folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Ticaret Hakkında Bilgisi Olmayan Birine Ne Tavsiye Edersiniz?

Ticaret Hakkında Bilgisi Olmayan Birine Ne Tavsiye Edersiniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    kafkavari bunu yazdı

Hocam Öncelikle ön muhasebe bilgisine sahip olman gerekli.

ne geldi ne gitti karlılık nedir net nedir, bürüt nedir, iskonto nedir, komisyon nedir, kdv nedir vs. vs.

Mümkünse esnaflarla takılman, yanlarında durman gelmen gitmen gerekiyor. Yok demeyi bilmen rest çekebilmen sertleşebilmen gerekli yerine göre.

Dürüst ticaret olmaz vs. hikayelerine katılmıyorum bal gibide oluyor. Bir ürün satmadan önce iyi analiz etmen gerekiyor, rakiplerini arz talebi vs vs.
    ya söylenecek çok şey var. Tbt çok murid var büyük ticari işletmeleri olanlarda var onlarında tecrübeleri vardır.

ama kısacası tecrübe kazanman gerek (: o zamana kadar dolandırılabilirsin, batabilir çıkabilirsin. Tecrübeyi kazandıktan sonra yırtık oluyorsun zaten para kazanmayı öğreniyorsun :-D

bu baya önemli bir şey, bir excel yap bütün giderlerini yaz mesela. 1 liraya bant alsan bile yaz, küçük deme.

satışlarını da yine güzelce tut olabildiğince kategorilendir. tarihe göre, ürüne göre, aldığın yere göre, sattığın yere göre, ürünün kalitesine göre. 2 ay sonra oturup "bana en çok kar getiren platform hangisi" , "en çok ciroyu hangi günler yapmışm", "en çok para kazandıran kategori hangisi" gibi şeyler çıkarabilmen lazım.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

İlk ticaretimi 16 17 yaşımdayken yaptım. Arkadaşlarımla solcu takılıyoruz, chp mitingi var. Arkadaşlarla toplaştık 20 tl paramız çıktı. 5 tl  arkadaşın arabaya gaz atıyoruz. Gidiyoruz orada 2-3 saat takılıp geliyoruz. Plan bu. 

Neyse gittik saat öğleden sonra 3 gibi filan. Sıcak, yaz günü sözde eleman 3 te çıkacak 1 saat konuşacak. Ama adam ortada yok. Susadık, miting alanı da polis barikatlarıyla çevrilmiş. Su satan yok. O zamanlarda bimde özpınar suları var. tanesi 0.19 krş. Neyse çıktık alandan. Aldık suları kekleri. Oturduk. İçerken aklıma bir fikir geldi. Dedim ki çocuklara 20 tane filan alalım. 50 krş tan satarız. 3 kişiyiz çocuklardan birisi ben beceremem dedi. Tamam dedik. Diğer arkadaşla 10 ar 10 ar paylaştık. "suuu, buz gibi suuu" diye satmaya başladık. 4-5 dk içinde hepsi bitti. Satamayan arkadaşı hemen bim tarafına barikatların diğer tarafına tedarik için soktuk. O ordan suları çekti, biz içeri verdik, o çekti biz içeri verdik. Tam tüm parayla su aldığımızda adam mitingi bitirdi. Sular elimizde kalacaktı. Miting alanının 3 çıkışına yere suları koyduk. Elimizde kaldı abi abla lütfen alın dedik, sağolsunlar aldılar. Sularımızı eritebildik. :)

Günün sonunda Bim de su kalmadı. Biraz ilerde Soykan vardı. Onlarında su stokları yarıya kadar indi. Karnımız acıktı, gittik güzel bir kebap yedik. Sonra arabada hep birlikte gezdiğimiz eski bir arabaydı. Gazını fulledik. Sonra paralarımızı saydık toplam 450 tl paramız vardı. 3 e böldük. Bunları yaptığımız zaman asgari ücret 380 tl ymiş siz düşünün. :)

Şimdi soruna bu hikayemden örnek vereyim.

1- Mala ihtiyacı olanları bulacaksın, bunlar bir barikatla o mala ulaşamıyor olacaklar. Senin o malı o barikattan geçirme gücün olacak.

2- Malının lojistiği sekteye uğramayacak şekilde dizayn edilecek.

3- Malının lojistiğine harcadığının 2 katını pazarlamaya harcayacaksın. 

4- İş lojistik yada pazarlamada sekteye uğradığında alternatif planların olacak.

5- İşten kazandığını işe aktaracaksın ama ölçek büyürken talep yetersizleştiği anda durmasını bileceksin. 

6- Kazandığın parayı organizasyonundaki ortaklarına dengeli bir şekilde pay edeceksin. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı

bir dostun esnaf babasının tavsiyesi: "ticaret ediceuğsen, merhamet etmiceğsun"

benim babamın tavsiyesi: "oglum sen duzgun adamsin, ticaret yapamazsin, orasi kurtlar sofrasi, ille yapacagim diyorsan, serefsizligi, hirsizligi, uckagitciligi, dolandiriciligi, yalani, entrikayi iyi bileceksin, bileceksin karsindakinin gozune bakinca once nerden çarpabilecegini sezeceksin, bileceksin ama sen yapmayacaksin, karakterini dunya puluna satmayacaksin." 

neticede ben ticaret yaptım / yapıyorum / hayatımı böyle kazanıyorum, geçmişe bakarsam çok dolandırıldım, tahribatta bile konularım vardır (:

sonuç olarak artık dolandırılmıyorum, ama bana "selam abi naber" diyen adamın bile perde arkasında neler planlayabileceğine dair teoriler kendiliğinden beliriyor aklımda, suizan hoş değil ama bizimki gibi coğrafyalarda ekseriyetle de haklı çıkıyorum.

insanlığımdan karakterimden saflığımdan kaybettiklerimle, ticaretten kazandıklarımı terazinin iki ucuna koysam. manzarayı seyretmeye korkarım.

ticareti imkanın varsa git finlandiya'da yap, kanada'da yap, izlanda'da yap. eğitimin ve refah düzeyinin yüksek olduğu yerlerde yap. oralarda da mümkünse türklerle ve müslümanlarla yapma. (az buçuk inançlı ve namaz-niyazlı adam olarak söylüyorum, malesef söylüyorum)

karakterini ve ticaretini eş anlı koruyabilmen üzere tavsiyem budur.

hocam sen konuşurkende böyle mi konuşuyorsun :) ne kadar akıcı ya hoşuma gitti tekrar okudum :)  

hocam ticaret için senide biraz tanımamız lazım yani neler yapabilirsin neler yapamazsın maddi durum okul vs.

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

Peşin al, peşin sat.

Paragraflar döşemeye lüzum yok ama göreceksin bu tek cümleyi bile yapmak inanılmaz zor.

Yaptık bişiler.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek

@PathfindeR00 - Sen ne güzel bir ayrıntısın hocam :) Harika. ☺️

Benim ekleyeceğim ise şudur. Her ne yapıyorsan yap hakkını ver. Başta herkes sorun yaşıyor. Olay da bu değil mi zaten. Ha ayrıca şunu unutma, kaybetmek diye bir şey yoktur. Ya kazanırsın ya da öğrenirsin. ✋

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=WUIj51OVhJY

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Yap sat nam kazan al sat para kazan 

destination@tahribat.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

Yap sat nam kazan al sat para kazan 

Şuan alt sat para kismina girmek uzereyim Allah azze ve celle yuzumuzu kara cikartmasin😂

Ignorance is bliss.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baysevgi77
    baysevgi77's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

@yolbulucu teşekkür ederim tavsiyelerin için. ucuza maledebileceğim, elde edebileceğim şeylerle başlamayı düşünüyorum en başta.

@muaythaist hocam tam da kaygılarımı dile getirmişsin, çok güzel anlatmışsın teşekkür ediyorum. kimseye bir zararım dokunmasın ve de zarar görmeyim istiyorum. birileri ticaret yapıyor, ahlaksız da yapıyor ve güçleniyor ahlaksızlığıyla övünüyor. dayanılmaz hale geldi benim için.

@samast ticaretle uğraşanlarla oturup çay içtiğimde hayattan tiksindim hocam. işin dışında olunca bilinmiyormuş

@samaccc hocam tavsiyelerin için teşekkür ederim. ne iş yapacağımı inan şu an ben de bilmiyorum. şimdiye kadar günü kurtardım uzmanlığım yok, bir şeyde karar kılarım artık. şu dönem için sektör tavsiyen var mı?

@Antikky hocam karar vermedim, ömrümde neredeyse hiç ticaret yapmadım maalesef. hayırlı helal para kazanayım da nasılını sonra düşünürüm dedim

@SaNaL_AjaN @SaNaL_AjaN hocam teşekkür ederim tavsiyelerin için. umarım hayırlısıyla koşabilirim :)

@kafkavari hocam tavsiyelerin için teşekkür ederim, bu konularda araştırmalara başlayacağım. sonrasında yapabileceklerime, maliyet hesabına bakacağım. yırtıklık ahlaki seviyede kaldığı sürece işime yarayacaktır, umarım fazla yıpranmam :)

@mchacker teşekkürler, hocam ahlaki olarak bir hizmete ederinden çok fiyat vermek ve adam ayırmak hoşuma giden bir şey değil. pazarlık sünnet derler ya pazarlıkla %50 indirim de yapsa kar edilecek işlere hoş bakmamışımdır, bizim milletin biraz suistimal etmiş.

@NoktaliVirgul şahıs firması kurdunuz mu? Giderleri ne kadar oldu eğer kurduysanız? teşekkür ederim tavsiyeniz için

@PathfindeR00 teşekkür ederim uğraşıp anlattığınız ve tavsiyeleriniz için.

geri kalan herkese de tek tek teşekkür ediyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek

hocalar yanlış anlamasın:

ticarette kimsenin lafına bakma, sektöre göre kırmızı çizgilerin de olur eğip bükeceğin şeyler de

bildiğim şeylerden biri de kervan yolda düzülür, yola bir çık yavaş yavaş kendini düzeltirsin

binin yarısı beş yüz o da bizde yok
Toplam Hit: 4211 Toplam Mesaj: 43
ticaret rızık nasıl para yaparım