folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Otomatik Vites Hakkında

Otomatik Vites Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek

Merhaba

Yeni bir araç sahibi oldum. Önceden sahip olduğum araba düz vitesti. Şimdi ki aracım BMW 116i otomatik vites. Bu otomatik vitesler hakkında bir soru takıldı kafama.

Şimdi kaçla gidersem gideyim vites D'den N yani boşa atılıyor. Boşta tabi araba devirsiz rölantide akıyor. Bunun vitese veya şanzımana bir zararı var mı? Yoksa araç D'ye alındıktan sonra sürekli D'de mi kalmalı?

~tıp doktoru
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Zaten ayağını gazdan çekersen araba kendini otomatik boşa alıyor. Sadece ışıklarda vs boşa al ayağın frende olsun.

Ek : Bende otomatik vitese karşıydım fakat trafikte vitesli araba kullanmak hamallık resmen. Karşı çıkanları iş çıkışı saatinde boğaz köprüsü trafiğine beklerim.

mkyb tarafından 01/Eki/15 17:10 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    selo-g
    selo-g's avatar
    Erkek

Bende aynısı yapıyorum sıkıntı olmaz diye düşünüyorum düz viteste birşey olmazsa otomatikte hiç olmaz bence

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Zaten ayağını gazdan çekersen araba kendini otomatik boşa alıyor. Sadece ışıklarda vs boşa al ayağın frende olsun.

Ek : Bende otomatik vitese karşıydım fakat trafikte vitesli araba kullanmak hamallık resmen. Karşı çıkanları iş çıkışı saatinde boğaz köprüsü trafiğine beklerim.

Işıklarda sürekli D'de bekliyorum frene basılı. Boşa alınca ekranda uyarı çıkıyor araba üstünde ileri geri ok işaretleri var. O yüzden boşta tutmuyorum dururken. Ya P'ye alıyorum yada D'de frene basılı bekliyorum.

~tıp doktoru
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

edit.

Castaway tarafından 01/Eki/15 17:22 tarihinde düzenlenmiştir

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

otomatik te boşa alınmayacağını hiç mi duymadın hocam ? sebebine gelince araba boşta gittiği zaman yağlamayı keser  yağlamayı kesmesi turbo olsun , motor olsun sakıncalı zaten D'de giderken ayağını pedaldan çektiğin zaman anlık tüketime baktığın zaman tüketim olmadığını görürsün :)

Ayrıca , otomatik turbolu araçlarda tavsiyem kontağı çevirirken ve kapatırken 1 dk bekleyin.Sebebi aracı birden çalıştırıp kalktığınız zaman turbo ısınmadığı için hem yeterli verimi alamazsın hemde ömrünü kısaltmış olursun . Kapatırken de 1 dk bekleyin turbo yağlamayı bitirsin.

Schwarz tarafından 01/Eki/15 17:20 tarihinde düzenlenmiştir

Ignorance is bliss.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

önce otomatik vites araca,

sonra motorbisiklete,

daha sonra otomatik vites motorbisiklete veya skutere terfi ediliyor ki şehir içi istenen a-b noktası arasına durmadan rahatça gidilebilsin.

bakınız

https://www.youtube.com/watch?v=fZZTa34D10Y

bakınız

https://www.youtube.com/watch?v=5-GFhGaU-ic

abi trafikte beklemek zulumdür eziyettir ölümdür.

3 kişiden az olduğum sürece otomobil kullanmayı düşünmüyorum istanbulda :|

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    MagaraAdami bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Işıklarda sürekli D'de bekliyorum frene basılı. Boşa alınca ekranda uyarı çıkıyor araba üstünde ileri geri ok işaretleri var. O yüzden boşta tutmuyorum dururken. Ya P'ye alıyorum yada D'de frene basılı bekliyorum.

Frene bas araba kaymasın işareti hocam. Zaten yeni modellerde rampada boş viteste frenden ayağını çeksen bile 10 saniye falan bekliyor seni.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

hiç anlamam

akülü arabamı amk bu :) geçen bindim tekrar indim dedim ben kullanamam bunu :)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Yaptığın şeye hiç gerek yok. Sürüş halinde D konumunda kalsın sürekli.

Park ettiğinde P konumuna alırsın, zaten belli bir süre P konumunu almadığında seni uyarır.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MagaraAdami
    MagaraAdami's avatar
    Erkek
    Schwarz bunu yazdı

otomatik te boşa alınmayacağını hiç mi duymadın hocam ? sebebine gelince araba boşta gittiği zaman yağlamayı keser  yağlamayı kesmesi turbo olsun , motor olsun sakıncalı zaten D'de giderken ayağını pedaldan çektiğin zaman anlık tüketime baktığın zaman tüketim olmadığını görürsün :)

Ayrıca , otomatik turbolu araçlarda tavsiyem kontağı çevirirken ve kapatırken 1 dk bekleyin.Sebebi aracı birden çalıştırıp kalktığınız zaman turbo ısınmadığı için hem yeterli verimi alamazsın hemde ömrünü kısaltmış olursun . Kapatırken de 1 dk bekleyin turbo yağlamayı bitirsin.

Önerin için teşekkürler hocam. Kullanma kılavuzunu okudum, hiç böyle şeyler yazmıyordu. Önerinizi dikkate alacağım. :)

~tıp doktoru
Toplam Hit: 2343 Toplam Mesaj: 23
araba araba otomatik vites