folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Polonya'ya Eğitim İçin Geleceklerin Ya Da Gelmek İsteyenlerin Sorularını Alayım.

Polonya'ya Eğitim İçin Geleceklerin Ya Da Gelmek İsteyenlerin Sorularını Alayım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    rapidhacker550 bunu yazdı
    balbazar bunu yazdı
    rapidhacker550 bunu yazdı

Denklik durumu nedir ? Erasmus dışında gidilirse.

Hocam eğer denkliği olmayan bir üniversiteye gidersen bir boka yaramaz afedersin. Mesela Vistula Üniversitesine gidenleri ben mantığa sığdıramıyorum. Hepsi Türkiyede hiç bir puan alamayıp Vistula'ya giden kişiler. Ancak denkliği sakat artı fetonun da hissesi olduğundan Türkiye'de artık hiç iyi gözle bakılcanı sanmıyorum. Zaten kendisi üniversitede değil. Kolej sisteminde kendini üniversiteymiş gibi tanıtıyor. Ama Varşova Üniversitesine gideceksen öneririm. Dünya sıralamasında olan bir üniversite. Denkliğide rahat. Ama geçmesi biraz zor o kadar.

mesela sen nasıl gittin neyle gittin ? 

Denklik alsan bile  Türkiyedeki elemanlardan bir negatif yanın olacak mı ?

Hocam benim burda bir arkadaşım olduğu için belgelerimi vb. onunla toplayıp geldim. Buraya öğrencileri genel olarak ELT, Armadee Grande gibi şirketler gönderiyor. Ama çok para alıyorlar önermem. Onun yerine güvenilir birine  200 euro verseniz yine herşeyinizi halleder. İsteyene bu işi yapan arkadaşım var. Durumu olmayanlardan para bile almıyor çünkü öğrenciyi o getirirse belgelerini falan hazırlayıp okul komisyon veriyor ona.

Bu arada sakın ingilizce öğrenmek için buraya gelmeyin. Hazırlıkları çok dandik okulların. Polonya haliyle Lehçeyi iyi öğretiyorlar o ayrı:)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    stockholm8 bunu yazdı

hocam ben seneye aksilik olmazsa erasmus programı ile gidecem polonyaya. Tavsiye eder misiniz? Bir öğrenci için yaşam nasıl? Dil çok büyük sorun oluyor mu çok iyi değilse? Son olarak şimdi bu gidilen üniversiteye göre değişir ama Polonyadaki üniversiteler de aldığın dersleri doğrudan geçiriyorlar mı yoksa zorluyorlar mı?

Hocam daha önceki arkadaşa dediğim gibi. Eğer gideceksen iyi bir üniye git. Tutup Vistula'ya gitme öteki arkadaşa dediğim gibi. Dil ne okuduğuna bağlı olarak sorun olur. Mesela Felsefe okuyup Varşova üniversitesine erasmusa gelirsen ( Bir arkadaş yapmıştı) dilinin iyi olması lazım. Burs falan olmadığı üzerinde kesilecek korkmana gerek yok halleder geçersin. Erasmusla gelenler genellikle full gezip dolandıklarından  bir de kızlardan dolayı baya mutlular :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

benim eski sınıf arkadaşım Gdańsk da, distributed applications and internet services de yüksek lisans yapıyor, geçen yıl yıllık 3000 euro vermiş okula.. ben isviçre de okuyorum onun ödediğinin yarısını ödüyorum.. acayip pahalı geldi okul. çekde daha önce bir okulu sormuştum yüksek lisans için dönemlik 1000 euro istemişlerdi o da ben eski öğrencileri olduğum için yoksa 1500 euro ki bu söylediğim şey de 4 yıl öncesine göre.. okumak için o kadar para verecek adam varsa almanya da okusun, almanya çok da pahalı memleket değil ama polonya ya oranla pahalı tabi ayrıca iş bulma imkanınız daha yüksek

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

ayda 400 euroya arada çıkıp eğleniriz diyorsun . ben şimdi varşovada yurtta felan kalsak . arada çıkıp eğlensek . yemek yesek . 400 euro doğru muyum abi.

ben makedenyo felan düşünüyordum .hukuk için. şimdi denklikde ilk 150 bin sıralama getirdiler . giremeyiz yani . kafamdan silindi . adalet vs okuyabilirim , hukuğa geçiş olanağı olduğu için.

ama polonya daha iyi . denklik hakkında bilgim yok ama denklik ne kadar zor olabilir ki . netten az önce baktım b2 seviye ingilizce veya lehçe istiyorlar . bu basit zaten . yapamasan bile hazırlık okuyormuşsun 3000 euro ya . 

kafamda meslek vs yok . gelirsem mühendislik vs yapabilirim . bilgisayar ,makine , inşaat vs . 

bunların yıllık ücretleri ne kadar hocam .birde bölümler lehçe mi ingilizce mi?

lehçe öğrenmesi zor bir dil mi . örneğin 1 yıl hazırlıkla ve sonuçta polonyada olacağız .  ingilzcedeki inter seviyeye felan gelir miyiz. oda zaten 1.sınıf mühendislik derslerine yetecek kapasiteye geliriz herhalde . 

polonyada iş durumları felan nasıl . varşovadan mühendislik diplmasıyla mezun olup iş bulup . ortalama hayat standartlarına o ülkede sahip olabilir miyiz? bu çok klişe bir soru oldu ama . çok fazla etken var çünkü . ama demek istediğim herkesin kendini geliştirdiğinden biraz daha fazla anlamında.

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

valla çok saçma olacak ama alakasız bi şekilde yüksek lisans yapasım var bi yerlere gidip. 
    Aklımda da hiç polonya falan yoktu, bilmem etmem. Almanya falan olsa süper olur diye düşünüyordum ki, orada da beni ne yapsınlar diyesim geliyor :)
    Şimdi polonya da okullara kabul edilmek zor mu , birde bunun dışında iş durumu nasıl ? Yazılımla alakalı iş bulabilir miyiz çok zorlanmadan ?  
    Çok kazanmaya gerek yok, orta halli geçinsek yeter, bi yandan çalışsak falan diyorum.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    my4 bunu yazdı

ayda 400 euroya arada çıkıp eğleniriz diyorsun . ben şimdi varşovada yurtta felan kalsak . arada çıkıp eğlensek . yemek yesek . 400 euro doğru muyum abi.

ben makedenyo felan düşünüyordum .hukuk için. şimdi denklikde ilk 150 bin sıralama getirdiler . giremeyiz yani . kafamdan silindi . adalet vs okuyabilirim , hukuğa geçiş olanağı olduğu için.

ama polonya daha iyi . denklik hakkında bilgim yok ama denklik ne kadar zor olabilir ki . netten az önce baktım b2 seviye ingilizce veya lehçe istiyorlar . bu basit zaten . yapamasan bile hazırlık okuyormuşsun 3000 euro ya . 

kafamda meslek vs yok . gelirsem mühendislik vs yapabilirim . bilgisayar ,makine , inşaat vs . 

bunların yıllık ücretleri ne kadar hocam .birde bölümler lehçe mi ingilizce mi?

lehçe öğrenmesi zor bir dil mi . örneğin 1 yıl hazırlıkla ve sonuçta polonyada olacağız .  ingilzcedeki inter seviyeye felan gelir miyiz. oda zaten 1.sınıf mühendislik derslerine yetecek kapasiteye geliriz herhalde . 

polonyada iş durumları felan nasıl . varşovadan mühendislik diplmasıyla mezun olup iş bulup . ortalama hayat standartlarına o ülkede sahip olabilir miyiz? bu çok klişe bir soru oldu ama . çok fazla etken var çünkü . ama demek istediğim herkesin kendini geliştirdiğinden biraz daha fazla anlamında.

Hocam ilk yanıtlamak istediğim şey  burdak ingilizce eğitimi o kadar iyi değil. Daha öncede yazdım hazırlık için gelmeyin buraya derim size. He öğrenen çok çalışıp öğreniyo yine ama 3 bin euro verip burdaki hazırlığa değer mi orası gerçekten muamma. Lehçe zor bir dil olması önemli değil zaten geldiğinde herşey lehçe markete giriosun lehçe. Ve lehçeyi yani kendi dillerini çok iyi öğretiyorlar (haliyle). Varşova üniversitesi dünya sıralamasında zaten Türkiyede denkliği otomatik var yani zaten. Ayrıca Mavi diploma verdiği için her türlü avrupanın istediğin yerinde işini bulursun. Şu aylık 400 euro olayına gelince, o senin kaldığın eve bağlı birazda. Mesela varşova üniversitesinin yurtları ucuz ve güzel. Ona gidersen rahat. Ama diğer durumlarda biraz zorluk yaşayabilirsin özellikle buraya ilk geldiğin dönemler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    MaviGozluDev bunu yazdı

valla çok saçma olacak ama alakasız bi şekilde yüksek lisans yapasım var bi yerlere gidip. 
    Aklımda da hiç polonya falan yoktu, bilmem etmem. Almanya falan olsa süper olur diye düşünüyordum ki, orada da beni ne yapsınlar diyesim geliyor :)
    Şimdi polonya da okullara kabul edilmek zor mu , birde bunun dışında iş durumu nasıl ? Yazılımla alakalı iş bulabilir miyiz çok zorlanmadan ?  
    Çok kazanmaya gerek yok, orta halli geçinsek yeter, bi yandan çalışsak falan diyorum.

Daha öncede açıkladım iş bulma olayında pek bilgim yok o yüzden o konuda ne desem yanlış olur. Ama istersen çok öğrenmek bana pm at hocam araştırırım.

Okullara kabul edilmek zor değil lise diploman olsun üni. sınav barajını geç yeter. Ama bu hazırlık için öle. Mesela Politechnika Üniversitesi Bölüme geçişte İELTS puanı istiyor. Ve çok sağlam bir yazılım, mühendislik bakımından. Tekrar ediyorum burdan sakın Vistula Üniversitesine gitmeyin. Üniversite bile değil kendisi.

Burda mesela Politechnika dan mezun olursan mavi diploman olacağı için Avrupanın her yerinde çalışabilme imkanın oluyor.  Hem okuma hem çalışma işi burda sakat olabilir. Daha öncede belirttim. Bir arkadaşım var Türk bi dönercide döner kesiyo günlük 100 zloty alıyor :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aytekinet
    Aytekinet's avatar
    Erkek

hocam bizimde üni bitti kaldık ortada bi dilimizi geliştirelim diyoruz ingilizce eğitimi almak için polonya mantıklı mı hangi kurumları tavsiye edersin bilgilendirirsen sevinirim.

Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Hocam aöf mezunu orada dil öğrenmek için gelse ne iş olursa yaparım düşüncesi ile gelse dil öğrenene kadar tutunabilirmi. insanlar hangi dili konusuyor. Lehçe dediğin dil ismimi lehçe zaten türkçede dil demek değilmi.  Aöf mezunu olarak orada tekrar öğrenci kaydı yaptırabilirmiyiz sınav şartı felan varmı.

amaç yurt dışına en kolay yoldan çıkıp 2 sene de dil öğrenmek. Aç kalmayacak kadarda çalışmak

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    Aytekinet bunu yazdı

hocam bizimde üni bitti kaldık ortada bi dilimizi geliştirelim diyoruz ingilizce eğitimi almak için polonya mantıklı mı hangi kurumları tavsiye edersin bilgilendirirsen sevinirim.

Haha :D Herkes ayni şeyi soruyor defalarca söledim ama tekrar söyleyeyim hocam  :D İngilizce eğitimi için sakın polonya'ya gelmeyin. Bir işinize yaramaz emin olun. Bunlar ingilizce öğretemiyor. Buraya ingilizce öğrenmek için gelmenin hiç bir  mantığı yok. İngilizce öğrenmek için ingilizce konuşulan herşeyi ingilizce olan ülkelere gidin. Amerika vb.

Toplam Hit: 2102 Toplam Mesaj: 30
polonya eğitim