Macbook Almadan Önce

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam, DH'e açtığım konuyu tek soru eklemeli olarak buraya da yazıyorum.

O fiyata o makineyi geç şu marka şu model harika diyen var mı?

Şimdiden teşekkürler;

Eeh yapıştıramadım valla.

Neyse uzun lafın kısası yazayım,

1- macbook pro en üst standart donanımı alacağım. Taxfree faturası için online değil gidip istanbuldan almam gerekecek. Mağazadan alınca yapılandırma olmuyormuş. Olsaydı işlemcinin 0.3 ghz üstü modelini alacaktım. Siz ne düşünüyorsunuz, 0.3 ghz aman aman bir fark yaratmayacaktır heralde?

2- cihazı kullanan varsa artıları eksileri neler, adam akıllı kullanıcı yorumlarına veya incelemeye ulaşamadım.

3- normal şartlar altında bu donanımlı bir bilgisayardan alacağım programlama(öğreniyorum), render vs video işleri, ve oyunlar olarak performans nasıl olur?

4- ilk defa mac kullanacağım, alır almaz 2. İşletim sistemi olarak windows da kuracağım. Macbooklara windows kurduğumuzda win performansı sıkıntılı oluyor mu?

5- satıştaki modeller ne zaman piyasaya sürüldü, yenisi hemen çıkar mı, kısa bir süre varsa yeni seriye hemen alıp da 2 ayda eskitmeyeyim bekleyeyim

6- ona o parayı vereceğime kime hangi parayı verip daha iyi bir bilgisayar alabilirim?

7- donanım detayları ikinci mesajda olacak inşallah, malum mobildeyim

noname tarafından 30/Ağu/15 12:11 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    2.5 GHz İşlemci 
    512 GB Depolama Kapasitesi
    2.5 GHz dört çekirdekli Intel Core i7
    3.7 GHz’e kadar Turbo Boost
    16 GB 1600 MHz bellek
    512 GB PCIe tabanlı flash depolama1
    Intel Iris Pro Graphics
    2 GB GDDR5 belleğe sahip AMD Radeon R9 M370X
    Yerleşik pil (9 saat)2
    Force Touch trackpad

Yapıştırana kadar akla karayı seçtim

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emuxa
    emuxa's avatar
    Erkek

o makineyi yaklaşık 1 2 ay kullandım sorunsuz gerçe aq şuana kadar kullandıgım hiç bir mac sorun yaratmadı 

ilk başına oturdugunda herşey çok degişik ve eglenceli gelecek yazlım kurma filan herşey farklı heycanlı :D Bana sorarsan al derim Ama birde şu yandan düşün aynı fiyata deli gibi bir monster alabilirsin oda iş için uygun ayrıca render filan için kullanacaksan Kasa topla dual ekran kartı hayatını çok kolaylaştırır malum notebook un kapasitesi belli ama kod yazacam dersen ideal işi 2 3 katına kolaylaştırıyor track pad i iyi ayarla alış sonra mause kullanmayı unutacaksın

2 işletim sistemi kurdum kullandım pil durumu çok daha az dayanıyor windows a ayrıca win kurma mac için her türlü yazılım var bu devirde bulamazsan yaz bana sana atarım link

en büyük özelligi ise sürekli güncelleme yapabilirsin yeni çıkan osx sürümlerini istedigin zaman kurabilirsin saatın alma gibi bir durumun yok. bir teknosaya filan git bi 15 dk başında dur karıştır (dedigim gibi biraz karışık gelecek ama oturunca en kullanışlı makine bence )

emuxa tarafından 30/Ağu/15 12:45 tarihinde düzenlenmiştir

01100101 01101101 01110101 01111000 01100001
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

çook zengin ve çarçuk edecek paran varsa al gitsin daha iyisini tabi ki bulamazsın yani aldıktan 3 ay sonra parasını dahi hatırlamayacak kadar zenginsen al

ancak aldıktan sonra parasını düşüneceksen veya şöyle diyeyim aldıktan 3 ay sonra parasını hatırlayacaksan alma onun yerine ne mi yap

macbook air al bir tane 13 inç 2-3 milyara kalan 5-6 milyarlarda sistem topla daha iyi olur

"
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

dikkat edeceğin önemli iki nokta var hocam

1- harddisk ssd mi?

2- ekran retina mı

bunlar bana göre önemli, özellikle ssd bilgisayarı bir başka yapıyor.. retina da ciddi anlamda güzel görüntü sağlıyor, her açıdan her noktadan.. net

macbook lar cidden performanslı cihazlardır, ben hem windows hem mac üzerinde çalışıyorum, windows daki visual studio üzerinde program yazıp ios simulatorune yüklüyorum canavar gibi çalışıyor.. 

windows için eğer aynı anda çalıştırmak istiyorsan parallels desktop u tavsiye ederim, şirketteki makinede VMware Fusion var ama ondan memnun kalmadım pek..

eğer aynı anda çalışmana gerek yoksa bootcamp ile daha fazla performans alırsın.. (açılışta seçebilirsin başlayacak işletim sistemini)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    unbalanced bunu yazdı

bunlar bana göre önemli, özellikle ssd bilgisayarı bir başka yapıyor.. retina da ciddi anlamda güzel görüntü sağlıyor, her açıdan her noktadan.. net 

Hocam cok haklisin SSD'den once ne yapiyorduk bilmiyorum.

Cihaz iyi. ben asagidaki cihazi kullaniyorum. ayni anda 3-4 parallel PC aciyorum tik yok. macos ile baslarda cok lite cok hafif geliyor. ilk basladiginda arayuz var ama ozelik yok filan gibi dusuyorsun. sonradan alistikca istediign bir cok seyin oldugunu fakat senin kullanmaya alisik olmadigini fark edip yavas yavas cozuyorsun. 

https://www.dropbox.com/s/mlhcvqb2zonum8d/Screenshot%202015-08-30%2014.00.53.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/fa2ekt5z6hk92al/Screenshot%202015-08-30%2014.01.06.png?dl=0

Edit : benimki retina degil :(

rakkoc tarafından 30/Ağu/15 14:03 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

trilyoner olsam o kadar para verip 128 bitlik 2gblı amd ekran kartlı laptop almazdım.

black implies white, self implies other, life implies death.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Bence macbook alırsan pişman olacakmışsın gibi geliyor ?
    Sana X99 sistem lazım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    noname bunu yazdı

Selam, DH'e açtığım konuyu tek soru eklemeli olarak buraya da yazıyorum.

O fiyata o makineyi geç şu marka şu model harika diyen var mı?

Şimdiden teşekkürler;

Eeh yapıştıramadım valla.

Neyse uzun lafın kısası yazayım,

1- macbook pro en üst standart donanımı alacağım. Taxfree faturası için online değil gidip istanbuldan almam gerekecek. Mağazadan alınca yapılandırma olmuyormuş. Olsaydı işlemcinin 0.3 ghz üstü modelini alacaktım. Siz ne düşünüyorsunuz, 0.3 ghz aman aman bir fark yaratmayacaktır heralde?

2- cihazı kullanan varsa artıları eksileri neler, adam akıllı kullanıcı yorumlarına veya incelemeye ulaşamadım.

3- normal şartlar altında bu donanımlı bir bilgisayardan alacağım programlama(öğreniyorum), render vs video işleri, ve oyunlar olarak performans nasıl olur?

4- ilk defa mac kullanacağım, alır almaz 2. İşletim sistemi olarak windows da kuracağım. Macbooklara windows kurduğumuzda win performansı sıkıntılı oluyor mu?

5- satıştaki modeller ne zaman piyasaya sürüldü, yenisi hemen çıkar mı, kısa bir süre varsa yeni seriye hemen alıp da 2 ayda eskitmeyeyim bekleyeyim

6- ona o parayı vereceğime kime hangi parayı verip daha iyi bir bilgisayar alabilirim?

7- donanım detayları ikinci mesajda olacak inşallah, malum mobildeyim

Oyun harici her işini görürsün ama oyun deyince orda duracaksın. Bu makinalarda al resim editle, müzik yap, program yaz herşeyine hükmet. Çoğu zaman cihazı ne zaman şarj ettim, ne zaman kapattım hatırlamıyorum. Bilgisayarı kapatıp açma diye bişi yok, sadece kapağı açma ve kapağı kapatma var. İşletim sistemi seni standby konumunda hiç üzmeden bekliyor günlerce :)

Bende MD-101 mid-2012 Macbook Pro non-retina kullanıyorum. 8GB ram ve Samsung 840 Pro 256gb ile güçlendirdim. Yapamadığı iş yok. Paralel Desktopla uygulama değiştirir gibi işletim sistemi değiştiriyorum en ufak kasma yorulma vs yok. Ben memnunum, işimi de çok iyi bir şekilde görüyor, mutluyum. Çöpe atacak param yok ama sorunsuz bir macbookum var.

Edit: Macbookların en büyük mallığı USB sayılarının git gide azaltılıp bitirilecek olması. DVD-ROM evet artık kimse kullanmıyor. Gereksiz bir parça olmaya başladı tıpkı floppy diskler gibi. Onu kaldırmana ses çıkarmıyorum ama USB'leri kaldırmak ne lan! 

S2kucuk tarafından 30/Ağu/15 17:37 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emuxa
    emuxa's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

dikkat edeceğin önemli iki nokta var hocam

1- harddisk ssd mi?

2- ekran retina mı

macbook lar cidden performanslı cihazlardır, ben hem windows hem mac üzerinde çalışıyorum, windows daki visual studio üzerinde program yazıp ios simulatorune yüklüyorum canavar gibi çalışıyor.. 

windows için eğer aynı anda çalıştırmak istiyorsan parallels desktop u tavsiye ederim, şirketteki makinede VMware Fusion var ama ondan memnun kalmadım pek..

eğer aynı anda çalışmana gerek yoksa bootcamp ile daha fazla performans alırsın.. (açılışta seçebilirsin başlayacak işletim sistemini)

adamın yazdığı özelliklere hiç mı bakmadınız 

512 GB PCIe tabanlı flash depolama 
    2 GB GDDR5 belleğe sahip AMD Radeon R9 M370X ???? bu nedir ? açık ve net  birde orda biri yok amd nin ekran kartına bukadar para vermem neye vercen hacivat ?

emuxa tarafından 30/Ağu/15 17:59 tarihinde düzenlenmiştir

01100101 01101101 01110101 01111000 01100001
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

http://www.monsternotebook.com.tr/urun_detay.aspx?urn=475681&kat=6453&lang=tr-TR

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-980M.126692.0.html

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R9-M370X.142763.0.html

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-M370X-Mac-vs-GeForce-GTX-980M

kat kat daha iyi laptoplar olduğunu anlamak için bilgisayar dahisi olmaya gerek yok sanırım.

edit:

http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-y70-70-core-i7-4710hq-25ghz-16gb-1tb-8ssd-173-4gb-w8-touch-notebook.html#ozellikler

şunu da tavsiye ederim, ekranı mükemmel.

nurulmac11 tarafından 30/Ağu/15 19:43 tarihinde düzenlenmiştir

black implies white, self implies other, life implies death.
Toplam Hit: 3510 Toplam Mesaj: 30
apple macos macbook pro apple