folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder PHP 'De Boş Veri Ataması Sebebi?

PHP 'De Boş Veri Ataması Sebebi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar,

Şimdi bir sorun yaşıyorum farklı bir projede son günlere. Bu sorun sürekli olmasa da, işleyişde bazı aksaklıklara neden olabiliyor.

Şöyle ki;

* Satın alma ve onaylama işlemlerinde, sistemdeki kesinti oranı sonrasında kazanç karşı tarafa yansımayabiliyor. Veritabanına NULL olarak veri atıyor.

* Onay işlemlerinde de aynı sorun söz konusu. 

Araştırdığım kadarıyla, küsüratlı para birimi ( 5,04 - 11,34 TL vb... ) nedeniyle bu tip hatalar meydana geliyormuş. Birde, işlemler sırasında kısa süreli MySql kesintisi veya işlemci / ram yetersizliği de bunlara neden olabilirmiş.

Çözüm için önerileriniz olursa, gerçekten çok sevinirim arkadaşlar. Tekrar hatırlatmakta fayda var,  bu sorun sürekli değil ama ara sıra oluşuyor. Yine de işleyişte bir sorun olmaması için giderilmesi gereken bir sorun olarak görüyorum.

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Veri tipi nedir ? Query atar isen yardımcı oluruz hocam.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

nokta yerine virgül mu kullanıyorsunuz acaba ?

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Hocam tam olarak işlemlerin nerede yapıldığına dair bir bilgim yok işin açıkçası. Yani bu hata nadirende olsa meydana geliyor. Bu işin özellikle vps / sunucu ile ilgili bir performans bağlantısı olabilir mi?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam unutursam yarın (whatsapp) mesaj at bakalım.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam unutursam yarın (whatsapp) mesaj at bakalım.

tamamdır Muhammed =) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

bro böyle anlaşılmaz debug yapmak lazım..

..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

nokta yerine virgül mu kullanıyorsunuz acaba ?

Ben de bunu soracaktım

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Yok nokta kullanılmıyor. Virgül kullanılıyor. Dediğim gibi bu sorun ara ara meydana geliyor. Yani 20 işlemde 1 falan ortalama. Sunucudaki istatistikleri takip ettiğim kadarıyla, yorunluk veya mysql server'in çok kısa ( milisaniyelik ) kopmalarından dolayı gibi geliyor bana. İşlem anında bu kısa kesinti nedeniyle boş yani null değer atıyor olabilir mi? 

VPS'i geliştirmenin faydası olur mu dersiniz arkadaşlar ? 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Veri setlerinin hepsi normal kaydedilip tek bir alan NULL olarak atanıyorsa MySql bağlantı kopmasından kaynaklanmıyordur hocam. 

Arka plandaki işlemlerde beklenmeyen bir hata oluşuyor olabilir.

Kazancın tutulduğu (Bazen NULL olarak kaydedilen) field veri tipi nedir ? 

Birde "Satın alma ve onaylama işlemlerinde, sistemdeki kesinti oranı sonrasında kazanç karşı tarafa yansımayabiliyor." dediğiniz kısımda gerçekleşen sorgu / hesaplamalara ait kodları görmek lazım ki yorum yapılabilsin.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Veri setlerinin hepsi normal kaydedilip tek bir alan NULL olarak atanıyorsa MySql bağlantı kopmasından kaynaklanmıyordur hocam. 

Arka plandaki işlemlerde beklenmeyen bir hata oluşuyor olabilir.

Kazancın tutulduğu (Bazen NULL olarak kaydedilen) field veri tipi nedir ? 

Birde "Satın alma ve onaylama işlemlerinde, sistemdeki kesinti oranı sonrasında kazanç karşı tarafa yansımayabiliyor." dediğiniz kısımda gerçekleşen sorgu / hesaplamalara ait kodları görmek lazım ki yorum yapılabilsin.

Kısaca şöyle bahsedeyim hocam, çünkü inanki hangi dosyada ne tür işlem yaptığına dair zerre bilgim yok =)

XX,XX şeklinde bir maddi değeri var satıştaki ürünün, %18 komisyon kesintisi sonrasında satıcıya kazanç olarak geçiyor işlemin ardından. Bunları tek halde alımında nerdeyse hiç sorun yaşanmadı. Toplu alımlarda bu işlemlerde bazılrında ( 10 tanesinden 1 'inde falan ) boş veri atıyor. Sanırım burada dediğiniz gibi arka plandaki bir hata yada yetersizlik neden veriyor.

Benim bilgim olsa hangi kod betiği o işlemi yapıyor direkt atardım buraya :D 

Fikirleriniz ve açıklamalarınız içinde ayrıca teşekkür ederim &()&

Toplam Hit: 2558 Toplam Mesaj: 16
php hatalı işlem boş veri