Limited Şirket Devretmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 4 yıl önce bir arkadaşım gözlükçü dükkanını benim üzerime açtı. Kendisi göz hastanesinde çalıştığı için onun üzerine veya anne babası üzerine sgk kabul etmiyordu her neyse.

Şirketin kurucu olarak ben görünüyorum ancak üzerimde şirketin herhangi bir hissesi yok. Sadece kurucu olarak kayıtlarda ben görünüyor hisse arkadaşın üzerinde. 

Şimdi bu arkadaşlar bazı sebeplerden dolayı aramız pek iyi değil başka işlerde yaptığı için midem bulanmaya başladı.

Yakın zamanda üzerimden atmak istiyorum ama kredi kartı borçları şirket borçlar vs. derken temize çıkıp bana zarar gelmesin istiyorum.

Bugün devrettiğimizi sayarsak borç durumu vs. ne olacak? Devrettiğimde galiba borçlardan en direk kurtulmayacağım. Nasıl bir yol izlemeyelim zarar etmemek için? 

ShutterStock Portfolio http://shutterstock.com/g/ozkan26
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Valla helal olsun bu nasıl cesarettir arkadaş hatırına gönlünne şirket kurmak, ortak olmak filan,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

hocam geçmişe yönelik şirketin tüm borçlarından sorumlu olma durumun var. ltd de önce şirket, sonra ortaklar ve mesul müdür sorumlu borçlardan diye biliyorum. şirketin sgk-vergi-kredi tüm borçlarını öğren önce temizse başka temiz değilse başka şekilde tavrını belirlersin. bu arada borcu yoktur yazısına kanma, yapılandırma ile yazıyı alabilir ama borcu olabilir şirketin.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Benim bildiğim, borçların hepsi şirketin üzerine, seni bağlayan birşey yok.

Devlet şirketi ve kimin üzerine kayıtlıysa onu muhattap alır.

Şu zamanda senin üstüneymiş gel bakalım diyeceğini sanmıyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

Öyle bir şey yok. Atıyorum sen şimdi benim şirkete ortak oldun. 3 ay sonra ayrıldın. 5 sene sonra sana bir geliyorlar senin şirketinin 2010 yılından vergi, sgk borcu var öde diyorlar. O dönemde ben yoktum diyorsun ama borcu olan şirkete ortak olmasaydın diyorlar. Ödemezsen ya da ben ödemezsem banka hesaplarına e-haciz geliyor, kredi çekemiyorsun, malın mülkün varsa onu da alırlar. Şirket işi çok bok iş. 1 günlüğüne üstüne alsan şirketin tüm geçmişi sana geçiyor. Sonra ömür boyu kurtulamıyorsun.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Hocam buna yakın mevzudan yaklaşık 60 bin tl götüme girmek üzereyken (2008 yılının 60 bn tlsi) baya bi uğraşarak kurtulmuş birisi olarak söyleyebileceğim;

Şirketi devrettiğin ana kadar ki borçlar senin sormluluğundadır.

Beyanname vermez sana girer vb vb.

Fakat şu durum da vardır ki öncelikle şirketin müdürüne bakarlar sonra ortaklara hissesi olanlara.

Sen sadece müdür olarak mı görünüyorsun? karar defterine falan ara sıra bişiler yazıp imzaladın mı?

Kredi senet vb işlerde imzan var mı?

eğer hiç bir yerde ibaren yoksa ilerde borç haciz vbden dolayı tebligat gelirse 1 hafta içinde itiraz et seni bağlamaz;

bu dediklerim şirkette HİSSEN YOKSA geçerli.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

hocam tek ortak sen misin, şirketin kurucusu olarak gözüküyorum hisse başkasının üzerine ne demek. ltd şirketin tanımı mı değişti ben mi anlamadım. şirkette tek ortak var ise o da sen oluyorsan senin şirket başkasının değil.

bu arada bende yedim aynı boku en azından kardeşle ama şimdi nur topu gibi vergi borcum var. öderiz, ödüyoruz, ödeyeceğizle 10 sene geçti.

pompaci tarafından 06/Ağu/21 08:39 tarihinde düzenlenmiştir

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Hocam buna yakın mevzudan yaklaşık 60 bin tl götüme girmek üzereyken (2008 yılının 60 bn tlsi) baya bi uğraşarak kurtulmuş birisi olarak söyleyebileceğim;

Şirketi devrettiğin ana kadar ki borçlar senin sormluluğundadır.

Beyanname vermez sana girer vb vb.

Fakat şu durum da vardır ki öncelikle şirketin müdürüne bakarlar sonra ortaklara hissesi olanlara.

Sen sadece müdür olarak mı görünüyorsun? karar defterine falan ara sıra bişiler yazıp imzaladın mı?

Kredi senet vb işlerde imzan var mı?

eğer hiç bir yerde ibaren yoksa ilerde borç haciz vbden dolayı tebligat gelirse 1 hafta içinde itiraz et seni bağlamaz;

bu dediklerim şirkette HİSSEN YOKSA geçerli.

Hocam inan güvendiğimden dolayı çok sorgulamadım bugüne kadar ama bildiğim kadarıyla hissem yok. Ama kredi kartı benim adıma senete imza atmıştım ama onların borcu bitti. Sadece kredi kartı borcu ve kredi borcu var az bi miktar. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaZu
    ZaZu's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    CEO bunu yazdı

Öyle bir şey yok. Atıyorum sen şimdi benim şirkete ortak oldun. 3 ay sonra ayrıldın. 5 sene sonra sana bir geliyorlar senin şirketinin 2010 yılından vergi, sgk borcu var öde diyorlar. O dönemde ben yoktum diyorsun ama borcu olan şirkete ortak olmasaydın diyorlar. Ödemezsen ya da ben ödemezsem banka hesaplarına e-haciz geliyor, kredi çekemiyorsun, malın mülkün varsa onu da alırlar. Şirket işi çok bok iş. 1 günlüğüne üstüne alsan şirketin tüm geçmişi sana geçiyor. Sonra ömür boyu kurtulamıyorsun.

Ömür boyu değilde 2 yıl sonra kurtuluyorsun diye bir ibare okudum nette.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla almadan önceki 2 yıl ve sattıktan sonraki 2 yıl da seni bağlıyor. Bu işin en kolayı muhasebeciyi arayıp tüm borçların dökümünü iste. GİB üzerinden de sorgula. Eleman tazminatından da bile başın ağrıyabilir. Devir ederken arkadaşından taahhütname al geçmiş ve gelecek tüm borçlar bana aittir gibi. Ama yine de götü tamamen kurtarmış olamıyorsun diye biliyorum :/ hele bir de mesul müdür sensen daha da kötü. Geçmiş olsun benzer durumu yaşadım zor işler

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

bende borçlu bir şirkete ortak girdim. vergi dairesinde sadece ortak girdiğim dönemden sorumlu tutuldum.

şirketi devir etti eski ortağım. alan kişiye 20bin tl ödedi şirketi devralması için.

şirket tüm borçları ve alacakları ile noterde devir edildi. 2 yıl içerisinde devir alan itiraz etmezse bütün borçlar yeni alana devir oluyor diye biliyorum... bir araştırın bakalım...

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
Toplam Hit: 1857 Toplam Mesaj: 20
ltd şti devir