folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Ekran Kartı Problemi (Etkinleştirme Sorunu)

Laptop Ekran Kartı Problemi (Etkinleştirme Sorunu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

Eğer optimus serisi olsa idi benimki gibi sadece oyunlarda ya da blu-ray filmlerde devreye otomatikmen geçerdi.

mutlaka bir geçiş tuşu olmalı ya da son sürümü yükle

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Otistiq
    Otistiq's avatar
    Erkek

64bit mi yüklü makinada ? Masa üstüne sağ tıkla Nvidia Denemetim masası/ 3D ayarları ordan Ekle/Çıkarttan Hl.exe'yi seç ve alttan yüksek performansı seç öyle dene.. Bende del b63f45 kullanıyorum gerçi tam bakmadım ama bu şekilde dene hocam.

Hayallerim ve Kendim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

yarına kadar yapamazsan bana pm at.

tw ile baglanıp hallederiz.

tam görmeden bir sey demeyeyim simdi.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

Andrei bunu yazdı:
    -----------------------------

yarına kadar yapamazsan bana pm at.

tw ile baglanıp hallederiz.

tam görmeden bir sey demeyeyim simdi.

Daha yeni geçebildim laptopun başına biraz daha bakıcam halledemezsem konuşuruz eyvallah. Zaten bir gariplik olduğu kesin. Seçeneklerden yüksek performansı seçemiyor bile olsam sağ tıklayıp yüksek performans ile çalıştır dediğimde açması lazım hiç bir işlem yapmıyor. Sorunu tam olarak ne onu çözemedim.

Otistiq bunu yazdı:

64bit mi yüklü makinada ? Masa üstüne sağ tıkla Nvidia Denemetim masası/ 3D ayarları ordan Ekle/Çıkarttan Hl.exe'yi seç ve alttan yüksek performansı seç öyle dene.. Bende del b63f45 kullanıyorum gerçi tam bakmadım ama bu şekilde dene hocam.

Evet 64 bit Home Basic var. Home basic devam etmeyi düşünmüyorum zaten ultimate ve ya professional kurucam. Ayrıca bendeki sorun tam olarak senin dediğin şey zaten hocam hl.exe için sana ekran kartı seçme imkanı vermiyor. O liste de ekli zaten kaldırmak istersen kaldıramıyorsun ve seçmek istediğini seçemiyorsun yanında sadece Entegre grafik yazıyor. 

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

konuyu bizzat uplamak istedim. çözümü bende merak ediyorum denemediğimiz şey kalmadı :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

ben de aldığımda aynı sorunu yaşıyordum asus laptop benimki güncel ekran kartı driverını indirdim nvidianın sitesinden değil ama asus dan çünkü optimus driverı da gerekiyor sonra programları masaüstünde sağ tık nvidia denetim masasında 3d ayarlarının yönetilmesi sekmesinde tek tek programları tanıtıyorum ya da sürekli nvidia çalışsın istersen, yandakii "genel ayarlar" sekmesinden tercih edileni nvidia seçmiştim

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kerim
    kerim's avatar
    Erkek

ekran kartının yönetim panelini karıştır şöyle bişey vardır herhalde

bende yüksek diyince 1024mb (ati hd 5400) devreye giriyo, güç diyince 256mb (ati hd 4200)

http://i.imgur.com/okZoM.jpg

(:
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enicma
    enicma's avatar
    Erkek

Arkadım bazı notebooklarda GPU tusu var bunuda notebook üreten firmanın driver sayfasında var söyle örner verim normal bilgisayarını kullanıyosun canın skıldı oyun oynayacaksın GPU tusuna basıyosun aynı power tusuna bastıgın gibi o tuş muhakkat vardır. o tuşusa bastıgında devreye girmiyor ise notebook resmi sitesinden bunu indir. aynı sey casper marka bir notebookta basıma gelmişti ne yaparsan normal aktif olarak inteli görür gpu tusuna basınca ekran mili saniyede kararıp tekrar acılır diger ekran kartına gecer bunun amacıda bataryadan tasarruf etmektir.

aşağıda nedemek isteğimin örneği var

http://www.casper.com.tr/blog/?p=95

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Clostridium
    Clostridium's avatar
    Erkek

bendede nvidia GT 520MX var ay7ı sorun bendede vardı hoca .

nvidia denetim masasından "3D Ayarlarının Yönetilmesi" ne tıkla , daha sonra acılan yerden "Otomatik seç" gibi birşey cıkıyor ona tıkla ve onu "Yüksek Performanslı  NVIDIA İşlemcisi" ile değiştir , böyle olması gerek diye biliorm

N'oublie pas d'ou tu viens ..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

Arkadaşlar sanırım sorun tam olarak anlaşılmamış. Zaten buraya ilk konu açtığımda bende tam çözememiştim. Sorunu en temelden tekrar kopyalıyorum onun üzerinden gidelim.

Elimde Dell İnsprion N5110 modelinde laptop var. İşletim sistemi windows7 64bit Ultimate. Üzerinde Nvidia GT 525M Ekran kartı ve aynı zamanda intelin Entegre ekran kartı var. Bilindiği gibi Nvidia Denetim Masasına girip program ayarları sekmesinden istenilen her programın .exe dosyası seçilerek o programın hangi ekran kartı ile çalışmasını istiyorsak o ekran kartını seçebiliyoruz. Fakat Benim laptop dahil olmak üzere yeni çıkan tüm laptoplarda bazı programların ekran kartı seçimine izin verilmiyor. Benim sıkıntı çektiğim program ise hl.exe (Counter-Strike). hl.exe yi hiç bir şekilde Nvidia ekran kartı ile açamıyorum. Mecburen intelin entegre grafik kartı ile açıyor ve bu da oyunda fps sorunu yaşamama sebep oluyor. Bilgisayarında bu tarz sorunu olan ve çözümünü bulmuş olan vs. yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim. Ayrıca benim ekran kartım da entegre ama cs yi 100 fps+ ile oynuyorum diyen varsa onlar da yazsın ki donanımsal bir problem varsa onu da giderelim. 

Denenmiş olan uygulamalar: 

1- Tüm uyumluluk ayarları 

2- Sağ tık > Grafik işlemci ile çalıştır > Nvidia GT 525M 

3- Format atılıp laptop driverlarının düzgün sıralama ile yüklenmesi. 

Yani sorun tüm programları entegre grafik ile açması değil, bazı düşük performanslı programları entegre kartı ile açması ve benim bu ayarlar üzerinde oynama yapamamam. (Ayrıca grafik kartı ayarları ile oynama yapamadığım programlara örnek olarak Hl.exe, vlc media player, windows media player, windows media center'ı verebilirim. Asıl önemli olan benim için hl.exe'dir.) Onun dışında çoğu programda zaten Nvidia ekran kartını seçebiliyorum. Konuyu Dell'e de ilettim araştırıp mail ile döneceklerini söylediler bakalım artık.

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
Toplam Hit: 31757 Toplam Mesaj: 33