folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Kuyumcular Çok Kazanıyorlar, Fikir İstiyorum.

Kuyumcular Çok Kazanıyorlar, Fikir İstiyorum.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo

Selam güzel insanlar.

Direkt konuya giriyorum;

bi süredir, yarım altın biriktiriyorum, ihtiyaçtan arta kalana altın alıyorum, yarın bi arkadaşım kıbrıs’a tatile gidiyor diye, kendisinden heets sigara istedim, dolayısıyla bir tane yarım altın bozdurmam gerekti, ona vereyim bana sigara alsın dedim, ne bulsam eski tarihli altına yatırıyorum, para yok. Altının fiyatını da FinansCepte uygulaması ile kontrol ediyorum. Bu kuyumcular altını verirken bile bazen yeni tarihli altın fiyatından kitliyorlar bana, ben de çok konuşan biri değilim, bi daha ordan alışveriş yapmıyorum veya bi daha o adama denk gelirsem alisveris yapmiyorum filan. 

Bugun o eski tarihli yarimlardan birini bozdurdum, uygulamada baktim, yarim altin 839 liraya alınıyor, eski tarihli dedi 810 liraya aldi, eski tarih diye 30 lira fark eder mi? Belki eder ama bi ibnelik yapıyor bu kuyumcular o net.

Mümkünse Kuyumculuk yapmayanlardan cevap bekliyorum, Hatta kuyumcu varsa aramızda benim konuma tek kelime etmezse sevinirim, bunların hepsi sahtekâr :@ , Nereye satmak, nerden almak lazım bu altını. Her biri ayrı fiyat söylüyor.

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

o kadar fark etmez 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

o kadar fark etmez 

bankaların altın hesabı var oradan al sat gr da 1 tl 50 krş fark ediyor kafan rahat eder. elindeki altınlarıda bankaların belirli şubeleri var götür altın hesabına yatırsınlar 

hatta bazı bankaların bankamatikleri gr altın bile veriyor çekmek istersen

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    eengineer bunu yazdı

o kadar fark etmez 

bankaların altın hesabı var oradan al sat gr da 1 tl 50 krş fark ediyor kafan rahat eder. elindeki altınlarıda bankaların belirli şubeleri var götür altın hesabına yatırsınlar 

hangi bankamatik o?

(araştırayım)

KuveytTürk Atm

rahmandaburda tarafından 29/Haz/19 11:34 tarihinde düzenlenmiştir

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Bisey soracam.

Eski tarih ne ya ?

Altin altin degilmi ?

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı
    eengineer bunu yazdı

o kadar fark etmez 

hangi bankamatik o?

(araştırayım)

KuveytTürk Atm

kuveyttürkte altın hesabın var ise ve atm den çekmek istiyorsan 10 tl işlem parası alıyor. alım satım makası en uygun banka diyebilirim

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

Bisey soracam.

Eski tarih ne ya ?

Altin altin degilmi ?

Sanirim asinma payi diye hesapliyorlar hocam. Benimde denk geldiklerim hep farkli aliyor eski ve yeniyi. 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    ehlikeyif bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı
    eengineer bunu yazdı

o kadar fark etmez 

hangi bankamatik o?

(araştırayım)

KuveytTürk Atm

kuveyttürkte altın hesabın var ise ve atm den çekmek istiyorsan 10 tl işlem parası alıyor. alım satım makası en uygun banka diyebilirim

KuveyTürk ün altın alan atm lerinide dolandırmışlar, sahte altın vermişler atm lere, atm lerde sahte altınları piyasaya sürmüş. Sahte altın nasıl anlaşılır belliki çoğumuz bunu bile bilmiyoruz 875 sahte altın piyasa da imiş. (Sahte altın çeken Adam uzun bi süre sonra altını bozdurmuş ve olay  öyle ortaya çıkmış, buna isnaden öyle düşünüyorum)
    Sahi bende elimle ağırlığına bakıyorum, hassas terazi alayım en iyisi.

rahmandaburda tarafından 29/Haz/19 12:04 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı
    ehlikeyif bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı
    eengineer bunu yazdı

o kadar fark etmez 

bankaların altın hesabı var oradan al sat,  gr da 1 tl 50 krş fark ediyor, kafan rahat eder. elindeki altınları da bankaların belirli şubeleri var ,götür altın hesabına yatırsınlar. 

hangi bankamatik o?

(araştırayım)

KuveytTürk Atm

KuveyTürk ün altın alan atm lerini de dolandırmışlar, sahte altın vermişler atm lere, atm lerde sahte altınları piyasaya sürmüş. Sahte altın nasıl anlaşılır belliki çoğumuz bunu bile bilmiyoruz; 875 sahte altın piyasa da imiş. (Sahte altın çeken Adam uzun bi süre sonra altını bozdurmuş ve olay  öyle ortaya çıkmış, buna isnaden öyle düşünüyorum)

875 ne?  tane mi, altının tasnif birimi mi?

Tamamen sahte altın'ı bankamatik'e yedirmemişlerdir heralde, 24 ayar,  22ayar 18 ayar gibi Altının metal içindeki yüzdesiyle(oranıyla) oynamışlar gibi geliyor bana.

Birde altın mi değil mi öğrenmek için bir sıvıya tâbi tutuyorlar bildiğim, AnHidrit mi diyorlar,  asit anhidrit mi diyorlar emin değilim. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı
    ehlikeyif bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı
    eengineer bunu yazdı

o kadar fark etmez 

bankaların altın hesabı var oradan al sat,  gr da 1 tl 50 krş fark ediyor, kafan rahat eder. elindeki altınları da bankaların belirli şubeleri var ,götür altın hesabına yatırsınlar. 

hangi bankamatik o?

(araştırayım)

KuveytTürk Atm

KuveyTürk ün altın alan atm lerini de dolandırmışlar, sahte altın vermişler atm lere, atm lerde sahte altınları piyasaya sürmüş. Sahte altın nasıl anlaşılır belliki çoğumuz bunu bile bilmiyoruz; 875 sahte altın piyasa da imiş. (Sahte altın çeken Adam uzun bi süre sonra altını bozdurmuş ve olay  öyle ortaya çıkmış, buna isnaden öyle düşünüyorum)

875 ne?  tane mi, altının tasnif birimi mi?

Tamamen sahte altın'ı bankamatik'e yedirmemişlerdir heralde, 24 ayar,  22ayar 18 ayar gibi Altının metal içindeki yüzdesiyle(oranıyla) oynamışlar gibi geliyor bana.

Birde altın mi değil mi öğrenmek için bir sıvıya tâbi tutuyorlar bildiğim, AnHidrit mi diyorlar,  asit anhidrit mi diyorlar emin değilim. 

https://www.haberturk.com/gundem/haber/1608945-atmden-verilen-ceyrek-altinlarin-sahtesiyle-200-bin-tl-lik-vurgun-yaptilar

https://www.haberler.com/banka-atm-sinin-verdigi-altinlar-sahte-cikti-9962476-haberi/

875 tane

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı

Selam güzel insanlar.

... ne bulsam eski tarihli altına yatırıyorum, para yok. Altının fiyatını da FinansCepte uygulaması ile kontrol ediyorum. Bu kuyumcular altını verirken bile bazen yeni tarihli altın fiyatından kitliyorlar bana, ben de çok konuşan biri değilim, bi daha ordan alışveriş yapmıyorum veya bi daha o adama denk gelirsem alisveris yapmiyorum filan. 

Bugun o eski tarihli yarimlardan birini bozdurdum, uygulamada baktim, yarim altin 839 liraya alınıyor, eski tarihli dedi 810 liraya aldi, eski tarih diye 30 lira fark eder mi? Belki eder ama bi ibnelik yapıyor bu kuyumcular o net.

Mümkünse Kuyumculuk yapmayanlardan cevap bekliyorum, Hatta kuyumcu varsa aramızda benim konuma tek kelime etmezse sevinirim, bunların hepsi sahtekâr :@ , Nereye satmak, nerden almak lazım bu altını.

Her biri Ayrı fiyat söylüyor.

Kuyumcu değilim de, şu yukarıdaki Ayrı Fiyat söylemelerinin nedenine dâir birşeyler yazmak istiyorum, bu zümreyi savunmak da değil amacım; bu Altın'ı saklamak, taşımak, korumak sıkıntı olduğu ve Herbir kuyumcu için(kuyumcunun kendisi için, o an ve o mekan'da) optimum(en uygun) altın Miktarı yada Adeti üzerinden bir fiyat belirliyor olabilir. Kuyumcunun elinde fazla altın varsa altının alışını çok yüksek ve satışını düşük, veya tam tersini yapabilir, gibi geliyor. 

Kuyumcu'da kasada en çok dolaşımda olan ürün Çeyrek Altın'dır diye tahmin ediyorum. 

Yalnız şu Eski tarihli Altın ile Yeni tarihli Altın'ı "aynı an'da" farklı fiyatlardan alması veya satması, bana çok saçma geliyor. 

Eski altın'ın kullanıma göre(ne bileyim kolye olarak kullanıldığında) gram miktarı düşüyor muymuş? Bana göre altın'ın  gram miktarı değişmez (yada görece yükselir) ama Kir vb üzerine eklenebilir. Ki kolayca "Kimyasal ve/veya fiziksel" tepkimeye girmeyen bir element yazıyor Wiki'de. Sonradan ekleyeceğim. 

Diğer mesajındaki link için tşkler, okudum şunlar ilginç geldi ekliyorum:

"… biri eski bankacı olan 4 kişinin Aynı bankada yoğun olarak Çeyrek altın Sattığı tespit edildi. 

…  Bozdurulan 875 altının 856'sı, Farklı banka şube'lerinde bulundu. ^^D`

Kalan 19 altın dışında başka müşterilerde de sahte altın olabileceği değerlendirmesi yapıldı. ... "

-0-

bunlarda wiki'den;

" Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir Element olduğu için Hava'dan ve Su'dan etkilenmez.

Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. " Sanırım saf halde satılmamasının nedeni, saf haldeyken kolayca sıradan insanlar dahil işlenebiliyor olması.

" %100 'saf altın' doğa'da bulunmayıp, en saf altın Bin'de 999,9 saflıktadır.

18 ayar altın %75,14 oranında, 14 ayar altın %58,5 oranında altın içerir.

Tamamlayıcı metalin gümüş ağırlıklı olması durumunda kuyumculuk sektöründe yeşil altın denilen, halk arasında sarı altın denilen renk yakalanır.

Tamamlayıcı metalin bakır ağırlıklı olması durumunda kırmızı altın denilen renk yakalanır.

Beyaz altın ise beyaz renge yakın çeşitli metallerin(Nikel,Krom?,Palladium) tamamlayıcı olarak kullanılmasıyla ortaya çıkar. Beyaz altın, üretim sonunda kirli beyaz bir renge sahiptir,

Rodyum kaplanmasıyla tam beyaz renge kavuşur.

Bu kısım Altını Fiziksel yoğunluğuna bakarak, tartarak, gram olarak Ayırt etmenin haricinde, kimyasal olarak ayırt etmede kullanılıyor, sanırım(Kimyasal ve Fiziksel ayırım);

Elektrik (iletkenliği yada) direnci, her şartta aynı mıdır acaba? mesela Farklı sıcaklıklarda, basınçlarda.

Altın suyu ;
    Kral Suyu olarak da bilinir. Hacimce 1 birim derişik Nitrik Asit ile 3 birim derişik HidroKlorik Asitten oluşan karışımdan meydana gelir. Bu karışım *altın'ı Çözebildiğinden, Altın Suyu adı verilmiştir. (burasıda kafamda soru işareti; normal sade su'yun içerisinde dibe çöker de, asit sıvı'sının içinde her seviyede asılı kalabiliyor mu Altın?)

Altın Suyu (veya Kral Suyu), kimyasal çözme işlemlerinde bazı Demir cevherlerini, Fosfatlı kayaçları, curufları, Nikel-Krom alaşımlarını,
    Antimonu , Selenyumu ve Civa , Arsenik, Kurşun ve
    Kobalt sülfürleri, çözünürlüğü az olan Sülfürleri çözmek için kullanılır." (Bu son cümleye göre, bu da çok Kesin ayırt edici bir yöntem değil, sanırım. Ama Pratik.)

-0-

Benim Merak ettiğim ise; 1 tane altındaki (gram , çeyrek, cumhuriyet farketmez) altının gerçek  Ayarını,Yüzdesini(oranını) nasıl tesbit ederiz, sorusu.

Asla, Tam olarak Kesin Oranı elde edemeyiz gibi geliyor, Pratik olarak. 

Ki hacimce Altın'ı her asitle İşleme tâbî tuttuğumuzda, ölçmek istediğimiz Altın nesne'sinin Yüzeyinden bir miktar ç'almış oluyoruz. Dolayısıyla, başlangıç miktarı, devamlı eksiliyor. Bu sefer de Asit'teki Çözülmüş Altın Miktarını ölçmek gerekli. ^^D`

Hadi, Standart'ı,  ürün için Sertifika veya satıcı için Lisans ile çözersin. Lâkin, bunlar da ek maliyet demek. Ve tabi, sertifika'nın sahtesinin yapılmayacanın, Lisans sahibinin de sahtekârlık yapmayacağının Yine garantisi yok. Vay, bu tablet'teki  10 Emir'e kadar gider. ^^D Fikri Mülkiyet'e kadar dayanır. Pee ... Sıkıldım.

RitmFarbRacourci tarafından 29/Haz/19 16:14 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 2132 Toplam Mesaj: 25
altın sahtekar kuyumcular adi kuyumcular eski tarihli altın