folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Pskiyatri Tedavilerinde Ki Amaç ?

Pskiyatri Tedavilerinde Ki Amaç ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Türkiye'de tıp bilimi hangi hastalığa hangi ilaç yazılırı ezberlemekten geçiyor aslında. Şimdi diyebilirsiniz ki dünyanın en iyi doktorları bizde. Evet öyle ama genel anlamda çoğu doktorun yaptığı ve öğrendiği bu. En iyiler binde 1 e giriyor.

Bunun sebebi tıp biliminde alınan eğitim değil aslında. Birazda hastanelerin ve HALK bilincinin ilaçlar üzerinde gidip gelmesi. Doktor ilaç yazmıyorsa çağre bulamadı mantığında bir halktan bahsediyorum.

Sonra o kadar ilacı içtikten 5-10 yıl sonra bir tarafınızda birşey çıkıyor diyorsunuz ki "doktor bu ne?"

"Stresten olmuş"

Tabi stresten olur amk. O kadar ilacın zamanında yan etkisi 5- 10 yıl sonra böyle çıkıyor.

Neyse konu saptı.

Hocam psikiyatr felan bence yalan. İçini dökebileceğin, sır saklayabilen ve objektif yaklaşarak telkin verebilen arkadaşlar bulmaya çalış. Yoksa burada gizli konular aç kimse seni tanımıyor en azından burada yardımcı olmaya çalışırız.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

yukarıdaki sayılardan 1 senin yaşamındaki ilk anılarını  10 ise şuan ki zamanı simgeler

koyu olan kısımlar senin psikoljini olumsuz etkileyen anılarını temsil eder

psikologun görevi 10 dan geriye doğru giderek sorunlarını çözmektir.

bunu yapmadan önce en baştan sorular sorarak senş tanımaya çalışır ve meşhur soruyu sorar "çocukluğuna inelim biraz çocukluğunu anlat" der

ve koyu kısımları çözmeye çalışır ve kaldığın yerden devam etmeni sağlar.

işin özü budur.

sen konuyu anlatırken genel hatlarını,  seni nasıl etkilediğini ve en önemlisi nasıl aşacağını sorarak gidersen yarımdımcı olur ama

1 yıllık evliliğinin her ayrıntısını onada yaşatmak ister gibi anlatırsan oda olaydan kopacaktır. nihayetinde oda insan

ve elinde bir sihirli değnekle sorunlarını çözülmesini beklememelisin..

maalesef doktorlarında içinde parayı al gerisi salla denilecek zihniyette kişilerde vardır. araştır iyi olanını bul derim.

psikolojik hastalıklar çok geniş bir tanımdır.

bazı hastalıklar fiziksel birşeylerin sonucunda gelişir. ilaç verir basit bir tanımla yani düzelir

ama bazı hastalıklar yaşanılan şeylerden kaynaklanır. mesela bir kaza geçirir travma geçirir yada depresyon gibi

bilmem anlatabildim mi

önerim şu: kimsin nedir problemin bilemem ama zararlı alışkanlıklarını bırakıp ( örn: varsa sigara gibi ) yeni bir düzen kurmalısın. gezi, yeni bir iş yeni bir tarz oluştur. bir idealin olsun. ona ulşamaya çalış

+10000

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Psikiyatrist işi bencede yalan. İnsan en yakınına bile bazı şeylerini anlatamayıp hiç tanımadığı bilmediği bir psikiyatriste neden anlatsın ki? Bazı şeyleri beyinde çözmek lazım. İçinde bulunduğun ortamdan çık. Hergün yaptığın hiçbir şeyi tekrar yapma. Eğer imkanın varsa uzak yerlere gezmeye çık. Farklı kültürler ve yeni insanlar tanı.  

Syntax error..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

Kız mart ayında açmış konuyu ayık olun azıcık. :-)

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sensiz_aglamam
    sensiz_aglamam's avatar
    Dişi
    MbK bunu yazdı

Konuyu kendim açmışın yeni gördüm :) çok şükür bazı şeyleri aştım daha iyiyim idealim var iyi şeyler için çabalıyorum iyiyim daha da iyi olucam :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek
    sensiz_aglamam bunu yazdı
    MbK bunu yazdı

Konuyu kendim açmışın yeni gördüm :) çok şükür bazı şeyleri aştım daha iyiyim idealim var iyi şeyler için çabalıyorum iyiyim daha da iyi olucam :)

Buluşmalar olunca git katıl güzel dakikalar yaşarsın. Tanımadığın insanlar bazen daha samimi olabiliyor.

Pm'den yürüyen olursa onlara da eşlik edebilirsin. :-)

Bu arada eğer maddi durumun iyiyse Balıklı Rum Hastanesine başvurabilirsin. Tek seans görüşme 100-150 tl bişey sanırım.

Doktorlar baya üst düzey. Umarım sağlıklı bir hayat sürersin.Geçmiş olsun.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    catlax66
    catlax66's avatar
    Erkek
    sensiz_aglamam bunu yazdı
    MbK bunu yazdı

sıkıntı varsa tbt müridi olarak yardımcı olunulur ablacığım :)

Vasıflı Çömez!..... Artık Amatör:).. Nihayet normal...:D
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Psikolog bir şey yapamaz, psikiyatr ilaç ve yol haritası verir.

Beyni tedavi edecek üç ilaç vardır, birisi kabullenme, diğeri ilaç tedavisi diğeri davranış programlama.

Kabullenme için kendini koruma refleksini kaldırıp teslim olman gerekir, bu zordur ve psikoloğa her şeyi anlatamayabilirsin ufak yalanlarla geçiştirebilirsin bazı soruları ve bu tedaviyi önler engeller.

Doğrudan ilaçla başlayan tedavilerde 1-2 ay seviyesinde kabullenme gelir, kabullenmenin ardından her şeyi konuşabilir hale gelirsin çünkü çok önemsemezsin, tedavi devamında yol haritana başlar eski davranışları terke gidersin ve ilerleyen aşamada o sorunların pek de büyütülmemesi gerektiğini anlar yaşamına devam edersin.

Epilepsi gibi doku hasarı yada eksikliği durumlarında sürekli ilaç şarttır, bağımlılık tedavisi gibi durumlarda da ilaç tedavisi şarttır. İlaçsız iyileştim diyenlerin yüzde 99'u yalan söyler.

Beyin nasıl hasta olur:

Bir konuyu problem olarak kabul edip (istediğiniz gibi olmasını istiyorsunuz ama hiç bir şartta bu olmuyor) sürekli üzerinde uğraşır kendinizi onunla meşgul ederseniz bir süre sonra beyniniz pek çok olayı ve düşünceyi balonlar şeklinde birbirine bağlar (beynin çalışma prensibi düzensiz ilişkisel bağlar kurmaktır) sinir ağı haritasında mantık dışı olan bu bölge netleşir ve artık duygularınıza tavırlarınıza yansır bu da ruhsal hastalıktır.

Nöropsikiyatriye gittiğinizde ilk yapmanız gereken sinir ağı haritanızın düzgün olup olmadığını kontrol etmektir yani eeg çektirmektir. Daha sonra omur taraması yaptırmalısınız (mr ile) bunlarla ilgili sorun yoksa ve günlük işlerinize devam edebiliyorsanız hafif bir antidepresan ve psikolog ile devam edebilirsiniz. Fakat sorununuz bunlarla çözülmüyorsa mutlaka nöropisikiyatri ve psikiyatr ile devam etmelisiniz.

Tedavinin amacı dereceye göre değişir:

1. derece: kişinin hayatını sonlandırmaması

2. derece: kendisine ve çevresine zarar vermemesi

13 tane derecesi vardı bunun :) şimdik tam hatırlayamıyorum.

RETRET tarafından 23/Eki/14 11:55 tarihinde düzenlenmiştir

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sensiz_aglamam
    sensiz_aglamam's avatar
    Dişi

Geçti sanırım ya artık kötü hissetmiyorum kendimi iyiyim yani sağolun :) gitmiyorum artık seanslara bayadır ihtiyaçta duymuyorum .. O ara okulu bırakmıştım biraz aileden baskı biraz içe kapanma felan sıkıntılı dönemlerimdeydim . Artık istediğim bölümü okuyorum çevremde az öz insanlar barındırıyorum . işime yaramayanları gönderiyorum . Yani biraz biraz akıllanıyorum .  

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek
    XanTos bunu yazdı

Psikiyatriye hiç ama hiç inanmıyor, güvenmiyorum. En iyi tedavi yolunun birbirini anlayan insanların karşılıklı konuşmasından geçtiğini düşünüyorum. PM atın sayın mürid, sohbet edelim, bir çare bile olmazsa en azından biraz rahatlarsın.

@bensiz_aglama  

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
Toplam Hit: 3675 Toplam Mesaj: 40