folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python / Java / C Tartışma Veya Sohbet

Python / Java / C Tartışma Veya Sohbet

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bu gün bi konu vardı Python IStanbul ve Ankara da iş olanakları gibi gibi. Uzun zamandır kafamda derin yaralar bırakan bi soru bu.

Python ' a Hayranım diyebilirim Ama daha dos ekrana Merhaba yazmayı bile bilmiyorum çok övüyorlar vs vs. 

Java  da Beginner seviyesindeyim çok ileride değilim. 

C de beginnerin de begginneri Dosya aç kapat işlemini biliyorum en iyi bildiğim şey.

Algoritmama güveniyorum yani Synctax ı çok iyi öğrendim Class nedir Bean nedir Method Interface Client yazma vs vs bunları yapabiliyorum Platformlar Arası geçişi de son 6-7 aydır sık sık yapıyorum gerek Webden mobile olsun gerek Masa üstünden web'e olsun.

Soru şu. Türkiye'de neye ihtiyaç var ( Hayalim yurt dışında çalışıp daha sonra türkiye de şirket açmak. Aslında hayal de değil hedef  olmazsa Türkiye.) Python bilen mi yok bilmiyorum ama ilan açılış tarihleri ile eleman arama süreler yaklaşık 3-4 ay oluyor . Şirket mi eleman beğenmiyor Python mu bilen yok bilemedim. Java da çok iddali bir dil. 
    Python ile JAVA arasında ne fark var ? Hız bakımından hangisi daha hızlı . Mesela makina diline hitap eden bir program yazılacaksa Kesinlikle C ile yazılmalı Javadan önce Python bilmiyorum. 
    Sebebi Java da 3 defa Süzgeçten geçiyor kodlar ve 3 defa derleniyor. önce Yüksek seviye sonra makina diline çevirme sonra bütün platformlarda çalışabilmesi için Bytecode. bide bir kere yaz heryerde kullan şeyi olduğu için Yavaş hali ile. Bu yüzden C kullanılıyor. 

Python'un ne gibi yararları var. Gelecek de Python daha mı iyi yerlere gelir. Araştırmalarıma göre Java yı %20 ilerleten şeyin mobil olması..  Python da çok hızlı yükseliyor onu tetikleyen nedir. Java/Python arasında kaldım hangi dilde uzman olmalıyım Gelecek için konuşursak . .. Daha 4 senem var Okulun bitmesine. Bitmeden elimden geldiğince Dillerin mantığını ve yapısını öğreneceğim . 

Birde Python iyi derece de öğrenmek için çok mu erken Uzman olmak için yani. Yoksa Class yapısını Obj-C mi bilmiyorum. Yada kod yapısını mantığını öğreneyim ilerde Gerek duyarsam Dili iyi şekilde öğrenmeye mi başlayayım ? 
    Şuan ki düşüncem JAVA da Uzman olmak. Hedefimi değiştirebilirim biraz piyasaya göre . Piyasaya atılmış Yaşlı dedelerim ve amcalarım :D bi Yardmcı olsa ? Yada şirket sahibi müdür vs olan varsa ne gibi kriterler istiyorlar Java mı Python mu ? Yoksa Makina diline yakın olan C mi ?

NOT : Konu yu genel açacaktım kapanır diye açmadım yanlış açtıysam tekrardan uygun yere taşınmasını arz ediyorum..

Mod Not:Doğru yazalım fanatikler kızabilir.(Python)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

phyton değil hocam python :D

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Sebebi Java da 3 defa Süzgeçten geçiyor kodlar ve 3 defa derleniyor. önce Yüksek seviye sonra makina diline çevirme sonra bütün platformlarda çalışabilmesi için Bytecode. bide bir kere yaz heryerde kullan şeyi olduğu için Yavaş hali ile.

Önce bytecode sonra platforma/makineye göre makine dili hocam.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

python ögrenmeye basladim buna mütevellit terminal kullanmaya basladım. (mac kullanıcısıyım)

mesela günlük islerimini yarısını artık terminal'de hallediyorum, cok daha efektif.

önce terminal ögren sonra python a basla bence hocam :) cok zevkli.

sırf bu yüzden raspberry pi2 aldım mesela.

[22817//kaanabak]
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Alanın ney hocam ? yani sen Web mi desktop mu mobil mi hangi alana yöneliceksin ? Mobilde biliyorsun Java Masaüstünde şuan C#,C++ kurumsal yerlerde Java,Web de bu arada Django baya önplanda önce bi alan söyle orada ona göre konuşalım(büyükler konuşsun yani)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

3 ünüde bilebilirsin artık tek dil biliyorum bu bana yeter olayı yok algoritma yı c de öğrenip daha sonra java ve python ı öğrenebilirsin iş ilanlarına bakltığın da javanın yanında python da istiyorlar daha güzel bi anlatım için http://www.btsoru.com/questions/2695/python-mu-java-m-birbirlerine-gore-avantajlar-ya-da-dezavantajlar-nelerdir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ibrahimhacker bunu yazdı

3 ünüde bilebilirsin artık tek dil biliyorum bu bana yeter olayı yok algoritma yı c de öğrenip daha sonra java ve python ı öğrenebilirsin iş ilanlarına bakltığın da javanın yanında python da istiyorlar daha güzel bi anlatım için http://www.btsoru.com/questions/2695/python-mu-java-m-birbirlerine-gore-avantajlar-ya-da-dezavantajlar-nelerdir

nickinde hacker olan insanlara ayrı bir ilgim vardır :)  (sebebi bende kalsın)

söylediğin şey çok doğru değil bana göre. Eğer küçük bir firmada çalışıyorsan belki böyle şeyler söz konusudur ama kurumsal bir firmada, adam gibi java biliyorsan başak bir şeye ihtiyaç duymazsın. Pratik işler için python gibi diller bilmen işine yarayabilir ama iyi derecede java bilen adamın başka bir şeye ihtiyacı olacağını sanmıyorum. Onun yerine değişik frameworklar öğrenmesi evladır. Avrupada'da olay böyledir. Bir şeyi bil ama çok iyi bil..

@MhmdAlmz, java yok olmaz hocam, türkiye de ekseri olarak .net hakimdir ama java'yı genelde çok ciddi firmalar kullanır ve avrupadaki hakim dil java'dır.. Sana tavsiyem önce java'yı adam gibi öğren, diğer şeyleri çok bilmesen de olur hocam. Java dediğin iki satır yazılarak biliyorum bunu demek değil. Java çok geniştir ve uzmanlaşmak yıllar olur. Python bilmek elbetteki avantajdır. Ama bir java uzmanı olmak, java + python u ortaseviyede bilmekten çok çok daha iyidir. 

İnsanlar çok şey bildiğinden çok, bir konuda uzman olmana bakarlar (türkiye için pek geçerli değil sanırım dediklerim), o yüzden bana göre kafanı çok karıştırmak yerine bir dilde uzman ol, java diyince akla sen gelecek cinsten ol.. O zaman zır cahil olsan da en kral işi bulursun.. Tabi bunun yanında ingilizce önemli. İngilizcen yoksa zaten y.dışı hayal. Hatta artık ikinci dil gerekiyor. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Ne için kullanacaksın hocam.

Sana alana özel dilleri sıralayalım.

Genel ve En babası: C++ (C++ da birisi uzmanım diyorsa siktiri çekip [içinizden] yanından koşarak uzaklaşın) STL dir, Template'dir, Networkdür, Gömülüdür, Cross platformdur, Sistemdir, Concurrency tabanlıdır boktur püsürüktür ucu sonu olmayan bir dildir. 10Yıldır bu konuda çalışan adamlar bile ben C++ uzmanım diyemezken sen kimsin?

Standartları ve kullanım alanı ve dilin syntax esnekliği çok çok fazladır. Hele ki C++11 ve C++14 standartlarıyla azıttı iyice.

Mobil: Swift, Java, C#

Web: PHP, Asp.net, JAVA EE, Python

Masaüstü: C++, C#, JAVA, Python

Donanım Tanımlama Dili: Verilog, VHDL : Verilog'u tavsiye ederim.

Veri Analizi: R Programlama, JAVA ve WEKA, Python

Gömülü: C

Database: RDBMS SQL, NOsql json tabanlı birşey var.

Alan çok önemli.

Dil hakimeyinden çok dili kullanacağın alandaki bilgin ve kütüphane kullanım ezberin daha önemli bence.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    ibrahimhacker bunu yazdı

söylediğin şey çok doğru değil bana göre. Eğer küçük bir firmada çalışıyorsan belki böyle şeyler söz konusudur ama kurumsal bir firmada, adam gibi java biliyorsan başak bir şeye ihtiyaç duymazsın. Pratik işler için python gibi diller bilmen işine yarayabilir ama iyi derecede java bilen adamın başka bir şeye ihtiyacı olacağını sanmıyorum. Onun yerine değişik frameworklar öğrenmesi evladır. Avrupada'da olay böyledir. Bir şeyi bil ama çok iyi bil..

@MhmdAlmz, java yok olmaz hocam, türkiye de ekseri olarak .net hakimdir ama java'yı genelde çok ciddi firmalar kullanır ve avrupadaki hakim dil java'dır.. Sana tavsiyem önce java'yı adam gibi öğren, diğer şeyleri çok bilmesen de olur hocam. Java dediğin iki satır yazılarak biliyorum bunu demek değil. Java çok geniştir ve uzmanlaşmak yıllar olur. Python bilmek elbetteki avantajdır. Ama bir java uzmanı olmak, java + python u ortaseviyede bilmekten çok çok daha iyidir. 

İnsanlar çok şey bildiğinden çok, bir konuda uzman olmana bakarlar (türkiye için pek geçerli değil sanırım dediklerim), o yüzden bana göre kafanı çok karıştırmak yerine bir dilde uzman ol, java diyince akla sen gelecek cinsten ol.. O zaman zır cahil olsan da en kral işi bulursun.. Tabi bunun yanında ingilizce önemli. İngilizcen yoksa zaten y.dışı hayal. Hatta artık ikinci dil gerekiyor. 

Hocam hacker lakabı meslek lisesinden kaldı bana :) ufak tefek muziplikler den sonra herkes böyle çağırmaya başlamıştı  buraya da neden bu nickle kaydoldum hatırlamıyorum forum yönetimine yazsam değiştirebilirmiyim acep
    iyi derecede java bildikten sonra birinin python a geçmesi çok sürmüyor zor olmuyor eminim iyi derecede java bilen biri eline python kitabını aldığında çoğu yeri atlayarak okuyor syntax değişiyor kullanım değişiyor, yaptığı şeyler diğer dilde belki daha az satırda belki daha fazla satırda yapılıyor ama mantık aynı kendim object pascal kodluyorum bazı algoritmalarda daha hızlı çalışması gerektiği için assembly ile yazıyorum assembly biliyormusun deseler hayır derim kendi işime yarayacak kadar kısmını biliyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ibrahimhacker bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    ibrahimhacker bunu yazdı

Hocam hacker lakabı meslek lisesinden kaldı bana :) ufak tefek muziplikler den sonra herkes böyle çağırmaya başlamıştı  buraya da neden bu nickle kaydoldum hatırlamıyorum forum yönetimine yazsam değiştirebilirmiyim acep
    iyi derecede java bildikten sonra birinin python a geçmesi çok sürmüyor zor olmuyor eminim iyi derecede java bilen biri eline python kitabını aldığında çoğu yeri atlayarak okuyor syntax değişiyor kullanım değişiyor, yaptığı şeyler diğer dilde belki daha az satırda belki daha fazla satırda yapılıyor ama mantık aynı kendim object pascal kodluyorum bazı algoritmalarda daha hızlı çalışması gerektiği için assembly ile yazıyorum assembly biliyormusun deseler hayır derim kendi işime yarayacak kadar kısmını biliyorum.

nickin için yönetimden birine mail at değiştirirler sanırım.. belki forumda biraz daha aktif olabilirsin :) 

java uzmanı elbette çabuk dil öğrenir hocam, her hangi bir dilde uzman da öyle. Dil aslında çok önemli değil. Yani profesyonel yazılımcı için dilin çok önemi yok. Ama bir konuda uzman olabilmeli, java bir çok şeyi kapsıyor. Ama java nın bir tarafını alıp o konuda uzmanlaşabilirse zaten başka bir şeyler öğrenmesine gerek yok. Öğrenmek isterse öğrenebilir v.s. ama önemli olan uzman olabilmekte.. Uzman olduktan sonra zaten işine yaramaz diyorum. ama java da uzman olmak için yıllar gerekir. 

ben de pic uygulamaları yaparken C kullanıyorum (çeşitli derleyiciler var mesela microC ve ccs c kullanıyorum, gerçi kullanmayalı çok oldu,enson tbt de bir arkadaşa yardım etmiştim), ama ben de uzmanı değilim.. Çalıştığım yerde bazen ios projesi yapıyorum, bazen sql yazıyorum, bazen c#, bazen vb 6.0, bazen JS .. :) Ama bana hangi dilde kendini rahat hissediyorsun dersen c# derim. Php ve delphi hariç hemen hemen her dille haşır neşir oldum bir şekilde.. 

Ancak gördüğüm kadarıyla bu pek efektif değil, bunun yerine bir alanda cidden uzmanlaşılsa, sertifikalar alınsa (artık ne kadar çok geçerliliği var bilmiyorum), çok şey az bilmekten daha iyidir düşünüyorum

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek
    ibrahimhacker bunu yazdı

+1. java kullanılacak yer var python kullanılacak yer var. günlük olarak her ikisini de kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim ki python bilmesem aklımdaki algoritmayı koda döküp denemem daha uzun zaman alacaktı. işe bulma açısından ne kadar faydası olur o da sana bağlı. ikisini de yarım öğreneceksen zaten faydası olmaz ama birini iyi bilip birini de işini görecek kadar bilince benim gördüğüm kadarıyla piyasada bu adam işi biliyor pragmatist davranıyor izlenimi veriyorsun.

. . .. . ... .
Toplam Hit: 5074 Toplam Mesaj: 22
c java python