Maksimum Kira Artış Oranı Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

Herkese merhaba hocalar,

Geçen sene 750 liradan kiraladığım evin bu sene kirasının 900 lira olduğunu söyledi emlakçı bana(kirayı emlakçıya gönderiyorduk). Bende öğrenciyim ve yazları evde kalmıyorum. Bana kendisinin dediği devlet yüzde 18 artış yapabilirsin demiş.

Araştırmalarıma göre yüzde 18 değil yüzde 17.46 bu arttırım. O bile bana fazla geliyor ancak şimdi adam 900 lirada diretirse benim herhangi bir kuruma şikayet etme hakkım var mı çünkü anladığım kadarıyla maksimum arttırma oranından fazla arttırmış oluyor.

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gececi
    NighT_JudGe
    NighT_JudGe's avatar
    Erkek

%18  artırsa  bile  885 tl  yapar   hacı  mülk sahibi ile   konuş istersen  benim   bildim  %8 olması lazım  

Cahildim Dünyanın Rengine Kandım
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Şuan 18.75 kaynak: https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/2018-yilinin-en-yuksek-kira-artisi-eylul-ayinda-gerceklesti-h14864.html

890,62 TL yapıyor. Dilerseniz hiçbir yere şikayet etmeden 890,62 TL olarak gönderirseniz sizi evden çıkartamaz. Siz neden uğraşıyorsunuz o uğraşsın ama 10 TL için o tantanaya girmeye değer mi. Ben olsam girmem. Önümüzdeki sene böyle küsürat olursa 10 TL aşağı yuvarlar bu sene böyle olduğunu hatırlatırsınız.

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

Hocam kira artışının üst sınırı üretici fiyat endeksidir. Tüik yanlış hatırlamıyorsam ağustos 2018 için üfe oranını %18 küsur olarak belirlemişti. Mülk sahibi haklı gibi görünüyor. Yazılı sözleşme varsa ve orada daha az bir oran  belirlediyseniz o geçerli olur.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

ÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre yasal olarak artış yapabilir. 900 lira çekmesi de bu çerçevede, belki yasal olandan 10-15 lira daha fazla.

Düzenleme: TÜİK'in sitesinde bahsettiğim veri %18,78.  Yani yasal artış oranı 140,85 TL

890.85 TL ediyor. 890 alacağıma düz 900 alırım demiş, sen de 900 vereceğime 890 verebilirim diyebilirsin.

GusFring tarafından 03/Eyl/18 17:55 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

Şuan 18.75 kaynak: https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/2018-yilinin-en-yuksek-kira-artisi-eylul-ayinda-gerceklesti-h14864.html

890,62 TL yapıyor. Dilerseniz hiçbir yere şikayet etmeden 890,62 TL olarak gönderirseniz sizi evden çıkartamaz. Siz neden uğraşıyorsunuz o uğraşsın ama 10 TL için o tantanaya girmeye değer mi. Ben olsam girmem. Önümüzdeki sene böyle küsürat olursa 10 TL aşağı yuvarlar bu sene böyle olduğunu hatırlatırsınız.

hocam eylül ayında bitmiyor sözleşmem. 11 veya 12. ayda bitiyor sözleşmem. sence o zamana kadar düşer mi bu oran?

@alibaba 

yazılı sözleşme var ama evde kaldı. gidince bakacağım.

@GusFring 

anladım hocam adam bana yüzde 18 deyince bende 10 liradan daha fazla diye düşündüm. demek 18.78 olmuş... adam da açık göz bir adam. bu adam bile artışı takip edemediyse ülke hiç iyi yere gitmiyor :D

BerkayCit tarafından 03/Eyl/18 18:09 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

@BerkayCit , ek olarak oran daha düşmez biraz daha tırmanır.

Şubat %15,5

Nisan %15,36

Haziran %16,57

Ağustos %18,78

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    GusFring bunu yazdı

@BerkayCit , ek olarak oran daha düşmez biraz daha tırmanır.

Şubat %15,5

Nisan %15,36

Haziran %16,57

Ağustos %18,78

hocam benim tepkim adamın kirasını düzenli olarak ödememe ve şikayetçi olmamasına rağmen hiç bir indirim yapmaması, tamam çalışsam anlayışla karşılarım ama öğrenciyim. o yüzden sırf 20-30 lira için madem öyle yapıyorsun bende 900 göndermem diyecektim. ama bu oran 18.78 e çıkmış... ne diyim ki..

BerkayCit tarafından 03/Eyl/18 18:11 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Şuanki ekonomi yönetimiyle düşmesi çok zor hocam kısa vadede. Düşürecek bir politika yok. Gündelik çözümlerle Allaha emanet gidiyor. @GusFring vermiş yükselişi. Şimdiden 900 e anlaşırsın ileride yok kardeşim kasımda dahada arttı daha fazla ödeyeceksin deme ihtimali yine var ve kanunen haklı. Kızdığınız konuda etiklik olarak hakkınız var ama istersede yapabileceğiniz birşey yok. Ev değiştirebilirsiniz ama bu daha pahalıya patlayabilir. Şuan en güzeli sözleşmeye direk %10 koydurup her yıl bu minval doğrultusunda otomatik zam yapıp ev sahibinin ağzını tıkamak

Titanyumun gücü adına!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

Sözleşmede artış bedelini neye göre belirlediyseniz o oranda arttırım yapabilir.

goo.gl/qBNZmW
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeLeVoLe
    TeLeVoLe's avatar
    Erkek

Bu ay  yılım doldu evde. %16 artırıma gittik. Tefe tüfe oranını geçmeyecek şekilde. 

1000 Lira kira ödüyordum şimdi 1160 :)

Mahallenin Tavuk Hırsizı
Toplam Hit: 3266 Toplam Mesaj: 24
kira emlakçı