folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Renk Körlüğü Ve Tedavisi Hakkında

Renk Körlüğü Ve Tedavisi Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

Arkadaşlar, doğuştan Renk körüyüm kırmızı yeşil en fazla olmak üzere renkleri ayırt edemiyorum. Sadede gelecek olursak, bunun tedavisi kromojen dedikleri gözlükle ve lenslerle oluyormuş. Gözlük ve lens fiyatları da muayne hariç 750 € ve doktorları  İstanbul'da ve Ankara da varmış.

Benim sorum aramızda ve ya yakınlarında renk körü arkadaşlar var mı ? Varsa tedavi olmuş gözlük ve ya lens kullanarak bu sorunu çözmüş ya da bu gözlük ve lenslere rağmen hala göremeyen arkadaşlar var mı ? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...Şimdiden teşekkürler

ek1: Bütün göz hastahanelerini aradım standar cevaplar verdiler doktor bilir gibisine gelin muayne olun dediler...
    ek2:Muayne olma isteme sebebim öncelikle ehliyet
    ek3: Yol,Konaklama,Yemesi içmesi, Muayne + Gözlük ve ya lens fiyatı takribi 3500 TL ye geldiği için ve boş umutla yola çıkmak istemediğim için bu konuyu açtım. 

Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

ben renk körüyüm hocam kırmızı ve yeşilin bir çok tonunu ayırt edemiyorum, lakin sanıyorum renk körlüğünün tedavisi yok lens veya gözlük yardımıyla renkleri daha iyi görmeni sağlıyor sadece ama renk körlüğün ne boyutta yani benim için bir engel teşkil etmiyor, pes oynarken falan kırmızı formalı takımların formalarını değiştirmem gerekiyor sadece :D ve renk körlüğü ehliyete engel değil, renk körlüğü muayenesi bile yapmıyorlar ehliyet için

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek
    Lotus bunu yazdı

ben renk körüyüm hocam kırmızı ve yeşilin bir çok tonunu ayırt edemiyorum, lakin sanıyorum renk körlüğünün tedavisi yok lens veya gözlük yardımıyla renkleri daha iyi görmeni sağlıyor sadece ama renk körlüğün ne boyutta yani benim için bir engel teşkil etmiyor, pes oynarken falan kırmızı formalı takımların formalarını değiştirmem gerekiyor sadece :D ve renk körlüğü ehliyete engel değil, renk körlüğü muayenesi bile yapmıyorlar ehliyet için

Ben de aynı kırmızı ve yeşilin çoğu tonunu ayırt edemiyorum, gözlük ve lens şöyle katkı sağlıyormuş dünyada 120 bin ton renk varmış biz renk körleri 20 bin tonunu fln görebiliyormuşuz bu gözlükle 70-80 bine çıkartıyorlarmış. Ehliyet konusunda sıkıntı var rapor alamadım hangi hastahaneye gittiysem sürekli o rakam okuma testini önüme koyuyorlar ve o rakamları okuyamıyorum, ayrıca trafik basit bişe değil, trafik  ışıklarını,fren lambalarını tam ayırt da edemiyorum, trafiğe öyle çıkmak istemedim açıkcası. Pes konusuna gelince aynı sorun bende de oluyor ben beyaz formayı alırım ya da açık renkli karşı tarafa koyu forma veririm ve topun da rengini seçtiriyorum göreyim diye :))

lucas tarafından 10/Oca/14 03:59 tarihinde düzenlenmiştir

Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

abi şimdi trafik ışıklarının sırası belli zaten renkleri tam olarak ayırt etmene gerek yok, fren lambalarıda aynı o şekilde, ve ben daha yeni aldım sayılır ehliyet için raporu renk körlüğü testi yapmadı, ama sağlık ocağından aldım ben raporu, ve renk körlüğüm polis okulu mülakatından dönmemi sağlayarak belkide hayatımı kurtarmıştır kim bilir :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Abi ben çok merak ediyorum bu renk körlüğü nasıl birşey diye. Mesela kırmızı ve yeşili ayırt edemiyorum demişsiniz. 2 rengi nasıl görüyorsunuz yani hangi ortak renk tonunda birleşiyor bu 2 renk?

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek
    Lotus bunu yazdı

abi şimdi trafik ışıklarının sırası belli zaten renkleri tam olarak ayırt etmene gerek yok, fren lambalarıda aynı o şekilde, ve ben daha yeni aldım sayılır ehliyet için raporu renk körlüğü testi yapmadı, ama sağlık ocağından aldım ben raporu, ve renk körlüğüm polis okulu mülakatından dönmemi sağlayarak belkide hayatımı kurtarmıştır kim bilir :D

ben ışıkları uzaktan ayırt edemiyorum işte :S Fren lambaları da aynı şekilde sağlık ocağına gitsem biliyorum oradan rapor alırdım ama kimsenin canına kast etmek istemiyorum açıkcası kör kör trafiğe çıkarak, bendeki ileri biraz sendekine göre galiba :) Askere gitmediysen orda da etkisini görürsün Komando olarak seçilirsen eğer  Renk körlüğünden  eliyorlar ve askerliğini komando olarak yapamıyorsun düz piyade oluyorsun, ben çok içerlemiştim Komando olamadım diye :S

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Bende de renk körlüğü var ama sanırım düşük bir seviyede. Ayırt edemediğim bir renk yok ancak turuncu gibi kırmızının çok açık bir tonu var, yeşil boyalı bir yere nokta olarak koysanız o turuncu tonunu farkına varamıyorum.

Ehliyet için sağlık raporu alırken zaten öğrenmiştim renk körü olduğumu ama doktor not düşmüştü rapora renk körü ama b sınıfı ehliyet alabilir diye bu yüzden sorun olmadı ehliyette.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Abi ben çok merak ediyorum bu renk körlüğü nasıl birşey diye. Mesela kırmızı ve yeşili ayırt edemiyorum demişsiniz. 2 rengi nasıl görüyorsunuz yani hangi ortak renk tonunda birleşiyor bu 2 renk?

Kırmızı, Sarı, yeşil, turuncu, kahverengi, tonları hepsi birbirine karşıyor tonuna göre 
    Mavi,Mor,Pembe gibi renkleri tonları karışıyor 

Bi antrasit diye bi renk var onu seçebiliyorum net giydiğim çoğu tişört kazak da antrasit  :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı

Bende de renk körlüğü var ama sanırım düşük bir seviyede. Ayırt edemediğim bir renk yok ancak turuncu gibi kırmızının çok açık bir tonu var, yeşil boyalı bir yere nokta olarak koysanız o turuncu tonunu farkına varamıyorum.

Ehliyet için sağlık raporu alırken zaten öğrenmiştim renk körü olduğumu ama doktor not düşmüştü rapora renk körü ama b sınıfı ehliyet alabilir diye bu yüzden sorun olmadı ehliyette.

Evet sende fazla ileri seviyede değil o zaman ehliyetinde renk körüdür ibaresi var mı ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

hocam 

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26301_0.html

bir çok yerinde renk körleri hiçbir koşul aranmadan ehliyet alabilirler demişki benim bilgimde bu yönde ben sağlık ocağından aldım ama abim raporunu hastaneden almıştı onada yapılmadı renk körlüğü testi ki ondada var renk körlüğü, sen yanlış bilgi sahibi doktorlara denk gelmişsin, ve az önce söylediğim tam olarak anlaşılmadı sanırım trafikte renkleri ayırt etmene gerek yok, kırmızı sarı yeşil sıralamasını bildiğin zaman oldu bitti

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek
    Lotus bunu yazdı

hocam 

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26301_0.html

bir çok yerinde renk körleri hiçbir koşul aranmadan ehliyet alabilirler demişki benim bilgimde bu yönde ben sağlık ocağından aldım ama abim raporunu hastaneden almıştı onada yapılmadı renk körlüğü testi ki ondada var renk körlüğü, sen yanlış bilgi sahibi doktorlara denk gelmişsin, ve az önce söylediğim tam olarak anlaşılmadı sanırım trafikte renkleri ayırt etmene gerek yok, kırmızı sarı yeşil sıralamasını bildiğin zaman oldu bitti

Mevzuatı bulduğun için çok teşekkür ederim dostum,doktorlarda bilgi eksikliği varmış  :)) Trafik ışığı meselesine gelince, trafik ışıklarını tam olarak seçemiyorum ama dediğin gibi  sıraya koyup halletim diyelim ama önümdeki aracın fren lambasını gece ayırt edebiliyorum mesela gündüz ayırt edemiyorum :S renk algılaması düşük fazlasıyla  bende. Sizden biraz daha ileri benim mesela babamda da ehliyet var, o da renk körü ama o görüyor fazla sıkıntı olmuyor,  bende babama oranla daha fazla sıkıntı var 

lucas tarafından 10/Oca/14 04:47 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2068 Toplam Mesaj: 20