folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Dili Nasıl Öğrenilir ?

Programlama Dili Nasıl Öğrenilir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek

renegadealien bunu yazdı:
    -----------------------------

Programlamada herşey algoritma mantığı abicim.

Bana meslek lisesindeki rahmetli programlama hocam döverek öğretmişti.

Siz nasıl öğrenirsiniz bilemem...

Seni dövdüğü için mi rahmetli oldu Güçlü =))

Asıl konuya gelirsek bu işe gönül vermen lazım, merak lazım yoksa pek çok vatandaş gibi 10 farklı dilde hello world yazar kalırsın.

Bütün mesajlarım ve konularım BSD Lisansı"yla lisanslanmıştır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Sscheme bunu yazdı:

Seni dövdüğü için mi rahmetli oldu Güçlü =))

Asıl konuya gelirsek bu işe gönül vermen lazım, merak lazım yoksa pek çok vatandaş gibi 10 farklı dilde hello world yazar kalırsın.

ayynen abi :D iyi yere dikkat çekmişsin.

Herhalde 15 kadar dilde döngüler şunlar bunlar uğraştım.Sonuç ? sadece html, javascript, php, python kaldı.Bide işime yarayacak derecede az kabuk konsol.Perl falan uğraşmıştım o bile gitti.

Gereksiz.3 dil seçip, üstünde çalışmak lazım.Ki java gayet iyi olabilir bu konuda.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek

Az dil diyorsan zumsuk C/C++, Java, C# benim için önem sırasına göre dizdim. Hangisi daha rahat geliyorsa önce onda kendini geliştir. Küçük de olsa kullanışlı uygulamalar yaz. Birinde ustalaştıktan sonra diğerlerine geçmek çok daha kolay olacaktır.

Yoksa Java da Hello World seviyesindeki biri C++ ı görünce yamulur kalır, motivasyonunu yitirir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

ilk örnekten son örneğe kadar mesela hello world den işte en son yaptığın bütün sitelere kadar saklamak mantıklı mı şu nada saklıyorum da:D

I am Jack's inflamed sense of rejection
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek

asiminnesli bunu yazdı:

ilk örnekten son örneğe kadar mesela hello world den işte en son yaptığın bütün sitelere kadar saklamak mantıklı mı şu nada saklıyorum da:D

Source Code Library tarzı bir programla uygun şekilde tag leyerek ve kategorilere ayırarak saklamak mantıklı niye dersen, geçenlerde bir Visual C++ uygulamasına paypal butonu koymam icap etti, daha önce yapmıştım, tekrar araştırmak veya aynı hamallığı tekrar yapmak zorunda kalmadım.

Veya takıldığın hatırlayamadığın bir fonksiyon vs olduğunda en iyi referans kendi yazdığın kod olur, hemen yardımına yetişir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpermMan
    SpermMan's avatar
    Erkek

buna katılıyorum bence şu dili nasıl öğrenirim demek yerine algoritma kurmayı öğrenmek işin özü zaten

-
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

olayın temeli, algoritma beyine yerleşince harbi gerisi hikaye. Zaten popüler diller arasında 4-5 farklı sentaks tipi var aşina oluyorsun, aradığın örnekleri netten arar koyarsın programına, bir sorunun olursa dilin resmi sitesine girer bakarsın, olmadı stackoverflow, planetsourcecode a falan bakıp mutlaka yolunu buluyorsun. Ben bu netTV yi 2 ocak tarihinden itibaren yapıyorum, VS 2010 c# a tıklamam hayatımda ilk defa 2 ocak.

+

kesinlikle Google.com in English olarak kullanıyorsunuz, zaten TR ile yurt dışı arasındaki farkı o zaman anlarsın, gavurca aramalarında çeşit çeşit yararlı sayfalar çıkarken TR aramanda ya çıkmıyor yada 13 sayfa aynı şey çıkıyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Sscheme bunu yazdı:

Az dil diyorsan zumsuk C/C++, Java, C# benim için önem sırasına göre dizdim. Hangisi daha rahat geliyorsa önce onda kendini geliştir. Küçük de olsa kullanışlı uygulamalar yaz. Birinde ustalaştıktan sonra diğerlerine geçmek çok daha kolay olacaktır.

Yoksa Java da Hello World seviyesindeki biri C++ ı görünce yamulur kalır, motivasyonunu yitirir.

abicim benim için sıkıntı yok zaten klavuz olsun diye verdim.Kaldı ki desktop programlamayla pek işim olmaz.Gerçi programlama kısmıylada.Hayalim bi 8-10 kişilik ekip kurmak.Ondan sonra güzel güzel projelerin devamı gelicek.

Bir insanın c ile başlamasını hiç desteklemiyorum.115 kişi bilgisayar mühendisliğine başladık, çoğu c den sıkıldı.Python yada javascript'i gösterince ağızları açık kaldı.

İnsanlar hemen birşeyler elde etmek istiyor.MAdem algoritma ve programlama mantığını öğrenicez ; c gibi dilden başlanmasın be abi.Oldu olacak asm kassın millet.Gerçi yeditepe sanırım python derslerine geçmiş.

benim için php, python'un yeri ayrı.Hele linux üstünde bash ile uyum sağlarsak ; sanırım yapılmayacak hiç birşey yok.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek

konuyla alakasız ve biraz da dummy bi soru olacak ama bir programın hangi dilde yazıldığını nasıl anlayabiliriz? sahibine sormadan :D 

istediğiniz dili seçin demişsiniz ama çoğu kişi öğrenmeye niyetli olduğu dili, dilin yapabileceklerine ve kendi ihtiyaçlarına göre değil de populerliğine göre seçiyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

ulquiorra bunu yazdı:

konuyla alakasız ve biraz da dummy bi soru olacak ama bir programın hangi dilde yazıldığını nasıl anlayabiliriz? sahibine sormadan :D 

istediğiniz dili seçin demişsiniz ama çoğu kişi öğrenmeye niyetli olduğu dili, dilin yapabileceklerine ve kendi ihtiyaçlarına göre değil de populerliğine göre seçiyor.

heh işte tam olarak dediğim buydu 

www.google.com.tr/search?q=programın+hangi+dilde+yazıldığını+nasıl+anlarız

Giriyoruz.Mesela karşımıza çıkanlardan bazılari ;

http://www.frmtr.com/programlama/702249-programin-hangi-dil-ile-yazildigini-anlamak.html (2. sayfada)

http://www.frmtr.com/programlama/357242-bir-programin-dilini-nasil-anlariz.html (burda da var)

programın adını ayzmıyorum şu anda.Girip görürsen orda verdiklerini görürsün hocam.

hz.google , herşeyi bilir !

Toplam Hit: 8569 Toplam Mesaj: 26