folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Lihtenştayn'da Yaşamak ?

Lihtenştayn'da Yaşamak ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Ülke hakkında kısa bilgiler:

Lihtenştayn, Orta Avrupa'da, İsviçre ile Avusturya arasında yer almaktadır. 160 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın altıncı küçük devletidir. Sınırları 76 km uzunluğundadır.

Lihtenştayn’ın nüfusu 2004 yılı itibarıyla yaklaşık 34.600'dür. Nüfus yoğunluğu km² başına 216 kişi, artış hızı 2004 yıl sonu itibarıyla % 0,9'dur.

Ülkede ikamet eden yabancıların oranı takriben %34’tür. Bunlardan 885'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Lihtenştayn’daki 1.000 kişiden 6'sı göçmendir. Lihtenştayn halkının yaş ortalaması 38,2'dir.

GSYİH Lihtenştayn'da: 139.068$ iken Türkiye'de: 9.680$

Aralık 2005 verilerine göre Lihtenştayn’da işsizlik oranı %2,4’tür.

Ülkedeki iş gücünün üçte ikisini yabancı uyruklular oluşturmaktadır. Bunlardan 850'si Türk vatandaşıdır.

Konu şu ki ben tıbbi görüntüleme teknikeriyim (MR,Tomografi,Röntgen,Skopi,Anjiyografi vs çekimlerini yaparlar), bu ülkeye gitsem şak diye hastanelerden birine girip çalışabilir miyim ?

Veya buradan gidip oradaki hastanelerde çalışmak için nasıl bir yol izlenir bilmiyorum. Hakkında yeterli kaynak bulamadım.

Orada yaşayan Türkler de genelde twitter hesabından trollük yapıp düzgün bilgi vermedikleri için ortada bilgi kıtlığı var biraz.

Ülkeyi araştırdım çok huzurlu, refah seviyesi yüksek bir ülke. Canlı bombalar, suriyeliler, kpss sınavı, özelde çalışıp sürünmek devlete girip yan gelip yatmak gibi beni canımdan bezdiren Türkiye uygulamaları bu ülkede yok.

Özet: bu ülkedeki herhangi bir hastanede çalışmak istiyorum nasıl yaparım ?

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NeverSayNever
    NeverSayNever's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

onu bunu siktir et de vizesiz gidiliyor mu vizesiz ? Bu a.k ülkesinden kaçacam gidecem en son da dur bakalım nere olacak.

Asla Asla Deme. . .
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    NeverSayNever bunu yazdı

onu bunu siktir et de vizesiz gidiliyor mu vizesiz ? Bu a.k ülkesinden kaçacam gidecem en son da dur bakalım nere olacak.

isviçre vizesi lazımmış ben de gidecem ama bu işlere çok yabancıyım yol gösteren birileri lazım. göt kadar ülke diyorlar bu göt kadar ülke bilim alanında bizden 60 kat ileride, ihracatta keza 20 kat ilerideler. gsyih karşılaştırmasını yukarıda yazdım fark ortada...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

şans olsa başka ülkede olurdum kim bizim gibi alır ülkeye önüne geleni

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

drakulanın memleketı dı mı burası?

Norvecde duran turkıyede hemsırelık okumus tanıdıgım vavr suan gıttı gıdelı temızlık ısı yapıyor 35 ını gordu. Yanı bıldıgım kadarıyla oyle sen su meslektenmısın dıyıp almayabılırler he almazlarsa ne olur? en fazla denklık ıstıyolar onu verınce yaparsın. Onu verınceye kadar tabı bı dıllerını ogrenmen ve onların mufredatına goz atman calısman lazım 

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Vize konusunda oncelikle hocam Lihtenştayn'in isvicre vizesi lazim diye bir olayi yok. Lihtenştayn bir schengen üye devleti yani schengen vizen varsa gidebilirsin zaten.. Almanya'dan da almis olsan vizeni gidebilirsin. Lihtenştayn icin vizeye basvurmak istiyorsan isvcire konsoloslugu uzerinden yapman lazim. Ben isvicre vizesi icin form doldururken formda secenek vardi, isvicre'mi lihtenştayn mi diye.. Ayni formu kullaniyorlar. Ama sonuc olarak schegen vizesi..

Calisma olayina gelince; tezim bittikten sonra bunlarla ilgili detayli bir yazi yazacagim insallah.. Bu ulkelerde 3. dunya ulkelerinden gelen insanlarin is bulmalari cok zor hocam. Acik olan pozisyon icin, once Lihtenştayn'da ve daha sonra EU ve EEA ulkelerinde de bulunamamis olmasi ve isverenin bunu ispatlamasi gerekiyor (genel is arama marketinde ilan acmasi, gazetelere ilan vermesi ve bunlari senin icin vize basvurusunda yabancilar/gocmenler ofisine sunmasi lazim), hakeza alacagin maas ortalama maasin ustunde olmasi lazim, adamlara katki saglayabilmen lazim. Yuksek egitim almissan bunun icin de denklik alman lazim. Turkiye'de sanirim hic bir universitenin denkligi yok (belki bir kac tane olabilir), oradaki bir universite ya da ilgili kurum neyse (turkiye de denklik isine  YÖk bakiyor) diploma bilgilerini falan oraya yolluyorsun onlar da 3-6 ay arasinda eger uygunsa sana denklik sagliyorlar...

Gibi gibi daha da sartlari var ama gordugun gibi cok zor bir olay. O yuzden direk orada is bulmak yerine alternatiflere yonelmen daha iyi olabilir. Mesela;

1- evlilik 

2- turkiye'de bir Lihtenştayn firmasinda calisip, belli sure sonra oraya transfer olmak 

3- egitim

4- Cok zenginsen o ulkede bilmem kac milyon euro luk arsa/ev alirsan ya da is kurarsan (donercilik gibi degil yuksek baslangic sermayeli) oturum verirler..

bunlar disinda gidebilecegin pek alternatif yok bildigim kadariyla...

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı

Norvecde duran turkıyede hemsırelık okumus tanıdıgım vavr suan gıttı gıdelı temızlık ısı yapıyor 35 ını gordu. Yanı bıldıgım kadarıyla oyle sen su meslektenmısın dıyıp almayabılırler he almazlarsa ne olur? en fazla denklık ıstıyolar onu verınce yaparsın. Onu verınceye kadar tabı bı dıllerını ogrenmen ve onların mufredatına goz atman calısman lazım 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Erdel

romanya'da hocam :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek

Bu ülke tam benlik hocam. Sakin yeşil ortam. hastanelerde mekanik bakimcı olarak calışa bilirim. inşallah sen bir an önce gidersin arkandan ben gelirim beraber ev tutar kalırız.  haberini bekliyorum 

Emekli
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    WarHead bunu yazdı

Bu ülke tam benlik hocam. Sakin yeşil ortam. hastanelerde mekanik bakimcı olarak calışa bilirim. inşallah sen bir an önce gidersin arkandan ben gelirim beraber ev tutar kalırız.  haberini bekliyorum 

herhangi bir hastanede çalışabilsem hemen bugün giderim de @unbalanced hocamın yazdıklarına baksana hocam ne kadar zormuş... kendi mesleğim varken gidip ayak işleri yapamk ta istemiyorum açıkçası hastane dışında başka ortamda çalışmak beni gerer.

ülkenin coğrafyasına bittim ya çok sakin tam bir huzur ortamı :)

unbalanced hocam peki diplomamı nasıl göndereceğim isviçre konsolosluğuna gitmem mi gerekiyor ?

DadasAdam tarafından 10/Nis/16 15:36 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    erebos bunu yazdı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Erdel

romanya'da hocam :)

Konusu acılmısken sorayım, bu adam iyi biri mi? yani kazığa dikmiş onca insanı ve türkü ama memleketinde kahraman olarak anılıyomuş, vikipediden felanda okudum elimizde büyümüş felan ancak nedir bizimle alıp veremediği biz onların topraklarını aldik diyemi sorun cikariyo

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@DadasAdam, isvicre ile alakasi yok hocam bunun.. Oncelikle lihtenştayn bu diploma denkligini hangi kurum yapiyorsa onu bulacaksin ve onlara posta ile yollayacaksin. (orjinalleri de gerekli sanirim),  iste transkriptini yollayacaksin, diploma ekini yollacaksin. Onlar da kendi egitim sistemlerine gore degerlendirip bakacaklar.. Belki bu olayi isvicre'ye yollatarak da yapabilirsin ve lihtenştayn bunu kabul edebilir. Onlarla iletisime gecerek sorman lazim bunu..

Ancak hocam dedigim gibi bu yol o kadar kolay yol degil. Sen tibbi goruntuleme teknikeriyim dedin, simdi islem soyle olacak. Oncelikle bu diploma denklik olayini hallettikten sonra, senin o ulkedeki is marketine basvurman gerekiyor (bizim iskur gibi dusunebilirsin), atiyorum X hastanesinde boyle bir eleman acigi var ve sen onlarla iletisime gectin. Bu adamlar seni begendilerse soyle isleyecek surecler;

1- ulkedeki is bulma sitelerine ve/veya gazetelere boyle bir eleman arandigi ilanini verecekler ve olumlu cevap gelmezse;

2- AB nin ortak pazar marketinde bu tarz bir eleman arayisi icine girecekler ve yine olumlu cevap gelmezse

3- markete girip seni bulacaklar ve gocmenler ofisine senin adina basvuracaklar

4- bunlarin ispatlamasi gereken sey: bu is icin sadece seni bulabildiler, senin bu is ile ilgili cok ayirt edici bir ozelligin var cunku (turkce, almanca, ingilizce bilen, su alanda uzman olman gibi. Tabi turkce yaziyorum ama iligili kurumun turkiye ile arasindaki isleri bu dille hallediyor olman lazim yani senin ozelliklerin cok spesifik olmali), daha sonra sana verilen maasin ortalamanin ustunde olmasi lazim, bu da demek oluyor ki sen daha fazla vergi vereceksin (unutma turkiye harici genellikle tum ulkelerde maaslar vergi dahil konusulur ve yillik olarak konusulur. Yani 100 000 euro dendiginde vergiler dahil yillik maasin bu olarak dusunmen lazim, yani brut maas).. Eger yabancilar polisi/ofisi senin bu sekilde spesifik olduguna inanirlar (belgelerle ispatlanmasi gerek tabi), sana izin verirler o zaman sen de o izin kagidi ile vizeye basvurabilirsin. Cunku kabul almis oluyorsun artik..

Toplam surec 6 ay- 1 yildan fazla surer gibi gorunuyor.. Ayrica almancayi C1/C2 seviyesinde bilmiyorsan zaten is bulmak hayal olur hocam senin meslek icin.. 

@erebos, hocam bildigim kadariyla o uydurulmus bir karakter, bazi ulkelerin ciddi anlamda tarih yoksunlugu var, o yuzden kendilerini kendilerine buyuk gostermek icin cok yalan seyler uydurulabiliyor ki milli destanimiz, milli kahramanizim su bu denilsin diye. Bu olayin da/kisinin de onlardan biri oldugunu dusunuyorum

Toplam Hit: 4286 Toplam Mesaj: 28
lihtenştayn