folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Ticaret Hakkında Bilgisi Olmayan Birine Ne Tavsiye Edersiniz?

Ticaret Hakkında Bilgisi Olmayan Birine Ne Tavsiye Edersiniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baysevgi77
    baysevgi77's avatar
    Erkek

Merhaba.

Neredeyse hiç alım satım yapmadım ve ticaret yapmadım. Çalıştıysam maaş karşılığı çalıştım veya emeğimi sattım o da ticaret sayılmıyor gözümde. Ticarete atılmak, bir şeyler alıp satmak isteyen birine neler tavsiye edersiniz. Birinden para almaya öyle alışkın değilim ki para kazanabileceğim işlerde dahi ben bunu 5 dk'da hallederim diyip almıyorum, para da kazanamıyorum böyle böyle. Ticarete atılmak, girmek isteyen birine ne tavsiye edersiniz?  Gelirimi belli bir seviyenin üstüne çekmek istiyorum. Aptala tavsiye verir gibi tavsiye verir misiniz çünkü şimdiye kadar günlük geldi günlük gitti ne değerini bildim ne de elimde toplu bir param olmadı.

Sektör tavsiyeniz, iş alanı tavsiyeniz olursa da hayır demem.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

benim tavsiyem küçükten başlaman hacım. 

ticarete atılıp batanların genelde ilk hatası hayvan gibi bişeylere para bağlamak oluyo. bakıyosun adam batma hikayesini anlatıyo gitmiş bir sürü mal çekmiş, site yaptırmış para harcamış, oraya para gömmüş buraya para gömmüş.

önce ucuz ürün bulmaya çalış, bak bakalım ne buluyosun.bulduğun mala da para bağlama. bildiğin bi sektör varsa ordan yürü. sonra aç bi shopier instagramdan falan satış yapmaya başla ufaktan.

ürünü almadan gidip instagramda post at, reklam ver bak bakalım satılıyomu. satıldığını görmeden para bağlama vs vs. anladın sen modeli

senin gibi ticaret tecrübesi olmayan bi arkadaş instagramdan kıyafet satmaya başlamıştı mesela, günde 20-30 kar bırakıyo diyodu.

Erkek olursa Esat Oktay, kız olursa Sabiha Gökçen
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

bir dostun esnaf babasının tavsiyesi: "ticaret ediceuğsen, merhamet etmiceğsun"

benim babamın tavsiyesi: "oglum sen duzgun adamsin, ticaret yapamazsin, orasi kurtlar sofrasi, ille yapacagim diyorsan, serefsizligi, hirsizligi, uckagitciligi, dolandiriciligi, yalani, entrikayi iyi bileceksin, bileceksin karsindakinin gozune bakinca once nerden çarpabilecegini sezeceksin, bileceksin ama sen yapmayacaksin, karakterini dunya puluna satmayacaksin." 

neticede ben ticaret yaptım / yapıyorum / hayatımı böyle kazanıyorum, geçmişe bakarsam çok dolandırıldım, tahribatta bile konularım vardır (:

sonuç olarak artık dolandırılmıyorum, ama bana "selam abi naber" diyen adamın bile perde arkasında neler planlayabileceğine dair teoriler kendiliğinden beliriyor aklımda, suizan hoş değil ama bizimki gibi coğrafyalarda ekseriyetle de haklı çıkıyorum.

insanlığımdan karakterimden saflığımdan kaybettiklerimle, ticaretten kazandıklarımı terazinin iki ucuna koysam. manzarayı seyretmeye korkarım.

ticareti imkanın varsa git finlandiya'da yap, kanada'da yap, izlanda'da yap. eğitimin ve refah düzeyinin yüksek olduğu yerlerde yap. oralarda da mümkünse türklerle ve müslümanlarla yapma. (az buçuk inançlı ve namaz-niyazlı adam olarak söylüyorum, malesef söylüyorum)

karakterini ve ticaretini eş anlı koruyabilmen üzere tavsiyem budur.

muaythaist tarafından 03/Mar/21 09:53 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samast
    samast's avatar
    Erkek

Ticaretle uğraşanlarla otur çay iç hocam eğer yine hevesin kalırsa cesaretin kalırsa küçük bir şekilde az çok anladıpın sektörden başlayabilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Abartıları dinleme 

Kurt vs hayatın her noktasında var . 

1000 türlü ticaret var 

Karımı satacaksın 

Adammı vuracaksın 

Eroin mi satacaksın ? 

Ticaret dediğin  hayat gibi uyanık olmazsan anında çarparlar . Sistemli olacaksin 

Çek = işin olmayacak 

Veresiye = allah versin 

Mal = alırken kazan . 

Kar = her şeyi ekle öyle hesapla 

Ne iş yapacaksın ?

samaccc tarafından 03/Mar/21 08:01 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hocam mal mı hizmet mi satacaksın?

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

Hocam ticaret kadar zevli iş yoktur(şahsi düşüncem).Ben olsam küçük işlerle başlarım.Mesela 2.el telefon,fotograf makinesi gibi toplam da 2-3 liraya yapbileceğin işlerile başlarsan ilerde yapacağın zararları büyük engelleyecektir.İnsanlar ne söylüyor,ne bekliyor ne düşnüyor hepsini yavaş yavaş toplarsın zaten.Ben emlak işinde kiralık daireden başladım sonrasında  satılık ev sonrasında satılık oteller ile ilgileniyorum.Yürümeden koşmak olmuyor maalesef.

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Hocam Öncelikle ön muhasebe bilgisine sahip olman gerekli.

ne geldi ne gitti karlılık nedir net nedir, bürüt nedir, iskonto nedir, komisyon nedir, kdv nedir vs. vs.

Mümkünse esnaflarla takılman, yanlarında durman gelmen gitmen gerekiyor. Yok demeyi bilmen rest çekebilmen sertleşebilmen gerekli yerine göre.

Dürüst ticaret olmaz vs. hikayelerine katılmıyorum bal gibide oluyor. Bir ürün satmadan önce iyi analiz etmen gerekiyor, rakiplerini arz talebi vs vs.
    ya söylenecek çok şey var. Tbt çok murid var büyük ticari işletmeleri olanlarda var onlarında tecrübeleri vardır.

ama kısacası tecrübe kazanman gerek (: o zamana kadar dolandırılabilirsin, batabilir çıkabilirsin. Tecrübeyi kazandıktan sonra yırtık oluyorsun zaten para kazanmayı öğreniyorsun :-D

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek

Hizmt sektörü düşünüyorsan ben bu 2 dakikada yapıyorum (bilgi birikiminden dolayı) az alayım, bu beni uğraştırdı (bilgi birikim eksikliğinden kaynaklanan durumlar için) buna yaslıyayım. Bu müşteri itiraz etmiyor bundan 500 istim bu çok itiraz ediyor sıkıntılı buna ucuza vereyim mantığında olma. Yaptığın işin arkasında dur, belli bir standardın olsun. Çok açılmadan yap. Veresiye yapma müşteri kaybedersin.

Imzam yoq parmak bassam
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Zarar edecek iş yapma. Hesabını kitabını doğru yap. Kazandığın paradan vergi ödemesini ayır.

Bende yolun başındayım, şimdilik tavsiyelerim bu kadar :D

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsane_212
    efsane_212's avatar
    Erkek

Açık hesap çalışma....

Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır.
Toplam Hit: 3021 Toplam Mesaj: 43
ticaret rızık nasıl para yaparım