folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Lihtenştayn'da Yaşamak ?

Lihtenştayn'da Yaşamak ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Baştan aşağı yorumlara güleyimmi ne yapayım anlamadım " fakat hayran kaldım genel kültüre"  şimdi diyorsun ki gsyih türkiyeye göre yüksek import export falan fişmekan , wikipediadan ne güzel bilgiler arkadaşım bu bahsettiğin ülkecik sahte götten uydurulmuş bir ülke olmasının dışında kara para aklama merkezi olduğunu sağır sultan duymuştur biliyordur herhalde sen şimdi burada çok büyük cidden üretim olduğuna , iş alanları iş sahaları olduğuna ciddi ciddi inanıyormusun :D avrupanın lağımı burası import export onlar kılıfına uydurulmuş kağıt üstündeki veriler wikileri ..ktir edin

Kurtlar tasma takmaz....
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@DadasAdam, isvicre ile alakasi yok hocam bunun.. Oncelikle lihtenştayn bu diploma denkligini hangi kurum yapiyorsa onu bulacaksin ve onlara posta ile yollayacaksin. (orjinalleri de gerekli sanirim),  iste transkriptini yollayacaksin, diploma ekini yollacaksin. Onlar da kendi egitim sistemlerine gore degerlendirip bakacaklar.. Belki bu olayi isvicre'ye yollatarak da yapabilirsin ve lihtenştayn bunu kabul edebilir. Onlarla iletisime gecerek sorman lazim bunu..

Ancak hocam dedigim gibi bu yol o kadar kolay yol degil. Sen tibbi goruntuleme teknikeriyim dedin, simdi islem soyle olacak. Oncelikle bu diploma denklik olayini hallettikten sonra, senin o ulkedeki is marketine basvurman gerekiyor (bizim iskur gibi dusunebilirsin), atiyorum X hastanesinde boyle bir eleman acigi var ve sen onlarla iletisime gectin. Bu adamlar seni begendilerse soyle isleyecek surecler;

1- ulkedeki is bulma sitelerine ve/veya gazetelere boyle bir eleman arandigi ilanini verecekler ve olumlu cevap gelmezse;

2- AB nin ortak pazar marketinde bu tarz bir eleman arayisi icine girecekler ve yine olumlu cevap gelmezse

3- markete girip seni bulacaklar ve gocmenler ofisine senin adina basvuracaklar

4- bunlarin ispatlamasi gereken sey: bu is icin sadece seni bulabildiler, senin bu is ile ilgili cok ayirt edici bir ozelligin var cunku (turkce, almanca, ingilizce bilen, su alanda uzman olman gibi. Tabi turkce yaziyorum ama iligili kurumun turkiye ile arasindaki isleri bu dille hallediyor olman lazim yani senin ozelliklerin cok spesifik olmali), daha sonra sana verilen maasin ortalamanin ustunde olmasi lazim, bu da demek oluyor ki sen daha fazla vergi vereceksin (unutma turkiye harici genellikle tum ulkelerde maaslar vergi dahil konusulur ve yillik olarak konusulur. Yani 100 000 euro dendiginde vergiler dahil yillik maasin bu olarak dusunmen lazim, yani brut maas).. Eger yabancilar polisi/ofisi senin bu sekilde spesifik olduguna inanirlar (belgelerle ispatlanmasi gerek tabi), sana izin verirler o zaman sen de o izin kagidi ile vizeye basvurabilirsin. Cunku kabul almis oluyorsun artik..

Toplam surec 6 ay- 1 yildan fazla surer gibi gorunuyor.. Ayrica almancayi C1/C2 seviyesinde bilmiyorsan zaten is bulmak hayal olur hocam senin meslek icin.. 

@erebos, hocam bildigim kadariyla o uydurulmus bir karakter, bazi ulkelerin ciddi anlamda tarih yoksunlugu var, o yuzden kendilerini kendilerine buyuk gostermek icin cok yalan seyler uydurulabiliyor ki milli destanimiz, milli kahramanizim su bu denilsin diye. Bu olayin da/kisinin de onlardan biri oldugunu dusunuyorum

Kazıklı Voyvoda ( III.vlad ) uydurulmuş bir karakter anlayamadım pardon?

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@LaNCeLoT, benim kast ettigim vampirligi ile ilgili hikayeler hocam, bir kac sey okumustum asiri abartilmis bunlarin dogru oldugunu dusunmuyorum sadece, Benzer sey viyana kusatmasinda polonyali komutan kimse onun yaptiklari vs..

Ilk soyledigine gelirsek lihtenstayn in zenginligini fakirligini bilmem isvicre de para aklama yeri ve gelirinin cogu bu sekilde diye bilinir ama isvicre'de refah duzeyi yuksektir, o yuzden kara para aklaniyor diye o ulkelerin refah duzeyi yuksek degil diyemezsin. Burada bir isvicreli ortalama 6000-10 bin frank arasi para alir. Asgari ucret 3500 frank ve burada insanlar rahatca gecinebilirler bu paralarla.. Calismayanlar bile bu parayi alirlar, eger vatandassan ve aldigin para yetmiyorsa devlet ustune para verir vs. Bu tarz sosyal haklar iyidir. Burayi turkiye gibi dusunme, mesela yabanci insanlarin cok parasi var isvicre'de ama bunlar olunce o para isvicre devletine kalir, yani varisinin olup olmamasi onemli degil. Keza buranin vatandasi bile olsan, ozel olarak insanlar belirtmedikce sirf annen baban diye o parayi alamazsin. Zaten bir cok insan da birikim yaptigi parayi devlete birakir. Boyle olunca da bu paralari yine devlet vatandaslari icin harcar. Boyle bir donguyle devam eder hayat.

Lihtenstayn icin fikrim yok ama benzer sistem orada da olabilir.  Luksemburg'da boyle refah ulkedir hatta isvicre'den daha iyi imkanlar sunar. Eski kiz arkadasim suan orada calisiyor ve aldigi maasin cok yuksek oldugunu biliyorum. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@LaNCeLoT, benim kast ettigim vampirligi ile ilgili hikayeler hocam, bir kac sey okumustum asiri abartilmis bunlarin dogru oldugunu dusunmuyorum sadece, Benzer sey viyana kusatmasinda polonyali komutan kimse onun yaptiklari vs..

Ilk soyledigine gelirsek lihtenstayn in zenginligini fakirligini bilmem isvicre de para aklama yeri ve gelirinin cogu bu sekilde diye bilinir ama isvicre'de refah duzeyi yuksektir, o yuzden kara para aklaniyor diye o ulkelerin refah duzeyi yuksek degil diyemezsin. Burada bir isvicreli ortalama 6000-10 bin frank arasi para alir. Asgari ucret 3500 frank ve burada insanlar rahatca gecinebilirler bu paralarla.. Calismayanlar bile bu parayi alirlar, eger vatandassan ve aldigin para yetmiyorsa devlet ustune para verir vs. Bu tarz sosyal haklar iyidir. Burayi turkiye gibi dusunme, mesela yabanci insanlarin cok parasi var isvicre'de ama bunlar olunce o para isvicre devletine kalir, yani varisinin olup olmamasi onemli degil. Keza buranin vatandasi bile olsan, ozel olarak insanlar belirtmedikce sirf annen baban diye o parayi alamazsin. Zaten bir cok insan da birikim yaptigi parayi devlete birakir. Boyle olunca da bu paralari yine devlet vatandaslari icin harcar. Boyle bir donguyle devam eder hayat.

Lihtenstayn icin fikrim yok ama benzer sistem orada da olabilir.  Luksemburg'da boyle refah ulkedir hatta isvicre'den daha iyi imkanlar sunar. Eski kiz arkadasim suan orada calisiyor ve aldigi maasin cok yuksek oldugunu biliyorum. 

Refah yüzeyi yüksek değil demedim ki ? Aliyi veliyi almazlar dedim

Refah yüzeyi yüksek değil demedim ki ? O gelirler improt exporttan wikilerde çizilen pembe tablodan doğan gelirler değil dedim

Kurtlar tasma takmaz....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Liechten neymiş diye baktım, birşey bulamadım. nasıl bir hanedan ismiymiş böyle a.ki. ne net`te, ne de yazılı basım sözlüklerde bulabildim.

@Unbalanced @deja-vu siz biliyor musunuz?
    nasıl bir taş ise bu :D

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@LaNCeLoT, girisi zor hocam elbette o yuzden yazdim ben de alternatifleri. Diger turlu sadece calisma amaciyla hele hele bu tarz bir sektorle girmek imkansiza yakindir. Arkadasin hevesini kirmamak icin cok olumsuz konusmak istemedim ama gercekler maalesef boyle.. Birak turkler'i artik baska avrupa ulkelerinden gelenleri bile istemiyor adamlar, kaldi ki turk'lere kucak acacaklar :) irkcilik yukseliyor avrupada tabi haklilar kendilerine gore. Isvicre'dek bir cok yazilim firmasinin ilaninda gordum ana dili almanca/isvicre almancasi olan.. Yani resmen isvicreli ariyorlar.. Yazilimcinin anadilinin almanca olmasi sart degil sonucta musterilerle direk iletisimi yok kaldi ki isvicre'de hemen hemen herkes iyi derecede ingilizce bilir. Ama buradaki amac sadece isvcirelileri almak ve bunu da en kibar sekilde soyluyorlar. Zaten ismin yabanciysa, is bulman cok daha zor.. bir isvicreli bir iki yere basvurarak is aliyorsa, yabanci isme sahip olanlar ondan fazla yere basvurup zar zor bulabiliyorlar.

Kisacasi avrupa hayali olan arkadaslar bunlari da bilmeleri lazim aslinda.. EU ile globallesmeyi sagladilar biraz ama onda da cok bir verim alamadilar.. 

@HarmOniYaFil,

German: habitational name from any of several places named Li(e)chtenstein, from Middle High German lieht ‘bright’ + stein ‘stone’, ‘rock’. All take their name from a castle which formed the original settlement.

bu aslinda bir aileinin soyismi hocam oradan vermisler ve anlami da "parlak kaya" dan geliyor burda da bir kaleyi kast ediyorlar.. anladigim kadariyla

unbalanced tarafından 10/Nis/16 18:03 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

ya @lancelot evet kara para aklama durumlarını okudum haberim var ancak adamların kara para aklaması falan beni ilgilendirmiyor, ortadoğunun lağımı da biziz. o ülke bana cazip geliyor yaşam standartlarını beğeniyorum. konuyu para aklamaya falan çekersek amacından sapar yapmayalım bunu. 

@unbalanced anladım hocam. peki ingilizceyle yürütebileceğim, kendi işime dair hastanelerde rahat iş bulabileceğim refah seviyesi yüksek bir ülke bulabilme şansım nedir sence ? :) umarım saydığın prosedürler her avrupa ülkesi için geçerli değildir (ab pazarında eleman bulunamazsa dışarıdan eleman alınması gibi...)

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slasher
    slasher's avatar
    Dişi

o değilde 160 km lik ülke mi olur. zaten yarısı dağ, taş, orman

her hakkı saklıdır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

avrupa birligi ve avrupa ekonomik toplulugu ulkelerinin kurallari boyle hocam.. balkanlara yonel diyecegim ama orada insanlarla muhattap olacaksan onlarin dilini bilmen lazim. O yuzden avrupa yerine yeni zelanda, avustralya, amerika gibi yerlere bakmak daha mantikli. Ama orada da diplomani tanitman gerekecek..

senin alanin pek uygun degil gibi ama bir yazilim muhendisi, makine muhendisinin o kadar cok ihtiyaci olmayabilir..

unbalanced tarafından 10/Nis/16 18:24 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Hocam bir kaç hafta önde buralardan gitmek diye bir konu açmıştım. Buradan belki umut verici şeyler çıkar diye bakayım dedim de yok abi. Kaldık biz buralarda.

Toplam Hit: 4305 Toplam Mesaj: 28
lihtenştayn