folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Nasanın Bulduğu Dünyaya Benzeyen 7 Gezegen

Nasanın Bulduğu Dünyaya Benzeyen 7 Gezegen

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

başlık o kadar hatalıydı ki konuya gram konsantre olamadım :)

Nasanın Bulduğu 7 Dünyaya Benzeyen Gezegen değil,

Nasanın Bulduğu Dünyaya Benzeyen 7 Gezegen

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    ArduouS bunu yazdı

Peki bir sorum daha olacak, Sürtünmenin olduğu dünya üzerinde bir F16'nın azami hızı ortalama 2.200 km/s ise uzayda max nekadarlık bir hızı olabilir?

soğuktan vb teknik sorunlar yaşamazsa sadece sürtünme kuvvetinin etkisini kaldırarak bulabilirsin. uzay için çok da önemli bir hız olmayacaktır isterse iki katı üç katı olsun.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Dünyaya benzeyen değil dünya boyutlarında denmiş ("earth-sized"). 3 tanesinin yaşanılabilir bölgede olduğunu söylemiş. Önce buraya bir açıklık getirelim.

Cevap1

:( Işık yılı aslında çok güzel bir kavramdır. Hem zaman hem uzunluk belirtir. Bir ışının 1 dünya-yılında kat ettiği mesafeye ışık-yılı denir. Yaklaşık 300000*86400*365 km'ye eşittir. 1 dünya yılı da bildiğimiz 1 yıla eşittir. Yani 1 ocak sabahından 31 aralık gecesine kadar geçen süre. Buradan çok kabaca ve virgülden sonrasını hesaba katmayarak işlem yaparsak 39 ışık yılı, 39 dünya yılına tekabül eder.

Cevap2

Evet 39 yıl önceki resimlerini görüyoruz. 39 yıl önceki bulutları, 39 yıl önceki şelaleleri görüyoruz. Göktaşı çarpmış ve yok olmuş bile olabilir. Isısını nasıl buldukları ile yorum yapamadım.

Cevap3

Evet, 3 tanesi dünyaya benzeyen 7 tane dünya büyüklüğündeki gezegenden tek bir yıldız etrafında dönüyor. Bu sorunun cevabı zaten ikinci tweet'te verilmiş :(

Cevap4

Bir teorim var fakat teleskopçu müridler gelip daha detaylı yorum yapabilir diye düşünüyorum.

--

Philedephia deneyi için güzel bir bilim kurgu romanı tavsiye edeyim, okumuş olanlar vardıır:    george e. simpson - yok oldu

yüksek doçent doktor profesör mühendis ünlü şarkıcı türkücü film yıldızı NoktaliVirgul, Nasa HQ'dan bildirdi..

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    PcK0 bunu yazdı
    DE5TROY3R bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Hocam eger yanlis bilmiyorsam isik yili uzaklik zaten su kavramda degilmidir? 

Dunya uzerindeki 365 gun 6 saat x sn icerisinde 1 isik fotonunun aldigi mesafeye denir. Yani buda su demek o gordugun 39 isik yili 39 dunya yilina esittir.

Şimdi taaaaaaa 20.000 ışık yılındaki bir gezegen (Yıldız) yok olduğunda veya kaydığında biz bunu 20.000 yıl önceki kaymayı mı görmüş oluyoruz ? 

evet geçmişi görüyoruz yani. Güneş'e baktığımızda bile 8 dakika önceki geçmişi görüyoruz.

kıyamet günü geldiğinde güneş batı dan doğacağı için  8 dakikamız olacak yani, 

Eğer kıyamet menşei güneşse ya da o yönde ise ve eğer kıyamet bir noktadan başlamak üzere patlama gibi olacaksa.

Mesela niye bütün atomlar o ana programlı olmasın?

https://youtu.be/4KqI6hB_Vfk?t=4m29s

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı

Peki bir sorum daha olacak, Sürtünmenin olduğu dünya üzerinde bir F16'nın azami hızı ortalama 2.200 km/s ise uzayda max nekadarlık bir hızı olabilir?

Teoride ışık hızına kadar gidebilirsin, diye biliyorum. Ancak bu hıza ulaştığında bunun yönlendirmesi var, yavaşlaması var, durması var, geri dönüşü var, bunlar için gereken yakıt var.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XmV
    XmV's avatar
    Erkek

ışınlanma bulunsa dahi 20 yaşında oraya ışınlansan 59 yaşında varırsın:)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erakkoca
    erakkoca's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı

Malesef F16'nın uzaydaki hızı hiçbir zaman bilemeyeceğiz çünkü jet motorları atmosferdeki havayı sıkıştırıp yakıtı yakar ve oluşan tepkime sonrası çıkan gazlarla itme kuvveti oluşturur. Hava yoksa F16 da yok. İnsanlık tarihindeki en hızlı uzay aracı 241350 km/s ile helios 2. Tabi bu hız dünyadan çıkarkenki hızı değil. Güneş yörüngesinden geçtikten sonraki hızı. Ama bu gezegenlere gidiş için en güzel örnek New Horizons. Kendisi güneş sistemi dışına gidiyor ve dünyadan çıkış hızı 57600 km/s.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

şimdi ben atıyorum mesela 5 ışık yılı öteye gittiğimde dünyayı gözlemleyebileceğim bir teleskop ile dünyaya baktığımda kendimi dünyada görebilirmiyim :) ? sonuçta görüntü gittiğim yere geç geçmiş olucak ama ben görüntünün ötesinde bir hızda ilerlemiş olucam dimi ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    Enquinx35 bunu yazdı

şimdi ben atıyorum mesela 5 ışık yılı öteye gittiğimde dünyayı gözlemleyebileceğim bir teleskop ile dünyaya baktığımda kendimi dünyada görebilirmiyim :) ? sonuçta görüntü gittiğim yere geç geçmiş olucak ama ben görüntünün ötesinde bir hızda ilerlemiş olucam dimi ?

ışıktan hızlıysan evet görebilirsin, ama ışık hızında gidiyorsan 1-1=0 göremezsin çünki görüntünle aynı anda hareket etmiş olacaksın

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    erakkoca bunu yazdı
    ArduouS bunu yazdı

Malesef F16'nın uzaydaki hızı hiçbir zaman bilemeyeceğiz çünkü jet motorları atmosferdeki havayı sıkıştırıp yakıtı yakar ve oluşan tepkime sonrası çıkan gazlarla itme kuvveti oluşturur. Hava yoksa F16 da yok. İnsanlık tarihindeki en hızlı uzay aracı 241350 km/s ile helios 2. Tabi bu hız dünyadan çıkarkenki hızı değil. Güneş yörüngesinden geçtikten sonraki hızı. Ama bu gezegenlere gidiş için en güzel örnek New Horizons. Kendisi güneş sistemi dışına gidiyor ve dünyadan çıkış hızı 57600 km/s.

doğru hocam oksijenin olmadığı bir ortamda yakıtın yanması mantıksız, oksijen yok bikere :D

Toplam Hit: 7246 Toplam Mesaj: 56
nasa earth