folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Sahur Üzerine Bilgi Paylaşımı

Sahur Üzerine Bilgi Paylaşımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Gün içerisinde orucumuzu rahat tutalım diye sahura kalkıyoruz ama son günlerde bir şey fark ettim. Geçen günlerde geç yattığımdan ötürü sahura kalkamamıştım ve kalkamadığım gün öyle fazla susama ve açlık hissi yaşamadım. Ama sahura kalktığım günler özellikle ilk uyandığımda müthiş bir susuzluk ve yanma hissi oluyor. Halbuki sahura kalkmadığımda olmuyor. Bu durumu sahurda yediğim besinlere bağladım. Sahurda ne yemek bünyede böyle ters etkiler yapıyor? Neleri tercih edersek rahat bir oruç tutarız. Nelere dikkat edelim ki uyandığımızda bu aşırı susuzluk hissi oluşmasın. 

Bir beyin fırtınası lütfen.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Yağlı, baharatlı ve tuzlu yiyecekler susuzluk yaratır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek

Kahvaltılıklar+çay en temizi

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    Khan23 bunu yazdı

Kahvaltılıklar+çay en temizi

bana salatalık acaip mide yanması yapıyor 

ayranda çok susatıyor ağzım kuruyor

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Sahur'dan sonra uyumasan daha iyi olmaz mı? neticede reflü olmaz.

Besinin mekanik ve yerçekimi olarak yukarıdan aşağıya inmesi lâzım. Peristaltik hareket ve dikey konumdayken yatay konuma geçişle beraber her ne kadar mide kesesinin üst uçunda kapak dahi olsa sızma yapabilir. 

kaçtım. 

RitmFarbRacourci tarafından 12/May/19 01:22 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Yanma için son içtiğiniz bir bardak suya bir çay kaşığı İngiliz karbonatı katın yanma olayı oruçtan bağımsız olarak kaldırır. 

Yine susamayı engellemek için herkesin de bildiği yağlı şekerli tuzlu baharatlı şeyler tüketmeyin ayran da tuzlu bir gıdadır unutmayın 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frq23
    frq23's avatar
    Erkek

yeşillik, havuç, tereyağda yumurta, az ekmek, hurma, su benim ideal kadrom

YalnızAdam
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Sahur'dan sonra uyumasan daha iyi olmaz mı? neticede reflü olmaz.

Besinin mekanik ve yerçekimi olarak yukarıdan aşağıya inmesi lâzım. Peristaltik hareket ve dikey konumdayken yatay konuma geçişle beraber her ne kadar mide kesesinin üst uçunda kapak dahi olsa sızma yapabilir. 

kaçtım. 

Abi sana hem hayranım çünkü milyar tane şey biliyorsun sanırım hemde sapık manyak kafayı yemiş göbekli 150 kilo birisi olduğunu düşünüyorum. Bir istanbul buluşması gibi birşey olursa sırf seni görmek 5 dakika muhabbet etmek için gelicem.

bence sapıksın :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    myblackworldweb
    myblackworldweb's avatar
    Erkek

Gençler Müslüman değilim. Ancak sormak istiyorum:

Televizyonlarda, oruç tutarken acıkılmaması ve su ihtiyacı hissedilmemesi için, tok tutan besinler, yemekler paylaşılıyor.

Sahurda şunu yersen gün boyu acıkmazsın, şunu içersen gün boyu daha az susarsın diyorlar.

Peki oruç tam anlamı ile neden tutuluyor? Yani o besinleri tüketirsen sen oruç tutarken açın halinden, susuzun halinden anlamayacaksın. O zaman ne anlamı kaldı?

Tüm TV'lerde görüyorum bu olayı... Aydınlatırsanız sevinirim. 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tahriford
    Tahriford's avatar
    Erkek

Açlık çekenler için haşlanmış yumurta, susuz kalanlar için de tahin tavsiyemdir. 

Tabi bunlar sağlıklı bunyeler için. Tersine yaşanan durumlar için bir Dr görünün kesin biryerde sorun vardır. 

MÜSLÜMAN olmayan arkadaş, madem değilsin Burada kafalarda soru bırakman çok da etik değil. Öğrensen Müslüman olursun senin işine gelmez, sorarsan belki yanına bir taraftar daha kazanma arzusundasin bu zafer de senin işine yaramaz.. 

imza: ben
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek
    myblackworldweb bunu yazdı

Gençler Müslüman değilim. Ancak sormak istiyorum:

Televizyonlarda, oruç tutarken acıkılmaması ve su ihtiyacı hissedilmemesi için, tok tutan besinler, yemekler paylaşılıyor.

Sahurda şunu yersen gün boyu acıkmazsın, şunu içersen gün boyu daha az susarsın diyorlar.

Peki oruç tam anlamı ile neden tutuluyor? Yani o besinleri tüketirsen sen oruç tutarken açın halinden, susuzun halinden anlamayacaksın. O zaman ne anlamı kaldı?

Tüm TV'lerde görüyorum bu olayı... Aydınlatırsanız sevinirim. 

Değişik bir örneği Osmanlı zamanında var hocam. Osmanlı zamanında afyon bağımlıları oruçluyken krize girmemek için afyonu bağırsak gibi bir şeye sarıp sahurda yutarlarmış. O sardıkları zımbırtı mide asidi ile öğle saatleri çözünür ve afyon serbest kalırmış. Afyonu patladı deyimi de oradan gelirmiş.

Toplam Hit: 3642 Toplam Mesaj: 34
sahur ramazan