folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Neden Bu Kavga !

Neden Bu Kavga !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    Imba bunu yazdı:
    -----------------------------
    400 saat az :|
    +sınırsız! Bakın bilinçli bir insan, müslüman olan bir insan asla kulaktan dolma bilgilere inanmaz, araştırır, gerçek alevilere sorar (hoş alevilere yapılan baskıdan dolayı bugün çoğu aleviliğini gizliyor ama) ve işin aslını öğrenir. Bazı arkadaşlar sorular sormuş, bildiğim kadarını yanıtlamaya çalışayım. Cem evine asla ve asla içkili girilmez ve orada içki içilmez ve hatta dedeler tarafından düşkün olarak belirtilen kişiler cem evlerine giremezler. Aleviler de abdest alır. Muharrem ayında oruç tutarlar ve onların oruçları gün olarak değil ama şekil olarak biraz daha ağırdır. Asla Hz. Ali'yi Hz. Muhammed'den üstün tutma gibi bir durum yoktur ve hatta Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali derler. Tabiki Kuran Kutsal kitaptır. Daima insana insan olduğu için değer verir, asla ırkı, dini, mezhebi için değil. Her zaman birlik beraberlikten yanadırlar. Bazı güçler içimizdeki bir çok kişinin cahil, okumayı ve araştırmayı sevmeyen, her duduğuna inanan, saf tipler olduğunu bildikleri için insanları hep yanlış bilgiler vermişlerdir ama tam olarak istedikleri kargaşa ortamını yaratamadıkları için bu sefer içimizdeki bazı hainlere para verip her iki taraftan da adam vurdurtmuşlardır. Yine de istedikleri gibi bir ortam oluşturamamışlardır. Bundan öncede sağ sol, Türk Kürt çatışması başlatmak istemişlerdir ama başarılı olamamışlardır, olamayacaklarda.

Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stillalive
    stillalive's avatar
    Erkek

YesTERFoX bunu yazdı:

stillalive bunu yazdı:
    bence alevilik bir yastır ve yas olarak kalmalıdır, bu yas bir dine dönüştürülmemelidir.

bu postu beğendim yeah :|

eyvallah :)

Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

Burası Kahramanmaraş.. bu takım olaylarin Çatışmalarin halen devam ettigi şehir.

herşeyin heryerde değişik tadı vardır. Bakınız buradaki alevileri tarfi ediyorum size.

kızları açık mı açık , saçları kızıl . erkekleri ( gençler ) top sakallı ( içiniz de bana dar görüşlü diyenleriniz var, Degilim )

oruç tutanı yok , Abdest demişiniz evet dogrudur Abdest almadıklarına bizzat ben şahidim öyle bir sevgilim vardı.

Buradakiler Ya ALi Ya muhammed derler , ilçedeki Cem evinde bile yaziyor . türkiyede Cem evi olmayan nadir şehirlerdendir. öylede kalmasını istiyorum. ALEVİLİK bu degil müslümanlık bu degil ! Çarpıtılmış , değiştirilmiş insanlar kendilerine göre uyarlamişlar. ben öyle aleviler gördüm ki , birçok sünniden daha müslümandır. ve birçok sünnni gördüm ki kafirden Daha kafir.

Demek istediklerimi umarim anlamişinizdir,

Aleviden aleviye insandan insana çok Fark var.

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kumanaga
    Kumanaga's avatar
    Erkek

mehmetcan bunu yazdı:

Burası Kahramanmaraş.. bu takım olaylarin Çatışmalarin halen devam ettigi şehir.

herşeyin heryerde değişik tadı vardır. Bakınız buradaki alevileri tarfi ediyorum size.

kızları açık mı açık , saçları kızıl . erkekleri ( gençler ) top sakallı ( içiniz de bana dar görüşlü diyenleriniz var, Degilim )

oruç tutanı yok , Abdest demişiniz evet dogrudur Abdest almadıklarına bizzat ben şahidim öyle bir sevgilim vardı.

Buradakiler Ya ALi Ya muhammed derler , ilçedeki Cem evinde bile yaziyor . türkiyede Cem evi olmayan nadir şehirlerdendir. öylede kalmasını istiyorum. ALEVİLİK bu degil müslümanlık bu degil ! Çarpıtılmış , değiştirilmiş insanlar kendilerine göre uyarlamişlar. ben öyle aleviler gördüm ki , birçok sünniden daha müslümandır. ve birçok sünnni gördüm ki kafirden Daha kafir.

Demek istediklerimi umarim anlamişinizdir,

Aleviden aleviye insandan insana çok Fark var.

Kısacası puştun Memleketi olmaz.

⎝Her boku biliyorsun, "Herkes" yazmasını bilmiyorsun.⎠
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

şu kulaktan dolma bilgilere hiç değinmiyorum insanları kukla gibi oynatmak için uydurulan safsatalar .

Alevi nedir kimdir sorusuna kimse tam olarak cevap veremiyor verilsede herkes farklı cevaplar veriyor.Alevilik dindir diyeni de duydum,Alevilik yas tutmaktır diyenide alevilik yaşam biçimi kültürdür diyenide vs.. vs..İlk olarak alevi değilim sunniyim (Genel adı insan ) fakat nedense birçok arkadaşım alevi,alevi insanların çoğunun temiz yürekli ve iyi insanlardan oluşması herhalde.Ben Allaha inanmıyorum diyen alevide tanıdım,Bizden daha iyi inançlarını yaşayan, kurban kesen,oruç tutan aleviler de tanıtım.Fakat genel olarak hepsi iyi insanlardı benim tanıdıklarım.Aynı soruyu samimi olduğum alevi arkadaşıma sormuştum her aklıma takılanı sordum.

Cevapları pek hatırlamıyorum ama alevilik Hz.muhammedin torunlarının,soyunun halifelik koltuğuna oturmak için O bölgedeki sunni(yanlış hatırlamıyorsam emeviler)

tarafından) katledilmesi sonucu doğmuştur.Camiye girmemelerinin sebebide sanki Hz.muhammedin torunlarından birinin camide öldürülmesiydi 

vs..vs.. hikayeler var 

Yazdıklarım aklımda olanlar yanlış bilgiler içerebilir bildiğini iddaa eden varsa düzeltmesini rica ederim :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

mehmetcan

senin kendi dusuncendir yazarsin saygi duyarim.

toplasan 3-5 tane cem evine gitmisimdir Ozellikle dikkat etmisimdir hepsinde "Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali" diye yazar

kizlarin erkeklerin tipine birsey diyemem her tipten her modelden insan mevcut, 

Abdest alani da var almayani da var, 

benim Alevi arkadasim cem evine de gider, ramazanda oruc da tutuyor cuma gunleri namazada gidiyor 

gozumle gormemis olsam birisi soylese belki de inanmam.

kriter insan olsun yeter ne Alevi ne Sunni...

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLman
    aLman's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    En kısa zamanda bi cem evine qidiyorum ..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    student
    student's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

alman demiş ki ;

Alevi ile sünni evlenmezmiş . Yok aleviler abdest almazmış. Bıktım artık bu kulaktan dolma bilqilere .  . Gerçek Alevilierden gerçek bilgi istiyorum bi sünni olarak. Sonucta hepimiz Allaha inanıyoruz peygamberleri biliyoruz. Lütfen Bilqilendirin bu konuda.
    ---------------------------------

Alevilerin sünnilere kızlarını vermediklerini duymuştum , mahallemdeki bir arkadaşım da alevi olan bir kızla evlenmek istedi , ailesi zorluk çıkardı , ısrarlar sonucu evlendiler ama bir sene dolmadan ayrıldılar.Tabi  sünni bir ailede muhtemelen alevi birisine kız verirken zorluk çıkarır.

udenrzero demiş ki ;

S amma salladiniz. bir zamanlar bayaa bi arastirmistim ve sunu acikca soyleyeyim.

meftunicigim

cem evleri ibadet edilen yerdir nasil ki cami ye ickili giremezsin oraya da ickili almazlar, ickili alinmayan yerde nasil icki icebilecegini saniyorsun meftuni :) gittim gordum izledim.
    sen oyle bi yazmissin ki hani gormus gibi orda bulunmus yasamis gibi ufurmussun

------------------------------------------------

Bak underzero , sen bi zamanlar bayağı araştırma yapmıştım diyorsun ve Cem evinin bir ibadethane olduğunu söylüyorsun , oysa forumda Cem evinin ibadethane olmadığını söyleyen Aleviler var. Bakınız snnyk  nın mesajı Gerçi cem evini ibadethane olduğunu söyleyen aleviler çoğunlukta ama aynı şekilde aleviliğin İslamın dışında olduğunu söyleyen ve ateist olduğunu söyleyen Alevilerde var.Malesef.

TANER demiş ki ;

Hz.ALİ 'yi Peygamberimiz (S.A.S) HZ.MUHAMMED'den Üstün Tutmuyoruz Deme Söylerken Bile YA MUHAMMED YA ALİ Diye Başlanır..Bence Aleviliğe Kin Kusanlar Gidip Yerinde Görmelidir Olayları Cem Evlerinde Her Perşemde CEM Yapılır Gidin Bi Görün Bakalım Anlatıldığı Gibimi BEN BİR ALEVİ'YİM RAMAZAN GELDİĞİNDE ORUCUMUDA TUTARIM MUHARREM AYI GELDİĞİNDEDE ORUCUMU TUTARIM CAMİYEDE GİDERİM CEM EVİNEDE  CAMİDEKİ SOHBETLERE KATILDIĞIMDA OLMUŞTUR..MANTIKLI OLAN Bİ İNSAN ZATEN NİYETİ DÜŞÜNÜR YERİ DEĞİL  CEM EVİNEDE GİTTİĞİNDE  ALLAH'A  EL AÇIYOSUN  CAMİYE GİTTİĞİNDEDE ODANDADA NAMAZ KILSAN ALLAH'A EL AÇIYOSUN ÇADIRDADA..İNSANLARA SEN BUSUN SEN ŞUSUN DİYE AYRIM YAPMAM AİLESİNDEN MEZHEBİNDEN ÖTÜRÜ  YARGILAMAM...AYRICA Bİ SORUDA BEN SORAYIM'' BUNA İNANMIYORUM AMA  KURAN-I KERİM'DE MEZHEPLER  GEÇİYOMU:s TEK Bİ DİN YOKMU MÜSLÜMANLIK DİYE  ÖTEKİ TARAFTA  MEZHEBİMİZE GÖREMİ YARGILANICAZ:s:s

BUNU BİRİLERİNE SORDUĞUMDA YOBAZCA CEVAP VERİYORLAR  BİDE SİZDEN DUYALIM_?_

------------------------------------------

Kuranı Kerimde mezhepler geçiyor mu ? diye soran birisi muhtemelen mezhep kelimesinin ne manaya geldiğini bilmiyordur.

Mezhep gidilen yol demektir.Mezhep imamları denilen kişiler ben mezhep kuruyorum , herkes beni takip etsin dememişlerdir.Kuranı Keiim ve hadisler konusunda bilgili olan kişiler etrafında halk toplanmış ve onların görüşünü benimsemiştir.Herhangi bir kişi bu konularda bilgisini artırırp kendi görüşünü delilleriyle ortaya koyabilir.Onu takip edenlerde onun yolunu seçmiş olurlar.Herhangi bir mezhebe bağlı olmayan İslam alimleri de vardır.

Kuranı Kerimde geçme meselesine gelince Alevilik ile ilgili brişeyde Kuranı Keirmde geçmiyor.Eğer herhangi bir konuda kıstası Kuranda geçiyor mu ? meselesine getirirseniz  ( ki malesef Alevilerden  bu söylemin arkasına sığınıp Peygamberimiz gibi , hatta Hz. Ali (ra)gibi ) namaz kılmayı , oruç tutmayı inkar edenler var )   Hz. Ali (ra) ın varlığını bile ispat edemezsiniz.Çünkü Kuranı Kerimde Hz. Ali (ra) 'dan bahsedilmiyor , Hz. Ali (ra) hakkında hiçbir bilgi yoktur.

İşin daha da vahim tarafı Kuranı Keirmde ve hadislerde namaz kılma , oruç tutma ile ilgili bilgiler ve uygulamalar varken Alevilerin cem evlerinde yaptıkları ibadet (!) veya kültürel faaliyet hakkında İslam tarihinde hiçbir bilgi yoktur.

Bu gün herhangi bir mezheb hakkında bütün bilgilere ulaşılabilinir.İmam Ebu Hanefinin ve diğer mezheb imamlarının kitapları mevcuttur.Ve bu İmamların görüşleri ayetlere , hadislere dayanır.Fakat Alevilik hakkında kaynak eser yoktur.Ki bu yüzden Alevilik İslam dışında diyebilen Aleviler ortaya çıkmaktadır.Bu yüzden Cem evini ibadethane olarak gören Aleviler olduğu gibi ibadethane olmadığını söyleyen Alevilerde vardır.Namaz kılmayı kabul eden Aleviler olduğu gibi , namaz kılmanın Kuranı Kerimde olmadığını iddia eden Aleviler de vardır.Çünkü malesef onlar namaz hakkında bilgilendirilmemişler , namazı sadece sünnilirin kıldığını Alevilikte namaz olmadığını öğrenmişlerdir.Kaynak kitapları olmadığı içinde malesef kulaktan dolma bilgilerle Aleviliği öğrenmişlerdir.

Benim kişisel görüşüm Alevilik hakkında biz tartışmayalım gerekiyorsa Aleviler kendiler bilgi versinler Alevilik hakkında bilgi verirken varsa KAYNAK KİTAPLARININ ismini versinler.Durumu o zaman daha iyi anlayabiliriz.Yoksa her Aleviyim diyen kendi kafasına göre Alevilik tarifi yapıyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

allah kimselerin arasına Nifak sokmasın. Bozgunculuk sokmasin . insanı insana kıydırmasin velhasıl memleketim üzerindeki kara bulutlar şimdilerde dahada yogunlaşiyor. Her kim vatanın bekaasını tehtit ediyorsa allah belasini versin.

Amin..

Amin ( tüm kalbimle diliyorum ) bunun dili dini ırkı mezhepi sünnisi cartı curtu yok.

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

student hocam

soyle bir kelime oyunu yapacagim

ibadet edilen yer ile ibadet evi ayni anlama gelmedigini dusunuyorum.

evde de ibadet ediyorsun ama ev ibadet evi degildir. 

ibadet edilen yerdir ki o sekilde yazmistim bende

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
Toplam Hit: 8098 Toplam Mesaj: 79