folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Macbook Air M1 Hakkında Düşüncelerim

Macbook Air M1 Hakkında Düşüncelerim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

Bi ben memnunum herhalde m1 air den :)

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    ReyiZ bunu yazdı

youtube da hangi incelemeyi izlesem yok 4k şu kadar video render aldım ne ısınma oldu ne bir şey yok şöyle yaptım fanı yok ama fana gerekte yok şöyle böyle diye anlatıyorlardı :d

insanlarda bi macbook övme hevesi var anlamıyorum sebebini.

4k videoda ısınmadan render alırsın muhtemelen, çünkü alette direkt 4k dekode-enkode eden donanım var. ama kendi formatı dışında bi formatta yapamazsın bunu.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek

1 hafta 10 gündür macbook air m1 kullanıyorum dediğin gibi ısınma sorunu hiç yaşamadım. makine buz gibi.

2 adet phpstorm, dbeaver ve 10 küsür firefox sekmesinde dolaşıyorum sürekli. mysql de arkaplanda sürekli çalışır durumda ancak docker denemedim.

tabi bir şeyler compile edebileceğim kadar yazılım geliştirmedim.

diğer söylediklerine bir şey diyemem ama temizleme konusunda youtube'da güzel videolar vardı. sıfır kıvamına getiriyorlar makineyi.

ilk defa apple ürünü alıyorum. çok memnun kaldım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Bi ben memnunum herhalde m1 air den :)

ben de memnunum ya, en büyük derdim klavyeydi sike sike alıştım ona da :D 

bu yazdıklarımı hiç bir inceleme videosunda yazısında görmemiştim. o yüzden konu açayım dedim. yoksa hiç yapacağım iş değil review yazmak

ama şu huawei yi almadığım için hafiften pişmanım: https://consumer.huawei.com/tr/laptops/matebook-14-amd-2020/specs/

alırken şeyi hiç düşünmedim, bu ufak tefek şeyler (kötü klavye, macosun tabletvari pencere yönetim sistemi, portların eksikliği ) benim yaptığım işi etkileyip çalışan olarak performansımı düşürüyor. bunlar olmasa belki 10% bile olsa daha çok iş yapacağım. belki az geliyor ama ben geçimimi bilgisayarımla sağlıyorum. 10% daha iyi çalışmam demek yılda 1 ay fazladan iş çıkarmam demek. belki 1 seneye bunlara alışırım.

mesela her gün karşılaştığım sorun: terminalde bişey yazarken fn+sol ok satırın başına gelmiyor :p 1 harf hatası yapınca baştan bi ton şey yazıyorum bazen. bir sürü reflexim gitti amk. babanne gibi yapıyorum işimi bazen.

windowsa alışık biriyseniz macosa alışmanız vakit alır. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    biany bunu yazdı

1 hafta 10 gündür macbook air m1 kullanıyorum dediğin gibi ısınma sorunu hiç yaşamadım. makine buz gibi.

2 adet phpstorm, dbeaver ve 10 küsür firefox sekmesinde dolaşıyorum sürekli. mysql de arkaplanda sürekli çalışır durumda ancak docker denemedim.

diğer söylediklerine bir şey diyemem ama temizleme konusunda youtube'da güzel videolar vardı. sıfır kıvamına getiriyorlar makineyi.

benimkinde sıkıntı mı var acaba ya

şu an postgresql ve mongodb çalışıyo arkada brew servisi olarak. docker da açık değil. alet ateş ediyo

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

air'le yazilim mi yapilir la

https://www.apple.com/apple-events/

m1x ve yeni pro cikarsa ve soylentiler dogru cikarsa yeni pro hakkindaki, ben de yenisini alicam muhtemelen. soylentiler; touchbar komple kalkiyor, adam akilli port eklicekler sagina soluna vs vs en onemlileri bunlar ama

black implies white, self implies other, life implies death.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    biany bunu yazdı

benimkinde sıkıntı mı var acaba ya

şu an postgresql ve mongodb çalışıyo arkada brew servisi olarak. docker da açık değil. alet ateş ediyo

özellikle bu programlar ile ilgili diğer mac kullanıcılarının yorumlarına bak bence.

bahsettiğin programlar çok kaynak tüketecek yazılımlar da değil bence.

anormal bir durum var gibi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek

M1 MacBook Pro var 8 cigolayt ram li modeli :)

XCode sürekli kullanıyorum 3-5 simulatör vs açık tarayıcıda sekmeler açık vs. Bu zamana kadar bir gram ısındığını yada fan açtığını görmedim. Şarj süresi yaklaşık bu şekildeki kullanımda 8-10 saat rahat gidiyor.

Air için bişey diyemiyorum tabi ama farklı bir problem olabilir hocam. Apple götürüp göstersen mi acaba?.

Bir de tabi şöyle bir durum olabilir, Rosetta ile çalışan uygulamalar tam anlamıyla uyumlu çalışmamasından kaynaklı aşırı ısınma oluşuyor olabilir mi ? bilenler aydınlatsın :D

iOS Developer Tahribat Haber Uygulaması : http://www.tahribat.com/Forum-Iphone-Icin-Tahribat-Haberler-Uygulamasi-117103/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

m1 pro 16gb modelini kullanıyorum ocak şubat'da falan almıştım sanırım. Henüz ısındığını görmedim.

4 farklı masaüstü açık 

4 farklı tarayıcı acık sırasıyla chrome, opera, mozilla, brave 

Her tarayacıda ortalama 7 8 sekme sürekli açık.

Sürekli açık olan diğer uygulamalar

Visual studio code

figma

word, exel

one drive, yandex disk

screaming frog seo spider

photoshop

Hatta kapatmayı unuttuğum 1 hafta sonra farkına vardığım uygulamalar var. Şuana kadar hiç problem yaşamadım şarj süresi beni benden alıyor.

bu arada harici monitör ile kullanıyorum.

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek
    kafkavari bunu yazdı

m1 pro 16gb modelini kullanıyorum ocak şubat'da falan almıştım sanırım. Henüz ısındığını görmedim.

4 farklı masaüstü açık 

4 farklı tarayıcı acık sırasıyla chrome, opera, mozilla, brave 

Her tarayacıda ortalama 7 8 sekme sürekli açık.

Sürekli açık olan diğer uygulamalar

Visual studio code

figma

word, exel

one drive, yandex disk

screaming frog seo spider

photoshop

Hatta kapatmayı unuttuğum 1 hafta sonra farkına vardığım uygulamalar var. Şuana kadar hiç problem yaşamadım şarj süresi beni benden alıyor.

bu arada harici monitör ile kullanıyorum.

hocam harici monitör marka modeliniz nedir ? 

Toplam Hit: 5703 Toplam Mesaj: 64
macbook air