folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Laptop Ekran Kartı Problemi (Etkinleştirme Sorunu)

Laptop Ekran Kartı Problemi (Etkinleştirme Sorunu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    66albay
    66albay's avatar
    Erkek

EgmnCyln bunu yazdı:
    -----------------------------

Arkadaşlar sanırım sorun tam olarak anlaşılmamış. Zaten buraya ilk konu açtığımda bende tam çözememiştim. Sorunu en temelden tekrar kopyalıyorum onun üzerinden gidelim.

Elimde Dell İnsprion N5110 modelinde laptop var. İşletim sistemi windows7 64bit Ultimate. Üzerinde Nvidia GT 525M Ekran kartı ve aynı zamanda intelin Entegre ekran kartı var. Bilindiği gibi Nvidia Denetim Masasına girip program ayarları sekmesinden istenilen her programın .exe dosyası seçilerek o programın hangi ekran kartı ile çalışmasını istiyorsak o ekran kartını seçebiliyoruz. Fakat Benim laptop dahil olmak üzere yeni çıkan tüm laptoplarda bazı programların ekran kartı seçimine izin verilmiyor. Benim sıkıntı çektiğim program ise hl.exe (Counter-Strike). hl.exe yi hiç bir şekilde Nvidia ekran kartı ile açamıyorum. Mecburen intelin entegre grafik kartı ile açıyor ve bu da oyunda fps sorunu yaşamama sebep oluyor. Bilgisayarında bu tarz sorunu olan ve çözümünü bulmuş olan vs. yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim. Ayrıca benim ekran kartım da entegre ama cs yi 100 fps+ ile oynuyorum diyen varsa onlar da yazsın ki donanımsal bir problem varsa onu da giderelim. 

Denenmiş olan uygulamalar: 

1- Tüm uyumluluk ayarları 

2- Sağ tık > Grafik işlemci ile çalıştır > Nvidia GT 525M 

3- Format atılıp laptop driverlarının düzgün sıralama ile yüklenmesi. 

Yani sorun tüm programları entegre grafik ile açması değil, bazı düşük performanslı programları entegre kartı ile açması ve benim bu ayarlar üzerinde oynama yapamamam. (Ayrıca grafik kartı ayarları ile oynama yapamadığım programlara örnek olarak Hl.exe, vlc media player, windows media player, windows media center'ı verebilirim. Asıl önemli olan benim için hl.exe'dir.) Onun dışında çoğu programda zaten Nvidia ekran kartını seçebiliyorum. Konuyu Dell'e de ilettim araştırıp mail ile döneceklerini söylediler bakalım artık.

hocam bu makina prize takılıyken harici ekran kartını kullandırıyo. pildeyken yamuluyo. aklıma başka bişey de gelmiyo gelenler de söylenmiş zaten.

bu yaşadığın sorunları arkadaşın makinada da yaşadık (asus a52j). yukarıda önerilen herşeyi bizde denedik arkadaşla beraber. sonunda asusun servise gönderdik; sorunun yazılım kaynaklı olduğunu bildirip makinayı da düzeltip gönderdiler. şu an bi problem yok.

bi de bişey sorayım dell 5110 larda intel hd3000 onboard var değilmi?? yani bu serinin hepsinde aynı onboard mu var acaba diye soruyorum.

ben hd3000 ile crysis 2 yi low ayarlarda oynadıklarını gördüm youtube da. sony nin sadece hd 3000 ile gelen modeli var. yine macbook air larda da grafik işlemci olarak sadece bu onboard var.

yani cs çalıştıramaması garip.

c farz , java sünnet, msdn kutsal kitaptır, f1 yardımcın olsun. Cumaya gittim dahada gelmem
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

6 gb ram - i5 işlemci - gt540 m ekran kartı var 128 bit fakat son driver yüklü olduğu halde 2010 oyunlarını bile kasa kasa oynuyorum.

ne yapmalıyım?

ısınma sorunundan kaynaklandığını düşünüyorum.

soğutucu yetersiz olabilir.

ancak ne yapacağım bilmiyorum makine casper.

sizce ne yapabilirim?

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

66albay bunu yazdı:

EgmnCyln bunu yazdı:

Arkadaşlar sanırım sorun tam olarak anlaşılmamış. Zaten buraya ilk konu açtığımda bende tam çözememiştim. Sorunu en temelden tekrar kopyalıyorum onun üzerinden gidelim.

Elimde Dell İnsprion N5110 modelinde laptop var. İşletim sistemi windows7 64bit Ultimate. Üzerinde Nvidia GT 525M Ekran kartı ve aynı zamanda intelin Entegre ekran kartı var. Bilindiği gibi Nvidia Denetim Masasına girip program ayarları sekmesinden istenilen her programın .exe dosyası seçilerek o programın hangi ekran kartı ile çalışmasını istiyorsak o ekran kartını seçebiliyoruz. Fakat Benim laptop dahil olmak üzere yeni çıkan tüm laptoplarda bazı programların ekran kartı seçimine izin verilmiyor. Benim sıkıntı çektiğim program ise hl.exe (Counter-Strike). hl.exe yi hiç bir şekilde Nvidia ekran kartı ile açamıyorum. Mecburen intelin entegre grafik kartı ile açıyor ve bu da oyunda fps sorunu yaşamama sebep oluyor. Bilgisayarında bu tarz sorunu olan ve çözümünü bulmuş olan vs. yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim. Ayrıca benim ekran kartım da entegre ama cs yi 100 fps+ ile oynuyorum diyen varsa onlar da yazsın ki donanımsal bir problem varsa onu da giderelim. 

Denenmiş olan uygulamalar: 

1- Tüm uyumluluk ayarları 

2- Sağ tık > Grafik işlemci ile çalıştır > Nvidia GT 525M 

3- Format atılıp laptop driverlarının düzgün sıralama ile yüklenmesi. 

Yani sorun tüm programları entegre grafik ile açması değil, bazı düşük performanslı programları entegre kartı ile açması ve benim bu ayarlar üzerinde oynama yapamamam. (Ayrıca grafik kartı ayarları ile oynama yapamadığım programlara örnek olarak Hl.exe, vlc media player, windows media player, windows media center'ı verebilirim. Asıl önemli olan benim için hl.exe'dir.) Onun dışında çoğu programda zaten Nvidia ekran kartını seçebiliyorum. Konuyu Dell'e de ilettim araştırıp mail ile döneceklerini söylediler bakalım artık.

hocam bu makina prize takılıyken harici ekran kartını kullandırıyo. pildeyken yamuluyo. aklıma başka bişey de gelmiyo gelenler de söylenmiş zaten.

bu yaşadığın sorunları arkadaşın makinada da yaşadık (asus a52j). yukarıda önerilen herşeyi bizde denedik arkadaşla beraber. sonunda asusun servise gönderdik; sorunun yazılım kaynaklı olduğunu bildirip makinayı da düzeltip gönderdiler. şu an bi problem yok.

bi de bişey sorayım dell 5110 larda intel hd3000 onboard var değilmi?? yani bu serinin hepsinde aynı onboard mu var acaba diye soruyorum.

ben hd3000 ile crysis 2 yi low ayarlarda oynadıklarını gördüm youtube da. sony nin sadece hd 3000 ile gelen modeli var. yine macbook air larda da grafik işlemci olarak sadece bu onboard var.

yani cs çalıştıramaması garip.

Söylediğin gibi benim laptopta da İntel Hd 3000 var. Yurtta kalıyorum şu anda fırsat buldukça yurttaki diğer arkadaşların pc leri kontrol edip hd 3000 mi değil mi öğrenip buradan paylaşırım.

Yalnız benim de sana bir sorum olacak. Arkadaşında da sadece belirli programları mı hd 3000 ile açıyordu ? Yoksa tüm programları mı hd 3000 ile açıyordu ? Çünkü bende yukarıda yazdığım gibi bazı programları yalnızca hd 3000 ile açıyor değiştirme imkanı sunmuyor. Ancak diğer programları istediğimiz grafik kartı ile açıyoruz.

Görsel daha iyi olur diyerek bir de ss ekliyorum.

Bu hl.exe : http://imageshack.us/photo/my-images/193/hlexe.jpg/

Bu da visual studio (devenv.exe) : http://imageshack.us/photo/my-images/864/vstudio.jpg/

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orhan06
    orhan06's avatar
    Erkek

Arkadaşlar öncelikle şu konulara açıklık getireyim. Biostan hangisini çalıştırabileceğin hakkında bir şeçenek yok, ayrıca herhangi bir düğme de yok. Bu Dell'in N5110 serisinde tüm modeller için geçerli. Bende 1 ay önce Dell n5110 B67F45 aldım. Şunu kesinlikle öneriyorum Nvidia 525M için en son beta 290.36 driver versiyonunu yükleyin, şu anki performansı yakalayana kadar 4 driver denedim eni iyisi bu. Diğer driverlarda grafik işlemci geçişlerinde, performansta çok sorun yaşadım. Hangi ilemciyle çalıştıracağına driver karar versin sizin bir ayar yapmanızada gerek kalmaz, bence memnun kalacaksınız...

GT 525M 290.36 Beta driver:(Windows 7 64 bit)http://us.download.nvidia.com/Windows/290.36/290.36-notebook-win7-winvista-64bit-international-beta.exe

Özellikle performans isteyecek programlara Nvidia denetim masasından istediğiniz işlemciyi atayın. İntelin entegre grafik işlemcisi oyun oynamak dışında blueray film oynatmaya kadar her türlü programın altından kalkıyor. Çalıştıracağınız programa sağ tıkladığınızda çıkan 'Grafik işlemciyle Çalıştır' seçeneğide baya kullanışlı. D

Bir de şöyle bi önerim olacak:

Nvidia Denetim Masasından Resimdeki gibi ''Bildirim Alanında GPU Etkinliğini Göster Seçeneğini'' işaretleyin; programı hangi ekran kartıyla çalıştırdığını görmek sizi rahatlatacaktır.

GPU%20Etkinliği%20Simgesi

GPU%20Etkinliği%20Simgesi   GPU%20Etkinliği%20Simgesi

Koca Oğlan Bırak Saymayı !...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serwo
    serwo's avatar
    Erkek

bence biosdan atanabilmeli. en son güncel biosmu bi kontrol et.. tahminimce daha üst vers bios güncellemesi wardır..

bu tip sistemlerde windows duruma göre ihtiyaca göre kart ataması yapıcaktır.

yada sen elle ADD yapıp exe leri kendin tanıtmalısın ekran kartı yazılımsal panelinden..

sistemlerinizde home premiumdan aşağı kurulum olması bu tip problemlere de bazen sebep olabiliyor.

windows yonetimi düzgün yapılandıramıyor.

tahminimcede hl.exe yani eski cs oynuosun. bunun için siteminde intelin chipsetini uygun ve yeterli görüo. ki bencede fazla fazla yeterli.

yeni tip oyunlarda sorun çıkarıcığını düşünmüyorum.

toparlarsak sana 1- bios güncellemesi (ek yonetim panelleri eklenebilyor)  2- windows 7 yükseltmesi

gibi 2 seçenek çıkıyor.

ek fikir olması açısından bu bilgileri de bi düşün. donanımsal bi sorun oldugunu düşünmüyorum..

kolay gelsin..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

myblackworldweb bunu yazdı:

6 gb ram - i5 işlemci - gt540 m ekran kartı var 128 bit fakat son driver yüklü olduğu halde 2010 oyunlarını bile kasa kasa oynuyorum.

ne yapmalıyım?

sizce ne yapabilirim?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    orhan06
    orhan06's avatar
    Erkek

ne yapmalıyım?

sizce ne yapabilirim?

Isınmadan solayı ancak bilgisayar reset atar yanı ısınmanın oyunlardaki kasmalarla bi ilgisi olmaz. Son driverı bu linkden kur sonrada oyunu nvidia ile çalıştırdığından emin ol yeni açacağın oyuna sağ tıklayıp grafik işlemciyle çalıştır menüsünden nvidia yı seçerek başla.

GT 540m 285.62 Windows 7 64 bit için son driver güncellemesi:

http://us.download.nvidia.com/Windows/285.62/285.62-notebook-win7-winvista-64bit-international-whql.exe

Daha deneme aşamasındaki Beta driverı da denemeni öneririm GT 525M de ben memnun kaldım. İlk verdiğim linkdekini yükle memnun kalmazsan bir de bunu dene:

http://us.download.nvidia.com/Windows/290.36/290.36-notebook-win7-winvista-64bit-international-beta.exe

Koca Oğlan Bırak Saymayı !...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

orhan06 bunu yazdı:

ne yapmalıyım?

sizce ne yapabilirim?

Isınmadan solayı ancak bilgisayar reset atar yanı ısınmanın oyunlardaki kasmalarla bi ilgisi olmaz. Son driverı bu linkden kur sonrada oyunu nvidia ile çalıştırdığından emin ol yeni açacağın oyuna sağ tıklayıp grafik işlemciyle çalıştır menüsünden nvidia yı seçerek başla.

GT 540m 285.62 Windows 7 64 bit için son driver güncellemesi:

http://us.download.nvidia.com/Windows/285.62/285.62-notebook-win7-winvista-64bit-international-whql.exe

Daha deneme aşamasındaki Beta driverı da denemeni öneririm GT 525M de ben memnun kaldım. İlk verdiğim linkdekini yükle memnun kalmazsan bir de bunu dene:

http://us.download.nvidia.com/Windows/290.36/290.36-notebook-win7-winvista-64bit-international-beta.exe

ısınmadan kaynaklandığının neden olarak göstermemin nedeni şu:

mesela pes 2011  ilk 45 dakika ehh.  2. 45 dakika oynanmaz hal alıyor.

veya COD MW ilk 30 -40 saniye harika. fakat sonraki saniyeler berbat.

Ayrıca GT540m ile çalışıyor oyunlar.

şimdi tekrar bir ekran kartı güncellemesi yapacağım.

fakat o kadar çok ısınıyor ki klavyede elimi ısıtıyorum

edit. zaten sistemdeki ekran kartı driveri 285.62 miş. yani son güncel driver

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

serwo bunu yazdı:

bence biosdan atanabilmeli. en son güncel biosmu bi kontrol et.. tahminimce daha üst vers bios güncellemesi wardır..

bu tip sistemlerde windows duruma göre ihtiyaca göre kart ataması yapıcaktır.

yada sen elle ADD yapıp exe leri kendin tanıtmalısın ekran kartı yazılımsal panelinden..

sistemlerinizde home premiumdan aşağı kurulum olması bu tip problemlere de bazen sebep olabiliyor.

windows yonetimi düzgün yapılandıramıyor.

tahminimcede hl.exe yani eski cs oynuosun. bunun için siteminde intelin chipsetini uygun ve yeterli görüo. ki bencede fazla fazla yeterli.

yeni tip oyunlarda sorun çıkarıcığını düşünmüyorum.

toparlarsak sana 1- bios güncellemesi (ek yonetim panelleri eklenebilyor)  2- windows 7 yükseltmesi

gibi 2 seçenek çıkıyor.

ek fikir olması açısından bu bilgileri de bi düşün. donanımsal bi sorun oldugunu düşünmüyorum..

kolay gelsin..

Bios'un güncel sürümü zaten yüklü 1 Hafta önce biosu güncelleyip denemiştim o zaman da olmamıştı. İşletim sistemi olarakta zaten win7 Ultimate kullanıyorum o konudan da sıkıntı çıkmaz. Driver güncellemeri, bios güncellemesi, driverların düzgün sıra ile yüklenmesi tarzı şeyleri zaten dell ile görüşüp denedim. Donanımlarda da sorun olduğunu düşünmüyorum. Dell'in 3 ayrı teknik servis elemanı ile görüştüm bu olağan bir durum ama sonuçta siz mağdur oluyorsunuz bunu araştıracağız falan dediler. Bizim yapmamız gereken şey çözümü varsa bulmak, çözümü yoksa "bunun çözümü yoktur" demek. Onun için de herşeyi denemek zorundayız.

@orhan06 beta driverını indirdim, bir de onu kurayım. Bakalım ne olacak.

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

up up ..dell inspiron 5110 modeli aynı sorunu yaşıyorum.çözebilen var mı ? 

Toplam Hit: 31756 Toplam Mesaj: 33