Maksimum Kira Artış Oranı Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

Kira artışı üfe oranına göre hesaplanacak. Eve girdiğin ay ile bu ayı bölüp, çıkan rakamı mevcut kira parasıyla çarpacaksın hocam. Not: Ağustos 2017 ayı evi kiraladığın ay olarak baz aldım. Geçen sene hangi ayda kiraladiysan o ayı dikkati alıp hesaplayacaksın hocam.

Örnek:

Ağustos 2018 Üfe : 400,43

Ağustos 2017 Üfe : 303,06

400,43 / 303,06 : 1,3213 x 750 : 990,98 TL :)

https://www.maliyetbul.com/tuik-ufe-endeksleri-tablosu.php

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Sözleşmede yıllık kira artışı ne kadar yazıyor ?

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    SaNaL_AjaN bunu yazdı

Sözleşmede yıllık kira artışı ne kadar yazıyor ?

okumuştum ama hatırlamıyorum hocam, evde kaldı. gidince bakacağım

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

yeni kira sözleşmelerinde artık standarttır 1 yıl sonra üfe oranında zam yapılır üfe nin %10 un altında kalması durumunda ise 150 TL zam yapılır (bu 150 tl mahale göre değişir yani sabit olmayan kısım burası )

1.400 TL den 1 yıllık tuttuk evi , seneye muhtemelen %19 desek kriz çıkmazsa 266 TL zam yapacak buda 1666 TL yapar. 

Fakat ev sahibi açısından düşünün. 

Bir yatırım yapıyorsun ev yaptırıyorsun ve kiraya veriyorsun fakat senin paran her sene %20 değer kaybediyor ( üfe nin artması aynı zamanda eflasyonu ve değer kaybına da selam çakar)

bu kaybı telafi etmek içinde her sene zam yapman gerekir.

Ammavelakin tabiki ev sahibinden sahibine değişir  bir binada 1.600 TL kira ödenirken 100metre ileride aynı binaya 700 TL ödeyen komşum var 10 yıllık kiracı adam zam yapmıyor gerekmedikçe fakat yasal üst sınır üfe oranıdır hocam buda yatırımcıyı korumak içindir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

yeni kira sözleşmelerinde artık standarttır 1 yıl sonra üfe oranında zam yapılır üfe nin %10 un altında kalması durumunda ise 150 TL zam yapılır (bu 150 tl mahale göre değişir yani sabit olmayan kısım burası )

1.400 TL den 1 yıllık tuttuk evi , seneye muhtemelen %19 desek kriz çıkmazsa 266 TL zam yapacak buda 1666 TL yapar. 

Bir yatırım yapıyorsun ev yaptırıyorsun ve kiraya veriyorsun fakat senin paran her sene %20 değer kaybediyor ( üfe nin artması aynı zamanda eflasyonu ve değer kaybına da selam çakar)

Ammavelakin tabiki ev sahibinden sahibine değişir  bir binada 1.600 TL kira ödenirken 100metre ileride aynı binaya 700 TL ödeyen komşum var 10 yıllık kiracı adam zam yapmıyor gerekmedikçe fakat yasal üst sınır üfe oranıdır hocam buda yatırımcıyı korumak içindir.

teşekkürler hocam, yani göte giren tavuk kanat çırpamaz

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    BerkayCit bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

teşekkürler hocam, yani göte giren tavuk kanat çırpamaz

Yani alanına göre değişir hocam. Çırpabilirde çırpamayabilirde :D

Titanyumun gücü adına!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kumanaga
    Kumanaga's avatar
    Erkek

850TL kira ödüyorum bir daha ki ay zamlanacak, ev sahibi ile görüştüm.

Biz hesapladık 970TL yapıyor dedi fakat biliyorum herkes sıkıntı da o yüzden 900TL olarak yapıyorum dedi.

Allah razı olsun dedim..

⎝Her boku biliyorsun, "Herkes" yazmasını bilmiyorsun.⎠
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

Benim ev sahibi 700 olan kiramı konuşmak için yanıma geldi ne yapalım dedi 100 lira beni yorar dedim 50 yapalım dedim ben de 85 düşünmüştüm dedi orta yolu bulalım dedi 70 lira zam yaptı. Benim ev sahibi iyiymiş valla.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    Yigit bunu yazdı

Benim ev sahibi 700 olan kiramı konuşmak için yanıma geldi ne yapalım dedi 100 lira beni yorar dedim 50 yapalım dedim ben de 85 düşünmüştüm dedi orta yolu bulalım dedi 70 lira zam yaptı. Benim ev sahibi iyiymiş valla.

Ben 600 den girdim iki sene önce iki senedir 50 şer lira yaptı. Şuan 700 lira ödüyorum. Aynı sitede şuan 1000 den aşağı kira yok. Hatta yeni daireler sitelerde 1+1 lere 1000 lira isteniyor şuan. Evim 3+1

Titanyumun gücü adına!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Birisi de çıkıp dememiş ki "kardeş yıl olmuş 2019 sen kirayı neden hala kiracıya ödüyorsun, bankadan gönderip kendini garanti altına alsana"

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 3277 Toplam Mesaj: 24
kira emlakçı