folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Photoshop"Ta Renklerdirme Nasıl Yapılır

Photoshop"Ta Renklerdirme Nasıl Yapılır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GLaDio
    GLaDio's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    AyHaNN bunu yazdı:
    -----------------------------
    Pisko bunu yazdı:
    ya ben diyorum bu adam deli oha bea nasıl yaptin onu bide gosteriyo :) ben oyle bisey yapsam insanlara gostermeye giyamam :))))

ya bu playermi yoksa sadece resimmi? :)

$u an icin sadece bi resim
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ktllm
    ktllm's avatar
    Dişi
    Sağol Zinlik sonunda bende boyadım ii oldu...

Bu arada o radyo ekranı gibi şeyi nasıl yaptınız valla güzel olmuş...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OK_FACES
    OK_FACES's avatar
    Erkek
    1. Öncelikle renklendirmek istediğiniz resmi açın. Menüden IMAGE>MODE>RGB olup olmadığını kontrol edin. Renksiz resimler genelde GRAYSCALE modda olacağından renklendirmek için bunu RGB moduna çevirmemiz gerekir.

Şimdi Quick Mask Araçını (Q) seçiyoruz. Bu araç sayesinde renklendirmek istediğimiz bölümleri kolayca seçebiliyoruz. Yalnız ilk kullanım için bazı ayarlar yapmamız gerekecek, o yüzden Quick Mask Tool"un simgesine çift tıklıyoruz(resim.1), şekildeki ayarları yapıyoruz(resim.2). Buradaki "Color" değeri seçim yaptığımız bölgenin ne renkte gözükeceğidir. Seçtiğiniz rengin önemi yoktur, kırmızı yada mavi kolaylık sağlar. Opacity ise seçimin belirginliğini ayarlar. 30-60 arası bir değer uygundur.

--------------------------------------------------------------------------------

2.Şimdi araçlardan Brush"ı seçiyoruz (B) ve ilk renklendireceğimiz bölgeyi boyuyoruz. Aslında buradaki işlemde brush ile boyama değil seçim yapmış oluyoruz. Mesela turuncu yapmak istediğimiz bölgeleri birlikte seçebiliriz. Yaptığınız seçim aşağıdaki gibi gözükecektir(eğer mavi rengi seçtiyseniz)

--------------------------------------------------------------------------------

3.Seçmek istediğiniz bölgeyi seçtikten sonra tekrar Q"ya basarak Standart Mod"a geçiyoruz. Az önce mavi ile gözüken bölge şimdi seçili durumda gözükecektir. Şimdi yapacağımız işlem farklı sürümlerde farklı olacağından 2 farklı yol belirticem. Sürümünüze uyanı uygulayın.
    a)Layer sekmesindeki oka tıklayarak çıkacak menüden NEW ADJUSTMENT LAYER"ı seçin. Açılacak pencerede TYPE"ı Color Balance"ye getirin. Opacity"sini 50-80 arasında verin. Burada opacity seçtiğiniz bölgedeki gölgeleri ve tonlamaların belirginliğini ayarlar.
    b)Menüden LAYER>NEW ADJUSTMENT LAYER>COLOR BALANCE seçebilirsiniz yada pratik olarak Layer sekmesinden ()simgesine tıklayın ve buradan COLOR BALANCE"ı seçin.
    Şimdi vermek istediğiniz renge göre ayar çubukları ile oynayın. Shadows, Midtones ve Highlights şeklinde 3 bölüm olduğuna da dikkat ediniz. Prewiev seçeneğini aktif ederseniz yaptığınız değişiklikleri resim üstünde görebilirsiniz. İşlemi bitirip Tamam dediğinizde. Bu şeklilde bir sonuca ulaşırız.

4. Şimdi başka bir bölümü renklendirmek için LAYER SEKMESİ"nde asıl resmin olduğu layera tıklıyoruz ve tekrar Q"ya basarak Quick Edit Moda geçiyoruz. 2.ve 3. işlemi tekrarlıyoruz. Renklerimizi ayarlıyoruz.
    ipucu.1: Eller, ayak ve yüz gibi deri rengine sahip yerleri seçim yaparken birlikte seçin. Ton yakalama için kolaylık sağlayacaktır.
    ipucu.2: Renklendirme sonunda fikriniz değişir ve bir önceki rengi değiştirmek isterseniz, sadece o rengi uyguladığınız layerı silin ve tekrar uygulayın.

Öğrenmeniz gereken teorik bilgi bu kadar. En başta da dediğimiz gibi renklendirme tekniği 3-4 işlemin tekrarından ibarettir. Sadece sabır ister, çok kolaydır. Renklendirme işlemi bittikten sonra dilerseniz IMAGE>ADJUST bölümündeki CURVES, LEVELS ve CHANNEL MIXER bölümlerindeki ayarlarla oynayarak resim üzerinde daha gerçekçi etkiler yakalayabilirsiniz

Tahrip.Com Admini
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Designer
    Designer's avatar
    Erkek
    ktllm bunu yazdı:
    Sağol Zinlik sonunda bende boyadım ii oldu...

Bu arada o radyo ekranı gibi şeyi nasıl yaptınız valla güzel olmuş...

valla nasıl yaptığımı sorma.. anlatmaya kalkarsam inan bana bi 5 sayfa tutar...

Sen Yenisin Galiba...... ۩ шшш.ŢдћяỉБהּŢ. םכм ۩
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Designer
    Designer's avatar
    Erkek
    Redline239 bunu yazdı:
    Peki Designer usta bi resimde nasıl oynama yapabilirim mesela saçları falan uzatacam nasıl yapılıyo ben bi türlü yapamadım

öncelikle bu resme göre değişir... bunun için özel brushlar var... onları indirebilirsin.. stampla yapabilrsin.. yani dediğim gibi resme göre değişir... resmi buraya koyabilirsen görüp yardımcı olmaya çalışırım..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Designer
    Designer's avatar
    Erkek
    OK_FACES

copy paste yapmışsın lafım yok.. ama orda siyah beyaz bir nesneyi renklendirmeyi açıklamışlar (bilmiyorum okudunmu)

benim yazdığım olay portre fotografların renklendirme taktiği.. yani fotografcıların yaptığı... (2 sene dijital fotograf stüdyosunda çalıştım)

ayrıca senin yazın çok kafa karıştırıcı ve yeni başlayan birnin anlayamayacağı şekilde... ben kısa yolunu anlattım.. (adam nerden bilsin quick mask buttonunu)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OK_FACES
    OK_FACES's avatar
    Erkek
    foruma bir şeyler vermeye çalışan insanları taşlıyorlar heralde ben okumadan foruma hiç nir şey yazamam ve yazmam kardeşim ve kendi yazdığını okusan da ii olur brushlar war gel burdan yak bari sen türkçe anlatsaydın neyse adamın böyle şeylerde şevki kırılıyo yapmayalım baba okuyanlar warsa kulak wersin

Tahrip.Com Admini
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Designer
    Designer's avatar
    Erkek
    :) yok böyle bişey ya.. tamam neyse haklısın sen..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OK_FACES
    OK_FACES's avatar
    Erkek
    baba konunun haklılıkla falan alakası yok tamamen şevk meselesi bunlar biliyorsun sadece hatırlattım seni kırdıysam affola

Tahrip.Com Admini
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KIZILYILDIZ
    KIZILYILDIZ's avatar
    Erkek
    photoshop" ta foto renklendirmenin en kolay şekli
    variations" tur valla.
    soran arkadaş bir kurcala onu.
    image -> adjustments -> variations.

bunun üzerinde çalışmak için renkli bir resmi sihay beyaza çevir sonra tekrar eski haline getirmeye çalış.
Toplam Hit: 5828 Toplam Mesaj: 24