folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Otopsi Kayıtları Halka Açık Mı?

Otopsi Kayıtları Halka Açık Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Bir araştırmam için, meselâ NLC gibi günümüzde tedavisi olmayan, ölümüne hastalığa sebep olmuş ve iyileşeni görülmemiş, (yani kanser olmayacak misâl) bir hastalığa yakalanmış fakat ölüm nedeni bu hastalıkla alakasız olan bir vaka arıyorum. Nereden başlayabilir, nerelere gidebilirim? (Aile hekimine gittim bilgi amaçlı fırça yedim burada gerçek hastalar var diye o yüzden şansımı burada deneyeyim dedim burada da gerçek hasta varsa aile hekimine gitsin artık çakışmayalım)

Not: Hâl böyle olunca hastaneye gidip otopsi raporlarınızı inceleyebilir miyim diye sormaya cesaret edemedim :)

Nikoteen tarafından 01/Kas/17 12:38 tarihinde düzenlenmiştir

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Hasta bilgileri özeldir, isimsiz olarak paylaşılması için etik kurul onayı ve türlü prosedür gerektiğini biliyorum fakat bunun için bile hastahanenin ziyadesiyle bu iş ile ilgileniyor olması gerekiyor ki bizim memlekette aman başımıza iş almayalım durumundan dolayı ancak ahbabın varsa halledebileceğin türden bir istek seninki. 

tahribat.com a can feda
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ömer Kerem
    MuTReFT
    MuTReFT's avatar
    Erkek

Bunu dernekler üzerinden yapabilirsin gibi, Araştırma veya Tez için yardımcı olabilirler diye düşünüyorum.

Burda bazı derneklerin listesi mevcut;
    https://www.sadefe.org.tr/derneklerimiz

http://www.noroloji.org.tr/ vb.

Mecburi not: Cahilliğin verdiği CESARET ile ettiği lafın nereye gideceğini hesap edemeyen, düşünemeyen, fikir yoksunu mahlukatlara CEVAP vermiyorum.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Ne iş yapıyorsun? 

Errare Humanum Est
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

noroloji.org'la irtibata geçtim teşekkürler, diğer derneklerin isteseler bile pek bişey yapabileceklerini sanmıyorum umarım bunlar da pozitif geri dönüş yaparlar.

@TaRuZ işimle ilgili bir konu yok ortada fakat yine de yardımınız işimi öğrenme şartına tabii ise çaycıyım efendim, konuyla ilgili her türlü yardıma açığım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Otopsi iki türdür; tıbbi otopsi ve adli otopsi. Ve ikisi dr halka açık değildir. Bilimsel bir çalışma yapıyorsan izinle ve tabi aradığın özelliklerde otopsi raporunu verebilirler. 

Fakat çok zor. 

Errare Humanum Est
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

nöroloji değilde adli tıp ile görüşsen işine daha çok yarar.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Universiteye bagli bir arastirma yurutuyorsan ve detay verebilirsen yazman gereken yazilari anlatayim. Diger turlu alamazsin.

sigara değil, balık olan.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

Tam olarak ne öğrenmek istiyosun anlamadım. :-)

Adli Tıpta yapılan incelemelerde şüpheli ölümlerle ilgili otopsi yapılır. Ölümcül hastalığı var mı yok mu diye bakılmaz. 

Ama tıp bölümü öğrencilerinin girdiği otopsiler daha çok meslek eğitimi üzerine diye biliyorum. 

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Evet anladığım kadarıyla bu iş pekte mümkün görünmüyor, her şey tamam olsa bile böyle bir vakaya denk gelinmiş bir yaşanmışlık olması gerekiyor ki cumhurbaşkanı amcam bile olsa o noktada bağlantıların hiç bir önemi kalmıyor. Belki niyetimi açıklayıp göremediğim bir şey görmek hep aklımın ucunda kalacak bir soruya cevap bulmamı sağlar diyerekten;

Bir nedenle detaylı otopsisi istenmiş ve söz ettiğim gibi bir hastalık saptanmış (tamamen tesadüfi) bir ceset arıyorum, amacıma gelince hayatta kesinlike hiçbir anlamı olamayacak randomize bir şey aradım, fakat bugüne kadar yaklaşabildiğim en kanıtlanabilir şey olarak aklıma bu geldi. "Hiç bir şeyin anlamı yok" derken bile kendimle çeliştiğimi fark ettim izzeti nefis meselesi oldu artık cidden hiç bir anlamı olmayan şeyler için bile "beni düşündürüyor" dolayısıyla bir amaca hizmet ediyor dedim fakat bu durum başka çünkü burada ben hem özne hem nesene konumundayım yani hem gözleyen hem de gözlemlenen ve her şey bir plan dahilinde oluyorsa böylesi bir durumda en azından o zamanki şartlar göz önünde bulunurularak bu insana o hastalığa yakalanmış olmasında hiç bir anlam, hiç bir amaç kısacası "üstün akıl"a dair hiçbir emare bulamıyorum fakat düşünsel bazda bulamamış olmam da böyle bir şeyin sırf "mümkün" olduğu için üstün aklın yokluğunu ya da bazen randomize davrandığını gösterir bir delil olmaya yetmiyor yoksa kendim yazmış kendim çizmiş olurum, anlatabiliyor muyum efem...

adli tıbba yönelmek daha yerinde olacak maalesef devlet destekli bir araştırma değil ve ne yazık ki sosyal mühendislik skillerine sahip değilim ankara/ istanbul adli tıptan manita düşürebilecek skillci arkadaşların aklının bir köşesinde dursun bu başlık diyelim şimdilik o hâlde :) Yardımlarınız için teşekkürler.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

Adli tıpta sevgilim oldu ama bi sik anlamadım hocam yaa. :-))))

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
Toplam Hit: 2518 Toplam Mesaj: 16
otopsi ölümcül hastalık