folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Mimarlik Ogrencisi İcin Laptop Tavsiyesi.

Mimarlik Ogrencisi İcin Laptop Tavsiyesi.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mirza Efe
    _Dert_
    _Dert_'s avatar
    Erkek

Akrabam bu sene mimarlik uni baslicak benden laptop tavsiyesi istedi. 

Biraz arastirdim 17 inc olursa daha iyi olur diyolar. 15 den asagisi iyi degilmis. Ekran karti sizce ne olmali? Zaten islemci en son nesil Intel olucak.  Minimum 8gb ram olmasi gerekiyor sanirim. 

Yoksa Mac alsak is gorur mu? Yoksa fazla mi kacar? 

Sizin de tavsiye edebileceginiz laptop var mi? Suanlik fiyat limitimiz yok ama fazla ucmayalim :) 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehveniser
    ehveniser's avatar
    Erkek

Aynı durum.

konuyu takipteyim.isi bilen hocalar en iyisini onereceklerdir.

Koca hestiy aya bedenem ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

hiç birini alıp kullanmadım uzaktan takiple yorumlardan çıkardığım =

asus g serisi

monster 

msı

lenovo

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Bence bunu okuldaki hocalarına danışsın. Pek çok bilgisayar öğrencisi de kazandıktan sonra bir gazla o dönemin en iyi bilgisayarını alıyor render alacağım, kod derleyeceğim diye. Sonuç olarak 4 sene boyunca netbook'un yeteceği işleri yapıyor, verdiği para boşa gidiyor. Daha geçenlerde teknosada gezinirken bir babayla karşılaştım. Adam bana soruyordu kızım bu sene bilgisayar mühendisliğini kazandı, ona hediye almak istiyorum ama bilgisayarı açmayı dahi bilmiyorum. Ben bu adma 5000 lira ver monster al desem direk alırdı. Bence acele etmesin, araştırsın, ne yapılacak, ne öğrenilecek, ne kullanılacak ona uygun alınsın.

Austen tarafından 17/Eyl/14 11:27 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam benim kardeşim Mimarlık mezunu. Ona bakarak, alacağınız bilgisayar hakkında yorum yapabilirim.

Öncelikle markadan ziyade, bilgisayarda bulunması gereken özelliklerden bahsetmek isterim:

* İşlemci olarak i7'nin altını düşünmeyin, aksi taktirde ileride render işlemleri gibi uzun sürecek işlemlerde başınız çok ağrır.

* HDD olarak, eğer SSD düşünmüyorsanız (ki SSD'leri ben şahsen düşünmüyorum) mutlaka 7200 rpm dönüş hızına sahip sabit diskli modelleri seçin. Piyasada dizüstü bilgisayar olarak bildiğim kadarıyla 7200 rpm hızında en fazla 750 GB HDD bulunuyor ama 1 TB'lık 7200 rpm HDD'lerin olup olmadığını da araştırabilirsiniz. 7200 rpm diyorum, çünkü ileride çizim yapmak istediğinizde, yapacağınız çizimlerin bilgisayardaki boyutları büyük olacağından, düşük hızdaki bir HDD ile kaydederken ve/veya dosya çağırırken fıtık olabilirsiniz :)

* RAM olarak, 8 GB'ın altına düşmeyin ama eğer mümkünse mutlaka üstüne çıkın. Özellikle Photoshop gibi, büyük boyutlu çizimler yaparken başka hiçbir programın istemediği kadar RAM isteyen bir programı kullanırken, açık olan programlarınızın yanı sıra "Yeterli Bellek Yok" ikazı almak istemiyorsanız 16 GB RAM boyutunda belleğe sahip bir model seçmenizde fayda görüyorum.

* Eğer oyun oynamayı düşünmüyorsanız çok çok sağlam bir ekran kartına ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum. Kardeşimin bilgisayarında GT 650M var ki gayet yeterli bir kart. GTX versiyonlarına sahip bir bilgisayara dünya kadar para bayılmanıza gerek yok bence.

* Ekran boyutu olarak zaten mimarlık öğrencisinin 15" in altında bir model alması kadar saçma bir şey olamaz kanımca. Ekran küçüldükçe çizim programlarının menü kutucukları da iyice küçülecek, dolayısıyla bir süre sonra görmekte sorun yaşayabilirsiniz :) Diğer taraftan, 17" bir bilgisayarı alırsanız da, bilgisayarı zaman zaman taşımanız gerektiğinde bir miktar eziyet çekmeniz olası. Zaten batarya performansından bahsetmeyeceğim, sizin de bileceğiniz üzere 17" ekrana sahip bilgisayarların batarya ömürleri daha düşük oluyor. 17" olanlar 2,5 saate kadar dayanabiliyorsa, 15" olan cihazlar 4-4,5 saate kadar dayanım sunabiliyor. Hangisi daha çok işinize geliyorsa o yönde seçim yaparsınız.

Dikkat etmeniz gereken bir başka husus, kaliteli bir bilgisayar markası seçmeniz olacaktır. Zaten yukarıda belirttiğim özellikleri alelade bilgisayar modelleri üreten bir markada bulabilmeniz pek olası değil ama yine de iyi bir markanın bir modelini seçerseniz daha uzun ömürlü kullanma avantajınız olacaktır.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mirza Efe
    _Dert_
    _Dert_'s avatar
    Erkek

Kendisi bir bayan oldugu icin oyunlarla arasi hic yok :) 

Bende i7 yeni nesil islem 4700 falan sanirim,  ramda minimum 8 gb dusunuyordum. 17 inc olmazsa 15 alicaz artik. 

Aklima sadece ekran karti takiliyordu, ekran karti katilimsiz olmasi lazim dimi. 

Okula basladiginda hocalarina da tanismasini soyledim. Bakalim onlarinda tavsiyesine birseyler dusuncez,  tskler. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam çizim tasarim. İşleri vs diyince ben direk macbook . derim diyerlerini kategoriye bile almam. Samimi söyleyeyim ama macbookta tam bir sıkıntı kendim kullanıyorum. windows cu adamin işi değil . Ama alişnicada çok zevkli. 

Net neye ihtiyac duyacağınla alakalı olarak bakman tavsiyedir. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csr288
    csr288's avatar
    Erkek

Öğrenci iken mac almasın bence , sli ekran kartlı almasın çizimde işe yaramaz.

Bit olayını yuksek tutsun , nanometre olayı ve çözünürlük başlıca aradığın kriterler olsun

Bu site bağımlılık yapıyor şimdi fark ettim tarih 1 haziran 2011 saat 00:02
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam m*nster tavsiye ederim. Gidipte b*meksten g*lddan t*eknosadan laptop alma, oradakinler multimedya bilgisayarı ve iyi denebilecekleri de çok pahalıya satıyolar. M*nsterdan çok daha iyisini alırsın. Benim tavsiyem i5 veya i7 ama 3. nesil en aşağı (i5 3*** mesela) ram olarak 8 veya üstü ama render alarak çalışacak biriyseniz ramin yüksek olması önemli bir konu. ekran kartını nvidia geforce 500 modellerinden aşağı alma iyi olsun dersen 700 modelleri ama pahalıya mal olabilir. Hard disk olarak birincil olanı ssd olmasını şiddetle savunuyorum. İki hardiskli olsun biri ssd 120 veya 250gb diğeri hdd 500-1000gb filan olsun. İşetim sistemli almassan ürünü daha ucuza alabilirsin çünkü bi win8 300 lira filan.

ride or die..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fdumanli
    Fdumanli's avatar
    Erkek

hocam bir de işletim sistemsiz bilgisayarlar vardı eskiden, şimdi var mı bilmiyorum ama varsa 200-300 lira ucuza alırsın

dreamspark'ten de ücretsiz indirir w8 i

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

mac book pro orta model yeter sana bence.

Php for SEO nun ardından Php for Gcode (CNC)
Toplam Hit: 3884 Toplam Mesaj: 18