folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Merak Ettiğim Birkaç Fiziksel Konu

Merak Ettiğim Birkaç Fiziksel Konu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

hocam şimdi taş'ı taş olarak değil de içindeki elementleri düşünerek konuşman gerekiyor. yani içindeki karbon sülfür demir vs.. böyle düşününce tabiki de var..

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Her şey mümkün

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hacktorx in dediği gibi her maddenin her hali olmaz

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Maddenin 4 hâli vardır hocam 3 değil.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Tabi bu temel fazlar 4 tanedir fazla karmaşık olmayan maddeler için geçerleridir..

Ona bakarsan pelteye ne demeli

Bir de her bileşik her sıcaklık ve /veya basınçta varlılğnı sürüremeyebilir ( havasız /oksijensiz bir ortamda  olsabile) 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

Önce "madde"nin ne anlama geldiğini öğrenmen gerek.Toprak ve tahta madde değildir.Bunlar karışımdır.Yani birden fazla maddenin kimyasal özelliği değişmeyecek şekilde bir araya gelmesiyle oluşurlar.Dolayısıyla Toprak ve tahtanın sıvı ve gaz hali yoktur.Ancak onu oluşturan maddelerin katı sıvı ve gaz hali vardır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

Caliber bunu yazdı:
    -----------------------------

Adam maddenın 3 halini çözümleyemiyor.Siz gelip 4.halinide olaya sokuyonuz :))

Adam bi ilk ucunu halletsin ondan sonra dorduncüye bakacaktır :)

Allah büyüktür vesselam...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Caliber bunu yazdı:

fizikçilerin çoğu kabul etmese de su an maddenin 23 hali olduğu iddia ediliyor :F

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FoRzA
    FoRzA's avatar
    Erkek

Şu anda 16 tane madde hâli tanımlanır; bunlardan üçü katı, sıvı ve gaz olarak adlandırılan klasik hallerdir diğerleri, klasik haller dışında; sıvı kristal, amorf katı, manyetik düzenli, süperiletken, süperakışkan, Bose-Einstein yoğunlaşması, Rydberg molekülü,plazma(iyonlaşmış gaz), kuark-gluon plazması, dejenere madde, süperkatı, sicimsi sıvı ve süpercamdır. Gündelik hayatta maddeler genel olarak katı, sıvı ya da gaz halinde bulunur.

Sertlik konusuna gelirsek incelenen sertlik dereceleri mohs skalasına göre değerlendirilir buda altta verdiğim skaladır.

1     Talk          Tırnakla çizilenler
    2     Jips           Çakı ve iğne ile çizilenler
    3     Kalsit          Çakı ve iğne ile çizilenler
    4     Fluorit        Çakı ve iğne ile çizilenler
    5     Apatit          Eğe ile çizilenler
    6     Ortoklas      Eğe ile çizilenler
    7     Kuvars         Camı kuvvetle çizenler
    8     Topaz         Camı kuvvetle çizenler
    9     Yakut         Camı kuvvetle çizenler
    10   Elmas           sadece çok güçlü lazerlerle çizilenler  En sert elmasdır 1 2 3 diye sıralanması sadece göstermelikdir aralarında oransal olarak cok fark olanlar vardır. Örneğin 7 ve 8 arasındaki fark 10 ve 9 arasındaki farkdan küçüktür.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

hocam belgeselde izlemiştim TAŞ SUYU diye birşey var taştan elde edilen bir sıvı. Dünyada sadece türkiyede yapılıyor ve en önemli özelliği bu yanmazlık sağlıyor. Belgeselde adam üstüne sıkıyor suyu ateşle yanmıyor çadıra döküyorlar yakıyorlar çok şiddetli yanmıyor vesaire.

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
Toplam Hit: 3197 Toplam Mesaj: 31