folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder RF Alıcı/Verici Kumanda Sistemi İle Çalışan Hidrolik Vinç Elektronik Tasarımı

RF Alıcı/Verici Kumanda Sistemi İle Çalışan Hidrolik Vinç Elektronik Tasarımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Şimdi çalıştığım firmada RF ile kontrol edilebilen bir kumanda sistemi yapmamız gerekiyor, olay ne onu anlatayım basitçe; dizel motor ile çalışan bir şap makinesine kum çimento kolayca yüklenebilsin diye küreğini hidrolik vinç ile çektirmek istiyoruz ve çekme işlemini başlatmak/sürdürmek için de kumanda gerekiyor. 

Burada ihtiyaç kazıyıcı kürek üzerinde bir switch olacak ve bu switch basıldığında makine üzerindeki bir röleyi açarak hidrolik akışını sağlayıp pompayı tek yönde çalıştırması gerekiyor. 

Daha önce yapılmış bir hadise, alta videosunu da ekleyeceğim fikir oluşturması açısından. Sorun şurada normal vinç kumandaları kullanamıyoruz alıcısı problem olmasa da verici gereksiz büyük geliyor, sonuç itibariyle elle kullanılan bi küreğe takılması gerekiyor. 

Arduino sistemlerine bakarken 432/433 mhz sistemlere denk geldim, hatta işin içine arduino kartlarını bile katmak gerekmeyebilir gibi geliyor çünkü basitçe bir ON sinyali verip bu sinyali alan alıcının da sadece 12v ya da 6v'luk bir röleyi çalıştırması gerekiyor o kadar. 

Sorun şurada, makine devri sürekli değiştiği için voltaj da haliyle gel gitli oluyor, benim aklıma takılan alıcı kısımdaki devre kartını yakmamak için ne yapmak gerekir voltaj düzenleyici diyotlar dışında?  

Bir de bu frekans bandında sinyal gürültüsü olabileceği için atıyorum garajını açmaya çalışan birinin makineyi tetikleme ihtimali bulunur mu bulunur ise nasıl engellenir? Sinyal üzerinde oynama yapmak gerekir mi? 

verici kısmının switch kısmına ve bataryaya giden kabloları haricinde tamamen sıcak silikona veya epoksi reçinesine gömsem bir sorun oluşur mu? 

Elektronikçi müridlerin tüm fikirlerinden öberim :3 

Not: hazır vinç kumandaları ölüm gibi pahalı, çin sitelerinde 400 lira olan şey burada 4000 lira insan bakınca WTF diyor. 

https://www.robotistan.com/rf-1

https://www.direnc.net/433mhz-rf-alici-verici-kristalli-takim

https://www.direnc.net/433mhz-rf-alici-verici-trimerli-takim 

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=rf%20alıcı%20verici

https://www.hepsiburada.com/rf-alici-verici-modul-433-mhz-transmitter-receiver-arduino-pic-pm-HB000004QHH0

https://www.youtube.com/watch?v=vPrBSLrgn5s 

https://www.youtube.com/watch?v=NiLiphpP4mQ

SweetyVolty tarafından 01/Nis/21 12:35 tarihinde düzenlenmiştir

Çok sıkılıyom
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Öncelikle o tip 433MHz alıcı/verici devrelerinin kapsama alanı isteklerinizi karşılıyor mu? Ayrıca bir kontrolden geçirmek iyi olur sinyali (mikrodenetleyici ile crc bit hesabı vs.). Olası bir sinyal karışıklığı durumunda makinelerin çalışıp/durup bir canlıya zarar vermesini istemeyiz. Daha güvenli bir yol seçebilirsiniz (wifi mesela).

Buck/boost convertor kullanılabilir sanırım. Güç elektroniği bilgim zayıf ama zener diyot vs ile çıkışta son bir güvenlik önlemi olabilir.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    YeniHarman bunu yazdı

Öncelikle o tip 433MHz alıcı/verici devrelerinin kapsama alanı isteklerinizi karşılıyor mu? Ayrıca bir kontrolden geçirmek iyi olur sinyali (mikrodenetleyici ile crc bit hesabı vs.). Olası bir sinyal karışıklığı durumunda makinelerin çalışıp/durup bir canlıya zarar vermesini istemeyiz. Daha güvenli bir yol seçebilirsiniz (wifi mesela).

Buck/boost convertor kullanılabilir sanırım. Güç elektroniği bilgim zayıf ama zener diyot vs ile çıkışta son bir güvenlik önlemi olabilir.

Zener mutlaka olacak gibi duruyor cidden güvenemiyorum, wifi olayı imkansız değil belki ama olabildiğince basit olması gerekiyor en azından verici için, çünkü bildiğimiz kürek gibi değil de daha çok kar küreği gibi birşeyin sapının içinde olacak ve hor kullanılacağına eminim yani. 

olay zaten kirin çamurun içinde geçiyor ve Rus mühendislik mantığıyla ne kadar basit olursa o kadar iyi verici için. Tutamak kısımlarından birinin arkasından pil yuvası ve tutamacın ya altında pressure plate şeklinde ya da sağında solunda bi yerde bir de switch olacak. 

Sorun kablolu sistemin olanağının olmaması kablolu olsa zaten direk röleye bağlarım switchi tüm dertler biter gider ama sürekli sarılıp salınan tek bir çelik kablo var sisteme aşırı aykırı. 

Verici bu kadar basit olabiliyor (diye umut ediyorum). Zaten motora bu sistemden harici bir limitleyici koymak zorundayız gibi geliyor vincin canına okumasınlar falan diye onun dışında sinyal karışmasının zarar vermesi zaten pek olası gibi görünmüyor kablo en fazla 10 metre ya uzaklaşır ya uzaklaşmaz çünkü olay makinenin dibindeki kum tepeciğini kürekle tek tek atmak yerine vinçle kazıma süretiyle yüklenmesi hani çok bi olay da değil. 

Çok sıkılıyom
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

düsünceni hic begenmedim hocam

Sadece RF sinyali olsa bile bence bir mikrodenetleyici kullanman ve genel sinyali analiz edip ona göre davranmasi daha mantikli ve güvenli olur.

Ikinci olarak nasil bir röle düsündün bilmiyorum ama SSR tip rölelere bakabilirsin. Aslinda ben uzaktan makine kontorlü yapan bir sistem gelistirmistim ama senin istedigin gibi basit degil bir cok modülü var. O projede SSR kullanmistim, zaten bu tarz industriyel islerde SSR kullanmani tavsiye ederim.

mesafe ne kadar bilmiyorum ama kullanabilecegin teknolojiler bluetooth, yeniharman'in dedigi gibi wifi (esp32/esp8266 kullanabilirsin), uart serial communication.

Son olarak türkiye'de 433 mhz yasak degil mi? yasaksa 868 olarak yapabilirsin, bizim yaptigimiz ürünler de 868 mhz'de calisiyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

RF alıcı verici yapmak zor değil fakat bu cihaz bir iş makinesi yönetecek, isin güvenlik kısmı var. Diyelim biri bu işi yaptı ve bir süre sonra bir iş kazası meydana geldi, bu sistem ve sistemi kuran kişi de sorgulanabilir ki, sorgulansın zaten.

Yine de kendim basit bir cihaz yapayım iş görür dersen hiç programlamaya girmeden PT2262 ve PT2272 alıcı verici cihazları var. Aliexpress de bol miktarda ve çok ucuza bulabilirsin. Dikkat etmen gereken en önemli nokta ise ; bu entegre çok yerde kullanılıyor (garaj kapıları)… bu nedenle çipin bacaklarından şifre oluşturma gerekiyor(basit birkaç lehim)… aksi halde başka bir kumandanın sinyalini alıp kazaya sebep olabilir. Şifreleme basit bunda.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

alttaki video 0:30'cu saniyeye bakarsanız zaten iş kazası riskinin çok düşük olduğunu anlayacaksınız, çalışırsa da en fazla "nolüü lo buna?" diye söylenir işçi o kadar :) 

Zaten dediğim gibi valfin kontrolünü halata limitör koyup engelleyeceğim en yakın pozisyondayken istese de daha fazla çekme komutu veremeyecek ne işçi ne de sinyal gürültüsü. 

Verici dediğim gibi en fazla iki üç parmak boyunda olursa her şey çok kolay olacak ve karmaşık sistemlerdeki gene bozuldu mk tepkimesi oluşmayacak bi de gereksiz masraf dediğim gibi sadece çektirmek için basit bir sinyal verdirmem yetiyor o yüzden bluetooth wifi falan aşırı gereksiz şu an benim için. 

Solid state röleye de gerek yok dediğim gibi undan gelen sinyalle çalıştıracağım röle zaten hidrolik valfin rölesine gidecek yani 10mA üzerine bile çıkmayacak akım dönüşümü. 400'lü frekanslar yasaksa bile kimse farkına varmaz zira dediğim gibi maks 10 metre hadi bilemedin 20 metre menzil benim için fazla bile. 

Lehim sorun değil yapabilirim ki zaten swtch falan filan derken mutlaka yabıcam. 

Çok sıkılıyom
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

aynen o tiplere bakıyorum zaten şimdilik tek sorun alıcıya canını teslim ettirmeyecek şekilde enerji sağlayabilmek. :) 

Sadece zener diyotları faydasız kalabilir diye düşünüyorum çünkü makine yükteyken basınç düşürme valfini bi anda açtıklarında zort diye boşa çıktığından deli gibi voltaj değişiklikleri oluşuyor olabilir. (kontrol etmedim osiloskop yok, multimetre getirmeyi de unutuyorum bi ara bakçam ona) 

Çok sıkılıyom
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Bu alet ossuruktan bir alet, öyle voltaj değişikliğinden falan bozulacak birşey değil. Girişine basit bir filtre devresi yaparsın, hatta batarya ile çalışsa yine olur. Yapacağı iş role çekmek. Ama en önemli unsur şifreleme olayı. Zamanında şifresiz çok garaj kapısı açıp kapattım, güvenlikçileri deli ettim, ne eğlenirdik :D

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

bu tarz bir proje ödevi verseler 2 adet arduino(ya da stm32) ve alıcı: https://www.robotistan.com/433-mhz-rf-kablosuz-alicireciver verici: https://www.robotistan.com/433-mhz-rf-kablosuz-vericitransmitter şunlardan alırım. butona basınca "433CB196" gibi veri gönderirdim. durdurmak için"7B37A1C2" gibi bir veri gönderirdim ki güvenliğini kabaca sağlamış olurdum. 100 metre mesafede aynı modül ile bu veriyi göndermeyi akıl eden biri olursa bırakın da makinayı kontrol etsin hakkıdır. xd

bu rf modüllerde şifreleme varmış zaten vay @antivir-US hocam sağolun yeni şeyler öğreniyoruz.

GuArDiAn55 tarafından 01/Nis/21 17:45 tarihinde düzenlenmiştir

HACKEROKAN!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

şöyle konular çok hoşuma gidiyor. 

Antivir-US@  son mesajınla  imzâ'n örtüştü. ^^D`

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...