Organik Tarım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Detaylar 2. Mesajda , Sorusu olanlar konu altına yazabilir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

QmtBe.jpg%20%28912×530%29

Forumda bilenler var Ege Üniversitesinde Organik Tarım okuyorum ve Forum için faydalı olabilir diye düşünüyorum (nasıl ki hukuk bölümü varsa) 

Organik Tarım üzerine merak ettiklerinizi , bilmek istediklerinizi aklınızı kurcalayanları sorabilirsiniz. Önceden aklıma gelen bazı şeyleri direk sizinle paylaşayım 

Sağlık

Organik Tarım Neden Daha Sağlıklı ?

-Organik tarım'da canlıya zarar verebilecek hiç bir meateryal kullanılmaz. Ekimi dikimi (süt vb. için hayanların beslenmesi) Buda tükettiğimiz bir çok maddenin özellikle kanserin sebeplerini en aza indirir. 

Organik Tarım nedir ? 

-Organik Tarım her hangibi birinin kendi bahçesinde veya saksıda yapabileceği bir tarım değildir. Tüm ürünler sertifikasyon firmaları tarafından incelenir. Ve İlk aşamadan sizlerin önüne gelene kadar testlerden geçer. Bu kontrolleri yapılmayan ama fabrika gübreleri ve ilaç gibi bileşenler kullanılmadan yapılan tarıma geleneksel tarım denir , güvenirliliğinden emin olamazsınız (bakınız. pazarlarda organik diye satılan ürünler) Organik ürünleri Kipa vb. satış mazalarında bulabilirsiniz. 

Ürünün Organik Olduğunu Nerden Anlarım ?

Türkiye deki organik ürünlerin hepsinde aşağıdaki logo bulunur ve o ürün organiktir (tabi sertifika sahte değilse , şimdilik bu pek mümkün değil yüksek cezalar ve yaptırımları var) , Tabi güvenilir yerlerden alışveriş yapmanız gerektiğini de hatırlatayım.

BpptU.jpg%20%28126×127%29

İyi Tarım ve Organik Tarım Farkı Nedir? 

İyi tarım standart tarımın aksine bitkiye ihtiyacı olduğu kadar gübre ve ilaç vermektir , hormonu da az veya ihtiyaç kadar verilir. Organik tarımda ise asla hormon ilaç veya suni gübre kullanılmaz.

Tat Farkı

Organik ürünler denince akla ilk gelen şey daha sağlıklı olduklarıdır , bunun ile birlikte normal tarım ile arasında tat farkıda bulunmaktadır bu bitkinin veya hayvanın doğal gdo suz beslenmesinden daha iyi bakılmasından veya üretim sırasında (peynir yoğurt gibi işlenmiş ürünler) farklı teknikler kullanılmasından kaynaklanır. 

Örnek:   Organik süt ve Günlük sütlerin tatları normal sütlere göre daha çok daha iyidir , Organik peynirlerin ise (bakteri önlemek amaçlı mecburen) tatları daha tuzludur. Sebze ve meyveler gerçek gününde olğunluğa erişip hasat edildiğinden olması gerektiğine daha yakın yani en iyi ye yakındır.

Fiyat

Malesefki standart tarıma göre organik ürünlerin fiyatları daha yüksek bunun başlıca sebebi yaygınlık ve pazar talep arttıkça artan arz fiyatları zamanla aşağıya çekecektir. 2. Sebep ise maliyetler  daha fazla uğraş ile daha az ürün elde ediyorsunuz ve her yerde üretim yapamıyorsunuz bölgenin uygun olması ve ürünlerinizin güvenirliliği için sertifika almalısınız hepsi birim maliyeti arttırmakta.

Gelecek

Bu bana göre Organik Tarımı bekleyen gelecektir , GDO lu ürünler mükemmelleştirilene kadar (belki de bu hiç bir zaman gerçekleşmeyecek) Organik Tarım zamanla masamıza hükmedecek yediğimiz herşeyi Organik olarak temin edicez , tabi buna daha zaman var ve bu olduğunda GDO lu ürünlerin üretimi sadece Etinden veya Sütünden yararlanmadığımız hayvanları beslemek için yapılacak mesela kuş yemleri kedi köpek mamaları gibi.

Okulda yetiştirdiklerimizi çektim geçen göstereyim dedim :)

feuLX.jpg%20%282074×1555%29

5jDrD.jpg%20%282022×1517%29

SII32.jpg%20%282074×1555%29

29vdm.jpg%20%282099×1574%29

iVqbz.jpg%20%282560×1920%29

H5Tep.jpg%20%282560×1920%29

Uuq1P.jpg%20%282560×1920%29

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

marketler birde utanmadan Organik Sebze satıyor, e kardeşim o organikse öbürü ne ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

VBDream bunu yazdı:
    -----------------------------

marketler birde utanmadan Organik Sebze satıyor, e kardeşim o organikse öbürü ne ?

Market'ten markete değişebilir bir durum bu şuanda benim bildiğim ülke çapında organik olarak satış yapan Kipa ve Metro var Migros ise İyi Tarım ürünlerini satıyor ve destekliyor. Pehlivan oğlu ise Organik süt ve ürünlerini (ayran peynir yoğurt ) başladı ve başlamak üzere. 

Şüpheniz varsa ve organik adı altında satılıyorsa sertifikasını sorgulayabilirsiniz yani kardeşim bunu satıyorsun ama belgesi varmı diyebilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

hacı domates biber tohumu alacağım sağlam yer?

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

kaygusuz bunu yazdı:

hacı domates biber tohumu alacağım sağlam yer?

Türkiye de şuanda sadece tek bir firma organik tohum üretimi yapabilmektedir ''ASGEN'' diğerleri ise fake yada ithaldir.

http://www.asgen.com.tr/urunler.asp?islem=Urunler&KatID=20

falcon iyidir yemeklik

biber

http://www.asgen.com.tr/urunler.asp?islem=Urunler&KatID=17

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

bölümün çok önemli umarım organik tarım tüm yurtta yaygınlaşır.

Organik tarıma subavansiyon uygulanıyormu ne kadar?

Verim miktarında düşme yada artma yasal sınırdaki hormon ilaç kullanımına oranla ne kadar?

GDO tohumlu üretim ile karşılaştırıldığında (küçük ölçekte ve 5 yıllık planda) kâr nasıl fark eder?

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

kafkafkaf bunu yazdı:

bölümün çok önemli umarım organik tarım tüm yurtta yaygınlaşır.

Organik tarıma subavansiyon uygulanıyormu ne kadar?

Verim miktarında düşme yada artma yasal sınırdaki hormon ilaç kullanımına oranla ne kadar?

GDO tohumlu üretim ile karşılaştırıldığında (küçük ölçekte ve 5 yıllık planda) kâr nasıl fark eder?

Hocam ben bölümümden çok memnunum , özellikle üniversite merkeze uzak olsakta toprak ile ilgili her türlü pratik ve teorik bilgiyi bize veriyor sırf benim 5 parselim var şimdiye kadar soğan , marul , bakla , bezelye , fındık turbu ve dere otu yetiştirdim domateze ile yeni başladım sayılır fidanlar daha ama görüntü çok güzel , 

yardım alıyorlar diye biliyorum ancak ne kadar olduğunu bilmiyorum hocam malesef

verim ürüne bakıma toprağa göre çok değişsede örnek bir domatez de bazen %50 ye yakın olabiliyor tabi fiyat yüksekliği bunu dengeliyor 

GDO ya göre zaten daha önce gübre attıysan ilaç yaptıysan 4-5 yıl orada organik ürün yetiştiremezsin toprak temizlenene kadar geçiş ürünü yetiştirebilirsin ki bunlar hem verimi düşük hemde tam organik olmadığından normal fiyata satmak zorunda kalacaksın kâr yapman senin pazarlaman ile alakalı ticari olarak ancak seneye ayrıntılı bilgi verebilirim ama şunu söylemeliyim ekoloji ve organik fuar larında ki tüm firmaların yüzü gülüyor satışlardan çok çok memnunlar düşük maliyet ile organiğe geçenler şimdi kol gibi giydiriyor ürünleri ama alternatifler arttıkça bu durum değişecek gibi geliyor bana.

Şuanda sadece yetiştiricilik ile uğraştığımızdan ben maza fiyatlarını bile bilmiyorum şuan. Ancak bir zaman gelecek şimdiki fiyatlar dan farkı kalmayacak.

Not : bu arada karali nin değilde çaykur un organik çayları (siyah yeşil ) gayet güzeller tavsiye olunur :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek

şimdi bende bir kaçtane domates fidesi patates fidesi falan var daha önce akvaryumum da vardı. Akvaryum suyunu bitkilere döküyordum(herhangibi bir kimyasal kullanmadım akvaryumda). Daha sonra bu suyu sakladığım damacanalar sanıyorum güneş altında olduğu için yosunlaşma vs oldu. Bu haldeki su bitkiler için sorun oluşturabilir mi ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Bi organik furyası gidiyor, bu zamanın insanları kendi cepinin sağlığından başkasını düşünmüyor, gerisi hikaye, bu arada boğazı yakıyorsa yediğiniz sebze meyve organiktir,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

MaTRiXe bunu yazdı:

şimdi bende bir kaçtane domates fidesi patates fidesi falan var daha önce akvaryumum da vardı. Akvaryum suyunu bitkilere döküyordum(herhangibi bir kimyasal kullanmadım akvaryumda). Daha sonra bu suyu sakladığım damacanalar sanıyorum güneş altında olduğu için yosunlaşma vs oldu. Bu haldeki su bitkiler için sorun oluşturabilir mi ?

içindeki suda hiç bir temizlik maddesi vb. yoksa oluşturmaz sonuçta kuyusu olan bitkileri kuyu suyu ile sular ve o suda yosunlu olur doğal olarak

Toplam Hit: 6498 Toplam Mesaj: 52