Modeme, HDD Bağlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Not:Evdeki ölmeye yakın bir bilgisayara Windows 7 Super Lite kurup, smb ile dosya paylaşımı ile ufak bir nas sistemi kurdum. daha performanslı bir yol oldu.  ayrıca bilgisayada wifi paylaşma özelliği ile evdeki çekmeyen yerlerede wifi ulaştırıyorum artık.

Arkadaşlar kullanmadığım eski hdd'yi sata to usb 3.0 dönüştürücüsü ile modeme bağladım. modemin usb girişi 3.0 destekliyor. bilgisayarımda hdd içine ulaştım ama aktarım hızı aşırı yavaş oluyor. 1.0Mbps civarı internetten indirsem daha hızlı inecek bu yüzden videoyu ileri alırkern falan aşırı sorun yaşıyorum. teknik olarak wifi üzerinden aktardığı için çok yüksek hızlara çıkması gerekmiyor mu? bunun başka çözümü yok mu?

C10H15N tarafından 25/Eki/20 15:28 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Burda önemli faktör modem. Modem markası ne ?

Ek olarak sadece wireless üzerinden mi darboğaz yaşıyorsun ? ethernet üzerinden hız iyi mi ? Eğer aynıysa modem kaliteli olmayabilir. Hız iyiyse wireless ile ilgili bir darboğaz yaşıyorsun.

Modemin wireless veri aktarım hızı ve IEEE 802.11 standartlarından hangisiyle bağlandığı önemli.(a,b,g,n)

Modemin sağlam olmalı hatta kullandığın laptopun wireless kartı bile darboğaz yapmaması gerekir.

Bende modem olarak Asus DSL N16P var. Hiç memnun değilim senin gibi bende 1 HDD takar heryerden erişirim dedim ama hız sorunu bende de vardı. Sonradan farkettim ki HDD bekleme moduna geçmeden sürekli okuma modunda 7/24 çalışyordu. Bu hdd yi ömründen ömür götürür. Hızla da ilgili problem oluşunca ben vazgeçtim. 

Birde her mavi olan usbyi usb 3.0 sanma. Benim modemdeki usb mavi ama teknik özelliklerinde usb 2.0 :)

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı

Arkadaşlar kullanmadığım eski hdd'yi sata to usb 3.0 dönüştürücüsü ile modeme bağladım. modemin usb girişi 3.0 destekliyor. bilgisayarımda hdd içine ulaştım ama aktarım hızı aşırı yavaş oluyor. 1.0Mbps civarı internetten indirsem daha hızlı inecek bu yüzden videoyu ileri alırkern falan aşırı sorun yaşıyorum. teknik olarak wifi üzerinden aktardığı için çok yüksek hızlara çıkması gerekmiyor mu? bunun başka çözümü yok mu?

Hocam hız konusuna aklım ermez ama yine de uyarayım;

Bahsettiğin yöntemle daha önce ben de modeme bir laptop HDD bağlamıştım(benim modem usb1.1 desteklediği için zaten yavaştı), bir süre sonra HDD yi görememeye başladım, baya sorun çıkardı. Muhtemelen hdd motoru ağ üzerindeyken sürekli dönüyor ve bir sure sonra sorunlar başlıyor. Benzer durum baska bir laptop hddyi DVR uzerine takinca da olmuş diskin ömrünü baya iyi yemişti. Bu nedenle ben de iki bulgisayarin ortak hdd si olarak modeme 2gb eski bir flash bağladım yavaş mavaş ama yillardir çatır çutur çalışıyor.

Aklinda bulunsun ssd veya flash tarzı bir bellek takarsan belki sorun yaşamazsın ama hdd takarsan diskin ömründen sağlam yiyor

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

1 adet raspi ile owncloud kursan daha hızlı olur sanki 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    hypnot1c bunu yazdı

Ek olarak sadece wireless üzerinden mi darboğaz yaşıyorsun ? ethernet üzerinden hız iyi mi ? Eğer aynıysa modem kaliteli olmayabilir. Hız iyiyse wireless ile ilgili bir darboğaz yaşıyorsun.

Modemin wireless veri aktarım hızı ve IEEE 802.11 standartlarından hangisiyle bağlandığı önemli.(a,b,g,n)

Modemin sağlam olmalı hatta kullandığın laptopun wireless kartı bile darboğaz yapmaması gerekir.

Bende modem olarak Asus DSL N16P var. Hiç memnun değilim senin gibi bende 1 HDD takar heryerden erişirim dedim ama hız sorunu bende de vardı. Sonradan farkettim ki HDD bekleme moduna geçmeden sürekli okuma modunda 7/24 çalışyordu. Bu hdd yi ömründen ömür götürür. Hızla da ilgili problem oluşunca ben vazgeçtim. 

Birde her mavi olan usbyi usb 3.0 sanma. Benim modemdeki usb mavi ama teknik özelliklerinde usb 2.0 :)

zyxel-vmg8623 hocam wireless üzerinden. modem bayağa kaliteli bir modem

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    KaptaN bunu yazdı

1 adet raspi ile owncloud kursan daha hızlı olur sanki 

şuan raspberry pi alacak bütçem yok ama elimde arduino var işgörür mü ki?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    antivir-US bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

Hocam hız konusuna aklım ermez ama yine de uyarayım;

Bahsettiğin yöntemle daha önce ben de modeme bir laptop HDD bağlamıştım(benim modem usb1.1 desteklediği için zaten yavaştı), bir süre sonra HDD yi görememeye başladım, baya sorun çıkardı. Muhtemelen hdd motoru ağ üzerindeyken sürekli dönüyor ve bir sure sonra sorunlar başlıyor. Benzer durum baska bir laptop hddyi DVR uzerine takinca da olmuş diskin ömrünü baya iyi yemişti. Bu nedenle ben de iki bulgisayarin ortak hdd si olarak modeme 2gb eski bir flash bağladım yavaş mavaş ama yillardir çatır çutur çalışıyor.

Aklinda bulunsun ssd veya flash tarzı bir bellek takarsan belki sorun yaşamazsın ama hdd takarsan diskin ömründen sağlam yiyor

300gb yakın veri var. 2.el nas bakacağız artık. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    hypnot1c bunu yazdı

modemin detaylı bilgisi

https://www.zyxel.com/products_services/Dual-Band-Wireless-AC-N-VDSL2-Gigabit-VoIP-IAD-VMG8623-T50B/

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı

modemin detaylı bilgisi

https://www.zyxel.com/products_services/Dual-Band-Wireless-AC-N-VDSL2-Gigabit-VoIP-IAD-VMG8623-T50B/

Şimdi baktım ilk gözüme çarpan usb 2.0 olması. USB 2.0 bile olsa 20-50 mbyte yazman okuma hızı demek. Şimdi yorumlarıda okuyunca arada bir dönüştürücü varsa buda sebep olabilir. 

Şu aşamada bir ethernetle bağlamanı tavsiye ederim. Ethernetle test ederken birde modem arayüzünü kurcala belki bir ayarı birşeyi olabilir. Ethernette hız normalse wireless a da sonradan bakmak gerekir.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    hypnot1c bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı
    hypnot1c bunu yazdı

modemin detaylı bilgisi

Şimdi baktım ilk gözüme çarpan usb 2.0 olması. USB 2.0 bile olsa 20-50 mbyte yazman okuma hızı demek. Şimdi yorumlarıda okuyunca arada bir dönüştürücü varsa buda sebep olabilir. 

Şu aşamada bir ethernetle bağlamanı tavsiye ederim. Ethernetle test ederken birde modem arayüzünü kurcala belki bir ayarı birşeyi olabilir. Ethernette hız normalse wireless a da sonradan bakmak gerekir.

Etherneti deneyim. olmadı pc'nin wifi kartında bir sıkıntı vardır belki çünkü modem 5Ghz, pc 2.4Ghz olarak bağlanıyor.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

ben çok denedim 4 tane modemle.

letogoda modem alıp satıyordum 1 tb hdd yi 3.0 ile bağladım vdsl2 modeme kaliteli zte filan vardı.

sadece telekomun sattığı zte modem çalıştırdı ondanda verrim alamadım.

herzaman dandik bir laptoba yada kasaya server 2008 kurup paylaşıma açmak işimi çözdü.

diğer türlü modeme ya android yada iphone bağlanma sorunu yaşatıyordu.

özellikle elektrikler gidip geldiğinde rezil ediyordu.

sanırım birçok modem hddyi samba ile paylaştırıyor.

windows gibi stabil çalışmıyor.

ha şunuda ekleyeyim:

64 gb gibi bir flaşın varsa flaş az enerji tükettiği için modemler daha sorun suz çalıştırıyor.

ama ne olursa olsun her evde uygun fiyatlı nas yada server 2008 bulunmalı. 

ilaç gibi her işi çözüyorsun.

kafama göre kullanıcı açıp ilgili klasörlere yetki veriyorum.

torrentler şu kullanıcı ile şu klasöre. yedekler şu klasöre filan.

vnc ile mobilden bağlanıp istediğimi yapıyorum filan.

kısaca nasıl ki en baba smart tv internette tat vermiyor ya. illa sağlam medya box yada hdmi ile tv ye bağlı windows daha rahat geliyorsa.

modeme de hdd bağlamak çok tat vermiyor

Toplam Hit: 9305 Toplam Mesaj: 18
modem