folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop BIOS Dağıttı>>>ÇÖZÜLDÜ

Laptop BIOS Dağıttı>>>ÇÖZÜLDÜ

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

Resetleme yok hocam sadece fan çalışıyor ve capslock blink yapıyor, ekran karanlık.

AYRICA

Az önce bir arkadaş kullanmadığı eski işlemci getirdi deneme için. Sizce deneme görüntü almak için de olsa bu ikisi uyar mı?

benim islemci: AMD athlon 2

AMP360SGR22GM

Arkadaşın işlemci: AMD turion 64 X2

TMDTL58HAX5DC

Sadece test amaçlı işimi görür mü? Sadece bios ekranı alsam yeter CPU arızası olup olmadığını anlamak için.

2 işlemcinin soket tipleri farklı sanırım, olmaz.

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Harici ekran bağladım, arkadaştan gelen CPU denedim yine yemedi. iyice bıkıp duvara çarpana kadar ben uğraşmaya ve bilgisayarcı aramaya devam.

teşekkür ederim tavsiyeler için. İnşallah sadece bios veya CPU dur(en ucuzu bunlar), yoksa GPU sanırım pahalıya patladığı gibi dikiş de tutacağını sanmıyorum.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Hocam Laptop biosu kanaatimce kolayca yada kendiliğinden dağıtacak bir şey değildir, her neyse, reset var onu önermişlerdi siz bulamadım demişsiniz, o halde bataryası takılı değilken, adaptörüde çıkartmış olarak pili yerinden sökün ve pil yatağındaki uçları kısa devre ederek birden ona kadar sayacak kadar bekletin, adaptörü takarak açılıp açılmayacağını deneyin, yine açılmazsa, sorun çipset beslemesi ile ilgilidir, ölçü aletiniz varmıdır?

ShockMan tarafından 22/Şub/18 20:09 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    metaman
    metaman's avatar
    Erkek

Monster abra a5 v4 laptopum var.

pcyi açınca fanlar ve ışıklar geliyor ama ekran kesinlikle gelmiyor.Ram , hdd , batarya , fan söküp takıp çalıştırdım gene olmadı.Servise götürdüm sonra çare ve işlemci kaynaklı bir sorun olduğunu işlemcinin anakartın ekran kartının değişmesi gerektiğini söylediler 520 dolar + kdv gibi bir fiyatla.Çözüm bulursanız benimle de paylaşın lütfen.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    metaman bunu yazdı

pcyi açınca fanlar ve ışıklar geliyor ama ekran kesinlikle gelmiyor.Ram , hdd , batarya , fan söküp takıp çalıştırdım gene olmadı.Servise götürdüm sonra çare ve işlemci kaynaklı bir sorun olduğunu işlemcinin anakartın ekran kartının değişmesi gerektiğini söylediler 520 dolar + kdv gibi bir fiyatla.Çözüm bulursanız benimle de paylaşın lütfen.

Bu kadar hasarı oluşturması için merak ettim Laptopunuzu ne kadar hoyratça kullanmış olabilirsiniz? Yani şaşırdım sanırım yanlış anlamayın, Laptoplar biraz narin bilgisayarlardır, özellikle soğutucu kısmından hava akımı kesilirse aşırı ısı yüzünden kolayca yanabilen bilgisayarlardır.. İşlemci, Anakart ve Ekran kartının değişimi garip olmuş..

Fan ışıklar normal geliyorsa bu işte bir gariplik vardır, Servis dürüst olmayabilir, yapmanız gerekenleri söylüyorum, umarım yapabilirsiniz, ekranınızın çerçevesini çıkartın, vidalı ise vidalarını sökün öyle çıkartın, çerçeveyi çıkarttıktan sonra, LCD ekranınızı arkasını görebileceğiniz şekilde vidalardan ayırarak, kendinize doğru yatırın ve anakarttan gelen yassı kablonun soketini çıkarıp takın, o sokette gevşeme olduğunda ekran gelmeyebiliyor, ama dikkat bu işlemi yaparken, Laptopunuzun bataryasını çıkartın, Adaptörünü de ayırın ve bir on dakika kadar bekledikten sonra yapın, yoksa Anakartı gerçekten kendi ellerinizle yakabilirsiniz..!

ShockMan tarafından 22/Şub/18 20:32 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    metaman
    metaman's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    metaman bunu yazdı

Bu kadar hasarı oluşturması için merak ettim Laptopunuzu ne kadar hoyratça kullanmış olabilirsiniz? Yani şaşırdım sanırım yanlış anlamayın, Laptoplar biraz narin bilgisayarlardır, özellikle soğutucu kısmından hava akımı kesilirse aşırı ısı yüzünden kolayca yanabilen bilgisayarlardır.. İşlemci, Anakart ve Ekran kartının değişimi garip olmuş..

Fan ışıklar normal geliyorsa bu işte bir gariplik vardır, Servis dürüst olmayabilir, yapmanız gerekenleri söylüyorum, umarım yapabilirsiniz, ekranınızın çerçevesini çıkartın, vidalı ise vidalarını sökün öyle çıkartın, çerçeveyi çıkarttıktan sonra, LCD ekranınızı arkasını görebileceğiniz şekilde vidalardan ayırarak, kendinize doğru yatırın ve anakarttan gelen yassı kablonun soketini çıkarıp takın, o sokette gevşeme olduğunda ekran gelmeyebiliyor, ama dikkat bu işlemi yaparken, Laptopunuzun bataryasını çıkartın, Adaptörünü de ayırın ve bir on dakika kadar bekledikten sonra yapın, yoksa Anakartı gerçekten kendi ellerinizle yakabilirsiniz..!

Hocam son zamanlar sadece internet sitelerinde geziyordum , pcde yüksek işlemci gerektirecek uygulama ve oyunları kullanmıyordum en son ne zaman fan hızı max oldu hatırlamıyorum bile.Bir akşam pcyi sorunsuz kapadım ertesi sabah açılmadı ve böyle oldu.Söylediklerinizi haftasonu uygulayacağım teşekkürler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek
    juniourfalcon bunu yazdı

Chipset  arızasına benziyor

+9

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Geç cevap verdiğim için özür dileyerek koyuya gireceğim.

Gece vardiyasından çıktım çocuğun hastane işlerine koşturdum, zaten iş yerinde TBT ye girilemiyor, cepten de yazmak ölümden beter, cepten c/p yapılmadığı için pc den yazıp cepten c/p yapayım diyorum o da olmuyor.

her neyse işte, bugün bir tanıdık esnaf aracılığıyla pc yi bir bilgisayarcıya bıraktım, arızasını tespit edecek artık ne çıkar bilemiyorum. Ben elimden geleni yaptım, neredeyse internette gördüğüm her kombinasyonu denedim, pilini ayırıp 1 gün beklettim, pil yuvasını da kısa devre ettim ama olmuyor maalesef. Muhtemelen bir çip yandı(belki dediğiniz gibi çipset) ya da hata verdi.

metaman

benim de aynı senin dediğin gibi oldu. En son sanırım 2-3 gün öncesinde kullanmıştım PC yi, gayet stabil sorunsuzdu ve hiç bir zaman zorlamaya düşmeye maruz kalmamıştı. Kaloriferi yanmayan soğuk bir odada duruyordu. Kullanmak için oturduğum odaya aldım ve çalıştırmayı denedim ama olmadı. Aklıma sadece soğuktan sıcağa geçince(en fazla 10 derece fark eder oda sıcaklıkları) cihaz içinde nemlenme(buğulanma) olmuş olabileceği ve bunun arıza çıkarabileceği geldi.

Başka da bişey yapmadım namussuza.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Arkadaşlar cihaz için 175tl istedi tamirci. Kuzey köprüsü(ekran çipi sanirim) arıza yapmış çip değişecekmiş. Ben de makina eski olduğu için gerek görmedim cihazı geri aldım. Zaten yaz sonu eli ayağı düzgün bişey alayım diyordum çok masrafa gerek yok.

Ara sıra anakart için AliExpress e göz atıyorum $35 civarına kullanılmış sorunsuz (tabii tamir görmüş de olabilir) anakart satıyorlar ve satın alıp kullanan da çok. Zaten kendim tamir ettirsem yine tamiri malzeme kullanmış olacagim. Eğer 100tl civarı yapan bir yer bulursam tamir ettiririm. Bulamazsam AliExpress den alacağım geçeceğim

Free Shipping 623915-001 for HP CQ56 G56 CQ62 G62 laptop motherboard DA0AX2MB6E1 REV : E Tested Fully
    http://s.aliexpress.com/nEbuuA3y?fromSns=Panoya kopyala
    (from AliExpress Android)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek
    antivir-US bunu yazdı

Arkadaşlar cihaz için 175tl istedi tamirci. Kuzey köprüsü(ekran çipi sanirim) arıza yapmış çip değişecekmiş. Ben de makina eski olduğu için gerek görmedim cihazı geri aldım. Zaten yaz sonu eli ayağı düzgün bişey alayım diyordum çok masrafa gerek yok.

Ara sıra anakart için AliExpress e göz atıyorum $35 civarına kullanılmış sorunsuz (tabii tamir görmüş de olabilir) anakart satıyorlar ve satın alıp kullanan da çok. Zaten kendim tamir ettirsem yine tamiri malzeme kullanmış olacagim. Eğer 100tl civarı yapan bir yer bulursam tamir ettiririm. Bulamazsam AliExpress den alacağım geçeceğim

Free Shipping 623915-001 for HP CQ56 G56 CQ62 G62 laptop motherboard DA0AX2MB6E1 REV : E Tested Fully
    http://s.aliexpress.com/nEbuuA3y?fromSns=Panoya kopyala
    (from AliExpress Android)

Değişecek diyip değiştirmiyorlar genelde. Isıtıp geri size veriyorlar. Muhtemelen ısınınca düzelebilir.