folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ölüm Fikrini Egale Etmek

Ölüm Fikrini Egale Etmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Ölümü düşünmeden nasıl yaşanıyor yada ölümü kabul edip nasıl ilerleniyor.

Bir çok iş yapmaya çalışıyorum sosyal kültürel vs. Ancak birden gelen ölüm düşüncesi beni frenletiyor. 

Ne yaparsam yapayım öleceğim kime ne faydası var bunların deyip öylece yatıp uyumak geliyor içimden...

VE yine çvreye bakınca sizlerde dahil max 100 sene sonra toprak altında cesetleriniz yataak ?! 

Para iş kariyer yok ?! İnanıyorsan sorun yok zaten dibine kadar parayı helal yada haram yolla kazanıp ölünce sorgulanma fikri gayet mantıklı ve rahatlatıcı,

Bu şekilde düzenbaz insanlara laf arasında sorduğumda nasılsa içimde bir iman var cehennemde yanıp çıkarıp diyor adamdaki rahatlık gerçekten müthiş...

Peki ya inanmayanlar veya müslümanlara göre gayrimüslümler (sayıları 4.5 milyar kadarcık)

Sufizm ciler Reikiciler Buzdistler felan dinler üstü ortak form diye bişeyden bahsediyorlar şu ana kadar hiç bişey anlamasamda mantıklı geliyor. Sonuçta sırf müslüman değil diye sonsuza dek yanmak yerine reankarnasyon gibi öl öl ol ol öl çiçek ol öl insan ol kısmıda mantıklı geliyor.

Bunlardan hangisi gerçek ?! Bilen yok. Kimse birbirine üstünlüğünü ispatlayamamamış durumda.

Neyse durum kafamın içinde bu denli karışık. 20 yaşıma kadar zaten çok inançlı bir insandım ama 10 yaşımda bile Kur'an kursu hocam böyle çok düşünen insanların kafayı yediklerini felan anlatmıştı yani yıllardır sorguluyorum kendi çaımd.

Neyse işte, ben bir müslümanım ama müslüman olmayanlarıda anlayan sufizm gibi tüm inanışların hepsini kapsayan bir inanışında olduğuna inanan bir insanım.

Bu durumda şöyle bir şey oluyor.

Şak diye ölürsem ne olacak düşüncesi geliyor.

Yaptığım işlere kendimi veremiyorum. Sonuta Hz Muhammed s.a.v hem dünya hem ahiret için çalışsın demiş ama ölünce sualler hep ahiretden olacak :))

Dengeyi koruyamıyorum. Bu zaten bende bir sorun doktor bile uçlarda yaşıyorsun  ya hep ya hiç i bulmak istiyorsun diyordu haklıda.

Ben insanları merak ediyorum özellikle burada her  kesimden insan var.

Dini görüşlerle konu kural dışına çıkıp cacık olsun istemem

Mesela Bilgisayar Muhendisiyim kafalı da bir adamım ama bu düşünceler enerjimi alıyor.

Bu düşünceler olmasa varya üniversitede patlama yaşayacağım ama boş geliyor her şey.

Sorum şu başarı&kazanç yolunda yaşlanırken ölümle birlikte bunların hiç birinin önem arz etmediğini bile bile nasıl çabalamaya devam ediyorsunuz. ?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

sevgili edin. ciddiyim.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    Hybris bunu yazdı

sevgili edin. ciddiyim.

Kız arkadaşım var :) Onada bu fikirlerii anlatıyorum :) 

Arkadaşlarımada anlatıyroum gördüğüm se şu,

İnananlar öyle böyle ölüp gideceğiz günahı verip cennete gitçez havasında

İnanmayansa hayata hırs yapmış lan madem geldik bişeyler yapalım boş ölmeyelim havasında.

Bana göre bir yerde ortak bir cevap olmalı... 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

düşünsen neolur düşünmesen neolur günü geldimi mırtı çekicen işte yaşamana bak

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

sen yine iyi ölüme kadar gelmişsin ben hala ilk baştayım yaratılış hadisesine takılıp kaldım yıllardır.

Mesela Baki senin konuya böyle demiş;

zülf-i siyâhı sâye-i perr-i hümâ imiş

iklim-i hüsne anın içün pâdişâ imiş

bir secde ile kıldı ruh-i âftâbı zer

hak-i cenâb-ı dost aceb kîmyâ imiş

âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

görmez cihânı gözlerimiz yârı görmese

mir'ât-ı hüsni var ise âlem-nümâ imiş

zülfün esîri bâkî-i bîçâre dostum

bir mübtelâ-yı bend-i kemend-i belâ imiş

Pascal Amcada çomağı sokuyor burada;

i) “Tanrı’ya inansan iyi olur, çünkü eğer haklıysan ebedi mutluluk seni bekliyor; ancak hatalıysan zaten bir şey farketmeyecek.

ii) Diğer taraftan eğer Tanrı’nın var olmadığına inanıyorsan ve hatalıysan o zaman ebedi azap seni bekliyor, ancak haklıysan zaten bir şey farketmeyecek”.

Ayrıca "Fransız matematikçi Blaise Pascal, Tanrı’nın varlığına dair olasılıklar ne kadar az olursa olsun, yanlış tahminde bulunmanın daha da büyük asimetriye sahip bir cezaya sebep olacağını öngörmüştür."

Şunu demek istiyorum ölümden sonrası ile ilgili düşüncen etkiler bakış açını.Eğer inanıyorsan ve bu konuyu o çerçevede konuşmak istiyorsan 5 dk sonra konu silinir ;)

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

insanliga faudali isler uapmaya calis

bak newtona oldukten 300 yil sonra bile adamin yaptigi islerden faydalaniyoruz

sorgu sual varsa 

benim bulusum sayesinde insanlik kanseri yendi 1milyar insan tedavi edildi der yirtarsin

yoksa oldukten 300 yil sonra bile 

zeybekustasi nin bulusumu universitede ders olarak anlatirlar ve senin adinda yasamis olur kalici olmus olursun dunyada

sadece insanliga nasil fayda saglarim diye dusun

musluman hristiyan vb seyler bunu dusunmenivengellemk icin var kafani bunlarla mesgul etmek icin 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

insanliga faudali isler uapmaya calis

bak newtona oldukten 300 yil sonra bile adamin yaptigi islerden faydalaniyoruz

sorgu sual varsa 

benim bulusum sayesinde insanlik kanseri yendi 1milyar insan tedavi edildi der yirtarsin

yoksa oldukten 300 yil sonra bile 

zeybekustasi nin bulusumu universitede ders olarak anlatirlar ve senin adinda yasamis olur kalici olmus olursun dunyada

sadece insanliga nasil fayda saglarim diye dusun

musluman hristiyan vb seyler bunu dusunmenivengellemk icin var kafani bunlarla mesgul etmek icin 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=bl8oqlF4fPw

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Great :)

“Tanrı’ya inansan iyi olur, çünkü eğer haklıysan ebedi mutluluk seni bekliyor; ancak hatalıysan zaten bir şey farketmeyecek.

Diğer taraftan eğer Tanrı’nın var olmadığına inanıyorsan ve hatalıysan o zaman ebedi azap seni bekliyor, ancak haklıysan zaten bir şey farketmeyecek”.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Hocam bazı aşılamayacak şeyleri aşmanın tek yolu kabullenmektir. 

Hepimiz öleceğiz değil mi ? Tamam , o zaman bir amacı gerçekleştirip ölelim. Tanrı var mı , diğer taraf var mı ? Belli değil. Net değil. İnanmak isteyen inanıyor, istemeyen inanmıyor.

Fakat bu dünya var, geçmiş vardı. Muhtemelen gelecekte olacak. O halde ; geçmişte bize bunca şeyi bırakan insanlara (örnek aldığın, sevdiğin benimsediğin) bir borcun var diye düşün. Benim Einstein'a, Atatürk'e, Steve Jobs'a vs.. borcum var. Bunu ödemem gerek. Ülkem için çalışmam gerek, insanlık için çalışmam gerek.

Eğer kimse yok, herkes kötüydü diyorsan ; o halde sen örnek olacak iyi birşeyler yap.

----

Agnostik ateist olarak ;

Ölümden korkmuyorum. Ölünce ne olacak diye endişelenmiyorum. Doğmadan önce neyse, öldükten sonra o olacak. Yaşam öncesinde ne hissettin, ne yaşadıysan ; yaşam sonrasında da o olacak.

Kafaya takma. Madem ki hepimiz öleceğiz, bari bir amacımız olsun. Hayat üzerinden gelip geçmemiz bir işe yarasın. Ülkeye ve insanlığa...

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

Hocam bazı aşılamayacak şeyleri aşmanın tek yolu kabullenmektir. 

Hepimiz öleceğiz değil mi ? Tamam , o zaman bir amacı gerçekleştirip ölelim. Tanrı var mı , diğer taraf var mı ? Belli değil. Net değil. İnanmak isteyen inanıyor, istemeyen inanmıyor.

Fakat bu dünya var, geçmiş vardı. Muhtemelen gelecekte olacak. O halde ; geçmişte bize bunca şeyi bırakan insanlara (örnek aldığın, sevdiğin benimsediğin) bir borcun var diye düşün. Benim Einstein'a, Atatürk'e, Steve Jobs'a vs.. borcum var. Bunu ödemem gerek. Ülkem için çalışmam gerek, insanlık için çalışmam gerek.

Eğer kimse yok, herkes kötüydü diyorsan ; o halde sen örnek olacak iyi birşeyler yap.

----

Agnostik ateist olarak ;

Ölümden korkmuyorum. Ölünce ne olacak diye endişelenmiyorum. Doğmadan önce neyse, öldükten sonra o olacak. Yaşam öncesinde ne hissettin, ne yaşadıysan ; yaşam sonrasında da o olacak.

Kafaya takma. Madem ki hepimiz öleceğiz, bari bir amacımız olsun. Hayat üzerinden gelip geçmemiz bir işe yarasın. Ülkeye ve insanlığa...

Hocam provakatif amaç taşımadan bilgi edinmek maksatlı

"Doğmadan önce neyse, öldükten sonra o olacak. Yaşam öncesinde ne hissettin, ne yaşadıysan ; yaşam sonrasında da o olacak."

Bu kısmı neye dayandırarak söylediğini merak ettim? Hani öncesini anladımda yaşamadan/görmeden ne bileyim ölmeden ölümdne sonrası için çıkarımı neye göre yapıyor agnostik ateistler?

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
Toplam Hit: 7129 Toplam Mesaj: 78