folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Macbook Air M1 Hakkında Düşüncelerim

Macbook Air M1 Hakkında Düşüncelerim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Bir evde 2 farklı kullanıcı, 2 farklı pc kullanıyoruz.

Bende 17.3" hp zbook fury g7 var, dokunmatik 4k ekranlı, 5.3ghz işlemci, 64gb ecc ram, 16gb rtx5000 ekran kartı, 5tb nvme vs. Gerçekten rüya gibi bir bilgisayar,

Arkadaşta 16" M1 işlemcili apple var. Yemin ederim kıskanıyorum bazen adamı, çizim yapıyor olmasam gidip mac'e geçecem anında.

Herşeyi bir kenara bırakın, zorlamadığım halde fan sesinden bıktım, bu windows beni öldürüyor.

azcik bekle intel abimiz eline verecek m1 in.

Sorun sadece işlemci değil ki, asıl sorun windows

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ricardo91
    ricardo91's avatar
    Erkek

cok hızlı bir cihaz kullandım tavsiye ederim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

macbook pro m1 8gb aldim. pek memnun degilim. 2 IDE yanina spotify ve chrome acayim diyorum cihazin bluetootha bagli butun cihazlari takilmaya basliyor aq. 8gb ram olan versiyonu kesinlikle gelistirici isi degil.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Ekim başında macbook air m1 işlemci 16ram 256 SSD aldım.

ÖZET: 30-40dk lik videoları sürekli edit yapmıyorsan,oyuncu değilsen arada ufak oyunlar açıyorsan Tavsiye ederim Air yeter al.

Ayrıca şu youtube kanalına denk geldiğimden beri baya bilgilendim tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/c/keskincandas

----Bonus soru=-------

https://prnt.sc/26ewf0e

bu contentx.me nedir ya? googlea yazdım bişi anlamadım ben bunu hiç kullanmadım nerden çıktı ki bu 7 saat sömürmüş??

Lenovo İdepad Gaming 3 intel i7 10750H - 1650Tİ aldım 3. gün iade ettim. Alet canavar gibi ısınıyordu CSde bile şarjı oyun oynamazsam sadece browsingle 2.5 en fazla 3 saat gitti. Elim fan ısısından baya bi yanıyordu neredeyse. Hemen iade ettim Macbook Air aldım.

Aleti kutudan çıkarır çıkarmaz aha bu dedim. CS falan ufak tefek oyun oynarım da oyun da oynamam haftada 1 saat belki.

binance,whatsapp,whatsappweb,chrome,opera,safari,word,excell,telegram 24 saat açık. sürekli de onu bunu aça kapa yaparım bunlar haricinde.

alet 1 defa dondu resetledi kendini. 1 kere de aptallaştı ben kapatıp açtım.

97den beri pc kullanırım ilk defa mac kullanıyorum ve ilk defa bilgisayar kullanıyor hissettim kendimi cidden.

PC aç kapa olayım yok artık.

Gece yatarken ekranı kapatıyom sabah kalkınca ekranı kaldırır kaldırmaz açılıyor müthiş bence sanki iphone ekranı uyandırıyorsun gibi.

Gece %100 kapatmışsam 15 saat açmasam da şarj %100de kalıyor.

klavye ergonomisi olarak çok memnunum. tek sorunum print screen end home vb gibi tuşları tek hamlede yapamıyorsun en az 2 tuşa basman lazım.masaüstünü göstere hiç girmiyorum Apple kendi sitesinde 3 tuş kombinasyonu yazmış yuh dedim :D

çözümü ise çok basit buldum ekranın sol altına fareyi getirir getirmez masaüstü geliyor :D

3 parmakla ekran arası geçişler ise efsane bence. hayatımda ilk defa kablosuz fare olmadan laptop kullanıyorum trackpad çok işlevsel.

Home ve End için Command ile sol ve sağ oka basın her yerde çalışıyor uygulama fark etmeksizin.

ısınma olayını hiç yaşamadım. hatta odanın en serin yeri macbook air.

rendermiş falan uğraşmadım ama gün içinde kendi dahili önizleme programı ile foto video kırp birleştir vb işlemleri yapıyorum. ekran kaydı alıp düzenleyip notlar ekleyip paylaşıyorum.

hiç yapmasam günde 30 kere yapıyorum edit işimi. ama öyle 4k bilmem 20dk lik videolar değil. en fazla 720p 3dk.

Ekran süresi olarak yukarda yaptıklarımla 11-12 saati geçiyor. günde 1 defa şarja takıyorum. 3 5 defa 2 kere takmam gerekti.

---------------gelelim eksilere----------

bootcamp olmaması kafamdan kaynar suları aşağı döktü. alırken olmadığını biliyordum ama eşşek değiller ya destek gelir heralde dedim ama gelme ihtimali çok zor.

parallels kurdum o da sadece windows arm desteği veriyor. arm desteği olmayan hiç bir exeyi açmadı (%90ını açmadı)

2000-2003 lerde çıkan 4 5 tane EXE programı var yeni versiyonları yok. onları çalıştırmak için Paralels UTM Wine vb çok şey denedim ama çalıştıramadım bu çok sinir bozucu :@

safari süper safari on numara deniyor ama acayip hatalarla çökmelerle karşılaştım Safari çok yetersiz kaldı mecburen chromea döndüm. (Her zaman güncel sürüm kullanırım)

Ok tuşları çok küçük ben gibi 95kg olan adama baya ufak kalıyor.

Ekran çok iz bırakıyor evet ama ben LCD temizleme kiti aldım cillop gibi oluyor. 

çok aydınlık yerde yaşamadığım için ekran parlama olayı pek olmadı bende.

Klavyesi,ekran menteşesi ve ekranın kenarları acayip pislik topluyo. neredeyse her gün temizliyorum. klavye ve ekran koruyucu almak şart ( alır almaz kasa koruyucu full takmıştım)

şu aralar en çok aradığım şey ise bir adet Delete duşu :((((

Hocam ben terminal üzerinden windowsu açtım ancak ekranı kapatınca komple gidiyor. UTM ile bi türlü beceremedim, hep kurulum ekranında tıkanıyor, sende de durum aynı mı?

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

amma çok m1 kullanıcısı varmış :)

m1 için clean my mac son sürümü geldi crackli şekilde.

ben parallels desktop kullanıyorum exe olarak 1 programa ihtiyacım olduğu için o da destekliyor...

ofis uygulamaları da gayet hızlı ve stabil. 

alıp almama konusunda çok düşünmüştüm 2015 air kullanıcısıydım güzel bir rakama satınca normal bir laptop mu alsam yoksa macbook mu alsam dedim ve tercihimi m1 de kullandım. neredeyse 8 ay oldu kendisini alalı ama gayet alıştık birbirimize. daha bu zamana kadar ısınma problemi yaşamadım. ofisim yazın full güneş alır ve çok sıcak olur ama daha hiç sorunla karşılaşmadım dediğim gibi.

2 günde bir şarja takıyorum bazen komple şarjda kullanıyorum. sigorta işi yaptığım için bana çok fazla bile geliyor. bir kaç defa teknik problem ile karşılaştım. sıfırlama ve kurulumda hata yaptığım için ama apple destek ile en büyük sorunumu çözdüm.

wd my password 5tb diskini almıştım 1.5 sene kadar önce. bununla ilgili eski macbookta problemim yoktu ama m1 de type c girişi olduğu için mecburi dönüştürücü aldım...

ugreen diye bir marka aldım 4 portlu işimi çok rahat şekilde görüyor. ki zaten veri yedeklemesini hftada 1 şekilde yapıyorum. işin güzel tarafı iphone ve watch ile eşleşip senkron şekilde çalışmaları :)

seviyorum bu apple ı :)

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

Hocam ben terminal üzerinden windowsu açtım ancak ekranı kapatınca komple gidiyor. UTM ile bi türlü beceremedim, hep kurulum ekranında tıkanıyor, sende de durum aynı mı?

https://www.youtube.com/watch?v=f6oU_JzrALk&ab_channel=Jack

hocam bu videoyu harfiyen yaptım. ilkinde hata verdi. eski iso kullanmıştım. yenisini windows 11 arm indirdim sorunsuz 2 3 defa kurdum.

parallels kadar stabil değil daha doğrusu ben pek ayar yapmadım. kurdum bi programı 2 3 saat kullandım. arm desteği olmayan exeler de çalışmayınca geri sildim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=f6oU_JzrALk&ab_channel=Jack

hocam bu videoyu harfiyen yaptım. ilkinde hata verdi. eski iso kullanmıştım. yenisini windows 11 arm indirdim sorunsuz 2 3 defa kurdum.

parallels kadar stabil değil daha doğrusu ben pek ayar yapmadım. kurdum bi programı 2 3 saat kullandım. arm desteği olmayan exeler de çalışmayınca geri sildim.

Hocam Microsoft tan win11 arm indirdim ama yine de kuramadım, kurulum ekranı geldi ama ilerleme yok saatlerce. Utm yi de şuradan indirdim https://github.com/utmapp/UTM 

nerde hata yapıyorum bilmiyorum.

paralellste normal windows kullanabiliyor musun?

LynXMaSTeR tarafından 19/Oca/22 22:30 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Hocam Microsoft tan win11 arm indirdim ama yine de kuramadım, kurulum ekranı geldi ama ilerleme yok saatlerce. Utm yi de şuradan indirdim https://github.com/utmapp/UTM 

Hocam M1 işlemcide hiç bir şekilde ARM harici windows çalıştıramadım.

brewi sağlam kurdun mu hocam?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

qemu ile denedim

goo.gl/qBNZmW
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    joe_black bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Hocam M1 işlemcide hiç bir şekilde ARM harici windows çalıştıramadım.

brewi sağlam kurdun mu hocam?

M1 arm tabanli oldugu için, arm dişinda ki windows lari kullanamaman lazim zaten dostum.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 5837 Toplam Mesaj: 64
macbook air