folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun

Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek
    Dün konferans verdiler üniversitede nevrozla ilgili. Değerli tarih hocamız çıktı anlattı. Nevroz'u İran hükümeti bile tescillemek istemiş  BM'de; ama kabul edilmemiş. Hocamızın dediği gibi nevroz sadece Türk'lüğe has bir bayram olmamakla birlikte bir çok Orta Doğu ve Asya halkının kutladığı ve her biri birbirine benzeyen mitolojik efsanelerden gelen bir bayram olduğu kabul edilmiş birşey. Herkesin nevroz bayramı kutlu olsun.

kendinize ayığ olunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Master
    Master's avatar
    Erkek

KÜRTLERE bölücü demediğimi beni tanıyan herkes bilir. Konuyu saptırmak için yazmayın.

Bilakis bu bayramin Orta Doğu'daki tüm ülkelerce kutlanması temennisindeyim.

Irak, İran da dahil.

Nevruz tüm Dünya'nın degil, Türk Aleminin kutladığı bi gündür. ALEMİNİN diyorum bakın.. Geniş düşünün biraz.

Bilgi güçtür, düşmanını barışa zorlar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbtgezgini
    tbtgezgini's avatar
    Erkek
    ayrımsız tüm insnların nevruz bayramı kutlu olsun..

...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Concept
    Concept's avatar
    Erkek

Master bunu yazdı:
    -----------------------------

KÜRTLERE bölücü demediğimi beni tanıyan herkes bilir. Konuyu saptırmak için yazmayın.

Bilakis bu bayramin Orta Doğu'daki tüm ülkelerce kutlanması temennisindeyim.

Irak, İran da dahil.

Nevruz tüm Dünya'nın degil, Türk Aleminin kutladığı bi gündür. ALEMİNİN diyorum bakın.. Geniş düşünün biraz.

Sorun degil "genis dusunurum" ama alemden kastin butun Turki halklarini kapsiyorsa bu biraz absurd olur, cunku sadece Turklerin kutladigi bir bayram degildir. Bayram havasinda da irkciliga yer yoktur. "Bazi boluculer" diyerek Kurtlerinde kutlamakta oldugu Nevruz bayramina isaret etmek hicte akilci degildir.

Siz her konuyu Turk-Kurt'e cevirirseniz konular sabote olur.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Bazı soysuzlar tarafından siyasi bir simge haline getirilerek sahiplenmek istenen Nevruz, asırlardır Türk dünyasında kutlanan ve Türk lerle özdeşleşen bir bayramdır. Bazı kaynaklara göre de Ergenekon’dan çıkışın simgesi
    Nevruz, Ortadoğu ve Asya'da birçok millet tarafından bahar bayramı olarak kutlanıyor. Her toplumda Nevruz’a farklı anlamlar yükleniyor. Farsça “yeni gün” anlamına gelen ve genellikle 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz’un, Zerdüşt dini kaynaklı olduğu ve bu dini sürdüren Parsiler arasında hâlâ dini bayram olarak kutlandığı biliniyor. Nevruz, Arı dillerinin konuşulduğu halklarca güneşin Koç burcuna girmesi, Ön Asya'da yaşayan birçok toplumda ise evrenin ve insanın yaratıldığı gün olarak kabul ediliyor. Eski İran'da devlet adamlarının halkı dinlediği gün olan Nevruz’u, Alevi ve Bektaşiler Hazret-i Ali'nin doğum günü ve Hazret-i Fatma ile evlendiği gün, Şiiler ise Hazret-i Ali'nin halife ilân edildiği gün olarak kutluyor. Osmanlı döneminde sünniler için özel eğlencelerin düzenlendiği günlerlerden olan Nevruz’da en bilinen kutlama ise Manisa'da düzenlenen Mesir Macunu Şenlikleri... Osmanlı döneminde Nevruz’da, Padişah’a özel armağanların verildiği “Nevruzziye Pişkesi” törenleri düzenlenirken, aynı gün divan şairleri ise saraya, yazdıkları “Nevruzziye Kasideleri” sunarlardı. Nevruz’un Türk tarihi ile yaşıt bir gelenektir, Orta Asya'da tüm Türk boyları bu günü dini semboller içeren törenlerle kutlarlar. Modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bile Ulus Meydanı’nda düzenlenen Nevruz kutlamalarına bizzat katılmıştır DEMİR VE ATEŞ TÜRK’ÜN SİMGESİ Kutlama törenlerine Nevruz ismi verilmesinin, Farsça’nın Osmanlı'da sanat dili olarak kullanılmasından kaynakladığı bilinir .Nevruz kutlamalarında iki önemli simge vardır. Biri demir dövülmesi, ikincisi ise ateş üzerinden atlanılmasıdır. Demir, neredeyse Türkler ile birlikte anılan bir maden olarak bilinirken, demir dövmek ise Türkler’in Ergenekon'dan çıkışını sembolize etmektedir. Nevruz’daki ateş simgesinin Mecusilik ile hiçbir ilgisi yoktur. Türk geleneklerinde kış ayları sonunda evde yapılan bahar temizliğinde biraraya getirilen çöpler, kullanılmayan eşyalar yakılır ve üzerinden atlanırdı. Biriken küller ise bereketli bir yıl geçirmek ümidi ile düzenli olarak toplanıp bahçelere serpilirdi.” Binlerce yıldır Türkler arasında süregelen bu geleneklerin Nevruz’un bir Türk geleneği olduğunu ispatıdır, ateşin üzerinden atlanılmasının ise Türk geleneklerinde kötülüklerden arınma anlamına gelir.21 MART 2009 Nevruzunuz kutlu olsun

http://video.google.com/videoplay?docid=-369532182684725077

NEVRUZ BELGESELİ... İZLEYİNİZ.

Genel Kurmay Başkanlığından Nevruz Kutlaması.

Canlanır böcek arı
    Süsleyin sokakları
    Milletimin kararı
    Nevruz Türk’ün bayramı

İlkbaharın ilk günü
    Bu Türk’lerin düğünü
    Sende söyle türkünü
    Nevruz Türk’ün bayramı

Ergenekon dan çıkış
    Sona erer bu gün kış
    İlkbahar nakış, nakış
    Nevruz Türk’ün bayramı

Çerez yer, yakar ateş
    Azeri, Afgan kardeş
    Türkmen, Kazak aynı eş
    Nevruz Türk’ün bayramı

Tabiatın uyanışı
    Kazanmışız savaşı
    Bu çalan zafer marşı
    Nevruz Türk’ün bayramı

Uygur, Nogay, Turguzlar
    Özbek, Tacik, Kırgızlar
    Çavuşlar, Gagavuzlar
    Nevruz Türk’ün bayramı

Kara papak, Dağıstan
    Balkanlardan Kıbrıs’tan
    Cihan Şümul Ulustan
    Nevruz Türk’ün bayramı

Çok dilekler tutuldu
    At koştu, ok atıldı
    Atatürk’te katıldı
    Nevruz Türk’ün bayramı

Demiroğlu de hele
    Bu bizim verme ele
    Haber ver dört düvele
    Nevruz Türk’ün bayramı.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Concept
    Concept's avatar
    Erkek

Nevruz bir Zerdusti bayramdir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nowruz

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

Concept bunu yazdı:

bi arada ronaldinho trabzonspordaydı wikide

:D 

editt : aaa bak ne buldum wikide demek her yazdıgı dogru değilmiş demi kocum  

http://en.wikipedia.org/wiki/Kurdistan 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Concept
    Concept's avatar
    Erkek

infernaL bunu yazdı:

Concept bunu yazdı:

Bunun nesi dogru degil? Sana tarihi bir yazi sunmuslar. Hadi bakalim dogru olmayan kisimlarini tek tek yaz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

Concept bunu yazdı:

infernaL bunu yazdı:

Concept bunu yazdı:

Bunun nesi dogru degil? Sana tarihi bir yazi sunmuslar. Hadi bakalim dogru olmayan kisimlarini tek tek yaz.

hah ne kadar kolay dogru olmayan kısımları tek tek yaz demek

peki sende bana dogru olan kısımlarını tek tek yaz 

ayrıca ben ordaki şey o kesinlikle yanlıs demedim herkesin hakkında atıp tuttugu bir konuya cok saglam olmayan kaynaktan açıklama veriyorsun 

al bakim http://tr.wikipedia.org/wiki/Orospu_cocukları sende bunun gerçek olmadıgını kanıtla

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Concept
    Concept's avatar
    Erkek

Kendini fazlaca akilli zannediyorsun. Kurdistan makalesini tekrar oku ve su resme iyi bak:

Hadi degistir degistirebilirsen Kurdistan makalesini. Ha ayrica Kurdistan makalesinin dogru olmadigini soyleyen sensin, iddia seninse asilsiz oldugunu kanitlamakta sana duser, bana degil dostum.

Toplam Hit: 5561 Toplam Mesaj: 51