Logaritma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyakusta
    manyakusta's avatar
    Erkek
    bildiğiniz üzere sistem değişti ve eskisi gibi artık deönem ödevleri bilgisayarda aldığınız çıktılarla olmuyor. Aldığımız ödevi projeye dökmemiz gerekiyormuş. Şimdi ben logaritmayı sizce nasıl projeye dönüşütürürüm. logaritmanın kullanım lanları nelerdir ? nasıl kullanılır ? Gibilerinden bilgileriniz varsa paylaşabilirmisiniz.

İmza . . .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

Hadi ya..Bende Matematikten aldım dönem ödevini..

Karmaşık Sayılar - Logaritma - Toplam,Çarpım Sembölleri - Diziler

5 er tane testi boş bi A4 e çözcem..Bu kadar..

edit : Başlık açıklayıcı olmamış..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    Abi logaritma bizim matçının konu başında dediğine göre hesaplamalarda bazı kısımlarda kolaylık sağlaması amacıyla yapılmış bişey :D ki ne kadar sağlamıyo olsada :) projeye dökebileceğin bi alan varmıdır bilmiyom valla,cosmic pc programlama kasarken logaritma lazım olmuştu o sırada öğrenmiştim sınıfta döktürüyom fln diyodu demekki programlamada kullanılıyo,mesela javascriptte yada actionscriptte olabilir ama böyle bi proje bi işe yaramaz sanırım :|

Hackerlar gece ölür bunu yalnız hacker bilir Botnet değmiş gibi, DDoS yemiş gibi Malware bitmiş gibi, hackerlar gece ölür...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

bende lisedeyken hocaya sormuştum hocam bunlar ne işe yarıyor(logaritmayı işliyorduk) az kalsın sınıfta kalıyordum

trginometri deseydin ooooffff birsürü şey çıkardı :D 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    ben en çok deney grafigi çizerken kullanıyorum logaritmik çizim kagıdı vardır ona logaritmik bir fonksiyonu çizdigin zaman ax+b cinsinden yazabilirsin yani egimini bulmak kolaylaşır.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Valira
    Valira's avatar
    Dişi

kimyada pH-pOH bulma olayi logaritmayla yapiliyo.cok kucuk sayilarla ugrasilmak istenmedigi icin oyle bi yontem gelistirilmis

pH=-log[H] pOH=-log[OH] gibi isine yarar belki

bide integralle aciklanan logaritmali formuller falan var biliyosundur yamuk yumuk grafik alanlarini bulmak icin.o da istatistikte yada ekonomi falan gibi cok sayi gerektiren alanlarda kullanilabilir heralde.ama amac hep ayni;normalde cok kucuk olan sayilari eli yuzu duzgun sekilde gostermek

The ability to destroy a planet is insignificant, next to the power of the force.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Frosttear
    Frosttear's avatar
    Erkek

kulaklıklar genelde logaritmik ses verir...yani lineer olarak artmazda logaritmik bir bicimde artar...sebebi kulak sağlıgına yararlı olsa gerek...
    bu noktadan ilerleyerek insan sağlıgına gecebilir ve hem eylenceli bir konu olan müzikte kalabilir hemde projeni yapabilirsin...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Asıl olarak logaritma sadece ama sadece üstel fonksiyonun tersidir.

Ama grafik çizimlerinde çok işe yarar.

2 üzeri X grafiginde x = 124 noktasını çizmek çok zordur.

Ama y = 2üssüx

yerine

log2 de y = x yaparsan

( Gerçi bu örnek olmadı :D aynı şey oldu ama aldın sen mesajı : P )

Eğim hesaplamak da daha rahat olacaktır.

Ayrıca mantıksal olarak da katlanarak giden her işlem logaritmik bir artıştır.

Yani bir Radyoaktif maddenin yarı ömrü

Ya da Carbon 14 metodu.

Ohoo yani elini sallasan 50 si :D

Ayrıca Binomial da logaritma ile yakından ilgilidir.

Logaritma sayı tabanlarındakı değişimlerle de yakından ilgilidir.

Logaritma ile ne desen ilgili abi : ))

Güzel konu almışsın : ))

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek
    iktisat'ta okuyan arkadaş çok işimize yarıyo demişti bi ara bende kullanım alanlarına gircem, türevin falan ekonomi grafiklerinde kullanımını gördükten sonra matematiğe saygım ve sevgim kat kat artmıştı biraz iktisat konularında araştırın sizin için yararlı olacaktır...

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

ark babası mühendis onun bi ark var adam piskopatı biri depremin şiddetini logaritmayla çözüyodu

bide akıl oyunlarındaki nash vardı o da güvercinlerin hareketlerinin logaritmadan faydalanarak buluyodu

integral desen milyonlarca yerde kullanıyo... 

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Şimdi logaritma x tabınında 4 = 2

Ne oluyo bu?

Yani x²=4 demek oluyo...

Yani yukarıdaki örneğimize göre:

1- x bilinmeyenimiz taban oluyo. Taban Kesinlikle 0'dan büyük olmalı! Niye?

Çünkü 0'ın kuvveti belirsizdir. Tanımsız demiyecem çünkü bunu limitte tanımlı hale getiriyolar...

2- 4 diye tabir ettiğimiz sayı ise en küçük 1 olacaktır. Bir sayının sıfırıncı kuvvetini alırsak 1 olur.

Peki diyeceksinki bu ibneler neden böyle bir sistem ürettilerde biz normal rakamlarımızla toplama çıkarma yapamıyoruz?

Şimdi bu adamlar f(x)=2² gibi bir üstel fonksiyonun tersini almışlardır. Bunu ifade etmek içinse mecburen bir ibnelik türetmek zorundadırlar. Adamın biri gelip logaritma olsun demiş. Böyle bir ifade bulmuş yani.

Ödevine gelince üstel fonksiyonla alakalı soruları al. Tersini çöz : ) Ahada burda kullanılıyo de : )

Ve ya bak Hocana söyle lan hocam; logex ve e = 2,718281… 'e' taban. İfadeyi 1'e eşitle. Söyle hocam al sana proje ben bunu anca bu şekilde çözüyom sen nasıl çözecen anasını satayım :P Logaritma olmasa bu ifade nasıl hesaplanır de 2,718281 sayısının kuvvetini kim farklı bulmuşta ben bulayım de falan filan.

Kullanım alanları ise iktisatçılar,mühendisler tabiiki matematikçiler olmak üzere bi çok millet kendi alanında kullanıyo.

Konu olarakta böyle bi kaynak buldum. Güzel. Gayet açıklayıcı: http://matematikdosyalari.googlepages.com/Logaritma.doc Yalnız doc uzantılı dosya. Word'ün varsa açarsın.

Toplam Hit: 6465 Toplam Mesaj: 16