Matematik Sorusu Çözebilen

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

6/2.(2+1)= ?

6:2.(2+1)=?

bu iki sorunun cevabı çelşkili , çözebilecek olan var miydi

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

Edit .

1.nin cevabı 1
    2.nin ise 9 buldum :D

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

işaretle alakası yok diye biliyorum. işlem önceliği çarpma ve bölmede. çarpma ve bölme kendi arasında öncelik taşımaz ama bu gibi durumlarda paranteze göre işlem yapılır. ikisinin sonucu da 1 olsa gerek.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

ikisinin sonucuda bir. en içden dışarı doğru cıkarsın

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    discoteam_487
    discoteam_487's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kesinlikle cevap 9 dur.

Bu ALemde Kralda Kuralda Tanımam
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

şimdi beyler yeni birşey öğrenmiş bulunuyorum  işlem önceliği her ikisi için de geçerli önce parantez içini topluyoruz

Sonra dikkat edilmesi gereken şu bölme işareti / kesir mi ? yoksa ; nokta üst üste olan bölmemi, kesir li olursa yani / işareti varsa ilk önce pay payda eşitleme muhabbetinden bölmemiz gerekiyor.

6/2=3

2+1=3

3.3=9

diğerinde ise cevap 1

2+1=3  3.2=6   6;6=1

hayrete düştüm ve yeni öğrendım bunun yapılısını

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BrighStar
    BrighStar's avatar
    Erkek
    ikisininde cevabı 1 dir dostum

. Ben Kimseyi Kaybetmedim Herkez Beni KAYBETTİ... .
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

BrighStar bunu yazdı:
    -----------------------------
    ikisininde cevabı 1 dir dostum

değilmiş açıklamasını yaptim :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    itfaiyeci
    itfaiyeci's avatar
    Erkek

mehmetcan bunu yazdı:

şimdi beyler yeni birşey öğrenmiş bulunuyorum  işlem önceliği her ikisi için de geçerli önce parantez içini topluyoruz

Sonra dikkat edilmesi gereken şu bölme işareti / kesir mi ? yoksa ; nokta üst üste olan bölmemi, kesir li olursa yani / işareti varsa ilk önce pay payda eşitleme muhabbetinden bölmemiz gerekiyor.

6/2=3

2+1=3

3.3=9

diğerinde ise cevap 1

2+1=3  3.2=6   6;6=1

hayrete düştüm ve yeni öğrendım bunun yapılısını

hatta şöyle göstereyim 6 / [2.(2+1)] = ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUARDIAN
    GUARDIAN's avatar
    Erkek

Burada cevap sorunun yazılışına bağlı.Yani o bölme işlemi sadece 6 ya aitse farklı sonuç,işlemin tamamını kapsıyorsada farklı sonuç çıkar.Şöyleki ;

Bu şekilde olur.Çünkü resimde yazdığım ilk durumda 6 yalnız durumdadır.Ilk olarak parantez önceliği gereği paydadaki parantez içini topluyorsun.Yine paydada bir işlem daha kalıyor 2 x 3 olarak.Onuda yaptığında elimizde sadece 6 / 6 kalıyor buda 1'dir zaten...

Ancak yazdığım ikinci durumda 6'nın kendi başına bir değeri yok onlar 2 ile hayatlarını birleştirmiş bir çiftler ve katıldıkları davetlere 6/2 olarak katılıyorlar :) yine işlem önceliği gereği parantez içini sonuca kavuşturursun,bilindiği gibi 3 tür parantezin içi :) Dışarıdaki 6/2 de zaten 3 tür.Özetle elimizde 3 x 3 kalır ve sonuç olarak cevabı 9 olarak buluruz...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

bence arkadaş doğru söylüyor. işlemin yazılışı tam açık değil ama bu şekilde yazılırsa arkadaşın dediği gibi anlaşılır. wolframalpha tarzı hesap makinelerinden test edebilrsiniz.

g2k[et]tahribat[dat]com
Toplam Hit: 6668 Toplam Mesaj: 52