Laptop Macun Yenileme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Öneriler için teşekkürler, cihazın içi tertemiz  toz cb.. Yok neredeyse  ama alalı sanırım 3.5 yıl olacak o yüzden macunu yenilemek istiyorum.

5-6 yıldan önce kolay kolay macun değişikliği gerekmez bence. fanlara veya fanın üflediği kısımlara toz birikmiş olabilir.

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

Öneriler için teşekkürler, cihazın içi tertemiz  toz cb.. Yok neredeyse  ama alalı sanırım 3.5 yıl olacak o yüzden macunu yenilemek istiyorum.

5-6 yıldan önce kolay kolay macun değişikliği gerekmez bence. fanlara veya fanın üflediği kısımlara toz birikmiş olabilir.

hocam cihazda toz yok tertemiz fanlar, fan delikleri vb...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

Ben yanlış mı okuyorum cihaz boştayken 80 derece felan mı gösteriyor CPU ısısı ? Bunu açar açmaz mı yapıyor ? 

Bilgisayarı ilk açtığında F12 boot menüsüne girip Diagnostic testi çalıştırır mısın ? Orada ki değerlere bakarak yorumlayalım. Yazılım sıkıntısı mı değil mi oradaki değrlerden öğrenebiliriz. DELL cihazlarda OS bölümüne geçmeden test eden bir PSA test vardır. 

Testi bitirip System health ın bir resmini çekersen yeterli. 

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek

dell cihazlarda PC Checkup yazılımı var bir sorun oldugu zaman müşteri hizmetleri bios üzerinden çalıştırıp hata kodunu istiyor oradan bir baksana hocam normal kullanımda macunun 3 yılda kuruyacagını bende sanmıyorum .

https://www.dell.com/support/home/tr-tr/quicktest 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek

Boştaki sıcaklığı manasız yüksek. İlk açılır açılmaz o rakamla başlıyorsa fanlar soğutmak yerine ısıtıyor derim. 

Yıllarca notebook kullandım. Maalesef reçete budur. 

-Sağlam temizlik.

-Sonra çok dikkatli şekilde sıvı metal uygulaması. Yok olmaz macunu aldım zaten dersen 2-3 ayda bir macun değişimi

-10750h için undervolt işlemi. Kilitlenecekti bu işlemci oynanmasın diye, bilmiyorum kilitlendi ise güç ayarlarından turbo boost kapatma işlemi.

Dışarıdan notebook altını soğutan şeylerin etkisi maks sıcaklıklarda 1-2 derece. Onun olayı pc boştayken sürülen macunun ömrünü uzatmak. Undervoltta yada Turbo boost kapalıyken de aynı şey oluyor. Gereksiz buluyorum. Pc altına 4 tane tabanlık koyulup yükseltilmesi 2 cm falan en temizi. Kolay gelsin. 

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

Fanlar ızgaralar dolmuştur.. fan göbeklerini de yağla..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

hocam başlangıçta o akdar yükselmiyor ama telegramdan dosya yolluyorum ne bilim chrome video izliyorum oluyor makine tava gibi sıcak , performans modunu açmıyorum bile normal düzen..

https://hizliresim.com/31u0aek

core temp ile şuandaki sıcaklık bi kaç test yapayım bakalım 

verdiğniz linkten test yaparkenki ısılar

https://hizliresim.com/dhh2v9x

Bios üzerinden hızlı test yaptırdım sorun yok dedi de gelişmişten işlemci fan vb.. Testini çalıştırdım 

Hızlı test sonucu

https://hizliresim.com/hc729p7 

Gelişmiş testin sonucu

https://hizliresim.com/btz4l9g

@holyone şu resim yükleme işinş çöz artık  valla yıldık..

Ara ara kendiliğinden kapanıyor onuda çözmem lazım

KaptaN tarafından 24/Ara/23 14:19 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

@Kaptan

O değerler çok yüksek. Fanların max RPM dönmesine rağmen CPU 75 - 90 derece, GPU 72-85 derece. Yazılımsal bir sorun değil, ısı sorunu var cihazın fark ettiğin gibi. 

Bu ısınma sorunu bilgisayarı aldığından beri yok sonradan oluştuysa temizlik ve bakım zamanı gelmiştir.

Herhangi bilinen bir termal macunu alabilirsin. Ben Arctic Mx-6 kullanıyorum yıllardır. Bir sorun yok. Hangi marka olursa olsun max 2 3 derece fark ediyor o da çok büyük etki yaratmaz.

https://youtu.be/rwSuyQOzgPo?t=481

3.5 sene kullandığın bir laptopta nasıl toz olmaz ? hiç mi kullanılmadı laptop ? Destination un dediği gibi ızgara bölümünde muhtemelen toz ya da toz yumağı olabilir. Toz yok demişsin ama bunu görebilmen için tamamiyle heatsink i yani soğutucu kısmı tamamiyle söküp görmen lazım. Şu bölümlerde muhtelen birikmiş olabilir. Dikkatli bakman lazım. Macunu da değiştirildikten sonra sorunun çözülecektir diye düşünüyorum. 

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

dayı dediğimi bi uygulasana ugrasma yazılım felan :F

throttling yapıp kapatıo işlemci kendisini sıcaktan

KaptaN bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

acıp baktınmı dediğim yere

DestinatioN tarafından 24/Ara/23 15:27 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

dayı dediğimi bi uygulasana ugrasma yazılım felan :F

throttling yapıp kapatıo işlemci kendisini sıcaktan

KaptaN bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

acıp baktınmı dediğim yere

hocam geçen açtım tertemizdi ama  hava üfleyen yerleri elektrik süpürgesiyle çektim ama blogu sökmedim bide onu söküp bakayım 

Toplam Hit: 2279 Toplam Mesaj: 39
dell