folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Mezuniyet, Yüksek Lisans Ve Askerlik Hakkında

Mezuniyet, Yüksek Lisans Ve Askerlik Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Sayın Müridler,

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans için kabul aldım ve araştırma görevlisi kadrosu için başvuru yapacağım. Tecil veya terhis belgesi istediler. Askerlik şubesine gittim ve askerlik durum belgesi istedim. Belgede yazan "aşağıda bilgileri yer alan yükümlünün aralık 2017 ye kadar askerlik açısından bir sakıncası yoktur." Benim bu yazıdan anladığım, mezuniyet sonrası iki yıl tecilim otomatik olarak yapılmış. Fakat görevli ile konuşup eylülde tekrar öğrenci olacağımı ve tecil ettireceğimi söyledim. Senin aralığa kadar şu şu belgelerle kendin askerliğini erteletmen gerekir. Değilse okul erteleyemez dedi. Aralığa kadar yapmazsan para cezası alırsın dedi. Bu sözlere bakınca da benim iki yıllık tecilim yapılmamış demek oluyor. Şimdi aklımda deli sorular :)

1. Ben eylüle kadar bekleyip önce okuldan uzatmayı denesem ne olur? Eğer bunu yapabilirsem 2 yıl tecil hakkım ölmeden yüksek lisanstan sonra kullanabilir miyim?

2. Şimdi ertelersem bunun bi zararı var mıdır?

3. Şimdi bu görevlinin bahsettiği ertelemeyi yaparsam, yüksek lisans sonrası 1 yıl daha erteleme hakkım olacak. Bedelli yaşına 1 yıl kalıyor ki bedelli çıkma garantisi de yok. Bu süreçte doktora dışında erteleme şansı var mı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

tam sorularına cevap veremeyebilirim belki, ama ben tecil için üniversite kayıt belgesini elçiliğe verdim, onlar da türkiyedeki askerlik şubesine yollayıp cevap bekleyeceklerini söyledi, 1 ay sonra askerlikten kağıt geldi elçilikten

şimdi yeni döneme kayıt yaptıracağım ve tekrar başvuracağım erteletmek için..  bence işini garantiye almak için nüfusa kayıtlı olduğun askerlik şubesiyle iletişime geçip onlara soru sor, çünkü ilk başta ben de öyle yapmıştım.. öğrenci belgesi v.s. istiyorlar sonra tecil yaptırıyorlar.. süresi ne kadar falan bilmiyorum ama bana yaklaşık 2 yıllık vermişler tecili..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Hocam bildiğim kadarıyla 3 yıl yurt dışında çalışırsak direk bedelli yapabiliyoruz. Yurt dışı son çare. Yurt içinde başka kapı var mı onu arıyorum :) Teşekkürler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

çalışmak farklı hocam da okurken de tecil ettirebiliyorsun .. ama yaş gelirse sanırım bedelli olayı vardı tr de. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı

Hocam bildiğim kadarıyla 3 yıl yurt dışında çalışırsak direk bedelli yapabiliyoruz. Yurt dışı son çare. Yurt içinde başka kapı var mı onu arıyorum :) Teşekkürler.

dogru hocam yurtdisinda 1095 gun isci isveren vs sifatlarla sigortali sekilde calisirsaniz konsoloslukdan bu sure zarfinda askerliginizi sorunsuz  uzatirsiniz ve sure sonunda dovizli askerlikden faydalanabilirsiniz.

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

çalışmak farklı hocam da okurken de tecil ettirebiliyorsun .. ama yaş gelirse sanırım bedelli olayı vardı tr de. 

Yüksek lisans boyunca uzatsam bir de ekstra bir sene hakkı var 27 yaşa denk geliyor :D bedelli yaşı 28, onun da o sene çıkacağı garantisi yok :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyoteknoloji
    Biyoteknoloji's avatar
    Erkek

Hocam sen şan hiçbisey yapma hic karisma 2017ye kadar bekle ondan sonra mezun olmussan gider 1 sene daha uzatirsin olmamissan da gider 1 sene uzatirsin ama 3yil sonunda eger mezun oalmamişsan tecil etme sansin yok taaki mezun olana kadar mezun oldun diyelim sonra yine 1 sene tecil edersin ama aradaki zamanda kacak olursun yakalarlarsa surekli ceza yazarlar ve bu cezalar katlanir ondan sonra da doktoraya baslarsan anca tecil edebilirsin onun haricinde tecil etme şansın yok.

Love is nothing without fucking.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Yüksek lisans boyunca uzatsam bir de ekstra bir sene hakkı var 27 yaşa denk geliyor :D bedelli yaşı 28, onun da o sene çıkacağı garantisi yok :)

bu bedelli artık standartlaşmadı mı? yani benim bildiğim yaşın geldikten sonra istediğin zaman bedelliyi kullanabilirsin gibi? çok takip edemdim gerçi ama..

diğer türlü artık tekrar y.lisansa başvurabilrisin ya da doktora programına :)) ya da y.dışına araştırma amaçlı çık

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

lisans mezunu 29 yasına kadar 

Yüksek lisans 3 yıl 

Doktora 6 yıl tecil attırır 

yani 38 yaşına kadar tecil yapabılrsın  ama o kadar gec kalmanın anlamı yok cıkarsın yurtdısına 9 yıl burada kasacagını orada yukseklısans yapar kadroya gırersen parasını verırsın dovızle yaparsın

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

lisans mezunu 29 yasına kadar 

Yüksek lisans 3 yıl 

Doktora 6 yıl tecil attırır 

yani 38 yaşına kadar tecil yapabılrsın  ama o kadar gec kalmanın anlamı yok cıkarsın yurtdısına 9 yıl burada kasacagını orada yukseklısans yapar kadroya gırersen parasını verırsın dovızle yaparsın

Lisans mezunu nasıl 29 yaşına kadar erteleyebilir hocam? 23 yaşındayım ve 2 yıl hakkım var. Gerisi nasıl olacak?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ksiezyc
    Ksiezyc's avatar
    Erkek

öğrenci yada farklı mazeretlerle 29 yaşına kadar erteliyebiliyorsun demiş arkadaş, yani 29 yaşına kadar öğrenci olursan sürekli tecilli olursun

Toplam Hit: 2169 Toplam Mesaj: 20
yüksek lisans askerlik tecil mezuniyet