folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Localhost Fitness Takip Uygulamam ASP.NET MVC

Localhost Fitness Takip Uygulamam ASP.NET MVC

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Veritabanını atar mısın hemen kendi localimde halledeyim iç içe sorgu olunca sanırım sıkıntı oldu.Bu gece halllederim.Sen at burdan veritabanını mümkünse script olarak atarsan guzel olur

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

In Linq-to-Entities you can only project to an anonymous type or a regular class. You can't project to an existing entity type.

Hocam hatayı anladım.Şimdi halledicem.Viewmodeli değiştiricem.Koduda değiştiricem.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

githubdan takip ediyorum hocam teşekkür ederim.

doğru mu yaptım bilmiyorum ancak script olarak tüm veritabanını almaya çalıştım çıkan sonuç bu.

USE [FitnessWebApp]
    GO
    /****** Object:  Table [dbo].[AntrenmanKayitlari]    Script Date: 13.09.2017 22:37:15 ******/
    SET ANSI_NULLS ON
    GO
    SET QUOTED_IDENTIFIER ON
    GO
    CREATE TABLE [dbo].[AntrenmanKayitlari](
    	[kayitID] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,
    	[antrenmanID] [int] NOT NULL,
    	[hareketID] [int] NOT NULL,
    	[hareketSira] [int] NOT NULL,
     CONSTRAINT [PK_AntrenmanKayitlari] PRIMARY KEY CLUSTERED 
    (
    	[kayitID] ASC
    )WITH (PAD_INDEX = OFF, STATISTICS_NORECOMPUTE = OFF, IGNORE_DUP_KEY = OFF, ALLOW_ROW_LOCKS = ON, ALLOW_PAGE_LOCKS = ON) ON [PRIMARY]
    ) ON [PRIMARY]

GO
    /****** Object:  Table [dbo].[Antrenmanlar]    Script Date: 13.09.2017 22:37:16 ******/
    SET ANSI_NULLS ON
    GO
    SET QUOTED_IDENTIFIER ON
    GO
    SET ANSI_PADDING ON
    GO
    CREATE TABLE [dbo].[Antrenmanlar](
    	[antrenmanID] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,
    	[antrenmanAciklama] [varchar](250) NULL,
    	[antrenmanTarih] [date] NOT NULL,
    	[antrenmanDurum] [char](1) NOT NULL,
     CONSTRAINT [PK_Antrenmanlar] PRIMARY KEY CLUSTERED 
    (
    	[antrenmanID] ASC
    )WITH (PAD_INDEX = OFF, STATISTICS_NORECOMPUTE = OFF, IGNORE_DUP_KEY = OFF, ALLOW_ROW_LOCKS = ON, ALLOW_PAGE_LOCKS = ON) ON [PRIMARY]
    ) ON [PRIMARY]

GO
    SET ANSI_PADDING OFF
    GO
    /****** Object:  Table [dbo].[Hareketler]    Script Date: 13.09.2017 22:37:16 ******/
    SET ANSI_NULLS ON
    GO
    SET QUOTED_IDENTIFIER ON
    GO
    SET ANSI_PADDING ON
    GO
    CREATE TABLE [dbo].[Hareketler](
    	[hareketID] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,
    	[hareketAdi] [varchar](150) NOT NULL,
     CONSTRAINT [PK_Hareketler] PRIMARY KEY CLUSTERED 
    (
    	[hareketID] ASC
    ) ON [PRIMARY]

GO
    SET ANSI_PADDING OFF
    GO
    /****** Object:  Table [dbo].[HareketSetleri]    Script Date: 13.09.2017 22:37:16 ******/
    SET ANSI_NULLS ON
    GO
    SET QUOTED_IDENTIFIER ON
    GO
    CREATE TABLE [dbo].[HareketSetleri](
    	[setID] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,
    	[kayitID] [int] NOT NULL,
    	[setTekrar] [int] NOT NULL,
    	[setAgirlik] [float] NOT NULL,
     CONSTRAINT [PK_HareketSetleri] PRIMARY KEY CLUSTERED 
    (
    	[setID] ASC
    ) ON [PRIMARY]

GO
    ALTER TABLE [dbo].[AntrenmanKayitlari]  WITH CHECK ADD  CONSTRAINT [FK_AntrenmanKayitlari_Antrenmanlar] FOREIGN KEY([antrenmanID])
    REFERENCES [dbo].[Antrenmanlar] ([antrenmanID])
    GO
    ALTER TABLE [dbo].[AntrenmanKayitlari] CHECK CONSTRAINT [FK_AntrenmanKayitlari_Antrenmanlar]
    GO
    ALTER TABLE [dbo].[HareketSetleri]  WITH CHECK ADD  CONSTRAINT [FK_HareketSetleri_AntrenmanKayitlari] FOREIGN KEY([kayitID])
    REFERENCES [dbo].[AntrenmanKayitlari] ([kayitID])
    GO
    ALTER TABLE [dbo].[HareketSetleri] CHECK CONSTRAINT [FK_HareketSetleri_AntrenmanKayitlari]
    GO

Abizittin tarafından 13/Eyl/17 22:38 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

PR attım hocam deneyip sonucu yazar mısın ? Eğer yine olmazsa bu defa bana veritabanını at.Ben kendi localimde deneyeyim. 1-2 aydır mvc yazmadım ondan aklımdan çıkmış o linq muhabbeti düzelttim şimdi bakarsın olmuş mu diye.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

şimdi çalıştı hocam eline sağlık. 

dbContext.Antrenmanlar bu satırda entity framework kendi oluşturduğu antrenmanlar modeline ulaşmaya çalışıyor anladığım kadarıyla.

biz de diyoruz ki hayır onu değil WorkoutFullDetail içerisindeki Antreman modelini kullanacaksın. doğru mu anlamışım?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Entity Framework burada ORM aracımız. (ORM = Object Relational Mapping ilişkisel veritabanımız ile uygulamamız arasında köprü görevi görüp veritabanındaki tablolarımızın karşılığı olan sınıflar yaratıyor.)

LINQ ise Language-Integrated Query yani dile entegre edilmiş sorgu aracı.   

LINQ ile biz xml i de sorgulayabilirz, List<T> türünden bir sınıfıda sorgulayabilirz. Hatta o yüzden Linq to XML,  Linq to Object, Linq to Sql falan gibi ifadeler kullanıyoruz.

Burda sorun LINQ tarafında sanırım.Bize diyorki eğer beni kullanarak Entity Framework e sorgu göndereceksen ve bu sorgunda  new operatörü de varsa işte o zaman new operatöründen sonra ya anonim olarak sınıf yaratacaksın yada projede istediğin yerde bi sınıf oluşturup o sınıfı new ile kullanacaksın.

Yani hali hazırda veritabanında bir tabloyu temsil eden sınıfları sorgu içinde new operatörü ile kullanamazsın.Yani senin proje için 

Antremanlar

AntremanKayitlari

Hareketler

HareketSetleri

Bu 4 ünü Linq to entities içinde new operatörü ile kullanamazsın.

İlk söylediğim () parantezler ile bir ilgisi yok hocam.Problem LINQ den kaynaklı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

hoca tekrar teşekkür ederim eline koluna sağlık. bi iki gün şu kodları sindirmeye çalışayım ben.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Önemli değil hocam sormak istediğin bi şey olursa yazarsın.Bildiğim kadarıyla cevaplarım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

O zaman birde unit test yazmaya başlarsan güzel olur. Proje buna uygun. Kodlarda değişiklikler gerekecektir ama senin için faydası olur.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

hocam güzel fikir. unit test ile ilgili bildiğim tek şey swift tutoriallarından üstünkörü anladığım kadarıyla program içerisinde her methoda karşılık gelen, veri girişini veya o fonksiyon her ne yapıyosa onu simule edecek kontrol fonksiyonları yaratmak ve parametre girerek veya girmeyerek beklenen sonucu vermesini sağlamak.

uygulama içerisine eklemek istediğim ve benim günlük kullanımımı kolaylaştıracak bi kaç ufak bölüm daha var güncelleme vs gibi. onların ardından unit test kısmına girişebilirim.

başlangıç için önerebileceğin döküman, video vs varsa seve seve incelerim hocam.

Toplam Hit: 4495 Toplam Mesaj: 37
mssql entity framework fitness asp.net mvc responsive