri üzerinde inceltme işareti konulabildiğini, ancak (e) harfi üzerinde inceltmenin kullanılmadığını söyledi.

en fazla 1 hafta veriyorum o harfler düzenlenecek.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12777551.asp?gid=229

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanpir
    yanpir's avatar
    Erkek
    yok yok sonumuz hiç aydınlık değil...

imza yok parmak bassam :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    iyi bok yedi

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

diyorum ben bugün elini veren yarın herşeyi verir.

çok fazla yanlış yapılmaya başlandı sonumuz nasıl olur bilemem.

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    valla gidip bi şapka da ben takacam ya..

http://yigitdemirag.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolySeclorum
    HolySeclorum's avatar
    Erkek
    Hay sıfatına zıçtığım madem "Hêvî umut, Jiyan yaşam" demekte niye umut yaşam koymuyon direk..Ama yok illa pislik yapacaklar,bölücü düşüncelerince güya zafer kazanmıştır şimdi bu haysiyetsiz...

Her Hakkım Saklıdır
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Nüfusta Yabancı isim verilecekse de bu Türk alfabesinde ki harflerle olmalıdır  " Hevi Jiyan " konmasında bir sakınca yoktu fakat Alfabemizde olmayan harflerin devlet dairelerinde resmi evraklarda kullanılması yanlıştır bu memur hakkında gerekli soruçturma başlatılması gerekir bu devletin Alfabesindeki harfler bellidir sonrada türk vatandaşı dahi olsa bir kişi ismini Türkçe bir isme Türkçe harflerle kaydetmesi gerekir kaldı ki bu ismi kaydettiren Türkiye Topraklarında yaşamaktadır bu resmen devlete meydan okumaktır sizin alfabenizi dilinizi tanımıyorum demektir.

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Renato
    Renato's avatar
    Erkek

Bende kürdüm bende üniversite okudum bende nişantaşı cocuguyum .Benide alın aranıza ya .

Bu site vallaha cok saglam siyaset sitesi oldu.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

banu avar sinirlar arasinda - serv den bop a Turkiye

video su izlenmeli izletilmeli

http://www.vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=7240354&server=www.vimeo.com&show_title=0&show_byline=0&show_portrait=0&color=00adef&fullscreen=1%22

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tariqat_Sapiii
    Tariqat_Sapiii's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Under Abiye Saygım ve Sözüm Olmasa Çok Pis Sövecem Bu Konuya Ama Ya Sabır

Evli,Mutlu,Çocuklu (H) 70 Milyonda 1... Yapıcak Bişi Yok !
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    monoton
    monoton's avatar
    Erkek
    Ssativa bunu yazdı:
    -----------------------------
    ilk oglumun ismini "deva" koyabilmek icin bayagi bi cebellesmistim ancak son cocugumun ismini "memed" koyabilmek icin ugrastirmadilar.kürt degilim ancak her insanin istedigi ismi tasiyabilme hakki olmasinin kötü bisey olmamasi gerekir.olumulu gelisme diyorum
    -----------------------------
    isterse corç koysun ona bişey demiyoz zaten sorun harflerin türk alfabesinin dışına çıkılması böyle bişeyin oluşu türkçenin bitişidir.
Toplam Hit: 18831 Toplam Mesaj: 112