folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Şahıs Firması, E-Ticaret, Değişken Alanlar, Muhasebeci Ve Mukellef.Co

Şahıs Firması, E-Ticaret, Değişken Alanlar, Muhasebeci Ve Mukellef.Co

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baysevgi77
    baysevgi77's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Merhaba.

Ticaret konusunda tavsiyeler istediğim bir konu açmıştım.

https://www.tahribat.com/forum/ticaret-hakkinda-bilgisi-olmayan-birine-ne-tavsiye-249565

Butik, el emeği eşyalar satmaya karar verdim. Bunu şu an firma açmadan da yapabileceğimi biliyorum fakat ufak bir araştırmada geriye dönük hesap hareketlerim incelenirse genç girişimci desteğinin iptal edilebileceğini ve geriye dönük tüm fırsatların borca dönüşebileceğini öğrendim. Bu da kaybedersem firma açıp en fazla 2-3k kaybedeceğim, uğraşmaya değmez fikri oluşturdu bende.

1- Fiziki alanda faaliyet göstermeyeceğim bir şahıs firması kurmak için neler yapmam gerekiyor?

Muhasebeciye git açıyor diyor bazısı, geçen bir muhasebeci 1k fiyat çekti sadece açılış için. Mükellef.co yu görünce muhasebecilerin konuya yazacağını düşündüğüm için akıl almak için soruyorum, normalde size ne kadara maloluyor bir firma açmak? Bu işin oluru nedir? Muhasebeci bana yaptığın işleme göre alacağım aylık ücret değişir gibi bir şey söylese de bu çok açık uçlu bir cevap oldu. Şu an mukellef.co bana cazip gözüküyor, neden mükellef.co kullanmamalıyım? Bir de muhasebecilerin reklam yasağı çok sıkıntı bir olay, şu an gözümde tüm muhasebeciler aynı gözüküyor. Beni yönlendirebilecek ve bu e-ticaret işlerinden anlayan bir muhasebeci bulabilsem fazla kurcalamayacağım kendim bu işleri ama bulamıyorum

2- Sadece e-ticaret yapanlar faturalarını nasıl kesiyorlar, elektronik faturalar nasıl kesiliyor e-ticaret sürecinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor şahıs firması olarak? Önceliğim büyük sitelerde seri ürün satmak olmayacak, shopier olsun dolap olsun bu gibi yerlerde stok satış yapamayacağım şeyler satmak istiyorum, bu tarz hazır siteler dışı satışta fatura nasıl kesiliyor

3- E-ticaret için oda kaydı lazım mı? E-ticaret dışında Adsense gibi bir yerden gelir elde etmeye başlasam bu firmadan gelir gösterebilir miyim? Yani Ahmet Ahmetoğlu adı altında hem e-ticaret hem danışmanlık vb gibi bir şey mümkün mü?

4- Şahıs firması sahipleri, özellikle e-ticaret yapanlar özel olarak ne tavsiye ederler, nelere dikkat etmeliyim?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

mukellef. co nun çok reklamı yapıldı ancak sanırım adamlar davalıkmış diye duydum. birçok kanunu ihlal etmişler ve muhasebeyi yanlış tutup ceza geldiğine dair.

gerçeklik payını bilmiyorum ancak ciddi birşey için şahsen ben seçmezdim.

ilerde patlayabilir diye bakılıyor.

bu konuyu biraz araştırdım bildiğim kadarıyla

evde yapıp sattığın ürünlerden ve 2. el eşya satışlarından vergiden muafsın

ancak bu kazançlar arizi kazanç olmak zorunda ( 193 sayılı gelir vergisi kanunu)

1-yani her ay düzenli gelir elde etmeyeceksin( aralıklı olarak kazanç olmalı)

2- yıllık 40.000 tl yi kazançların aşmamalı (35 de olailir)

bu koşullarda şirket kurmana gerek yok

el sanatları gibi ürünlerde de yine el ürünü sayılabimesi için tek çalışacaksın 

sanai tipi makine olmayacak

motorlu taşıtla dağıtım yapılmayacak.. gibi bazı kuralları var

e- ticaret diye devlet ayırt etmiyor o senin cebine giren paraya bakıyor. diğer yerleri bilmem ama zebramo da mesela üye olurken yazı çıkıyor karşına ve diyor ki

"belirli bir meblayı aşşarsan otomatikman maliyeye bildirileceksiniz "

diyelim ki birine iş yaptın ve fatura lazım iş yaptıran kişi vergi mükellefi olmadığın için gider pusulası düzenliyor. 

ben fatura keseyim dersen de yine şahıs şirketi kurup faturanı sen kesiyorsun

emeğini bilgini  satıyorsan serbest meslek makbuzu ( avukat muhasebeci .. gibi)

diyelim ki şahıs şirketi kurmadın kendi kendine bir kazanç elde ediyorsun ve ilerde devlet sorun çıkarmasın vergini vermedin demesin istiyorsan ve beyan edilecek birşeyler kazandıysan

hazır beyan sisteminden gelirlerini girebiliyormuşsunuz. 

o gelirlerden vergini ödüyorsun ancak belirli bir limiti aşınca devalet zaten yine sana şahıs firması kur diyor

artık o noktaya geldin diyormuş

muş diyorum hiç denk gelmedim

yaşın küçükse zaten 29 a kadar şirket çarsan bağkur vermiyorsun 1 yıl boyunca. bu çok iyi bir fırsat

değerlendir derim

çünkü maliyeye gidip kayıt açtığın andan itibaren 900 bağkur, ve standart vergilerle ve aidatlarla birlikte kesinlikle 1500 para vermen geekiyor

ama bu bağkuru vermediğin için 500 tl aylık vergi verip 1 yıl sigortalı olursun

şahıs firması olduğun içinde  n11 gibi sitelere kayıt yaoabilirsin aksi halde bireysel satış yapılmıyor

ama dükkan tutmayım  diyorsan evini işyeri gibi gösterip  kira vermeyip herşeyi resmi belge üzerinde halledebilirsin

yanlışımı düzlten olur

ben şuraya linkler bırakayım oku

https://www.tahribat.com/forum/birisi-grafik-stok-fotograf-web-uygulama-progra-249410

https://www.tahribat.com/forum/sirket-kurmak-istiyorum-247676

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

1) Şahıs firmasına kendin başvurabiliyorsun diye hatırlıyorum, yanlış da hatırlıyor olabilirim, google da biraz araştırma ile çözebilirsin, muhasebeci 250-300 TL ye halleder, muhsaebeci aramak için çevrende ki küçük esnaflara sor muhsaebecilerini ilal ki biriyle kafan uyuşur, ilk etapta çok işin olmaycağı için 150-200 TL ye tutarlar hesabını, ayrıaca aylık damga vergisi ödemen gerekli 90-100 TL

2) şahıs firmanı kurduktan sonra e-arşivden faturanı kolaylıkla kesebilirsin.

3) Şimdilik zorunlu oda kaydı gerektirecek bir durum yok, faaliyet kodu ekletebilirsin, ilk başta posta yoluyla ticarete açtıracaksın firmayı, daha sonra ilave işler ekleyebiliyor mali müşavir..

4) Genel olarak her şeyi hızlı bir şekilde okuyup öğrenmeye çalış, arkası yaptıkça ihtiyaç oldukça öğrenirsin,

bir an önce de harekete geçip disipline bir şekilde yapmak istediklerine çalışırsan bir şeyler olur, ertelersen eyvah.

Arkadaşlar daha detaylı yazacaktır, yanıldığım konular olabilir, bol bol bilgi var bu konularda biraz zaman ayırmak gerek,kolay gelsin.

Memento_mori tarafından 05/Mar/21 23:30 tarihinde düzenlenmiştir

boş
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Memento_mori bunu yazdı

1) Şahıs firmasına kendin başvurabiliyorsun diye hatırlıyorum, yanlış da hatırlıyor olabilirim, google da biraz araştırma ile çözebilirsin, muhasebeci 250-300 TL ye halleder, muhsaebeci aramak için çevrende ki küçük esnaflara sor muhsaebecilerini ilal ki biriyle kafan uyuşur, ilk etapta çok işin olmaycağı için 150-200 TL ye tutarlar hesabını, ayrıaca aylık damga vergisi ödemen gerekli 90-100 TL

2) şahıs firmanı kurduktan sonra e-arşivden faturanı kolaylıkla kesebilirsin.

3) Şimdilik zorunlu oda kaydı gerektirecek bir durum yok, faaliyet kodu ekletebilirsin, ilk başta posta yoluyla ticarete açtıracaksın firmayı, daha sonra ilave işler ekleyebiliyor mali müşavir..

4) Genel olarak her şeyi hızlı bir şekilde okuyup öğrenmeye çalış, arkası yaptıkça ihtiyaç oldukça öğrenirsin,

bir an önce de harekete geçip disipline bir şekilde yapmak istediklerine çalışırsan bir şeyler olur, ertelersen eyvah.

Arkadaşlar daha detaylı yazacaktır, yanıldığım konular olabilir, bol bol bilgi var bu konularda biraz zaman ayırmak gerek,kolay gelsin.

aynen arkadaşın dediği gibi şahıs firmanı kendin açabilirsin. kira kontratını ve kimliğini alıp vergi dairesine git, zaten yönlendiriyolar. 1 saat falan sürüyor işlemler.

sonra sana bi şifre verecekler bir de ssk ya vermen için genç girişimci olduğuna dair belge verecekler. o belgeyi ssk ya verirsen 1 yıl beleş bağkurun olacak

verdikleri şifre ile de burdan fatura kesebilirsin : https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html

gidip fatura koçanı bastırmana gerek yok.

bir muhasebeci ayarlaman gerekiyor, aylık 200 civarı falan muhasebeci masrafın olacak + aylık 100 lira civarı sabit vergiler var (damga vergisi falan filan). 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
Toplam Hit: 989 Toplam Mesaj: 4
e-ticaret muhasebe