folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Motor Sıcakken Marş Basmaması

Motor Sıcakken Marş Basmaması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek

eski araçlarda elektrik tesisat ve kablolarına iyi bakın hocam. elektrik bantı sarılı olanları açıp bakın hatta. kablolarda çürüme oluyor zaman zaman. buda düşük akım ve volt anlamına geliyor.

aracı çalıştırırken marş açık konumda beklemeyin. araca anahtarı takınca hemen çalıştırmaya bakın. marş açık bekleyince gaz beynine çok gaz gidip araç boğuluyor ve çalışmıyor.

aracın benzinde çalışmamasının nedeni (karbüratörlü ise) ağırlıklı olarak lpg de çalışmasından kaynaklanıyor genelde. karbüratörde kelebek denen bir zımbırtı var. onu değiştirip deneyin hocam. 30-50tl gibi bir ücret alırlar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek
    akrepkral53 bunu yazdı

eski araçlarda elektrik tesisat ve kablolarına iyi bakın hocam. elektrik bantı sarılı olanları açıp bakın hatta. kablolarda çürüme oluyor zaman zaman. buda düşük akım ve volt anlamına geliyor.

aracı çalıştırırken marş açık konumda beklemeyin. araca anahtarı takınca hemen çalıştırmaya bakın. marş açık bekleyince gaz beynine çok gaz gidip araç boğuluyor ve çalışmıyor.

aracın benzinde çalışmamasının nedeni (karbüratörlü ise) ağırlıklı olarak lpg de çalışmasından kaynaklanıyor genelde. karbüratörde kelebek denen bir zımbırtı var. onu değiştirip deneyin hocam. 30-50tl gibi bir ücret alırlar.

Marş motoruna giden kabloyu inceledim hiç ek yeri yok hocam aküden direk gidiyor kablosu. Bir de o sebepten bile olsa sadece sıcakken çalışmamazlık yapmaz zaman zaman motor soğukken da başıma gelmesi gerekir diye düşünüyorum.

Benzinde çalışıyor artık o zaman ne oldu da takıldı bilmiyorum şu an bir şey yok umarım olmaz da :)

Mustafa
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek
    Moustafa bunu yazdı
    akrepkral53 bunu yazdı

Marş motoruna giden kabloyu inceledim hiç ek yeri yok hocam aküden direk gidiyor kablosu. Bir de o sebepten bile olsa sadece sıcakken çalışmamazlık yapmaz zaman zaman motor soğukken da başıma gelmesi gerekir diye düşünüyorum.

Benzinde çalışıyor artık o zaman ne oldu da takıldı bilmiyorum şu an bir şey yok umarım olmaz da :)

hocam sadece marş motoruna giden kabloyu değil. aracın motor kaputu altındaki büyün kabloları mümkünse kontrol edin. özellikle gaz tesisatı için kullanılan kabloları. genelde gaz tesisatı için ince kablo kullanılıyor ve çürüyorlar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek

Sorun çözüldü. Buluncaya kadar belki abartısız 15-20 usta gezdim, aylar harcadım ama sonunda suriyeli gencecik bir usta buldu sorunu. Marş motoruna enerji aktaran rölenin bağlantı uçlarında hafif bir temassızlık varmış adam pense ile sıkıverdi hiçbir sorun kalmadı. Ne yollarda kaldım bu arada bu sorun bulununcaya kadar. Başınıza gelirse hemen buradan başlayın sorunu aramaya :))

Bir de sorunu anlattığımda motorun marş almasının sıcaklık ile ne alakası var dedi güldü adam :D değişime de gerek yok dedi mis gibi basıyor işte marşa dedi helal olsun adama. Hatta para bile almadı o kadar ısrarıma rağmen

Edit: Başlığa sorun çözüldü ibaresi ekleyemedim.

Moustafa tarafından 18/May/18 10:48 tarihinde düzenlenmiştir

Mustafa
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Moustafa bunu yazdı

Sorun çözüldü. Buluncaya kadar belki abartısız 15-20 usta gezdim, aylar harcadım ama sonunda suriyeli gencecik bir usta buldu sorunu. Marş motoruna enerji aktaran rölenin bağlantı uçlarında hafif bir temassızlık varmış adam pense ile sıkıverdi, hiçbir sorun kalmadı. Ne yollarda kaldım bu arada, bu sorun bulununcaya kadar. Başınıza gelirse, hemen buradan başlayın, sorunu aramaya :))

Bir de sorunu anlattığımda motorun marş almasının sıcaklık ile ne alakası var dedi, güldü adam :D değişime de gerek yok dedi, mis gibi basıyor işte, marşa dedi. helal olsun adama. Hatta para bile almadı, o kadar ısrarıma rağmen.

Edit: Başlığa sorun çözüldü ibaresi ekleyemedim.

Sıcaklıkla nasıl alakası yok. Arabanın(Yada Motorun), bir çalışma sıcaklığı Yok mu?

Yaz-Kış , aynı şekilde, İlk Marş`da yada Sabahın ilk saatlerinde ,motor hemen çalışıyor mu?

belkide arabanın uzun süre çalıştırılmaması ile alakalı, Akü`nün suyunun "İyon konsantrasyonu" ile alakalı bir durum olamaz mı?

Sallıyorum tabi ben. ^^D İyonlar, Akü plakalarının üstünde yada altında , birikemez mi, iletime sebep olacak şekilde.

Bence, sen sormamışsın. belki de, ücretsiz yapmasından dolayı.

Günler sonra, konuna yanıt bulup, cevaplandırdığın için, ayrıca, teşekkür ederim ayrıca.

RitmFarbRacourci tarafından 18/May/18 12:11 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyoteknoloji
    Biyoteknoloji's avatar
    Erkek

kim derdi ki o gencecik suriyelinin bir gün hayatını böyle değiştireceğini :))

Love is nothing without fucking.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Her şey sıcaklıkla alakalıdır..

Temas ya da temassızlık da..

Ayrıca 

PxV=MxRxT

Motor aşırı ısınırsa conta yakar yatak sarar alırsın eline krank milini.. bi böyle çevirirsin bi böyle. ACEBA OLUR MU diye düşünürsün

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek
    Biyoteknoloji bunu yazdı

:D sesli güldüm 

ltcelik bunu yazdı

Her şey sıcaklıkla alakalıdır..

Temas ya da temassızlık da..

Ayrıca 

PxV=MxRxT

Motor aşırı ısınırsa conta yakar yatak sarar alırsın eline krank milini.. bi böyle çevirirsin bi böyle. ACEBA OLUR MU diye düşünürsün

Yok aşırı ısınma değil hocam normal çalışma sıcaklıkları arasında ancak ortanın üstündeyken çalışmıyordu. Muhtemelen (tamamen tahminen) sıcaklıkla fiş yuvaları genleşiyor ve temassızlık artıyor (70°C-90°C arası) 70°C'nin altına inince tekrar büzüşüp iletimi devam ettiriyordu diye tahmin ediyorum.

Gittiğim bütün ustalar standart ya marş moturunu değiştirelim dediler ya da bugün bırak yarın bakalım yarın akşama gel dediler ikisini de yapmadım yaptırmadım. Çünkü otel gibi sadece arabanın kalmasına bile para yazıyorlarmış :)

Mustafa
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Moustafa bunu yazdı
    Biyoteknoloji bunu yazdı

:D sesli güldüm
     ( @RitmFarbRacourci , ^^D`) )

ltcelik bunu yazdı

Her şey, "sıcaklıkla" alakalıdır.. ( @RitmFarbRacourci : Vaşşş ^v z`)

Temas ya da temassızlık da ..

Ayrıca 

PxV= M ( @RitmFarbRacourci : bu, ne ki ?) xRxT

Motor aşırı ısınırsa, "conta" yakar, "'yatak' sarar" ( @RitmFarbRacourci : bu da ne demekse? anlamadım gitti. Piston mu, PistonİçiGömlek dedikleri nane mi, Ayvayı yiyor ?.^,) ) , alırsın eline "krank milini " .. bi böyle çevirirsin, bi böyle. ACEBA OLUR MU diye düşünürsün ( @RitmFarbRacourci : ^^D`) )

Yok aşırı ısınma değil hocam, "normal çalışma sıcaklıkları" arasında ,ancak, ortanın üstündeyken, çalışmıyordu. Muhtemelen (tamamen tahminen,) sıcaklıkla, fiş yuvaları genleşiyor ve, temassızlık artıyor (70°C-90°C arası) , 70°C'nin altına inince, tekrar büzüşüp, iletimi devam ettiriyordu diye, tahmin ediyorum.

Gittiğim bütün ustalar standart, ya marş moturunu değiştirelim dediler, ya da bugün bırak yarın bakalım, yarın akşama gel dediler. ikisini de yapmadım, yaptırmadım. Çünkü otel gibi ,sadece arabanın kalmasına bile, para yazıyorlarmış :)

ilginç. ``D)

Aklıma, @Nikoteen `in @SandMan `in profiline yaptığı yorum, geldi. @@,) ^^D

Müzik: Adele , Hello.

RitmFarbRacourci tarafından 18/May/18 18:33 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Tabi arıza tesbiti biraz bilim biraz tecrübe biraz da sanattır.. 

Arıza kılavuzlarında yazan " makina çalışmıyorsa fişini takın ' ya da düğmesini açın' 

Gibi öneriler ne kadar gülünç aptalca gelse de altın kuraldır.. 

Cihaza enerji gelmiyorsa tüm enerji hattını yolunu kontrol etmek gerekiyor..

Geçmiş olsun

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 6954 Toplam Mesaj: 43
otomobil elektrik elektrik motor araç arıza tofaş aksam doğan 1991