Laptop Macun Yenileme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam fan temiz olabilir ancak arkadaşın görselini attığı kısımlardaki bantları söküp bi bak bence, genelde orası toz toprak doluyor.

ben 3. nesil işlemcili asus notebook u 8 sene civarında kullandım, sadece 1 kez macun değiştirmem gerekti o da 6 yıl sonra falan. macunu değiştirmek için açtığımda da fan çıkış yerlerinde tozların birikmiş olduğunu gördüm. fanlar sürekli döndüğü için temiz kalabilir ancak fanın üflediği kısımlara da bakmak lazım.

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

@LynXMaSTeR
    @hypnot1c
    @DestinatioN

mümin kardeşlerim cihazın söktü o denile paneli sökemedim (((tornavida uçları çok kötüydü yalama olmasın diye zorlamadım)) ama içine hava tuttum yetmedi elektrikli süpürgeyle çektim ama cidden tertemiz hiç bişi yok ama kendiliğinden kapanıyor arada neden kapandığını bilmiyorum en son olay görüntüleyecisini sıfırlayıp takip edicem başka yolu kalmadı  sanırım. 

not elektrikli  pilli vb.. güzel bir tornavida önerisi olan varsa  link atsın .

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    KaptaN bunu yazdı

@LynXMaSTeR
    @hypnot1c
    @DestinatioN

mümin kardeşlerim cihazın söktü o denile paneli sökemedim (((tornavida uçları çok kötüydü yalama olmasın diye zorlamadım)) ama içine hava tuttum yetmedi elektrikli süpürgeyle çektim ama cidden tertemiz hiç bişi yok ama kendiliğinden kapanıyor arada neden kapandığını bilmiyorum en son olay görüntüleyecisini sıfırlayıp takip edicem başka yolu kalmadı  sanırım. 

sıfırlamana gerek yok, filtreleyip bulursun

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

@LynXMaSTeR
    @hypnot1c
    @DestinatioN

sıfırlamana gerek yok, filtreleyip bulursun

filtreside olur :) taciz ederim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

@LynXMaSTeR
    @hypnot1c
    @DestinatioN

Panel dediğin nedir tam olarak ? Soğutucu blok mu ? Neyi sökemediğini ve neyi söktüğünü anlayamadım.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

konu dışı

10 yıldır kullandığım işyerinde pcde tabi bende çok yükleniyorum aynı anda min 30 sekmede işlem yapıyor ama işlemci 100 olup donmaya başladı macunla alakası olurmu

donuyor 15 sn sonra düzeliyor

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    hypnot1c bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

@LynXMaSTeR
    @hypnot1c
    @DestinatioN

Panel dediğin nedir tam olarak ? Soğutucu blok mu ? Neyi sökemediğini ve neyi söktüğünü anlayamadım.

Evet hocam soğutucu blok 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
     hypnot1c bunu yazdı
    x KaptaN bunu yazdı

@LynXMaSTeR
    @hypnot1c
    @DestinatioN

Yazılımsal bir sorun değil ki bu durum. Donanımsal bir problem. 

Bilgisayarının ısı sorunu var. Konu açış sebebinde o çok ısınıyor diye kendin de yazmıştın zaten. Değiştirsem mi ? diye soruyordun. Isı değerlerini test sonuçlarını at diyoruz bakıyoruz ki kullandığın cihazda ısı sorunu var. Daha sonradan ekliyorsun ki cihaz arada kapanıyor. Bu beklenen bir şey. İntelin günümüz işlemcilerinde koruma amaçlı, ısı 100 dereceyi aştığında otomatik olarak sistem kendini kapatır. Senin yaşadığın ısı sorunuyla bu kapanma durumuda örtüşüyor. Şu değerleri kontrol edersen olay görüntüleyecisine bakmana bile gerek yok. Daha önceki linkteki resimler silinmiş ama orada 100 derece gördüm ben. Sorun belli. 

Dizüstü bilgisayarlarda Isı sorunun izlenecek yol belli. İlk yapılacak işlem temizlik sonra thermal macun yenilenmesi. Çok büyük bir sorun değilse bu sorununu %90 çözüyor. Sadece temizlik de yeterli olabiliyor ama tam temizlik için genelde soğutucu bloğu sökülmesi gerektiği için thermal macun da yenilenir her zaman. Bu ilk adımı yapmadan diğer yazılımsal ya da farklı donanmsal çözüm adımlarını takip etmenin bir manası yok. 

Konuyu ilk okuduğumda teçhizat eksikliğinden ya da teknisyenlik tecrüben olmadığından dolayı thermal macun yenilemesini yapamıyorsun diye algıladım ben. Bu sebeple öneri olarak, şurada toz yumağı birikebiliyor zamanla görülemeyebilir emin olmak için soğutucu bloğunu sökmen gerekir diyoruz, sökmeye çalışmışsın ama yine soğutucu bloğu sökmeden cihaz temiz demişsin :D %100 temiz olduğuna eminsen eğer sonraki adım macun yenilenmesi gerekiyor. Bu kadar :D

Bak mesela, seninle aynı sorunu yaşıyan birisi. Thermal macun değiştirip sökmeye çalıştığın soğutucu bloğu bir kaç kere kere söktüğü halde ısınma sorunu var diye konu açmış. Konuda yazdığım gibi toz yumağı olabilir bir bak istersen demişim sorun çözülmüş.

https://www.tahribat.com/forum/dell-asiri-isinma-254310

%100 sorunun kaynağı toz birikmesi olmasada senin sorununda bu olabilir diyorum ama tamamiyle söküp kontrol etmen gerekiyor emin olmak için. Tam temizlik istiyorsan soğutucu bloğu sökmen gerekiyor, sökersende thermal macunda yenilemen gerekiyor. Hepsi birbirini takip ediyor. 

----

Aslında yazılımsal olarak bu sökme takma işleminden önce önce BIOS update yapılması gerekir ama sen cihazın kapandığını söylediğin için önce bu adım yapılmamalı ilk. BIOS update sırasında cihaz kapanırsa cihazın tuğlaya dönme ihtimali var. Burada sorun bariz belli.

Son olarak; kendi imkanlarınla bu sorunu çözemiyorsan bir teknisyene götürebilirsin bilgisayarı. Biraz yatkınlığı olan malzemesi ve teçhizatı olan birisi için 10 dk sürmez bu işlem. 5 sayfalık bir konu değil bu :D

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 2277 Toplam Mesaj: 39
dell