folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Nükleer Enerji Kısa Bilgilendirme

Nükleer Enerji Kısa Bilgilendirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Kullanma klavuzuna bakarız artık :)

cem yılmaz: çalışmazsa ? ee açar kapatırım 

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighElf
    HighElf's avatar
    Erkek
    tri bunu yazdı

@HighElf  ''Enerji politikaları öyle sanıldığı gibi pembe dönmüyor öyle yansıtılıyor.''

bence bu nukleer enerji de senın anlattıgın kadar pembe değil...

Hocam nükleerle ilgili her tür konuyu bilmesemde bir aşinalığım vardır. Tıp cihazlarından tut ileri teknoloji ürünlerinde kullanılan nükleer teknoloji cihazlarında da yurtdışına bağımlıyız. Nükleer enerji karşıtları hastanelerde MR cihazına girmesin tomografi filan çektirmesin modundayım.

Nükleer karşıtı yazılarıda okuyorum lakin hepsi propaganda dolu, oturdum bir gün bakırköy meydanda nükleer enerji karşıtı bir platformda ordakilerle uzun uzun tartıştım bana dedikleri laf "Allah hocalarına sabır versin". Yani karşı olan insanlar neye karşı olduklarını bilmiyorlar. İnsanları kalıp fikirlerden uzaklaştırmak cidden çok zor.

Eğer ciddi anlamda nükleer enerjinin zararı konusunda beni aydınlatacaksan, skype filan açarız sabaha kadar dinlerim çayımı da alırım.

Bir Arnavut atasözü der ki: Burri pa arme si gruaja pa breke ! Silahsiz adam donsuz kadin gibidir !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    HighElf bunu yazdı
    tri bunu yazdı

@HighElf  ''Enerji politikaları öyle sanıldığı gibi pembe dönmüyor öyle yansıtılıyor.''

Hocam nükleerle ilgili her tür konuyu bilmesemde bir aşinalığım vardır. Tıp cihazlarından tut ileri teknoloji ürünlerinde kullanılan nükleer teknoloji cihazlarında da yurtdışına bağımlıyız. Nükleer enerji karşıtları hastanelerde MR cihazına girmesin tomografi filan çektirmesin modundayım.

Nükleer karşıtı yazılarıda okuyorum lakin hepsi propaganda dolu, oturdum bir gün bakırköy meydanda nükleer enerji karşıtı bir platformda ordakilerle uzun uzun tartıştım bana dedikleri laf "Allah hocalarına sabır versin". Yani karşı olan insanlar neye karşı olduklarını bilmiyorlar. İnsanları kalıp fikirlerden uzaklaştırmak cidden çok zor.

Eğer ciddi anlamda nükleer enerjinin zararı konusunda beni aydınlatacaksan, skype filan açarız sabaha kadar dinlerim çayımı da alırım.

MR la nükleer ne alaka? Röntgen desen tamam da..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighElf
    HighElf's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    HighElf bunu yazdı
    tri bunu yazdı

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), nükleer manyetik rezonans görüntüleme veya manyetik rezonans tomografi, canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. Yüksek düzeyde manyetizmayla canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir. Farklı özelliklerinden dolayı hastalıkların tespitinde bilgisayarlı tomografiden de destek alınabilir.

Başlığın diğer anlamları için Nükleer manyetik rezonans sayfasına bakınız.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Manyetik_rezonans_g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleme

Bir Arnavut atasözü der ki: Burri pa arme si gruaja pa breke ! Silahsiz adam donsuz kadin gibidir !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    HighElf bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    HighElf bunu yazdı
    tri bunu yazdı

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), nükleer manyetik rezonans görüntüleme veya manyetik rezonans tomografi, canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. Yüksek düzeyde manyetizmayla canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir. Farklı özelliklerinden dolayı hastalıkların tespitinde bilgisayarlı tomografiden de destek alınabilir.

Başlığın diğer anlamları için Nükleer manyetik rezonans sayfasına bakınız.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Manyetik_rezonans_g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleme

sağol bilmiyordum! kendi yazdığını bir kere daha oku istersen. MANYETİK!

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HighElf
    HighElf's avatar
    Erkek

MR nasıl çalışır - görüntü nasıl elde edilir ?

MR görüntüleri, çok güçlü bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanılarak elde edilir. Cihazın içine insan vücudu yerleştirilen büyük ve güçlü mıknatıs parçasına "gantry" denir. Gantry içine yerleştirilen insan vücuduna dışarıdan çok kısa süreli radyo dalgaları gönderilir, dışarıdan gönderilen radyo dalgaları kesildiğinde ise insan vücudu dışarıya radyo sinyali gönderir. İncelenecek organın üzerine veya çevresine yerleştirilen "sargı" (coil) olarak isimlendirilen parçalar hem alıcı hem de verici anten olarak çalışır. İnsan vücudundan geri gelen radyo sinyalleri sargılar aracılığı ile toplanır, bilgisayar işleminden geçirilerek, insan vücudunun kesit görüntülerine dönüştürülür.

http://www.emarpark.com/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=77

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

sanırım ortak fıkır nukluer ın olmamaması değil bizim bu işi baracak kapasitede olmamamız gerçekçi olmak lazım ne devlet tekeli ile neden özel sektörle bu işin tam anlamıyla yapılabıleceğine inanmıyorum

kaldıkı durum ortada 300 ınsanımız yok yere hayatını kaybettı ve devlet sorumlulugu aldı ne fırma 

ılerde daha buyuk acılar yasandıgınde ne olacak kader mı dıceksın 

tabıkıde bızde ucuza enerji alalım sahıp olalım guclu bır devlet olalım hatta yukarda lısteye bakıldıgınde dunyanın yarısın reaktoru var 

benım demek ıstedıgım deprem bolgesinde olmamıs + sisyası otoritenin zayıflıgı yada kadarciliği + millet olarak bilinçsizliğimiz ileride tarifi mumkun olmayan acılar yaratabılır 

bu Soma da yasananlar ulkemızın durumunu cok net ıfade edıyor komur madennını bıle layıkınla ısletemıyoruz belkı nukleer ılk kuruldugu yıllarda sorun olmıcak ama bundan 30 - 40  sene sonra pısman olacağımız sonucları olacağına ınanıyorum. 

bende yenie enerji kaynaklarına yonelinmesi taraftarıyım en basında guneş enerjisinin kullanılması gerektiğine inanıyorum..

hatta evimde bullanmayı bıle dusundum maden yatırım yapılacak bunlara kafa yorulsun.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    HighElf bunu yazdı

MR nasıl çalışır - görüntü nasıl elde edilir ?

MR görüntüleri, çok güçlü bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanılarak elde edilir. Cihazın içine insan vücudu yerleştirilen büyük ve güçlü mıknatıs parçasına "gantry" denir. Gantry içine yerleştirilen insan vücuduna dışarıdan çok kısa süreli radyo dalgaları gönderilir, dışarıdan gönderilen radyo dalgaları kesildiğinde ise insan vücudu dışarıya radyo sinyali gönderir. İncelenecek organın üzerine veya çevresine yerleştirilen "sargı" (coil) olarak isimlendirilen parçalar hem alıcı hem de verici anten olarak çalışır. İnsan vücudundan geri gelen radyo sinyalleri sargılar aracılığı ile toplanır, bilgisayar işleminden geçirilerek, insan vücudunun kesit görüntülerine dönüştürülür.

http://www.emarpark.com/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=77

hocam MR denen şey, atomun Spin Manyetik Rezonans özelliğinden faydalanır. Senin konunla alakası yok. MR a hiç girme. Sen fisyon (ve füzyon) olaylarında kal.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek

highelf  hocam makine mühendisliği okuyosun galiba bu kuş argümanın çok saçma geldi açıkçası  enerji ile ilgili hangi dersleri aldın merak ediyorum mesela yenilenebilir kaynaklar dersini aldınmı yada nükleerle ilgii bir ders ben şu anda yenilenebilri kaynaklar dersi alıyorum   açıkçası bende öncesinde senin gibi düşünüyordum ama  artık ciddi bir potansiyel olduğu kanatindeyim gerek güneş gerek rüzgarı adam akıllı değerlendirdiğin zaman güzel sonuçlar elde edilebilir 

özellikle  almanya  bu konuda epey ileri düzeyde olaya bakış açkılarıda yaptıkları yatırımlarda bu yönde  

ayrıca enerji sürekli brokerlar ile teklifler düzenlenerek üretilir bu sebeple gece veya belli zamanlarda üretememesi bu santralleri verimsiz yapmaz keza ben enerjinin büyük ölçeklerde depolanabileceğini de düşünüyorum  

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam daha elektriğin elde edilme kısmında yanlış başlamışsın. İlk önce çark (rotor) elemanını döndüren ısıtılmış su değil, çok yüksek ısılardaki (300 santigrad civarı) su buharının sıkıştırılıp türbinlere verilmesi ile manyetik akının oluşturulmasıdır.

Şimdi diğer yanlışlara gelirsek nükleer atıklar değerli oldukları için değil tehlikeli oldukları için çok ayrıntılı takip edilirler. Hatta genelde bu gördüğümüz nükleer enerjiyi yaygın kullanan ülkeler genelde atıklarını kendi sömürge ülkelerinde veya parayı bastırıp 3. dünya ülkelerinde yaptırdıkları yerin bilmemkaç mt altındaki teisislerde depolarlar. Çünkü o depolanan nükleer atıklar hala aktif olarak radyasyon yaymaya devam eder.

Zaten nükleer santralin kendisi de aktif olarak radyasyon yayar dışarıya, bunu tamamiyle önlemenin imkanı yok gibi birşey. Zaten farkında isen nükleer reaktörlerin olduğu yerlerin belli bir çevresinde yerleşim ve giriş yasaktır.

Sonrasında radyoaktif atık olarak uranyum çubuklarından başka o türbinlerin döndürülmesinde kullanılan su da uranyum ile etkileşiminden belli bir süre sonra nükleer atık statüsüne girer.

Ayrıca tabiki termik santraller karbondioksit salınımı açısından çevreye çok zararlı yapılardır. Ama şunu da unutmamak gerekir uranyumun çıkarılması, işlenmesi ve zenginleştirilmesi için harcanan enerji ve buna bağlı olarak karbondioksit salınımı da azımsanacak bir boyutta değildir.

En son olarak bir kaza durumunda ortaya çıkan bilançoları kısaylamıyorum bile.

Ha peki ne yapmalıyız dersen bana göre alternatif enerji kaynaklarına (jeotermal, rüzgar, hidroelektrik, güneş) yönelmesi Dünya'nın şu anki gidişatı için en doğru seçimdir.

Türkiye'de yapılanyapılan bir araştırmada rüzgar enerjisinin elektrik ihtiyacını tamamen karşılayabildiği ile ilgili bir ölçüm yapılmıştır. Rüzgar güllerini dediğin gibi göç yollarının dışındaki yerlerde kurulması ve bu enerjinin diğer temiz enerji elde etme yöntemleri ile desteklenmesi durumunda ülkemizin nükleer enerjiye ihtiyacı yoktur.

Şu anda nükleer nerjiye milletin özendirilmesinin en büyük sebeplerinden biri anlaşmanın çoktan yapılmış olması, ayrıca saydığım diğer enerji kaynaklarının ilk kurulum maliyetlerinin biraz daha fazla olması ve fizibilite çalışmalarının daha teknik özen gerektirmesidir.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Toplam Hit: 6691 Toplam Mesaj: 42