Linux Neden Daha İyidir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

hocam sen son kullanıcı olduğun için linux kullanmamam gayet doğal.

ama biraz bilgisayarla haşır neşir olunca ve oyun takıntın yoksa linux tercih sebebidir.

Hocam development te c# problemi ve designde adobe yazilmilari sikintili iste. GIMP fln diyorlarda bence adobeninkierin eline su dokemez.

Ayrica ennn buyuk fark CMYK desteklemiyor olmasi. Su anda GIMP ne durumda bilmiyorum hocam

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Yıl olmuş 2017 hala "oyun galdirmiyor yaw" diyebiliyorsam linux kullanmam. Benim için bu kadar basit :)

Linux u atarsın sanal bilgisayara ihtiyacın oldukça kullanırsın. Ben tam olarak bir işletim sistemi görmüyorum linux u. 

ama biraz bilgisayarla haşır neşir olunca ve oyun takıntın yoksa linux tercih sebebidir.

Hocam linuxta geliştirip windowsta yapamadigin şey nedir ki tercih ediyorsun :/ mesela visual studio mu var. Ya da mac gibi ios geliştirmek çok daha stabil mi

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Yıl olmuş 2017 hala "oyun galdirmiyor yaw" diyebiliyorsam linux kullanmam. Benim için bu kadar basit :)

Linux u atarsın sanal bilgisayara ihtiyacın oldukça kullanırsın. Ben tam olarak bir işletim sistemi görmüyorum linux u. 

Hocam linuxun da windowsa gore elbette ustun ozellikleri vardir eminim.

Benim icin "restartlar" ve "kullandikca yavaslama" olayinda ustun gibi geldi okuduklarimdan

Verileri organize etmede linux daha iyi diyor.

Hocam restart işi sıkıntı değil. Artık ssdlerle uefi mod ile vs herhangi bir yeniden başlatma işi saniyeleri alıyor. Bunu geçtim rutin kullanımda yeniden başlatma ihtiyacı hissetmiyorum. Linuxta baslatilmiyor diye birşey de yok. Sistem guncellemelerinde yeniden başlatıp komut satırında güncelleme yapan distrolarda sakin interneti veya elektriği kesme tüm dosyalarını kaybedebilirsin :)

Hocam ben acemiyim. Bilgim yuzeysel :).

Windows gun gectikce daha guclu hardware/resource ihtiyaci duyuyor :) o da ayri bir dert degil mi ?

Linuxun sistem guncellemelerinde eminim ki bir snapshot gibi birsey aliyordur ne bileyim. 100% kaybediyor mu ?

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Benim icin "restartlar" ve "kullandikca yavaslama" olayinda ustun gibi geldi okuduklarimdan

Hocam restart işi sıkıntı değil. Artık ssdlerle uefi mod ile vs herhangi bir yeniden başlatma işi saniyeleri alıyor. Bunu geçtim rutin kullanımda yeniden başlatma ihtiyacı hissetmiyorum. Linuxta baslatilmiyor diye birşey de yok. Sistem guncellemelerinde yeniden başlatıp komut satırında güncelleme yapan distrolarda sakin interneti veya elektriği kesme tüm dosyalarını kaybedebilirsin :)

Windows gun gectikce daha guclu hardware/resource ihtiyaci duyuyor :) o da ayri bir dert degil mi ?

Linuxun sistem guncellemelerinde eminim ki bir snapshot gibi birsey aliyordur ne bileyim. 100% kaybediyor mu ?

Sene 2007de Pardus ile kaybettim. Sene 2015 üzüntü ile. Sonuncusu sanal makinaydi Allah'tan :D

Şuan bilmiyorum.

Ancak gündelik kullandığım uygulamaları sayayim sen bunları kullanma oranına göre linuxa karar ver. Ya da ben gibi sanal makinada kullan.

Adobe reader, photoshop, visual studio code, visual studio, Chrome, Nvidia denetim masası ve piyasadaki hemen tüm oyunlar.

(Bonus twitchte yayın yapmak istediğinde asla windowstaki gibi rahat edemeyeceksin :))

Şunu da söyleyeyim. Linuxta photoshop yoktur ama gimp vardır. Adobe yoktur ama PDF viewer vardır. İllaki bir çakma program bulursun.

*** Telefon ubuntuyu üzüntü diye düzeltmiş.....

by_Tet tarafından 05/Mar/17 11:40 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calpazhan
    calpazhan's avatar
    Erkek

Linuxun windowstan üstün olan yanları epey fazla zaten. Bunlardan bazıları;

-Açık kaynak

-Güvenlik

-Programcılar için biçilmiş kaftan bence (Windows c#, asp.net, mvc taraflarında değilse)

-Güncelleme olayları

-Performans

-Çeşitlilik

-Özelleştirme

-Kullanmak beleş

-Topluluk yardımları çok üst düzeyde

-Gizlilik

Windowsum iyi olduğu alanlar ise bana göre;

-Bilgisayar oyunları

-Güncel driver

-Bir nebze görsel arayüz.(Bunu linux üzerinde de halletme imkanın varda hade neyse)

Hayatım Beni Bile Güldüren Bir Oyuncak...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    dhmm bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Sene 2007de Pardus ile kaybettim. Sene 2015 üzüntü ile. Sonuncusu sanal makinaydi Allah'tan :D

Şuan bilmiyorum.

Ancak gündelik kullandığım uygulamaları sayayim sen bunları kullanma oranına göre linuxa karar ver. Ya da ben gibi sanal makinada kullan.

Adobe reader, photoshop, visual studio code, visual studio, Chrome, Nvidia denetim masası ve piyasadaki hemen tüm oyunlar.

(Bonus twitchte yayın yapmak istediğinde asla windowstaki gibi rahat edemeyeceksin :))

Şunu da söyleyeyim. Linuxta photoshop yoktur ama gimp vardır. Adobe yoktur ama PDF viewer vardır. İllaki bir çakma program bulursun.

*** Telefon ubuntuyu üzüntü diye düzeltmiş.....

Hocam o dediklerinin hepsini kullaniyorum iste :)

Ayrica GIMP ADOBE PS yanindan bile gecemez o da bir gercek.

Win 8.1 var bende ve hizli da SDD var.

Lakin bu aralar IoT a ilgi duymaya basladim ve ufak cihazlarda linux daha performasli calisiyor. Benim linux bilgimde yetersiz. Kendimi yetersiz goruyorum ve direkt linux mu kullnasam acab derken bu siteyi buldum.

BIlgileri hosuma gidip paylastim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    calpazhan bunu yazdı

Linuxun windowstan üstün olan yanları epey fazla zaten. Bunlardan bazıları;

-Açık kaynak

-Güvenlik

-Programcılar için biçilmiş kaftan bence (Windows c#, asp.net, mvc taraflarında değilse)

-Güncelleme olayları

-Performans

-Çeşitlilik

-Özelleştirme

-Kullanmak beleş

-Topluluk yardımları çok üst düzeyde

-Gizlilik

Windowsum iyi olduğu alanlar ise bana göre;

-Bilgisayar oyunları

-Güncel driver

-Bir nebze görsel arayüz.(Bunu linux üzerinde de halletme imkanın varda hade neyse)

Hocam ztn benim linux desktoplari da cok hosuma gidiyor.

Lakin benim isin kotu tarafi c# ta kurcaliyorum :) Design de ve inan GIMP isimi yapmiyor. Yada yapamaz gibime geliyor

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Bir sey sorayim Android Studio linuxta duzgun calisiyor mu ?

Yoksa 40 takla atip mi oluyor ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    esinti bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Hocam linuxta geliştirip windowsta yapamadigin şey nedir ki tercih ediyorsun :/ mesela visual studio mu var. Ya da mac gibi ios geliştirmek çok daha stabil mi

Big data veya large scale uygulamalarda Linux çok daha ileride. Bir çok NoSQL ürünü Linux üstünde daha iyi çalışıyor(performansdan çok desteklediği fonksiyonlar açısından), Message broker ve MQ olarak Linux'da ki çeşitlilik çok daha iyi. Linux üstünde aynı zaman devops araçlarını daha kolay kurgulayabiliyorsun(Jenkins, Artifactory vs vs) ama web ve masaüstü uygulama geliştirmede artık bir fark kalmadığı konusunda hem fikirim.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

steamin desteğine ragmen hala adam gibi çatır çatır oyunların çalıştıgı problemsiz oldugu bir platform haline gelmedi.

Sadece oyun değil , programlaradada öyle.

Neredeyse bütün programların win ve mac sürümleri bulunuyor buna en çok oynanna oyunlar da dahil

10 sene öncede linux şuanki halindeydi şuanda hala böyle.

Cansıkıntınızı gidermek için iyi sunucu işi ile uğraşmıyorsanız. 

Ama canınız sıkılıyorsa daha faydalı şeyler yapın

Toplam Hit: 4575 Toplam Mesaj: 37
linux