Öğrenilmesi Gereken Diller

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Dil günümüzde çok önemli birşey.Hiç üniversiteye gitmeyin ama 4-5 dil bilin, aç kalmazsınız.Normalde almanca ve rusçaya ilgim vardı fakat bu aralar ' hey ilgileniyorum o zaman biraz daha sağlamlaştırayım ' gibi bir düşünceye sahibim.Bu yüzden güzel bir liste yapıp 2 dil daha öğrenmek istiyorum.

İngilizce okul nedeniyle mecburi.Öncelikle ingilizcemi geliştiricem fakat bu sırada başka bir dilede ufak ufak bakacağım.İngilizceyi sağlamlaştırdıktan sonra diğer dile ağırlık vereceğim.

Sizlerede sormak istedim.Benim istediğim diller var.İspanyolca, almanca, italyanca, rusça.Tabi bu kadar dili öğrenmem çok zor.Bu yüzden ;

İspanyolca ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/İspanyolca

İspanyolca dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kabul edilen dildir. Resmi dil olarak İspanyolcayı kullanan ülkeler: İspanya, Küba, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Ekvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay ve Venezuela'dır.[kaynak belirtilmeli]Amerika Birleşik Devletleri'nin anayasası bir resmi dil tanımlamamakla birlikte, ülkenin genelinde konuşulan İngilizce'den sonra en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca'dır.[kaynak belirtilmeli] Ülke içinde anadili İspanyolca olan 41 milyon kişi vardır.[kaynak belirtilmeli] Özellikle güney bölgelerinde sadece İspanyolca konuşarak yaşanabilir.

diyor.Wikipedia.Ayrıca çok kolay.Yazıldığı gibi okunuyor.Yani çok çok zor değil.Mesela şurdan test edebilirsiniz.

http://www.ispanyol.com/abasitispanyolca/Index.asp

Kardeşim ben duymak istiyorum derseniz ;

http://translate.google.com/

Burada ispanyolca - ispanyolca falan ayarlayın ve kelimeyi yazıp (olmazsaa c/p) çıkan hoperlöre basarak (resme) okunuşunu dinleyebilirsiniz.

---

İkinci tercihim ise ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Almanca

almancadır.NEdeni ise tabi ki okuduğum ve izlediğim hitler filminin etkisinde kalmamdır.

------------------

Tabi rusça yine 2. dünya savaşının etkisiyle ve ukrayna, bulgaristan, belarus vs.. gibi doğu blok ülkelerinde rahat etmem nedeniyle tercihimdir.İtalyancada tamamen italya 'dan kaynaklanıyor.Fakat bunlar fantazi.

http://www.photius.com/rankings/languages2.html

Burada konuşulan diller görülüyor.Öncelik çincede.Sonra ingilizce ve sonra ispanyolca.Tabi çince zor.Bu yüzden ingilizcen sonra ispanyolca daha kolay ve daha mantıklı gibi duruyor.

Zor olmasa, zamanımda olsa ingilizce, çince, arapça ve ispanyolca isterdim fakat kısa zamanda dil öğrenmem gerekiyor.Tabi ülkeye gidip orda konuşmak en kısa ve en garanti şekil.NEyse ..

Merak ettiğim ; iş yaşamında falna olanlar var.Benimkisi hem hobi , hemde mezun olunca ne kadar donanımlı olursam o kadar iyi bir çalışan olabilirim.İş sahasında önemli.En çok kullanılan, en kolay ve işime yarıyan dilleri öğrenmem lazım.

Türkçe var az çok :), ingilizcede okuldan geliyor.Fakat herkes ingilizce biliyor.Ayrım için ekstradan en az bir dil daha bilmek daha rahat olacak.Bu yüzden ispanyolca diyorum.Biraz baktım gerçekten kolay.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz/öneriyorsunuz ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

bu arada, bir çok yerde gelecek ispanyolcada diyorlar.Yani avrupa birliğinin resmi dili falan olabilecek gibi haberlerde var.İspanyolca mantıklı gibi.

edit:

hobi değilde mantık açısından değerlendirecek olursak ; diller teknoloji ve insna sayısına göre bakılmalı.Yani çinliler hem teknolojide iyi, hemde insan sayısı fazla.Bu yüzden çince önemli.Fakat çok çok zor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArmadA
    ArmadA's avatar
    Erkek

geçen burdan indirdim      İspanyolca Egitim Seti - 5 Part http://www.tahribat.com/Forum-Ispanyolca-Egitim-Seti-5-Part-75954/

yanlız bi sorun var bunun için ingilizce lazım galiba :S geçen inceledim biraz kelimeleriin karşılığını ingilizce veriodu...

Living Death
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

eyw.Problem değil, hem ingilizce hem ispanyolca gelişir :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Japonca ve Almanca

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

ispanyolca nerden çıktı ki?

bu hobi için veya gezmek görmek için öğrenilecek bir dil

eğer kariyer açısından diyorsan sana faydası yok

niye yok?

yukarıda bir daha oku resmi dili olan ülkeleri yani bunlardan hangisi ticarette üstün veya dünyada tanınmış? bana 5 ülke say desen sokakta kaç kişi ispanyolca konuşulan yerleri sayar? bunları düşünmelisin

diğer yandan almanca güzel bir tercih ve birçok avrupa ülkesinde almanca konuşabilirsin. kariyer açısından bakarsak da ingilizce gibi geçerli olmayabilir ancak almanyayla iş yapan veya alman firması olan biryer bulursan (mesela Bosch) senin için avantaj olacaktır.

rusça ve çince öğrendiğinde ise aç kalmazsın bence

çünkü mesela ingilizce arayan 100 yer vardır ama bilen 10000 adam vardır. oysa çince arayan 10 yer vardır lakin bilen 1 adam vardır. bunun yanında çince zordur ve çğrenmiş olmak için çin'e gidip birkaç yıl kalmak gerekecek muhtemelen. yoksa faydasız olacaktır. bunun yanında çincenin alfabesine kurallarına iyi hakim olmak demektir iş için çince öğrenmek. zor bir dil için daha da zor bir durum.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:
    -----------------------------

ispanyolca nerden çıktı ki?

bu hobi için veya gezmek görmek için öğrenilecek bir dil

eğer kariyer açısından diyorsan sana faydası yok

niye yok?

yukarıda bir daha oku resmi dili olan ülkeleri yani bunlardan hangisi ticarette üstün veya dünyada tanınmış? bana 5 ülke say desen sokakta kaç kişi ispanyolca konuşulan yerleri sayar? bunları düşünmelisin

diğer yandan almanca güzel bir tercih ve birçok avrupa ülkesinde almanca konuşabilirsin. kariyer açısından bakarsak da ingilizce gibi geçerli olmayabilir ancak almanyayla iş yapan veya alman firması olan biryer bulursan (mesela Bosch) senin için avantaj olacaktır.

rusça ve çince öğrendiğinde ise aç kalmazsın bence

çünkü mesela ingilizce arayan 100 yer vardır ama bilen 10000 adam vardır. oysa çince arayan 10 yer vardır lakin bilen 1 adam vardır. bunun yanında çince zordur ve çğrenmiş olmak için çin'e gidip birkaç yıl kalmak gerekecek muhtemelen. yoksa faydasız olacaktır. bunun yanında çincenin alfabesine kurallarına iyi hakim olmak demektir iş için çince öğrenmek. zor bir dil için daha da zor bir durum.

-----------------------------

hoca güzelde rusça ve almanca biraz zor.Ayrıca bir 10-15 sene sonra düşündüğümüzde avrupanın ispanyolca'yı destekleme ihtimalide var.Olmasada 

http://www.photius.com/rankings/languages2.html

3. sırada.Tabi ki çince kadar etkili olmaz.Gelecek çincede.Fakat çinceyi öğrenmek kaç yılımı sürer bilmiyorum.Yazısı var, konuşması var.rusçada aynı şekilde.Tabi ki bir kere öğrendimi gerisi kolay.

Fakat ispanyolca ve almanca çok daha kolay gelir.Yani çince öğreneceğim süre içinde, ispanyolca ve almancada kendimi ifade edeceğimi düşünüyorum.Tabi ki getirisi çincede farklı.fakat fazlasıyla zor duruyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

nedendir bilmem ama bir aralar latinceye merak saldım :S

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

hocam benim demek istediğim öğrenme değil

mesela ben hem portekizce hem ispanyolca merakındayım ve basit şeyler az çok aklımdadır

benim demek istediğim avrupa tanıyacak ya da konuşan çok ya da resmi dil olan ülke çok diye kendini kandırma

avrupanın tanıdığı dil çok ve öncelik yapılacaksa hiçbir dil almanca ve fransızcanın önüne geçemez

sonra konuşan kişiler ve tanıyan ülkeler malum

yine öğren istiyorsan (benim gibi) ama işte kendini kandırma geçerliliği konusunda

bak mesela almanca da yazıldığı gibi okunur o da güzeldir hem de daha geçerlidir

italyanca da tatlıdır yine yazıldığı gibi okunur (geçerliliği ispanyolcadan farklı sayılmaz)

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Arapça ve Rusça

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eexper
    eexper's avatar
    Erkek

Dil dile değmeden dil öğrenilmez hocalar :) hangi dil olursa olsun

Benden korkunç cevaplar duymak istemiyorsan, bana korkunç sorular sormaktan vazgeçmelisin...
Toplam Hit: 8104 Toplam Mesaj: 32